Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Korisni saveti za leto ~ zastita od sunca, vrucine i ostalih letnjih "opasnosti"  (Pročitano 37218 puta)
09. Jul 2009, 10:06:13
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Mališani treba da nose naočare za sunce


Iako mnogi misle da je pomodarstvo da mališani nose naočare za sunce, lekari ne misle tako. Zaštita od UV zračenja je posebno važna za bebe i malu decu koja u letnjim mesecima najviše vremena provode na otvorenom. Takođe treba da znate da se sva štetna UV zračenja zbrajaju tokom života, a da najviše UV zraka koža primi do 18 godine. Tome u prilog ide saopštenje Svetske zdravstvene organizacije prema kojem deca do 10 godina spadaju u najrizičniju grupu.

Zbog osetljive kože deca tokom boravka na suncu moraju obavezno da budu zaštićena odgovarajućom kremom, koja štiti i od UVA i UVB zraka, a naočare za sunce moraju da imaju odgovarajući UV filter. Stručnjaci upozoravaju da naočare za sunce s lošom zaštitom mogu da oštete oči, pa je bolje biti bez naočara nego nositi takve, jer ako nemaju odgovarajuću UV zaštitu nego samo zatamnjena stakla, zbog smanjene količine vidljivog svetla koje dolazi do oka izazivaju širenje zenica, pa tako omogućavaju štetnim UV zracima još dublji prodor u oko. A zbog štetnog ultraljubičastog zračenja ugrožena su sva očna tkiva, sluznica, rožnjača, sočiva i mrežnjača. Dugotrajna izloženost UV zračenju posebno šteti sočivu oka i mrežnjači. Sve se to odnosi i na decu, čije su oči vrlo osetljive na svetlost i propuštanje svetlosti. Samo kapa ili šeširić sa širokim obodom nisu dovoljna zaštita za oči, dete više vremena leti provodi na otvorenom, pa je tako svakodnevno izloženo većoj dozi sunčevog zračenja.
Od štetnog dejstva sunca detetove oči treba da zaštite kvalitetnim naočarima za sunce koje filtriraju celokupno UV zračenje. Naočare moraju da imaju vidljivo istaknut sertifikat koji nam daje podatak o kategoriji filtera, ili zatamnjenju stakla, koje se označava brojkom od 0 do 4, i o količini UV zračenja koje zaustavlja i koja je izraženo u procentima. Pri kupovini obavezno treba proveriti postojanje sertifikata kojim se garantuje stopostotna zaštita od UVA i UVB zračenja. Preporuka je da se kupuju naočare koje nude zaštitu najmanje UV 400, jer štite od svih opasnih zraka. Kupujte ih na proverenim mestima, a osim potrebnog sertifikata bitno je i da su udobna za nošenje i da detetu ne spadaju s očiju.


Izvor: Blic
« Poslednja izmena: 10. Sep 2013, 14:08:31 od Anea »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Sve što treba da znate o UV zaštiti


Od štetnosti sunčevih zraka najbolje zaštita su preparati sa oznakom SPF, kao i adekvatna odeća i naočari. Ipak, treba da imate informaciju više, pre nego što bezbedno izađete na suncu.

Šta znači oznaka SPF?

Što je SPF veći, to krema pruža bolju zaštitu.
Ako vaša koža, izložena suncu bez ikakve zaštite, pregori za pet minuta, nanošenjem kreme sa SPF 10 to vreme se produžava na 50 minuta (5 x 10).
Ili, ako je SPF 30, a koža bez zaštite izgori posle 10 minuta, to vreme će biti 300 minuta (10 x 30).
To ipak ne znači da nećete izgoreti ako ostanete na suncu pet sati, već znači da će efekat zračenja biti slabiji. Pocrnećete i sa zatitinim faktorom 50, ali sporije, što je i zdravije. Bitno je da se mažete svaka dva do tri sata ili češće ako ste bili u vodi, pa ste skinuli aktivnu zaštitnu supstancu.
 
Šta znače ostale oznake na kremi za sunčanje?

SPF je mera zaštite od UVB, ali istraživanja pokazuju da i UVA zračenje izaziva rak kože. Zato mnogi proizvođači nude preparate sa širokim spektrom zaštite (Broad Spectrum Protection).
Prema najnovijim propisima u EU, sredstva za sunčanje, pored SPF oznake, moraju da sadrže i odrednicu „niska, srednja, visoka i veoma visoka zaštita“.
Zabranjena je odrednica „100% zaštita“, pošto je nijedan proizvod ne pruža. Jedini način da se potpuno zaštitite jeste da potpuno pokrijete kožu odećom.
 
Koliko kreme treba da nanesemo?

Prema podacima britanskog Instituta za istraživanje karcinoma, zaštitini faktor će biti u potpunosti delotvoran samo ako se na kožu nanese 36 grama kreme, približno dve kafene kašičice izdašno i ravnomerno razmazane po licu i vratu, i dve supene kašike po telu. Manje od toga vas neće zaštititi.
Grešite i ako se namažete kremom sa SPF 10, pa preparatom sa SPF 15, računajući da je to SPF 25. Drugim preparatom samo poništavate dejstvo prvog.
 
Treba li i očima zaštita?

UV zraci doprinose razvoju katarakte, pterigijuma (dobroćudne izrasline na obodu oka) i staračke makularne degeneracije, koja neminovno dovodi do slepila. Opasnost ne preti samo od sunca, već i od svetlosti koja se odbija od peska, kamena, vode i betona. Zato je veoma bitno da kupite dobre naočare, čak i veoma maloj deci.
 
Zašto je odeća bitna?

Možete da pocrnite i kroz staklo – prozor automobila, na primer. Iako UVB zraci, koji izazivaju opekotine, ne prolaze kroz staklo, UVA zraci to mogu. Njima samo treba više vremena da izazovu opekotine, ali i oni oštećuju kožu, iako ta oštećenja nisu na prvi pogled vidljiva.
Čovek može da pocrni, pa čak i pregori, iako je odeven, mada to zavisi od debljine i boje tkanine. Opšte pravilo glasi da ležerna, široka odeća od tamnije i gušće tkanine bolje štiti od pripijene, svetle odeće retkog tkanja.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
Skriveni letnji rizici

Topli dani i boravak na bazenu i plaži stvaraju idealne uslove za razvoj infekcija

A spontano upuštanje u kontakte s novim seksualnim partnerima povećava rizik od nastanka polno prenosivih bolesti.

