Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 09:28:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pecenja  (Pročitano 20624 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Svinjetina na roštilju sa slatko-kiselim umakom




Sastojci
svinjski file (2 kom.)
soja sos (3 kašike)
crno vino (2 kašike)
žuti šećer (1 kašika)
med (1 kašika)
beli luk - sitno seckan (1/2 kašičice)
mladi zeleni luk (1 kom.)
cimet (1/2 kašičice)
jabukovo sirće (1/2 šoljice)
šećer (1/2 šoljice)
paradajz pire (3 kašike)
gustin (1 kašika)
Način pripreme

Pomešajte soja sos, vino, šećer, med, beli luk, mladi luk i cimet. Cele filete prekrijte tom mešavinom začina i ostavite da odstoje u frižideru preko noći. Izvadite meso iz marinade, posušite ga krpom (ne perite ga!), premažite uljem i pecite na roštilju često ga okrećući i premazujući marinadom (oko 30 minuta). Gotove filete ukrasite mladim lukom izrezanim uzduž na rezance.

Meso se seče na tanke kolutove i servira sa slatko-kiselim umakom.

Slatko-kiseli umak: pomešajte šoljicu vode sa 1/2 šoljice jabukovog sirćeta, 1/2 šoljice šećera, 3 kašike paradajz pirea i stavite na vatru da zakuva. Kašiku gustina razmutite u pola šoljice hladne vode i dodajte provrelom umaku. Brzo mešajte i odmah isključite ringlu kada se umak dovoljno zgusne, pa sklonite sa vatre.

Vreme pripreme: 60 minuta
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Savršena pečenja

Meso brzo propržite na jakoj vatri, a zatim ga dugo pecite u rerni ili kuvajte u supi – to su naši predlozi za dva glavna jela osvežavajućeg ukusa. A još su ukusnija narednog dana.

Recepte ustupio magazin "Sale&Pepe"
Foto: Maurizio Lodi

Špikovana teletina



Našpikujte meso

Kupite kilogram telećih leđa bez kostiju ili telećeg buta. Na dugačke štapiće isecite 1 tikvicu, pola crvene paprike i 1 deblju šnitu praške šunke, uvaljajte ih u mešavinu od dosta majčine dušice, ruzmarina i 1 čena belog luka, pa ih ubacite u meso po njegovoj dužini, praveći manji razmak između svakog štapića.

Propržite ga u tiganju

Uvežite meso kako bi tokom pečenja zadržalo svoj oblik. Uzmite tiganj dovoljno veliki za meso, sipajte 2 kašike maslinovog ulja, dodajte grančicu ruzamarina (ili 2 kašičice suvog) i dobro ga zagrejte. Ubacite meso i propržite ga okrećući ga sa svih strana pomoću dve varjače.

Ispecite ga

Prebacite meso na žicu od rerne koju ste postavili preko jednog pleha, prelijte ga s po pola čaše blage supe i belog vina i pecite oko 1 sat i 15 minuta.

Meso ne sme da se peče tako što ćete ga utopiti u sos: tako ćete postići da mu, na kraju, ukus bude delikatniji i da bude ukusno čak i kada je hladno. Da se ne bi previše isušilo tokom pečenja, povremeno ga prelivajte sokovima koji se skupljaju u plehu ispod žice. Na kraju ga istapkajte papirnim kuhinjskim ubrusom.

Vreme pečenja može malo da varira. Nakon oko 1 sat pečenja, probodite meso čačkalicom u njegovom srednjem delu: ako izađe prozirna tečnost, gotovo je. Izbegavajte, međutim, da mnogo produžavate vreme pečenja: teletina je uvek bolja kada je malo rozikasta a ne reš.

Ako ih ne iskoristite odmah, sokove od pečenja možete da sačuvate, proceđene, u frižideru čak do nedelju dana: mogu vam poslužiti pri kuvanju rižota ili kao baza za sos za pastu.

