Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U Boki otkrivena nemačka podmornica iz I svetskog rata  (Pročitano 2501 puta)
12. Jun 2009, 18:42:15
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 18034
Zastava Niš
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
HTC 
U Boki otkrivena nemačka podmornica iz I svetskog rata
Autor: Beta | Foto:Wiki | 12.06.2009. - 15:59



U vodama Bokokotorskog zaliva otkrivena je nemačka podmornica potopljena pre više od 90 godina nakon kapitulacije Austrougarske, potvrdio je danas Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kotora.

Podmornicu koju je potopila sopstvena posada nakon, kako se pretpostavlja, Prvog svetskog rata, otkrile su ekipe američkog broda Herkules, Regionalnog zavoda za zaštiti spomenika kulture i ronioci Centra za podvodna deminiranja iz Bijele.
Brod "Herkules" boravi u vodama Bokokotorskog zaliva i pomaže u "mapiranju" i otkrivanju podvodnih arheoloških lokaliteta.
Podmornica je otkrivena nakon što je sa "Herkulesa" u more spuštena robotizovana ronilica, potvrdili su medijima arheolozi Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kotora.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
    
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
Pa to je odlična vest! Nadam se da će se prema njoj pravilno poneti Smiley Koliko ja znam u tim vodama ima mnogo toga zanimljivog.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 274
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Nokia 7710
bila bi jaka fora da se organizuje kao turisticka atrakcija ronjenje do podmornice mada vjerujem kako cjene budu u sezoni dole po cg primorju da bi za sat ronjenja mogao da kupis komplet opremu XD
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
Pa to je odlična vest! Nadam se da će se prema njoj pravilno poneti Smiley Koliko ja znam u tim vodama ima mnogo toga zanimljivog.


Ako nije tajna,sta se sve okvirno moze pronaci u tom delu.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
Ono što sam viđao kod nekih ronioca su anfore iz drevne epohe, bronzani topovi sa galija... čuo sam da kod Budve, čim se prođe ostrvo Sveti Nikola, ka pučini, ima jako dobro nalazište starih brodova. Tu je jedan brod svaki dan odvozio strane ronice da pretražuju i da nose sve što nađu.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
Ono što sam viđao kod nekih ronioca su anfore iz drevne epohe, bronzani topovi sa galija... čuo sam da kod Budve, čim se prođe ostrvo Sveti Nikola, ka pučini, ima jako dobro nalazište starih brodova. Tu je jedan brod svaki dan odvozio strane ronice da pretražuju i da nose sve što nađu.


Hvala na informacijama. Smile Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Fenomenalna vest Smile Smile Smile Smile Smile
Eto, kad se hoce! Treba Ameri da dodju sa ROV-om da bi se nesto otkrilo.
Sada bi trebali da urade ono fotografsko mapiranje, pa da sastave foto mozaike, kao sto su radili za mnoge olupine Ttitanik, Bizmarke itd). A, ja uvek pozelim da se te stvari mogu izvaditi, pa restaurirati ( Smile). Vadili su ljudi brodove iz mora kada je to bilo zgodno - recimo, jedan anticki brod uz obale Turske, tamo neke 1974 ako se dobro secam. Ali, ovaklo velike stvari - kuj ga zna? Smile

A duz jadranskih obala ima brodova na tone, jer je tu bila razvijena plovidba jos od pre nove ere. Inace smatra se da su u boki tacnije u Risnu Iliri imali svoj grad Rhizon (tamo gde je po starim izvorima ilirska kraljica Teuta pobegla pred rimskom flotom nu prvom rimsko-ilirskom ratu u 3v. pne). Iz Risna su Iliri polazili u gusarske pohode niz obalu cak do Peloponeza. Inace najstariji tragovi ljudi u Boki nalaze se upravo izmedju Risna i Perasta.

Da ne govorimo od drugim oblastima na jadranskoj obali (recimo, nedavno su u Kastelima, izmedju Splita i Trogira, otkrili ostatke luke iz helenistickog perioda Smile).

Sigurno mora biti potopljeno mnogo toga od pre nove ere pa do WWII, sto antickih brodova, sto kasnijih galija i karaka, sto brodova,podmornica i aviona iz WWI i WWII - samo treba iztrazivati. Hvala Bogu da su krenuli!

A to ronjenje i turisti... U Grckoj i Turskoj nadju li te sa amforom ili cak sa obicnom uljanom antickom lampicom - najebo si - zatvor, kazna, gadno! No, ja sam za to, te stvari "ukrasavaju" neciju vilu ili stan tj. podizu neciji ego i sliku o samom sebi, cine ga "facom" itd. Glupa ljudska tastina! Smile I dok ta stvar tako cami bez veze, dotle bi arheolozima mozda bila od izuzetne vaznosti kao informacija.

Crnogorci treba da odmah donesu i sprovedu ostar zakon u vezi toga, inace ce dno biti devastirano i opljackano, a vazne informacije izgubljene, jer nekada je samo polozaj stvari bitniji od njih samih. Iz rasporeda amfora i ostalih artefakata i ostataka broda da se zakljuciti sta se u stvari desilo, kao i mnogo toga o samom brodu. Svaka informacija je dragocena! Ali ajde ti to objasni ljudima kad on misli da je "faca" ako poseduje nesto, dok u isto vreme nema pojma o sustini stvari. Sustina stvari je objedinjenje informacija da bi se saznalo sto vise o tom vremenu. Sta znaci "amfora za ulje iz 4v pne? Samo po sebi nista - predmet ko predmet, obicna keramika, jedna od hiljade istih. Ali ta amfora na svom mestu zajedno sa svim ostalim daje potpunu sliku iz koje se analizama dolazi do verovatne istine.

Da ne davim - ja bih to zestoko kaznjavao, naravno predmet oduzeo. Takodje zabranio bi trgovinu time, van zvanicnih institucija tj. muzeja, instituta itd.

 Smile
« Poslednja izmena: 13. Jun 2009, 13:24:02 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.