Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Зрелост и заљубљивање  (Pročitano 1199 puta)
06. Jul 2009, 11:38:17
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Зашто се психолошки зреле особе не заљубљују и где временом нестаје способност идеализације



Све је више аутора који сматрају да се заљубљивање и психолошка зрелост искључују. Оно што карактерише емоционално стање које зовемо заљубљеност јесте несвесно идеализовање другога, тако да га заљубљена особа не види онаквог какав он јесте у стварности. Психолошко сазревање је процес током кога се губи способност идеализације. Током психолошког раста и развоја особа све више реално сагледава себе, друге људе, али и свет око себе. Губитком способности идеализације, губи се и подлога на којој је засновано заљубљивање. Резултат је да се одрасли, психолошко зрели људи не заљубљују. Уместо тога, они воле.

Наравно да ово није универзално правило. На пример, у психолошкој теорији која се зове трансакциона анализа, а која је популарна у нашој средини, говори се о томе да свако од нас, без обзира на то колико има година, у својој личности садржи један део себе који зовемо „унутрашње дете”. Без обзира на то колико нека особа има година, она се може заљубити јер се заљубљује ово унутрашње дете. То је посебно изражено код оних особа које настављају да даље верују у идеализовану представу о љубави. Не само да је љубав и даље висока вредност овим људима, већ они настављају да маштају о романтичној љубави коју још треба да доживе. Неки од њих сматрају да је ово сањарење управо једна врста забаве која им помаже да унесу боје у сивило свакодневних међуљудских односа. И зато, када се неко појави ко би могао да буде онај прави или она права, ови људи могу да се заљубе, без обзира на то колико је деценија иза њих. То никако не значи да нису психолошки зрели, већ да су одлучили да у свом животу задрже ову игру идеализације у којој учествује њихово унутрашње дете. Свако има право да одбије да сазри на онај начин који већина сматра примереним.

Зрело доба је доба зреле љубави. Изгледа да у сазревању начина на који неко воли умногоме помаже то што је постао родитељ. Као да љубав према деци помаже да се успостави баланс са партнерском љубављу. Свест о томе да је дете немоћно, да зависи од нас, родитеља, да смо одговорни за то дете, увелико помаже да постанемо толерантнији, да одустанемо од неких наших жеља како бисмо се побринули за дететове потребе. Када се ова способност развије, и код нас и код партнера, онда и партнерски однос постаје толерантнији, а самим тим са мање конфликата, складнији. Многи су у првој половини живота усмерени на то да ли их и колико их други воле, дакле на „примање” љубави. У зрелим годинама откривамо да је подједнако тако узбудљиво и „давање” љубави.



Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.