Ćuretina sa zelenišem



Uvezivanje mesa kanapom

Uzmite komad od oko 800 g ćurećih grudi bez kostiju i uvežite ga kuhinjskim kanapom ili rafijom da biste mu dali kompaktan i pravilan oblik. Stavite oko 1 l blago posoljene vode da provri sa vezom koju ste napravili od 1 šargarepe, 1 štapića celera, 1 lista lovora i 1 grančice peršuna.

Prženje i kuvanje

Propržite meso u jednoj šerpi na 2 kašike ulja sa 1 grančicom ruzmarina (ili 2 kašičice suvog) i jednim čenom belog luka. Posolite ga, pobiberite i zalijte belim vinom. Prelijte ga i pripremljenom supom, preko šerpe postavite papir za pečenje i poklopite šerpu poklopcem. Kuvajte meso oko 1 sat.

Umotavanje u foliju

Ocedite meso na tanjir i ostavite ga da se rashladi pre nego što ga isečete na šnite. Ako planirate da ga služite hladnog, čvrsto ga obmotajte alufolijom i stavite u frižider na najmanje 30 minuta.

List papira za pečenje ispod poklopca služi da supa ne bi isparavala: meso mora stalno biti u ključaloj supi kako bi sačuvalo mekoću.

Uz ovo jelo možete poslužiti majonez pomešan sa seckanim mešanim biljem ili osvežavajući sos bosiljka (na slici): da biste ga napravili, izblendirajte veću šaku listova bosiljka sa 1 mladom, sirovom tikvicom, malo soli, kašikom pinjola (ili indijskog oraha) i par kašika ulja.

Na kraju kuvanja dobićete vrlo aromatičnu supu koju možete iskoristiti za pripremu laganog rižota ili krem-čorbe od povrća. Ako je ne upotrebite odmah, prespite je u plastične posude i zamrznite: očuvaće se najmanje 3 meseca.

4 neodoljive ideje



Rolnice s alevom paprikom

Isecite 8 šnita pečenog ili kuvanog mesa i prelijte ih s malo ulja u koji ste razmutili pola kašičice aleve paprike. Ostavite ih da tako odstoje 10 minuta. Operite vezicu rukole, rasporedite je na šnite mesa i uvijte ih u rolnice. Pospite ih alevom paprikom i poslužite.

Musake s lukom

Dobro ohlađeno pečeno ili kuvano meso isecite na 16 veoma tankih šnita. Oljuštite 2 pomorandže kao što se ljušti ananas, pa ih isecite na kolutove. Sok koji su otpustile tokom sečenja sakupite u jedan sud i dodajte mu 3 kašike ulja, so i biber. Na tanka rebarca isecite 1 glavicu crvenog luka. Na 4 pojedinačna tanjira slažite kulice od šnita mesa, pomorandže, kriškica luka i listića badema. Začinite prelivom.

Salata s ljutom paprikom

Na štapiće isecite 4 šnite hladnog pečenog ili kuvanog mesa, pa ih stavite u činiju za salatu. Operite 100 g šampinjona i isecite ih na listiće. Tanko isecite 2 male paprike šilje i 1 crvenu ljutu papričicu. Sve sastojke pomešajte u činiji, pospite s kašičicom origana i začinite uljem, sokom od limuna, solju i biberom.

Ražnjići od mesa i povrća

Dve mlade tikvice isecite na tanke trake po dužini. Pečeno ili kuvano meso isecite na 8 šnita, pa svaku uvijte u rolnicu. Svaku rolnicu obmotajte s po trakom tikvice, pa ih nanižite na 4 štapića za ražnjiće. Nanižite i po 2 sitne glavice crnog luka i po 2 mini- paradajza, premažite sve uljem i pecite 10 minuta na zagrejanom roštilju. Posolite, pobiberite i ukrasite listovima celera.



Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 09:28:44
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.