Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 13:30:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 15
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: On se ne interesuje za fudbal  (Pročitano 12860 puta)
12. Jun 2009, 09:48:29
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


Postoje mnogobrojni klišei koji se povezuju s momcima i devojkama, klišei koji uopšte ne moraju da budu tačni kad se o nekoj konkretnoj osobi radi. A opet, mnogi su toliko navikli na njih da im bude jako čudno ako je neko različit, recimo, neki momak se uopšte ne interesuje za fudbal.

Šta je tu problem? Problema ne bi trebalo da bude, ali neretko stvari uopšte ne prođu lako. Momka kojeg fudbal ne interesuje (recimo, smatra ga dosadnim, glup mu je taj sport, možda ga ni sportovi kao takvi uopšte ne zanimaju) mogu da smatraju čudnim, da dovode u pitanje koliko je on stvarno muško, sumnjiv im je - dečko, a ne voli fudbal kao da je devojčica; tu nekad krenu zadirkivanja, a nekad i prilično agresivna reakcija okoline, prozivanja, vređanje, nekad i fizičko nasilje... A zašto sve to? Jer se momak ne uklapa u ustaljenu sliku muškarca kome je fudbal "najvažnija sporedna stvar na svetu".

Sličnih primera ima mnogo, recimo, kliše je da sve devojke obožavaju šoping, a zapravo ima devojaka kojima je šoping smrtno dosadan i izbegavaju ga kad god mogu, i zbog toga nisu ništa manje devojke, niti išta manje ženstvene. Baš kao što ni dečko koji ne voli fudbal nije ništa manje muško zbog toga - ne zanima ga fudbal, zanima ga nešto drugo, šta s tim?

Stereotipa nije loše biti svestan, ali ih nikako ne treba uzimati kao nešto što se podrazumeva za svakog pojedinog momka ili devojku. I, ako se neki momak ili devojka ne uklapaju u neki stereotip (a niko se ne uklapa u svaki, to bi bilo nemoguće), nema nikakvog razloga zbog toga dovoditi u pitanje njihovu muškost ili ženstvenost, jer i za jedno i za drugo postoji jako mnogo načina da se izraze. A još manje ima razloga napadati nekoga jer se ne uklapa u stereotip - ako vam je osoba, takva kakva je, zanimljiva i dopada vam se, družite se s njom, ako vam se ne dopada, nemojte se družiti s njom, ali razloga za napadanje nekoga ko vas ni na koji način ne ugrožava zaista nema.



Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
Ha.... ću dam oglas ' Muškarac koiji obožava šoping traži devojku zaluđenu fudbalom'

Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
xexe takva situacija je bila kod mene u vreme SP-a Smile ja sam navijala/gledala/psovala za oboje  Smile tako da je moja jaca polovina u jednom momentu rekla "ja preuzimam varjacu, a ti gedore" Smile
« Poslednja izmena: 12. Jun 2009, 11:03:32 od Oblachak »
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
 Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


´Ω ξεíν´, ´αγγέλλειν Λακεδαιμονíοις

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1049
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
SonyEricsson p910i
Ja sam oduvijek vise volio gitaru od sporta Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
HTC Wildfire S
Momka kojeg fudbal ne interesuje (recimo, smatra ga dosadnim, glup mu je taj sport, možda ga ni sportovi kao takvi uopšte ne zanimaju) mogu da smatraju čudnim, da dovode u pitanje koliko je on stvarno muško, sumnjiv im je - dečko, a ne voli fudbal kao da je devojčica; tu nekad krenu zadirkivanja, a nekad i prilično agresivna reakcija okoline, prozivanja, vređanje, nekad i fizičko nasilje...

Ijaoo... kako ste vi to samo lepo iskarikirali...  Smile

U životu me nije interesovao fudbal niti većina stvari koja je vezana s njim (kažem većina, sitnica je da sam neko kraće vreme "navijao" za jedan fudbalski klub i posećivao utakmice... ali iz skroz drugog razloga... tad sam bio mlad i glup... sad sam samo glup. )
Elem... ko što rekoh nikad me nije interesovao fudbal.

Agresivna reakcija okoline?
Prozivke?
Vređanje?
Nekad i fizičko nasilje?