Lepo vreme i vreli dani čine da se ponašamo spontano i opušteno. Možda i više nego obično. Posle duge zime željni smo provoda, maštamo o ludom godišnjem odmoru i avanturama koje ćemo rado prepričavati drugaricama. Ali, u letnjim mesecima potrebno je da povedemo računa o našem reproduktivnom zdravlju jer tada preti veća opasnost od polno prenosivih bolesti i drugih infekcija.

Stop infekcijama

Sa odlaskom na more postoji veća mogućnost upoznavanja novih ljudi, ali i verovatnoća da će se mladi upustiti u seksualni kontakt sa novim partnerima. A to nosi veliki rizik od nastanka i prenosa raznih infekcija. Ukoliko neka devojka nije u stabilnoj vezi, pored zaštite od neželjene trudnoće (u vidu kontraceptivnih pilula ili spirale), trebalo bi da koristi i kondome koji pružaju zaštitu od seksualno prenosivih bolesti. Za sprečavanje nastanka infekcija može da pomogne i lokalno aplikovanje spermicidnih sredstava, koji, osim što usporavaju i onemogućavaju pokretanje spermatozoida u vagini, ubijaju i veći broj mikroorganizama. Oni nisu adekvatno sredstvo lečenja, ali mogu da smanje učestalost infekcija - objašnjava dr Ana Mitrović-Jovanović, specijalista ginekologije i akušerstva, načelnik odeljenja konzervativnog lečenja steriliteta GAK „Narodni front".
Osim povećanog rizika od nastanka polno prenosivih bolesti, u letnjim mesecima veća je i mogućnost razvoja vaginalnih infekcija.
Zbog oskudnog odevanja, ali i vremenskih prilika nastaju idealni uslovi za razvoj različitih mikroorganizama. Veoma je važno da se devojke koje koriste bazene, kao i kada idu na more, redovno presvlače jer vlažna odeća predstavlja optimalnu sredinu za bujanje različitih infekcija. Ako osete bilo koju naznaku neprijatnosti u vidu peckanja, svraba ili neprijatnog mirisa, koji ne mora biti praćen povećanom količinom sekreta, trebalo bi da se jave ginekologu kako bi se uzeo bris na analizu i da bi se odredila adekvatna terapija prema antibiogramu - napominje dr Mitrović-Jovanović.

Korigovanje menstrualnog ciklusa

Prilikom planiranja godišnjeg odmora unapred se radujemo moru, plivanju i uživanju na plaži. Ali, često se desi da se letovanje poklopi sa redovnim mesečnim ciklusom. Srećom, postoji rešenje i za ovaj problem.
Ako neka devojka koristi kontraceptivne hormonske pilule, bilo kao zaštitu od neželjene trudnoće ili kao terapijsku metodu, može bez uobičajene sedmodnevne pauze da nastavi da pije sledeću kutiju pilula. Tako neće uzrokovati neželjena dejstva na svoje reproduktivno zdravlje i hormonski status, ali će odgoditi menstrualno krvarenje. Započetu kutiju može da popije do kraja ili da posle desete pilule napravi pauzu od sedam dana (kada će se desiti menstrualno krvarenje), pa da nastavi normalan režim uzimanja kontraceptivnih pilula. Na Zapadu je inače uobičajeno da žene piju po četiri meseca bez pauze kontraceptivne pilule da bi krvarile četiri puta godišnje. Ovakav kontinuirani režim kod nas nije našao veliki odjek, shodno našim tradicionalnim vrednostima i životnim navikama. Ipak, stručnjaci ga preporučuju kada postoji terapijski razlog da se napravi supresija menstrualnog krvarenja. Na primer, kada je reč o nekim teškim anemijama kada želimo da sprečimo dalji gubitak krvi ili kod endometrioza, kada je poželjno da se odloži krvarenje na neko vreme. Kod ovog vida odlaganja menstrualnog ciklusa dešavaju se probojna krvarenja, ali nisu obilna kao menstrualno krvarenje. Ona mogu da budu nekonformna jer se javlja manja ili veća količine sukrvice - kaže dr Ana Mitrović-Jovanović, i naglašava: ukoliko pacijentkinja ne koristi neku vrstu hormonske terapije, nije opravdano da pomera menstrualni ciklus zbog letnjeg odmora. Ako se ipak odluči da to uradi, neće učiniti veliku štetu svom zdravlju, ali bolje je da drugačije isplanira godišnji odmor. Trebalo bi da se obrati ginekologu koji će joj dati posebne hormonske tablete koje će odložiti menstrualno krvarenje.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
Kad sunce udari u glavu

Za ovo leto se s pravom može reći da je varljivo. Posle učestalih kiša i velike vlažnosti vazduha, meteorolozi kažu da nas očekuje period velikih vrućina. I jedno i drugo može da izazove probleme – nakon velikih kiša dešavaju se isparavanja, pa je toplota vazduha pojačana i teže se podnosi. Zbog toga i najzdravijoj osobi može da se dogodi toplotni udar ili, kada je reč o velikim vrućinama, sunčanica.

Toplotni udar
– Pri velikim vrućinama temperatura okoline je ista ili viša od temperature tela. U takvoj situaciji je otežan prirodni mehanizam hlađenja, pa je znojenje pojačano. Organizam ne može da emituje toplotu u okolinu, nego se zagreva. Javljaju se prvi simptomi – iscrpljenost, osećaj nemoći, grčevi u nogama, a kao posledica toga toplotni udar, pa i sunčanica – objašnjava doktorka Radmila Šehić, specijalista opšte medicine iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.
Vrućine su neprijatne, naročito za stariju populaciju, srčane bolesnike, osobe s povišenim krvnim pritiskom i oslabljenog imuniteta, kao i za decu ukoliko nisu zaštićena na pravi način. Do toplotnog udara, kaže naša sagovornica, dolazi ako se ne poštuju pravila ponašanja koja važe za vreli letnji period.
– Ako je strujanje vazduha onemogućeno zbog neadekvatnog oblačenja, nošenja sintetičke odeće i debljih materijala i ako se boravi u prostoriji gde je više ljudi, to dovodi do zagrevanja organizma i do prvih simptoma toplotnog udara. Tome doprinosi i dugo stajanje i konzumiranje masne i teške hrane. Osećaj zamora, vrtoglavica, nesvestica, slabost u nogama, nelagodnost, razdražljivost, ponekad i agresivnost i, po pravilu, nagli gubitak svesti prvi su simptomi toplotnog udara – objašnjava doktorka Šehić.

