Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 14:01:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: su-25 u Srpskom ratnom vazduhoplovstvu?  (Pročitano 7722 puta)
17. Jun 2009, 23:20:03
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6233
Po meni najbolji danasnji jurisnik i ground attack avion.Mislim da bi nam koristilo da ga imamo u ratnoj floti.
Su-25 modernizovane verzije plus mig - 29smt
« Poslednja izmena: 17. Jun 2009, 23:35:47 od davor1976 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 33
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Samsung E250
to sta on radi mogu sasvim zadovoljavajuce da obavljaju g4 i orao
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
to sta on radi mogu sasvim zadovoljavajuce da obavljaju g4 i orao
pa,ne bih bas reko.
« Poslednja izmena: 18. Jun 2009, 00:55:13 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6233
to sta on radi mogu sasvim zadovoljavajuce da obavljaju g4 i orao


To sto on radi pogotovo modernizovane verzije(Gruzijski skorpion po NATO stan.ili ruski su-25TDK) koji su naoruzani modernim oruzjem ne moze da radi ni nas jurisnik Orao a pogotovo ne trener g-4 koji su vrlo ranjivi na dejstvo prenosnih pvo sa zemlje.Zasto?Zato sto oba dva aviona nemaju ni bacace ic i dipol mamaca a da ne govorimo o opremi za elektonsko ometanje ic glava za samonovodjenje ic neprijateljskih raketa.Tako da mislim da je to sto si rekao jedna zabluda sirokih razmera za mase.Ovde pojedini ljudi misle da ce kad budemo uveli domace laserski vodjene bombe - AKO,tuci po neprijatelju samo sa lvb koje ce nositi nas skupi buduci novi visenamenski avion koji ce za par godina zameniti orlove.Da,ako imamo milione za bacanje,i za svako cilj koristimo te iste preko 40000 dolara po komadu bombe.Sa visina preko 3000 metara.Koristiti ih ali samo za vaznije ciljeve.Jurisnici i bombarderi ce se koristiti jos mnogo godina zato sto ce nekad se trebati spustiti vrlo nisko i istovariti vecu kolicinu "glupih" bombi i napalm tik ispred nasih linija.Ocemo rizikovati da igubimo jedan vrlo skupi avion kao su-35 ili Gripen nego da dvadest petice pociste to?Oni su za to i napravljeni,i svakako najmanje tri puta jeftiniji i znatno podnosljiviji za gubitak.Zar ne?Su-30 treba da bude njihova zastita u toku akcija/i eventualno selektivni udar visoko preciznim oruzjem po strategijski vaznim ciljevima u dubini neprijatelja Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4404
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Слажем се.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 856
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
@davor1976

Taj Su-30 moze da istovari tone i tone glupih bombi, ali naravno da nije jurisnik, vec sam rekao da ce se novi avion koristiti ako zatreba dok se jurisnik ne kupi, ili bolje da ne koristimo nista ako smo napadnuti?????

Niko ne osporava upotrebljivost SU-25 (i krajnje je besmisleno porediti ga sa G-4 i ti si to prvi poceo, porediti gotovo neunistivo titanijumsko cudoviste kao SU-25 sa G-4 koji je trener je nemoguce), ali nemamo para za kupovinu i ko zna da li ce i biti, pre bi se nabavljali jurisni helikopteri tipa MI-24 (koji moze da preveze i nekoliko  vojnika) ili nesto slicno u ovom trenutku, ali naverovatnije zbog para nista ni od toga.

Inace: G-4 i Orao IMAJU izbacivace IC mamaca i javno su mnogo puta prikazivani.

Trenutno ne postoji ni preka potreba za SU-25 jer nemamo ociglednog neprijatelja sa kriticnom masom tenkova (osim ako ne racunas NATO ali tu ni SU-25 ne moze mnogo da pomogne u situaciji vazdusne premoci protvnika), a nemamo ni avijaciju koja bi garantovala sigurno dejstvo SU-25. Tek kada formiramo adekvatnu lovacku zastitu ili snaznu PVO mozemo da obnavljamo jurisnu avijaciju inace ce svi ti avioni biti samo glineni golubovi, jer iako je dosta otporan za dejstva sa zemlje (najbitniji su oklopna zastita i razmaknuti motori) i MIG-21 BIS iz 1983. (poslednji koji smo kupili) moze da ga skine kako voli...

