Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 19:08:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: su-25 u Srpskom ratnom vazduhoplovstvu?  (Pročitano 7712 puta)
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Da ali taj avion ne moze da obezbedi vazdusnu prevlast, dok Su-30 moze i moze da gadja ciljeve na zemlji preciznim oruzjem, a nama je to potrebnije od samo jurisnog aviona.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6233
Da ali taj avion ne moze da obezbedi vazdusnu prevlast, dok Su-30 moze i moze da gadja ciljeve na zemlji preciznim oruzjem, a nama je to potrebnije od samo jurisnog aviona.

Tacno je da ne moze ali za vazdusnu prevlast koristili bi se pravi lovci - su-30.Mislio sam da on bude primarni ground attack a da su-30 pruza zastitu i vrsi duboke strategijske udare laserskim vodjenim projektilima.Kombinovanje ova dva aviona,svaki u svom delu zadatka je po meni idealno.Da li vise mozemo da dozvolimo gubitak su-25 ili su-30 u neposrednoj vatrenoj podrsci?Rekao sam da su laserski projektili vrlo skupi i sigurno da ce se na vecem broju ciljeva u nekom buducem ne daj boze ratu delovati pre glupim bombama.Prosto mislim da bi se uvodjenje tog aviona dugorocno isplatilo pogotovo kad nasi neki direktni susedi ne pomisljaju da pojacaju bombardersku avijaciju vec da nabave manji broj modernih lovaca kao jedine ofanzivne letelice.Ali za razliku od njih mi to ne moramo jer nam nije hitno.Dvadest devetke sigurno jos najmanje 3-4 godine ce biti aktualne Smile
Usput da ispravim gresku koju sam napisao u prethodnom postu,su-25 je skoro tri puta jeftiniji od su-30(40-45 milki,Su-35 je pet puta(preko 65 000 000) koliko je i otprilike cena po meni mozda ipak i preskupog gripena
pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Tacno je da bi to bilo korisno imati i jedno i drugo, ali mi trenutno nemamo novca ni za jednu varijantu pojedinacno, a kada budemo imali novca, iskoristicemo ga pre svega da uzmemo visenamenski avion, a o jurisniku cemo razmisljati ako nam se ekonomija razvije kako treba, znaci mnogo kasnije. Inace laserski vodjene bombe nisu mnogo skupe. One se mogu dobiti konvertovanjem gravitacionih, sto se i radi najcesce.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6233
Inace laserski vodjene bombe nisu mnogo skupe. One se mogu dobiti konvertovanjem gravitacionih, sto se i radi najcesce.
Citat

Izvini ne slazem se.Reci mi kad laserski vodjene bombe nisu skupe,zasto onda su ruski su-25 dejstvovali po Gruzijskim snagama sa obicnim - glupim bombama i nevodjenim raketnim zrnima?a ne laserskim?I tako od dejstva pvo sa zemlje izgubili 3 aviona a osposobljeni su za njenu upotrebu.Zato sto nisu imali dovoljno para da sa vecom kolicinom naoruzaju te avione.I ja verujem da je to istina.Baci 10 komada i to je 190 000 dolara...i kazes nije skupa.Ne znam koliko kosta jedna ruska tipa KAB-500L ali cena je verovatno tu negde,ako nije i skuplja jer je americka duplo laksa(227 kg),a koliko je onda GBU-16 Paveway II – Mk 83 1000 lb (454 kg) bomba mogu samo misliti.Ispod 25 000 sigurno nije.Mislim da se ne isplati svaki cilj gadjati laserskim bombama,jedino ako imamo hiljade dolara na bacanje kao Ameri a jedva skrpljavamo kraj sa krajem...
Po meni glupe bombe ce jos dugo  na Balkanu biti osnovno i velikom vecinom  koriscen u avio - napadima.

GBU-12 Paveway II  cena  po komadu --- $19,000
Mark 82 glupa bomba za GBU-12 ---- oko $268 (in 2000)
Kad se uporedi cena sve je jasno.Slazem se da za oba dva aviona nema i nece biti para.Nazalost.poz





« Poslednja izmena: 19. Jun 2009, 15:15:19 od davor1976 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Problem je sto ruski Su-25 nisu opremljeni za dejstvo tim bombama, nemaju laserske obelezivace ciljeva u vidu podvesnih kontejnera. Iako na svim sajmovima naoruzanja mozemo videti da se takve stvari proizvode u rusiji vec jako dugo, ruska vojska ih nije nabavljala. Isto vazi i za precizna ubojna sredstva.
Cena od 19.000 dolara za americku bombu ne izgleda mnogo kada se uporedi sa tenkom od 1.5 miliona koji ce njome biti unisten, ili sa cenom od 10-11 miliona dolara koliko kosta Su-25 koji bi mogao da unisti taj tenk sa bezbedne visine.

Novca za avion ce biti, ali ne dovoljno da se ostvare obe uloge o kojima smo govorili, pa se zato ide na varijantu aviona koji moze da ostvari i jedno i drugo, znaci visenamenski avion. Dok za podrsku trupama na zemlji ostaje da se nabavi jos po neki Mi-24 (nacuo sam da je i to u planu) i da se koriste Orao dok moze i kasnije G-4MD.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6233
Zasto ih nije nabavljala?Upravo mislim zbog cene,mada ne mogu to tacno da tvrdim.Isto i kao laserska ubojna sredstva,uostalom u pravu si sve zavisi sta se gadja ako je u pitanju sto kazes recimo tenk ili ne znam recimo vojna fabrika,vazan most i slicno u redu je potrositi je.Ali ja sam mislio ako je to u pitanju ziva sila,meki ciljevi ,konvoji ... desetak glupih bombi bi trebalo da napravi dovoljnu stetu.10 x OFAB-250-270 x 268 dolara = 2680 dolara.Nekih 6 puta jeftinije a efekat moze da bude u slucaju direktnog pogotka potpuno isti.
Mogao bi sa raketom vihor sa laserskim vodjenjem da unisti tenk sa bezbedne udaljenosti.Da,naravno samo modernizovani dvadeset pet su-25 tm koji i nosi te rakete.Brate,mocno mi izgleda ta zadnja modifikacija.Moze da unisti sve od tenka do brodova a ne mora uopste da se spusta nisko..
Mi 24  je ok,ali najbolje nova modernizovana varijanta.Daj boze da bude novaca da kupimo za neku godinu recimo 14 su-30.Pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Nisu nabavljali zbog toga sto nisu ulagali u vojsku jako dugo, a kada su dosli do toga da pocnu da ulazu u vojsku bilo je mnogo drugih stvari koje je trebalo uraditi. Same bombe nisu toliko skupe, koliko je kupo opremiti avione sa laserskim obelezivacima ciljeva. Stari Su-25 imaju laserski daljinomer u nosnom delu, koji nije zgodan za laserovanje ciljeva pa je stoga radjeno na razvoju podvesnog kontejnera, ali tu nije bilo narocitog uspeha, pa je na kraju uzeta licenca od Thalesa za Damocles kontejner.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 19:08:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.