Savet
Osobu s ovakvim simptomima odmah treba izmestiti u prostoriju koja je rashlađena, dobro provetrena, raskomotiti je, dobro iskvasiti sunđerom ili peškirom koji je nakvašen hladnom, ne ledenom vodom. Obavezno je staviti u ležeći položaj, pokvasiti predeo oko vrata, čelo, unutrašnju stranu ruku, a zatim taj hladan oblog ponovo nakvasiti i staviti na grudi. Potrebno je smanjiti gužvu oko osobe koja je doživela toplotni udar i dati joj u razmacima od po minut da pije vodu u koju je dodato malo soli. Pogrešno je dati joj da popije svu vodu iz čaše odjednom. Izbegavajte i ledene napitke. Posle toplotnog udara osoba se vrlo brzo i bez ikakvih posledica oporavlja. Poželjno je da par dana posle toga odleži i da se odmara.
– Kada se poštuju pravila oblačenja, a to podrazumeva što komotniju a ne usku garderobu, i kada se prave pauze u hodu, boravi u hladu i ako se ne unose teški obroci pre izlaženja na vrućinu, onda je mogućnost toplotnog udara mala – naglašava doktorka Šehić, i savetuje da ako baš morate da boravite u gradskom prevozu, onda neka to bude što kraće i insistirajte na provetrenosti. Izbegavajte izlaženje u periodu od 11 do 16 časova.

Sunčanica
Za razliku od toplotnog udara, sunčanica nastaje kao posledica direktnog delovanja sunčevih zraka na centralni nervni sistem. Uglavnom se dešava onima koji dugo borave na otvorenom, bilo zbog radne obaveze, bilo da su se izložili suncu na plaži.
Prema rečima doktorke Šehić, simptomi se javljaju tek kad prođe neko vreme. Najpre dolazi do prodorne jake glavobolje, nagona za povraćanjem, pa i povraćanja, vrtoglavice i povišene telesne temperature. Prva pomoć se ukazuje slično kao i kod toplotnog udara – rashladiti i provetriti prostoriju, osobu smestiti u ležeći položaj, izboriti se sa povraćanjem nadoknadom tečnosti, sniziti temperaturu, samim tim i ublažiti glavobolju. Oni koji su doživeli sunčanicu ne treba odmah ponovo da izlaze na sunce.

Savet
– Da biste izbegli sunčanicu, veoma je važno pre izlaska iz kuće glavu zaštitite šeširima ili kapama sa širokim obodom. Prilikom velikih vrućina nije sramota nositi i suncobran. Obavezno nosite i flašicu vode sa sobom – savetuje doktorka Šehić, i ističe da sunčanica ne ostavlja posledice osim sećanja na ovaj neprijatan momenat.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
Vreme je za... letnje boljke
Oprezno, ljudi!


Sezona sunčanja, odmora, tropskih žega, večera pod vedrim nebom ali, nažalost, i tipično letnjih tegoba i čestih odlazaka u Hitnu pomoć. Podsećamo na udarne neugodnosti i najbolje načine da sačuvate zdravlje porodice

Teško je i pomisliti da leto, uz takvo obilje sporta, zabave i lepih trenutaka, može ugroziti zdravlje porodice. A da li ste znali da ga medicinski stručnjaci nazivaju "kritičnim godišnjim dobom" zato što u junu, julu i avgustu urgentni centri i stanice hitne pomoći imaju više posla nego u bilo koje drugo doba godine!
U želji da vam ništa ne pokvari letnje zadovoljstvo, pripremili smo ovaj mali priručnik prve pomoći za najčešće (i najdosadnije!) letnje boljke.

Opasnost: sunčane opekotine
I vrapci znaju da se na plažu ne ide bez debelog sloja losiona za sunčanje sa zaštitnim faktorom (SPF) od 30 naviše. A šta ako ste zaboravili da se namackate i sad ste crveni kao rak? Pomažu anestetici u spreju. Tu su uvek i stara dobra hidrokortizonska krema i rashlađujući gel aloja vera. Deluju i kvalitetni preparati za hidrataciju kože. Ipak, kad se "zaigrate" na suncu, potrebno je i nešto više da se ugasi požar.
Pomoć: namočite gazu u mleko (odličan lek protiv opekotina!), držite oblog na opečenoj koži 20 minuta i ponovite svaka dva do četiri sata. Mleko treba da bude na sobnoj temperaturi ili malo hladnije, ali nikako "frižiderski" hladno. Duplirajte uobičajenu dozu tableta protiv bolova (aspirin, brufen). Iako bolne, sunčane opekotine najčešće ne traže medicinsku pomoć. Pojave li se jeza, mučnina, visoka temperatura, nesvestica ili neprirodni umor - pravac kod lekara!
Prevencija: koristite zaštitno sredstvo i po oblačnom vremenu. Ako nameravate da plivate ili vežbate, neka bude vodootporno. Ukoliko izlazite po najvećoj vrućini (od 11 do 15 h), nosite košulju dugih rukava, duge pantalone i šešir širokog oboda. Imajte na umu da neki lekovi (antibiotici, pilule za kontracepciju, retin-A) povećavaju osetljivost kože na opekotine.

Opasnost: groznica na usnama
Eto nepozvanog gosta! Nekad ste mirni mesecima ili čak godinama...a onda se samo pojavi, uvek u najgore vreme, i ostaje duže od vikenda. Kad se jednom zakači virus herpes simpleks-tip 1 (HSV1), kod nas poznat i kao groznica, teško ga se trajno oslobađamo.
Pomoć: sunčana svetlost uzrokuje jedan od četiri slučaja groznice kod nosilaca virusa. Najčešće prolazi sama, ali simptomi se mogu ublažiti nekim od lokalnih antiviralnih lekova. Ne dirajte krasticu tri dana od pojavljivanja jer se može proširiti na genitalije, otvorene rane ili mukozne membrane. Koristite nove aplikatore za nanošenje ili skidanje šminke da se infekcija s usta ne prenese na oči. Ako ste pipnuli ranicu, isperite dodirnu tačku vodom i sapunom. Oblog od punomasnog mleka (ima više proteina!) stavljen direktno na plik ubrzava iscelenje. Isto dejstvo ima i led. Pazite šta jedete. Virusu je potreban arginin: uskratite mu namirnice bogate ovom aminokiselinom (čokolada, kola, cerealije, grašak, kikiriki, želatin, indijski orah i pivo) dok traje groznica.
Prevencija: koristite ruž/sjaj sa visokim zaštitnim faktorom i ne dozvolite da vam usne ispucaju od sunca i vetra. Zdrav imuni sistem prorediće buduće napade, zato ga jačajte pravilnom ishranom, izbegavanjem stresova i dugim, zdravim snom.