Upotreba Orla i G-4 je nuznost a ne necija zelja iz prostog razloga sto nemamo para za bolje. Nista vise od toga, niti se neko bori da oni budu ono sto nisu. Ali kada je to sto imamo jedino na sta mozemo racunati onda bolje i da ga nesto malo bolje opremimo i koliko toliko modernizujemo nego da saljemo pilote u smrt.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6233
Pozdrav stegonosa.Slazem se da moze,5-8 tona na cilju - tacnije 28 × OFAB-250-270,ali mislim da se nismo razumeli.Stavio sam naglasak da u slucaju nekog buduceg rata(sa nekim agresivnim susedom) ne sa NATO -m,to bi bilo ludost kao '99 po mom misljenju kada nismo nismo mogli da skupimo ni 4 ispravne dvadeset devetke i to me razocaralo zbog prvenstveno hrabrih pilota koji nisu imali sanse i za to bi neko iz one dobro poznate vlasti trebo da odgovara ali...necu o politici,valjda me nece moderator kazniti zbog ovih reci ali mozda sam ih ipak trebao reci.Nisam ni reko da ne treba da koristimo nista,samo sam rekao da za 4-5 godina kad se orao trajno penzionise nabave i makar desetak dvadest petica,sto da ne i polovnih i modernizuje i da cine buducu bombardersku avijaciju.Ja sam mislio da budu naslednici orlova posle 2014,i da se ne ide sa buducim visenamenskim avionom u neposrednu vatrenu podrsku zbog kako sam i objasnio neisplativog potencijalnog gubitka.Ja nisam nikad poredio g-4 sa su-25 cini mi se da sam napisao "To sto on radi pogotovo modernizovane verzije(Gruzijski skorpion po NATO stan.ili ruski su-25TDK) koji su naoruzani modernim oruzjem ne moze da radi ni nas jurisnik Orao a pogotovo ne trener g-4",znaci ta dva aviona su nebo i zemlja i drago mi je da se slazemo,u stvari slazemo se u mnogim misljenjima,ali naravno u ponekom i ne.Slazem se da trenutno para nema ni za osnovne nabavke samo kazem da bi se u bliskoj buducnosti formiranje jedne takve eskadrile visestrukoisplatilo u nekom,ne daj boze lokalnom ratu,siguran sam da znas velike prednosti tog jeftinog i jednostavnog za odrzavanje aviona.Citao sam  da su neki g-4 i Orlovi imali posle 1992  i izbacivace mamaca,nisam bio suguran.Super,to nisam znao.Kao sto sam rekao,ne racunam NATO,jedino u slucaju direktne ruske vojne pomoci u najnovijoj tehnici,a posto licno mislim da smo rusima dobri onoliko koliko je njima u sopstvenom interesu,mislim da je bolje da se polako priblizavamo tom savezu,ne zato sto ga volim vec zato sto nasi potencijalni agresori su u njemu.Zasto da imaju prednost?
Napisao si "Tek kada formiramo adekvatnu lovacku zastitu ili snaznu PVO mozemo da obnavljamo jurisnu avijaciju inace ce svi ti avioni biti samo glineni golubovi, jer iako je dosta otporan za dejstva sa zemlje (najbitniji su oklopna zastita i razmaknuti motori) i MIG-21 BIS iz 1983. (poslednji koji smo kupili) moze da ga skine kako voli...".Potpuno se slazem i nadam se da ce se tako i uraditi,jedino moj stav je kao sto i znas da se ne ide na novi lovac pre 2017 vec nase dvadest devetke da se postave na SMT  standard i konstantno apgreiduju novom opremom i koriste sto duze.Pa tek onda novi avion.Plus da se nabave i jos 2-3 polovne i takodje na SMT standard tako da skrpimo makar jedan odred od 8-9 vrhunskih savremenih lovaca,a mozda i da se od 2012 polako uvodi i novi lovac,recimo 1-2 godisnje i tako polako pravi prelaz.Orao i g-4 da se upotrebljavaju koliko mogu,naravno,samo moram opet da kazem nesto u vezi modernizacije g-4,mislim da je nerealno da kao MD bude u sluzbi do 2030...imace preko 50 godina.Jos deset godina..da,mada i to je pitanje ako se ne bude ponovo usvojila proizvodnja celog novog aviona.Znam da se nece praviti novi zmaj ali opet...Mislim da bi se i orao trebao modernizovati kao i g-4,nov HUD,dati mu mogucnost nosenja laserskih vodjenih bombi...ali dobro.Treba ako se vec radi onda da se uradi i za orao.No to je moje skromno samo misljenje vec sam rekao da drugi odlucuju o tome i ne verujem da bas citaju ovu nasu borbu misljenja.
Smile.Izvini ako sam ja sad bio prestrog.Sve najbolje drugar Smile
« Poslednja izmena: 18. Jun 2009, 15:38:48 od davor1976 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
U redu ti je razmisljanje, osim pocetne pretpostavke "u slucaju nekog buduceg rata(sa nekim agresivnim susedom) ne sa NATO -m", obzirom da su svi nasi susedi u NATO savezu, osim BiH koja ima unutrasnjih problema pa tako ne moze biti pretnja nama, a osim toga je pod zastitom NATO-a. Druga moguca pretnja je Kosovo koje je pod patronatom (citaj okupacijom) NATO-a, tako da bi sukob sa tamosnjim teroristima imao za posledicu ukljucenje NATO-a.
Upravo iz tog razloga je bitno da se prvo angazujemo na stvaranju eskadrile visenamenskog aviona sa jakom ulogom u PVO, kao i PVO sredstava, a jedva da imamo (ako imamo) i za to, a o uvodjenju jos jednog jurisnog aviona, tesko da sada mozemo govoriti, ili u narednih 10 godina, pa je upravo zato bitno da se za tu iznudjenu ulogu modernizuje G-4, i po mogucstvu produzi vek upotrebe J-22, a ako bude para i za njegovu modernizaciju, utoliko bolje.
« Poslednja izmena: 18. Jun 2009, 15:30:28 od ramon23 »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 856
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Slazem se za eskadrilu Su-25, ali ne i za nabavku novog aviona. Odnosno bilo bi eventualno dobro tako uraditi sa MIG-29 ali ne 1-2 kupiti, vec nabaviti do broja od 24 aviona, sve ostalo je mazanje ociju koje nista bitno ne popravlja. Razlog zasto  mislim da ako je ikako moguce nabaviti nove avione i na kredit, lizing, kako bilo, je sto ako to ne uradimo 2015. posle ostajemo bez respektabilne avijacije, a podrska za neki novi avion nakon izdvajanja za modernizacije ne bi bilo u narodu, on je gladan, bolje uzeti nesto brzo nego to razvlaciti... A i cekaju nas PVO, tenkovi, itd, resursi isticu jedni za drugim...

