Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Još jedna uspešna akcija "Orke" - "Ja nisam lutalica, ja sam napušten"  (Pročitano 1196 puta)
14. Avg 2005, 02:58:18
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Još jedna uspešna akcija "Orke" - "Ja nisam lutalica, ja sam napušten"

Udomili kucu Saru i crno mače


Medu, napušteno štene predivnog snežnobelog mešanca, pronašla je jedna Beograđanka u parku, privučena njegovim tužnim cvilenjem. Sažalila se, ali, kako nije imala uslova da ga zadrži, smestila ga je kod komšinice. A kada je shvatila da ni tamo neće imati baš sjajan život, dovela ga je juče pred "Beograđanku". Na štandu Organizacije za poštovanje i brigu o životinjama "Orka" pokušala je da umiljatom Medi nađe bolji dom. Meda se brzo uklopio u novi ambijent, trčkarajući oko štanda sa čupavom kucom Sarom, crnim štenetom, iz milošte nazvanim Mala, i još šest preslatkih mačkica, koje su aktivisti "Orke" juče, od 11 do 16 sati, pokušavali da udome u okviru stalne akcije "Ja nisam lutalica, ja sam napušten".
   


I pre nego što je štand i postavljen, mališani su već počeli da se tiskaju oko kaveza sa macama, koje su imale mašnice oko vrata - crvene za "seke" i plave za "bate". Dve crne, naizgled skoro iste. Ali, samo naizgled. Ona malo starija, kao pravi zvrk-obešenjak, skakuće iz ruke u ruku, ne da se, trči preko leđa dečaka koji je pokušao da je pomazi. Druga, crna, ali manja, umiljata i mazna, namešta se pod ruku. Dok je jedna od aktivistkinja prikupljala potpise za peticiju za zakon o životinjama, žuto mače sedelo joj je u krilu, mazno predeći.

"Lep je, sine. Baš je sladak, al šteta što nije pudlica, odmah bih ga uzela", komentarisala je proseda baka, mazeći Malu.
Mala Jovana, prosto opčinjena životinjama, ne da se odvojiti od mačaka. I, sve bi ih pomazila. A tata, samo čeka da se ćera nekako zasiti igrarije i dovikuje: "Jovana, ne ljubi macu".

Nažalost, kaže Nataša Biorac, koordinator tima za zaštitu životinja "Orke", mnogo ih je više koji zastanu, pomaze mace i kuce, ali se retko ko odluči da ih povede kući. Tokom jučerašnje akcije, udomljena je tršava Sara, koju je uzela baka sa unukom, kao i veliko crno mače.

- Ovo je redovna akcija, ali ujedno i najava Dana napuštenih životinja, koji se u svetu obeležava svake treće nedelje avgusta. Tim povodom sledeće subote organizovaćemo veliku izložbu mešanaca i rasnih pasa u Tašmajdanskom parku, na kojoj će se pojaviti nekad napušteni psi, koji su danas srećno udomljeni, jer smo dosad u porodice smestili više od 300 životinja - objašnjava Nataša.

Akcija "Ja nisam lutalica, ja sam napušten" sprovodi se u saradnji sa građanima, jer oni obično pronađu napuštenu životinju i privremeno brinu o njoj, dok joj aktivisti "Orke" ne nađu trajni dom. Mada, žali se Elvir Burazerović, predsednik organizacije, napuštenih životinja je mnogo, a lista čekanja duga. Zato starije napuštene životinje često nisu te sreće da ih neko usvoji.

- Pre nego što životinju damo na usvajanje, obavimo intervju sa budućim vlasnikom, a ako posle intervjua zaključimo da je pogodan, potpisuje ugovor da će biti odgovoran za životinju koju je uzeo, da je neće napustiti ni zlostavljati.
- Trebalo bi dobro razmisliti pre uzimanja životinje jer je to velika obaveza - kaže Nataša i dodaje da se desi da se sugrađani posle desetak dana jave da vrate životinju. Mada, kaže, i to je bolje nego da je izbace na ulicu.
   

Pomoć za Asku

Jučerašnju akciju aktivisti "Orke" su iskoristili i za prikupljanje pomoći za valjevskog pit bula Asku, koja je nedavno, braneći svoje štence, napala nekoliko ljudi.
- Ona je sa svojim štencima u pansionu jer teško da bi se, barem zasad, iko usudio da je usvoji. Učestvovala je u borbama, a posle je, već skotna, izbačena na ulicu. Kad štenci porastu, mi ćemo ih udomiti, a Aska će ostati u pansionu ili će je uzeti deca koja su se i inače s njom igrala u Valjevu. Jer, ona nije kriva što su je ljudi tako maltretirali. Ovo je prilika i da apelujemo na nadležne da se donese zakon o životinjama i regulišu kazne za neodgovorne vlasnike, kao i da se vlasnici registruju. Jer, dok toga nema, lako ih napuštaju - kaže Nataša Biorac.
      
   
   
Zašto su mešanci bolji

Mešanci su, kažu aktivisti "Orke", pravo rešenje za svaku kuću jer su unikatni, šarmanti, a pošto su napušteni, onog trenutka kad ih usvojite, ostaju vam privrženi i doživotno zahvalni što ste ih spasli.
- Gre'ota je kupovati rasne pse, dok u gradskoj kafileriji nedeljno strada oko 100 zdravih pasa. A, i osećaj je divan kad znate da ste spasli jedan život - kaže Nataša.
      
   
   
      
Glas javnosti \ A. Klarić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.