Opasnost: toplotni udar
Tegobe uzrokovane vrućinom su letnja boljka broj 1, a rizične kategorije starije osobe i deca. Dani sa visokim procentom vlažnosti vazduha (a takvih je sve više!) povećavaju opasnost od toplotnog udara jer vlaga sprečava isparavanje znoja, izazivajući "kvar" na rashladnom sistemu organizma. Ugroženost raste kad se ne unosi dovoljno tečnosti!
Pomoć: ako ste se "skuvali" dok ste radili, vežbali ili jednostavno boravili napolju, popijte vodu ili sportski napitak, nađite prohladno mesto i - predahnite. Ako povraćate, imate košmar u glavi, osećate da vam je skočila temperatura ali se ne znojite, smesta potražite lekarsku pomoć. Ako ste vi taj koji pomaže, žrtvu treba što pre smestiti u hladovinu i dati joj malo vode. U sledećoj fazi, kese s ledom ili hladne mokre peškire stavljamo blizu prepona, ispod kolena i oko vrata (mesta gde telo zadržava najviše toplote), a osobu hladimo lepezom ili ventilatorom. Stanje za tren oka može postati kritično! Ukoliko je telesna temperatura visoka, koža vrela i suva, a žrtva smušena ili čak halucinira, treba pozvati Hitnu pomoć.
Prevencija: "navodnjavanje"! Pijte 8 do 12 čaša vode dnevno, a gledajte da vam pri ruci budu i sportski napici: obezbeđuju vitalne minerale (natrijum i kalijum) da bi organizam mogao da funkcioniše na toploti i suncu. Telu je potrebno mnogo tečnosti da bi se znojilo i hladilo. Fizičku aktivnost ostavite za rano jutro ili veče kad je temperatura blaga. Nosite šešir i udobnu pamučnu odeću i ne izlažite se velikom naporu kad je napolju nenormalno toplo i vlažno.

Opasnost: ujed pčele i ose
Zbog njihovih žaoka milioni ljudi na planeti svake godine završe u Hitnoj pomoći; hiljade njih od ujeda umiru jer nisu znali da su alergični na otrov insekata. Pčelu, osu i stršljena (ima najveću žaoku koja najviše i zaboli) privlače svetla odeća, miris parfema, losiona i "maža" za sunčanje i slatkasta hrana i sokovi.
Pomoć: žaoku treba sljuštiti tupom stranom noža, noktom ili kreditnom karticom (pinceta ne dolazi u obzir jer bi se ostatak otrova istisnuo u kožu). Isprati i naneti antiseptičko sredstvo. Kalaminski losion ili hidrokortizonska krema smanjuju iritaciju, otok i svrab. Ako niste sigurni da li je žrtva alergična, držite je na oku i na prvi znak anafilaktičkog šoka - vrtoglavica, glavobolja, umor ili isprekidano disanje - odvedite u bolnicu. Dok ne stignete, dajte joj da sisa kockice leda.
Prevencija: nosite neutralne boje i izbegavajte jake mirise. Kad ste napolju, hranu i piće držite u ručnom frižideru. Ako se ustanovi da vi ili vaše dete imate alergične reakcije na otrov insekata, moraćete da nosite na izlete pribor protiv ujeda pčela koji uključuje špric napunjen epinefrinom (hormon koji sprečava anafilaktički šok).

Opasnost: sportske povrede kod dece
Klinike su leti pune mališana koji su nadrljali vozeći bicikl ili rolere: razderotine, posekotine, ogrebotine, slomljene kosti, razbijene glave...
Pomoć: manje posekotine i ogrebotine treba isprati sapunom i vodom, naneti antiseptik i preko toga staviti zavoj. Ako krvarenje ne prestane za 10 minuta ili rana izgleda tako loše kao da neće lako zarasti, verovatno su potrebne kopče. Ako je kost slomljena, povređenog smesta odvesti u bolnicu. U slučaju da je povređena glava, pozvati Hitnu pomoć - žrtva mora da miruje dok ne stigne ekipa.
Prevencija: u prigodnim izveštajima stoji da više od 50 odsto biciklista (dece i odraslih) ne nose kacigu iako statistike pokazuju da šlem smanjuje rizik od povreda glave za čak 85 procenata. Insistirajte da svaki član porodice koji vozi bicikl zaštiti glavu. I - koristi štitnike za članak na ruci, lakat i koleno.

Opasnost: plikovi
Čuli ste za govor tela? E, pa plik je više psovka tela - odgovor kože na nepodnošljivi pritisak ili trenje. Budući da će uvek biti novih cipela koje treba razgaziti, biće i plikova - ukoliko ne pribegnete merama predostrožnosti.
Pomoć: pokriti plik zavojem i pustiti da prirodno zaraste, što može da potraje i nekoliko nedelja. Ukoliko vam plik ne dozvoljava da obujete cipele ili hodate, nežno ga probušite sterilizovanom iglom i nanesite antibiotičku mast (sterilizuje se tako što se drži 10 sekundi na otvorenoj vatri i očisti alkoholom). Mesto mora da bude čisto, bez otoka i crvenila koji bi ukazivali na infekciju.
Prevencija: plikovi nastaju trljanjem oznojenog stopala o cipelu ili kaiš na sandali, zato vodite računa da vas obuća koju nosite ne žulja. Ako su neki delovi stopala posebno osetljivi, ušuškajte ih pre izlaska flasterom ili štitnikom iz bogatog programa Dr Scholl.

Opasnost: salmonela
"Jedan deo naših turista otrovao se salmonelom", "Novi slučajevi trovanja opasnom bakterijom", "Salmonela na svečanoj maturskoj trpezi". Ovo su samo neki od naslova koji leti zaređaju na stranicama štampe. Reč je o uobičajenoj bakterijskoj infekciji creva, a najčešće žrtve su bebe i deca.
Pomoć: većina se oporavi bez ikakvog lečenja. Osobe koje imaju težak proliv, posebno deca i stariji ljudi, treba da se obrate lekaru.
Prevencija: nije čudo što je ima u sirovom mesu, jajima i siru, ali salmonela u bademu? Da, u bademu, a to nije jedino neuobičajeno mesto gde bakterija čeka u zasedi. Nedavno je pronađena i u paradajzu i prokelju. Srećom, vaša porodica će biti bezbedna ako dobro operete najpre ruke, a zatim i paradajz i drugo povrće. Ne treba vam sapun: dovoljno je trljati 30 sekundi ispod mlaza hladne vode. Da znate: u procesu pripreme i najsvežija piletina, meso i riba mogu da se zaraze salmonelom. Srećom, termička obrada eliminiše svaku opasnost. Studije pokazuju da pored toplote bakteriju uspešno tamane i začini koje stavljamo u jelo: kurkuma, cimet, korijander i crvena paprika.