Za sada, ove godine, smo nabavili, narucili ili ugovorili ofset (da se neki komunikacioni uredjaji proizvode ovde) za komunikacioni sektor, ali nemamo para da sve to isteramo brzo, opremamo specijalnu brigadu i nabavljamo terenska vozila pre svega Land Rover i Ladu Nivu, sve ostalo je na cekanju dok ne prodje SEKA.
Postoje politicki razlozi za nabavku novih aviona, a ofset je samo jedan od njih, naravno tu idu masne provizije, tako da se treba nadati, politicari nece propustiti priliku da omaste brk, a sta god da uzmu nece pogresiti (Ameri ne daju provizije)... Jasno je da ako Hrvati nabave Gripena, Rumuni i Bugari (Bugari trenutno samo remontovali MIG-29 kao i mi) ce takodje u nabavku, Madjari vec voze eskadrilu Gripena, ne smemo da zaostanemo, nije zdravo.

G4, najmladji, imaju fabrickih resursa do 2020 bez problema (tvojih 10 godina), ali uz odredjene izmene i adekvatno odrzavanje moguce je produziti resurse do 2030 (cinjenica je da nisu ni mnogo leteli zbog nedostatka goriva, tako da uglavnom nisu preterano naprezani). Ne bi bilo prvi put u svetu, a i taj motor nije se proizvodio samo kod nas, moguce je verovatno nabaviti delove i iz stranih zaliha (verovatno se na to i racunalo, ne bi VTI izjavio takvo nesto bez pokrica, ipak je to strucna ustanova u kojoj rade ljudi koji znaju svoj posao).

Orao ima HUD, i ne treba mu modernizacija avionike, jedino manje modifikacije sistema naoruzanja tj. da moze koristiti nove rakete i bombe do povlacenja iz upotrebe sto ce biti relativno skoro (nista vise od toga se ne isplati).

Drugar, Smile nema veze da li citaju oni koji odlucuju, mi razvijamo nase vijuge.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sve je u zivotu prolazno moj druze...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 44
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6233
U redu ti je razmisljanje, osim pocetne pretpostavke "u slucaju nekog buduceg rata(sa nekim agresivnim susedom) ne sa NATO -m", obzirom da su svi nasi susedi u NATO savezu, osim BiH koja ima unutrasnjih problema pa tako ne moze biti pretnja nama, a osim toga je pod zastitom NATO-a. Druga moguca pretnja je Kosovo koje je pod patronatom (citaj okupacijom) NATO-a, tako da bi sukob sa tamosnjim teroristima imao za posledicu ukljucenje NATO-a.
Upravo iz tog razloga je bitno da se prvo angazujemo na stvaranju eskadrile visenamenskog aviona sa jakom ulogom u PVO, kao i PVO sredstava, a jedva da imamo (ako imamo) i za to, a o uvodjenju jos jednog jurisnog aviona, tesko da sada mozemo govoriti, ili u narednih 10 godina, pa je upravo zato bitno da se za tu iznudjenu ulogu modernizuje G-4, i po mogucstvu produzi vek upotrebe J-22, a ako bude para i za njegovu modernizaciju, utoliko bolje.


Vec sam rekao da ideja da se ponovo vojno direktno konfrontiramo sa NATO -m je losa i nepotrebna.Uslovi koje smo imali 1914 i tri svetska jaka saveznika se sigurno u narednih 10 - 20 godina nece desiti,rekao sam da na konkretnu buducu rusku vojnu pomoc kad bi ratovali ponovo sa tim savezom ne racunam,puno mleka je vec prosuto...Mislim da vise trenutno mozemo tamo uciniti sa taktikom Milosa Obrenovica nego jednom novom avanturom,eto odosmo zacas u politiku ramon,a to nije ono o cemu bih hteo da pisem.Dzabe nam i 100 su-25 i 50 mig-29smt u slucaju da zaratimo sami opet sa natom,rekao sam sto da i ne budemo u NATO?Ne volim ga!Ali vec sam reko zasto da potencijalni protivnici imaju prednost - citaj croatia,KLO,albanija,ako smo i mi tamo,kako ce nas onda taj ist savez napasti?Eh ta politika...Evo bataljujem je i izvinjavam se svima.
Sto se tice su-25 i mog dumania da se ostave jos dosta godina dvadest devetke,ok,ako je vec donesena odluka da se i on orao  zamene uskoro(za 2-3 godine) ako se ne varam dobro.Bacice nas ta odluka u veliki trosak ali se nadam da cemo makar onda nabaviti ipak odlicne letelice.Gripen NG ili Su-30 bi bili super.Makar jednu eskadrilu 14 aviona.Pretpostavljam uz neki ofset i to je po meni u redu,ako moze jedna prezaduzena Hrvatska koja ima bruto drustveni dohodak tu negde kao i mi stone bi i Srbija?.
Stegonosa jel imas informaciju kad ce se mig-21 i orao penzionisati?Ako nije vojna tajna.Rekao si vec da se ta dva aviona nece modernizovati.I hteo sam da te zamolim takodje nesto,zaljubljenik sam u ratne avione i avijaciju od malena kao sto verovatno i vidis ali nisam nikad video uzivo primer tu dvadeset devetku kojoj se toliko divim.Jel uopste mogu civili doci da gledaju avione na Bataji,uf,kad bi se se slikao pored ruske legende,koliko bih bio srecan.
Da,sto kazes makar razvijamo vijuge.Onda da zatvorimo ovu temu jarani? Smile.Pozdrav tebi i ramonu. Smile

« Poslednja izmena: 18. Jun 2009, 16:10:13 od davor1976 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 14:01:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.106 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.