Izvor: Viva magazin
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
Ne ignorirajte upozorenja o štetnosti sunčanja

 Iako liječnici već godinama upozoravaju na štetnost sunca, čini se da ljudi ne slušaju što najbolje pokazuje porast broja oboljelih od raka kože. Štetnosti sunčanja treba shvatiti ozbiljno prije nego što bude kasno
Jednostavno je ne slušati upozorenja o štetnosti sunca, ali ignoriranjem ćete naštetiti samo svojoj koži. Liječnici već godinama upozoravaju na opasnosti od pretjeranog izlaganja suncu, a sada su se pojavila i neka nova istraživanja koja potvrđuju da je sunce i štetnije nego što se mislilo.

Veliki mit o sigurnom sunčanju

'Genetski testovi pokazuju da tijekom sunčanja nije moguće izbjeći nastajanje DNA mutacije', izjavio je David E. Fisher, voditelj dermatološkog odijela u bolnici u Massachusettsu. To znači da svako sunčanje ostavlja štetne tragove na koži. 'Iako se neka oštećenja mogu liječiti, činjenica je da se neka nakupljaju i s vremenom mogu prouzročiti velike probleme', pojasnio je dr. Fisher. Pretjerano sunčanje rezultira tamnim mrljama na koži, borama, hrapavošću ili rakom kože.

Bolest današnjice

Novi dokazi pokazuju da se posljednjih desetljeća broj melanoma povećao. U razdoblju od 1980. do 2004. broj melanoma porastao je za alarmantnih 50 posto među ženama u dobi od 15 do 39 godina. Ljudi koji se sunčaju u solarijima imaju 75 posto veće šanse dobiti rak kože do 35. godine.

Prerano stranje

Infracrveno zračenje na suncu povećava razinu slobodnih radikala enzima koji uništavaju kolagen u koži, a to dovodi do preranog starenja kože. Antioksidansi mogu zaštiti kožu – mješavina ekstrakta grožđa, koenzim Q10 te vitamini C i E mogu ublažiti oštećenja kože za 60 posto. Tamna odjeća i kvalitetne kreme za sunčanje također mogu pomoći oštećenoj koži.

Sunce, pušenje i lijekovi ne idu zajedno

Rak kože povezan je i s pušenjem, natprosječnom visinom i upotrebom lijekova. Kada tijelo izlažemo suncu, a pušimo ili koristimo neke antibiotike ili diuretike, povećava nam se rizik za oboljenje od raka kože. Te su kombinacije posebno opasne kada smo na moru jer se tamo pojačano i svakodnevno izlažemo jakom suncu.

Dvostruka opasnost

Ljudi koji obole od raka kože imaju veće šanse oboljeti i od raka dojke, raka pluća ili raka crijeva. Što je osoba mlađa kada joj se dijagnosticira rak kože, to su veće šanse za obolijevanje od nekih drugih zloćudnih tumora.

Izvor: Tportal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
Kako prepoznati sunčanicu kod deteta

Sunčanica se javlja kao reakcija organizma na preterano izlaganje suncu. Kako je prepoznati?

Rana reakcija je veoma burna: dete odjednom onemoća, oseća vrtoglavicu i mučninu, neretko povraća i postaje pospano. Veći klinci mogu biti i uznemireni, a glavobolja je skoro uvek prisutna. Dete je orošeno znojem, ruke i noge su prvo tople, a ako se ne skloni sa sunca, postaju hladne i drhtave. Telesna temperatura može biti normalna, ali je obično povišena. Što je dete manje i simptomi su izraženiji, a opasnost od komplikacija veća. Kada se baš pretera sa sunčanjem, može doći i do gubitka svesti, što se češće dešava kod adolescenata.

Kada se dešava "kasna" sunčanica simptomi sporije nastupaju, manje su izraženi, ali duže traju. Deca su vruća, zajapurena, iako nisu na suncu. Izgledaju kao da ih "lomi virus", pa se mame i tate često zbune misleći da je u pitanju infekcija. Mališani su veoma razdražljivi - plaču, naizgled bez razloga, a veća deca obično imaju mučninu (ponekad i povraćaju), promenljivog su raspoloženja i imaju nesanicu. Telesna temperatura je po pravilu povišena.

Šta u slučaju sunčanice mogu da urade roditelji

Sklonite dete sa sunca.
Ako se radi o ranoj i burnoj sunčanici, dete prvo treba skloniti sa sunca, ako je moguće otići u klimatizovanu prostoriju, ili bar u zamračenu i dobro provetrenu sobu ili apartman.

Istuširajte dete mlakom vodom.
Potom ga ostavite da se osuši bez brisanja.

Dajte mu da pije tečnost.
Rashlađen bezalkoholni napitak (čaj, sok ili obična voda) je preko potreban detetu koje ima sunčanicu. Tečnost ne treba davati odjednom u velikoj količini, već češće po manje, naročito ako je dete povratilo. Još dok pije prvu "porciju" vode treba ga razgolitii i rashladiti.

Dajte mu lek.
Ako je telesna temperatura i dalje visoka, mališanu treba dati neki od lekova za obaranje temperature ( antipiretik). Najbolje je staviti čepić ( paracetamol) u guzu, jer je efekat brži, a izbegava se i mogućnost povraćanja. Naravno da nije pogrešno dati ni lek u sirupu (ibuprofen ili paracetamol).

Treba mu odmor.
Narednih nekoliko sati dete treba da se odmara, idealno bi bilo da odspava. Neki roditelji se boje da puste mališana da spava kada ima sunčanicu. Taj strah je neopravdan, jer mu je odmor zaista potreban, a san je najbolji odmor. Naravno, tokom sna treba kontrolisati telesnu temperaturu, pa u slučaju novih skokova ponoviti terapiju lekom protiv visoke temperature. Već posle četiri sata od prethodne doze može se ponoviti lek. A ako je prošlo manje vremena, ponoviti tuširanje mlakom vodom.

Kada se treba obratiti lekaru?

Ako telesna temperatura ne pada, i pored rashlađivanja i lekova. Tada se verovatno ne radi samo o sunčanici, već je dete na početku neke druge bolesti. Obično se radi o početku crevnih infekcija, ili upale disajnih organa. U tom slučaju se brzo javljaju i drugi simptomi bolesti, pa treba konsultovati lekara i postaviti pravu dijagnozu.

Ako dete izgubi svest, a ne povrati se brzo posle postavljanja u ležeći položaj. Gubitak svesti je obično rezultat prolaznog pada pritiska i nedovoljnog dotoka krvi u mozak. Ovo je bezazlena varijanta i gotovo trenutno prolazi kada dete legne i podignu mu se noge, kako bi se mozgu obezbedilo dovoljno krvi. Međutim, ako je dete potom konfuzno, pospano i slabo komunicira sa okolinom treba se javiti lekaru, po mogućnosti pedijatru.

Ako uporno povraća i sve je nemoćnije. Tada se radi o veoma teškom obliku sunčanice pa je potreban pregled lekara. On će utvrditi da li se radi samo o sunčanici, ili se potkrao početak neke druge bolesti (na primer infekcije letnjim virusima ili bakterijama).

Izvor: TopVita
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
Pametnim sunčanjem do preplanula tena



Dugotrajno pretjerano izlaganje sunčevim zrakama izaziva starenje i boranje kože, promjenu pigmentacije te maligna oboljenja kože. Stoga je zaštita od štetnog sunčeva zračenja neophodna. UV zrake sve su jače i agresivnije te oštećuju stanice kože, a posljedica su česte nezdrave promjene na koži, od alergijskih reakcija do zloćudnih tumora kože.

Na sunčevo zračenje koža reagira povećanom proizvodnjom melanina u melanocitima, koji poput kišobrana sprečava prodiranje UV zraka u dublje slojeve kože, odnosno služi kao svojevrsna prirodna zaštita od negativna utjecaja sunčevih zraka. Stoga tamnijoj koži sunce manje smeta.



Pri pretjeranom izlaganju suncu UVB zrake izazivaju akutna oštećenja epidermisa, opekline. Prvi simptomi pojavljuju se u razdoblju od 1 do 24 sata nakon sunčanja. Koža lagano pocrveni, a kod jačih opeklina nastaju bolne otekline i mjehurići, katkad praćeni povišenom temperaturom, zimicom, slabošću i iscrpljenošću te simptomima toplotnog udara. Često se kao komplikacija javlja sekundarna infekcija. Kod sunčevih opeklina pomoći će preparat na bazi panthenola, aloe vere, ekstrakta nevena i kamilice, a u težim slučajevima kreme na bazi kortikosteroida. Nakon što se koža oguli, još je uvijek nekoliko dana osjetljiva na sunce pa bi jače izlaganje sunčevim zrakam svakako trebalo izbjegavati u tom periodu, savjetuje Dr. Maja Ceković, spec. dermatovenerolog iz Poliklinike Dermangio.

U posljednjih desetak godina primijećeno je naglo povećanje broja alergijskih reakcija na sunce. Razlog tome su uglavnom neki alergeni iz hrane ili okoliša koji se aktiviraju i uzrokuju alergiju. Najčešći uzrok takvih kožnih promjena razni su kozervansi, sulfonamidi, tetraciklini, kontraceptivi, antireumatici, antidijabetici, neki psihofarmaci, ali i neki čajevi i biljni pripravci izrađeni, primjerice, od gospine trave, a i ciklomati koji se koriste kao zamjena za šećer.

Zaštita iznutra i izvana

Većina sunčanih opekotina može se spriječiti jednostavnim mjerama opreza. Povećani unos karotenoida u organizam može neutralizirati djelovanje slobodnih radikala pa time umanjiti negativan učinak sunčevih zraka. Zbog toga se ljeti preporuča uzimanje većih količina voća i povrća bogatog betakarotenom, kao što su mrkva, marelica i dinja.

Pomoći će i uzimanje betakarotena u tabletama najmanje tri tjedna prije izlaska na sunce, u dnevnoj dozi od 75 - 150mg. Uz betakaroten mogu se uzimati vitamini B grupe koji poboljšavaju prokrvljenost kože i sprečavaju njezino isušivanje i omogućuju obnavljanja epidermisa.

Uz uzimanje povećanih količina betakarotena obavezno je koristiti zaštitna sredstva. Riječ je o preparatima koji filtriraju ili reflektiraja sunčeve zrake odgovorne za nastanak upale kože. Što je sposobnost filtracije veća, faktor zaštite je veći. Ako nam, primjerice, tip kože dopušta boravak na suncu 15 minuta, faktor 8 znači da smo zaštićeni 8 puta više, odnosno 120 minuta.

Suvremena zaštitna sredstva sadrže UVA i UVB filtere. UVB filteri ne štite samo od sunčevih opeklina, već smanjuju rizik od nastanka karcinoma kože. UVA filteri štite od preuranjenog starenja kože i malignih oboljenja. Budući da kemijski filteri mogu izazvati alergije, osobe sklone alergijama trebale bi koristiti zaštitna sredstva na bazi minerala.

Koliki zaštitni faktor koristiti, ovisi o tipu kože. Fototip 1 je najosjetljiviji tip i to su osobe koje imaju vrlo svjetlu put s pjegama, plavu ili crvenu kosu te plave ili zelene oči. Njihova koža nikada ne potamni, a uvijek izgori. Prvog tjedna izlaganja suncu trebali bi koristiti zaštitna sredstva s faktorom 30 i na suncu mogu biti bez zaštite samo 5-10 minuta.

Fototip 2 teško tamni, a to su osobe svijetle puti, sklone ljetnim pjegama i plave kose, čija koža vrlo malo potamni i lako izgori. Na suncu smiju biti 10 do 20 minuta i prvog tjedna sunčanja preporučuju im se preparati sa zaštitnim faktorom 20.

Fototip 3 dobro tamni i to su osobe svijetlo smeđih očiju te svijetlo kestenjaste ili svijetlo smeđe kose. Budući da njihova koža rijetko izgori, a tamni prilično dobro, na suncu se mogu zadržati 20 -30 minuta, a njihov zaštitni faktor je 12-15.

Fototip 4 je najotporniji i to su osobe koje imaju maslinastu put, te tamnosmeđu ili crnu kosu. Koža im brzo potamni i nikad ne izgori. Na suncu mogu ostati 30-40 minuta, a preporuča im se zaštitni faktor 8-12.

Zaštitna sredstva treba nanijeti na kožu pola sata prije sunčanja, a kako se ona ispiru znojenjem ili kupanjem treba ih ponovno nanijeti nakon 2 sata, poručuje dr. Ceković.

Maligna oboljenja kože

U našoj zemlji od kožnih tumora oboli svake godine sve veći broj stanovnika. Prema podacima Registra za rak Republike Hrvatske broj novootkrivenih bolesnika od malignog melanoma se tijekom zadnjih 10 godina udvostručio. Osim malignog melanoma, u naglom porastu su i planocelularni i bazocelularni karcinom, upozorava dr. Ceković. Zloćudni tumori kože se u početku obično očituju izraslinom ili ranicom koja ne zacjeljuje nakon lokalne terapije i postupno se povećava. Rastom promjene u dubinu i širinu mogu se pojaviti znatna oštećenja koja narušavaju izgled i funkciju kože. Neki od zločudnih tumora kože mogu se limfnim žilama prošititi u limfne čvorove, a krvnim žilama u unutarnje organe te ugroziti život bolesnika.

Stoga je vrlo važan samopregled kože i pregled kod dermatologa ako primjetite neke promjene na koži. Budući da maligni melanom može nastati iz pigmentiranih madeža, vrlo je važna redovita kontrola madeža.

Tu će nam pomoći ABCDE pravilo za procjenu maligne preobrazbe madeža.

A - pojava asimetrije u prethodno simetričnom madežu
B - pojava neoštre ograničenosti u prethodno oštro ograničenom madežu
C - pojava dvije ili više boja u prethodno jednobojnom madežu
D - povećanje promjera madeža
E - uzdignuće madeža

Rano otkrivanje promjena koje upućuju na zloćudnu pretvorbu i učinkovita prevencija te dijagnoza u ranijim stadijima bolesti, omogućuju pravodobno liječenje, veću stopu izlječenja i smanjenje stope smrtnosti.



Pravila za sunčanje

Prve dane na plaži treba provoditi u hladu, a koža će također potamnjeti, samo nešto sporije. Sunčanje treba izbjegavati u vrijeme najveće insolacije od 11 do 16 sati. Svakako ne zaboravite zaštititi oči sunčanim naočalama. S godinama koža postaje osjetljivija i tanja, stoga bi stariji trebali svoju kožu zaštititi jednako kao i djeca. Prema mišljenju dermatologa sve do treće godine djeca se ne bi trebala izlagati suncu, jer je dokazana povećana učestalost malignog melanoma kod osoba koje su u djetinjstvu imale opekline od sunca.

Oprezno na suncu

Nakon sunčanja i kupanja na kožu valja nanijeti posebni losion koji će joj vratiti vlažnost. Osobe s proširenim venama ili kapilarama ne bi smjele boraviti na jakom suncu. Njima se preporučuje hodanje po plićaku i plivanje. Također se ne bi trebalo sunčati barem tjedan dana prije i poslije epilacija laserom. Osobe sklonije hiperpigmentacijama trebale bi se štititi tijekom cijele godine, a danju bi trebale koristiti kremu ili tekući puder sa zaštitnim faktorom.

Izvor: Tportal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
Zaštita od sunca i neznanja



Samo četiri odsto potrošača u Srbiji zna kakav preparat traži, dok ostatak populacije kupuje nasumice oslanjajući se na preporuke i skupe reklame

Samo u poslednjoj nedelji evropski sistem za uzbunjivanje upozoravao je potrošače na desetak vrsta krema za sunčanje koje su opasne po zdravlje. Pojedini proizvodi, uglavnom američke i britanske marke, zbog hemijske opasnosti povučeni su sa tržišta Evropske unije.

I dok se tamošnji turisti spremaju na letovanja pažljivo birajući sredstva za zaštitu od sunca, kupci u Srbiji, iako je tržište odlično snabdeveno, toliko su neinformisani da kupuju nasumice oslanjajući se isključivo na cenu i preporuku prijatelja. Prema nekim istraživanjima samo četiri odsto ovdašnjih potrošača zna kakav zaštitni proizvod traži. Ostali, u totalnom neznanju, najčešće pred letnju sezonu ove izuzetno važne proizvode biraju po mirisu ne obazirući se na faktore zaštite i komponente koji garantuju bezbedniji boravak na suncu.

– Kupovina preparata iz takozvane sunčane kolekcije kod nas je impulsivna. To nije dobro u trenutku kada sa svih strana stižu upozorenja na opasnost od zračenja. Kako totalna zaštita ne postoji (a neki proizvođači imaju baš takve reklamne kampanje) važno je birati odgovarajući faktor zaštite, čitati uputstvo i umereno se izlagati suncu – kaže Nikola Bunčić, direktor prodaje firme „Park AG”, domaćeg proizvođača „top-ten” kolekcije za zaštitu od sunca.

Koža „pamti” svako izlaganje suncu, a naplata dolazi kasnije u obliku raznih oštećenja, objašnjava naš sagovornik. Zato nije svejedno ni koji proizvod koristimo, ni koji faktor biramo. A šta je SPF faktor?

– Faktor zaštite od sunca (SPF) predstavlja vremenskuizloženost suncu koje je teoretski dozvoljeno pre mogućepojave opekotina. Ako, na primer, vaša koža pod normalnim uslovima i bez ikakve zaštite počinje da crveni posle deset minuta izlaganja suncu, primena kreme sa faktorom 10 omogućava deset puta duže sunčanje (100 minuta) bez rizika od pojave opekotina – kaže Bunčić.

Inače, i kod nas je prihvaćen američki standard označavanja faktora.

Preparate treba kupovati u velikim lancima ili apotekama i parfimerijama. Ali ni marke multinacionalnih kompanija koje su preplavile naše tržište ne garantuju uvek kvalitet. Iako nikada ne idu mimo lokalnih pravilnika i ispod donje granice kvaliteta, dešava se da skup proizvod ne garantuje kvalitet kakav dobijaju kupci na tržištima zapada. Velike kompanije, poznato je, sele svoje proizvodnje u istočne zemlje odakle se snabdevaju potrošači iz našeg regiona. U tom slučaju ništa manje nisu vredni i domaći proizvodi. Imaju sertifikate kvaliteta, upola su jeftiniji (jer posluju sa C-cenovnom politikom, odnosno bez plaćanja marketinga), pa im je u trci za kupcima kvalitet jedini adut.

U Srbiji je, saznajemo, i dalje „živo” i sivo tržište na kome se preprodaju kozmetički proizvodi koji nisu prošli kontrole hemijske i mikrobiološke ispravnosti. Kupac mora da zahteva od prodavca da mu da na uvid da deklaraciju proizvoda ukoliko ona već nije istaknuta. On, takođe, mora biti prethodno informisan o proizvodima kako bi izabrao najbolji za zaštitu kože.

– Naši kupci su među malobrojnim u Evropi koji kupe proizvod, plate i još se izvinjavaju. Potrošačka svest vrlo sporo se menja i godinama se susrećemo sa istim problemom: kako da naučimo kupca da sam bira, a ne da mu trgovac ili skupa reklama kreiraju mišljenje – kaže direktor prodaje firme „Park AG”.

Za potrošače treba naglasiti da razlika u ceniizmeđu domaćih i uvoznih proizvoda potiče od troškova carine i uvoza, kao i činjenice da su uvozni proizvodi izuzetno opterećeni troškovima marketinga. Sve domaće fabrike proizvode kozmetiku isključivo od uvoznih sirovina.

I niška „Aura” se suočava sa sličnim problemom – kako se izboriti za kupce i uveriti ih da niža cena ne podrazumeva lošiji kvalitet.

– Cena određuje marka, ali i jaka reklama. Kozmetika se subjektivno doživljava, pa se od potrošača teško može očekivati objektivan sud. To ne znači da skup proizvod nije kvalitetan, ali na našem tržištu se mogu naći proizvodi po povoljnoj ceni, koji su kvalitetniji od onih sa polica multinacionalnih kompanija. Svi kupujemo repromaterijal i sirovine na istim „pijacama”, a celokupnu tehnologiju smo uvezli sa Zapada – kaže hemičar Gordana Kostić, direktor razvoja niške „Aure”, najvećeg domaćeg proizvođača dekorativne kozmetike.

Da treba biti vrlo obazriv prilikom odabira kozmetičkih preparata pokazuje i poslednje istraživanje američke organizacije „Kampanja za sigurnu kozmetiku”. Ono je pokazalo da je u 48 proizvoda za decu i novorođenčad, koji se prodaju u SAD, prisutan karcinogen 1.4-dioksin, a 23 je imalo formalaldehid.

Na listi nepoželjnih našli su se i proizvodi (šamponi i dečje kupke) velikih svetskih kompanija. Prema američkoj Upravi za hranu i lekove FDA, 1.4-dioksin poznat je karcinogen, koji nastaje kao nusprodukt u proizvodnji kozmetike na bazi petroleja. Proizvođači mogu lako ukloniti 1.4-dioksin, ali to se sada ne traži prema kozmetičkim standardima u SAD.

Svi uvozni proizvodi kod nas prolaze kroz redovnu kontrolu,od utvrđivanja fizičko-hemijskih parametara (na osnovu uvozne deklaracije) do provere zdravstvene ispravnosti. Statistika kaže da je izuzetno mali broj uzoraka koji ne zadovoljavaju neke od ovih parametara, ali treba imati u vidu da se oni utvrđuju na osnovu deklaracije proizvođača.

Stevan Blagojević, istraživač sa Instituta za opštu i fizičku hemiju, podseća da jeuSrbiji još na snazi uredba iz 1983. godine u kojojsu propisane različite obaveze proizvođača sredstava za higijenu. Posle više od 20 godina ovi propisi u nekim delovima supotpuno prevaziđeni.

– Jednostavnija podela kozmetike je na dekorativnu i funkcionalnu. Naravno, poseban problem je „dokazivanje” funkcionalnih osobina, recimo, neke kreme za zatezanje bora. U EU su propisane drakonske kazne za lažno reklamiranje.Znači, ono što obećate u reklami mora da bude tako.Zato se u EU proizvodi funkcionalne kozmetike ispituju na sličan način kao farmaceutski proizvodi kroz pretklinička i klinička ispitivanja što naravno znatno poskupljuje razvoj proizvoda i utiče na cenu – objašnjava on.

Inače, kod svih proizvoda hemijske industrije važno jeda se adekvatno skladište, a proizvodima iz ove grupe ne odgovaraju temperature ispod četiri i iznad 30 stepeni Celzijusa,dok povišena vlaga izuzetno nepovoljno utiče na stabilnost.


Sunce i mornari

Do dvadesetih godina prošlog veka nije se posebno obraćala pažnja na zaštitu kože od sunca. Međutim, posle 1945. godine, kada je primećeno da američki mornari imaju ozbiljna oštećenja kože zbog dugog izlaganja sunčevim zracima na palubama, problemom je počela da se bavi i kozmetička industrija. Savremena sredstva imaju ulogu i da neguju kožu, a posebno da kompenzuju gubitak vode.Sve ove proizvode u paleti nude samo najveće svetske kozmetičke kompanije, a cene su raznolike.

Na tržištu Srbije prodaju se sredstva za sunčanje – od onihkoja zadovoljavaju osnovne kriterijume do vrhunskih kojastaju i nekoliko hiljada dinara za 150 grama, kaže Stevan Blagojević, istraživač iz Instituta za opštu i fizičku hemiju.


Bivši uspesi

U bivšoj Jugoslaviji kozmetička industrija bila je izuzetno razvijena, sa školovanim kadrom, tehnologijom koja je bila konkurentna zapadnoj i visokom produktivnošću. Tako su 1960. godine u SFRJ proizvedene 1.892 tone kozmetičkih proizvoda, a 1990. taj broj se uvećao čak 15 puta i iznosio 33.691 tonu. Posle 1990. sve republike počele su masovno da uvoze kozmetiku.


Saveti dermatologa:

• preterano izlaganje suncu je opasno po zdravlje

• oblačno nebo ne štiti od sunca

• temeljno nanositi kreme i birati SPF faktor po tipu kože

• kreme nanositi sat vremena pre izlaska na sunce i ponovo posle izlaska iz vode

• za decu se ne preporučuju kreme ispod 40 SPF faktora

Izvor: TopVita
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 19
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.14
mob
SonyEricsson 
izuzetno dobra tema,svidja mi se..obožavam se sunčati...kada se izlažem suncu onda koristim kreme,kvalitet verujem da imaju..ja koristim faktor 30...nemačka kolekcija...iz prve ruke....a koristim i pojačane doze vitamina posebno vitamina A....jer učestvuje u zaštiti kože.....i verujem da je i tretman posle sunčanja izuzetno važan...treba vratiti hidratnost koži...ja to koristim isto...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.