Dok ovi moji skaču na televizor zbog gola i vrište, ja mirno prelistavam dnevnu štampu i pijuckam kaficu... eventualno zamaram konobaricu sa svojim glupostima. To je sad... a ne sećam se da sam ranije imao neke probleme, ja ili neki moji drugovi, ne zbog fudbala već bilo čega u tom smeru.
Bojim se da smo prošli dosta sranja u tom dobu zbog rata, samim tim su i naši roditelji bili pogođeni materijalnom oskudicom i inflacijom pa nismo imali čime posebno da se ističemo da bismo trošili reči na ovakve gluposti... bili smo nekako i prisniji, u odnosu kad posmatram današnje generacije klinčadije. Valjda zato što smo imali lik i delo zajedničkog neprijatelja.
Btw čini mi se da autor teksta i nije imao/la baš najsrećnije detinjstvo (možda gore od našeg Smile ) čim pominje ove primere... ne znam iz kog razloga. Smiley

Deca umeju da budu đubrad vaistinu. Često i jesu.
To je normalni deo odrastanja.

Ali osoba koja i posle, recimo, puberteta se poziva na stereotipe i predrasude... onda ta osoba ima mnogo više problema... jer uz plitkost i površnost dolazi još nekoliko negativnih osobina... i ne znam šta bilo ko traži pored takve osobe.
Jedini ustupak je kad se stereotipi koriste u svrhu humora... šale, zezancije. Smile
Tu su nekako i neophodni.  Smile

Htedoh da se pozabavim ovom temom svojim rečima, ali vidim da su napisali opširniji tekst na wikipediji, tako da im prepuštam reč:

----

Stereotip

(iliti, nosim roze majicu... znači da sam gej  Smile )


Stereotip je u štamparskoj tehnici otisak sa nepokretnim slogom. Po analogiji, u društvenim naukama pojam se koristi za shematski, uprošćen i teško promenljiv odnos prema nekome ili nečemu. Izraz je nastao u periodu javljavanja i razvoja rasnih, etničkih, verskih i socijalnih netrpeljivosti. U osnovi stereotipa nalazi se pogrešna i neopravdano široka generalizacija. Stoga se svaki grupni stereotip koji sadrži izrazito emocionalno negativno ocenjivanje neke etničke, rasne, verske ili socijalne grupe tumači kao predrasuda.

Opis stereotipa

Stereotip se najčešće zasniva na pretpostavci da pripadnici druge grupe imaju odeđene osobine koje su samo njima svojstvene i po kojima se razlikuju od drugih. Takođe, stereotip podrazumeva da osobine koje su karakteristične za neku grupu moraju imati svi pripadnici date grupe. Stereotipi se dele na pozitivne i negativne. To su generalizacije koje se zasnivaju na minimalnom poznavanju grupe o kojoj se govori. Prilikom stvaranja stereotipa osobe se najčešće grupišu prema etničkoj pripadnosti, religiji, seksualnom opredeljenju, polu ili prema bilo kojoj drugoj kategoriji.

Stereotipi se mogu bazirati na specifičnoj osobini grupe ili osobe kojoj su pripisani. Kao posledica ovoga javlja se pogrešna slika koja često postoji o određenoj osobi ili grupi. Takođe, stereotipi negiraju individualnost osobe. Oni mogu predstaviti osobe dosta šturo, površno, samo na osnovu njihovog pola, nacionalnosti, seksualne orjentacije, neke mane ili telesnog nedostatka.

Faktori koji su doveli do stvaranja stereotipa su istorijski faktori, generalizacija, prvi utisak, pojednostavljivanje, preterivanje, rasizam, homofobija i druge forme diskriminacije, povezanost sa drugim grupama…

Jedan stereotip je deo kulture kako nacije o kojoj se u stereotipu govori tako i nacije koja je isti izmislila. Shodno podeli na pozitivne i negativne, stereotipi ne moraju samo stavljati određene nacije u inferiorni (povlašćeni) položaj, već takođe veličaju i uzdižu određene osobine i nacije. Treba napomenuti da različite nacije mogu imati i upotrebljavati različite stereotipe.

Primeri

Sociolingvista Čarls E. Hurst sa Univerziteta Vuster tvrdi da je jedan od razloga zbog kojeg nastaju stereotipi nedostatak ličnog poznanstva sa osobama iz druge etničke grupe. Različite discipline daju različite podatke o tome kako se stereotipi razvijaju: Psiholozi istražuju kako se iskustvo koje neko ima o drugoj grupi ocrtava na poimanje i komentarisanje te grupe a kako na međugrupne konflikte. Sociolingvistika se bavi odnosima među grupama i pozicijom različitih grupa u društvenoj strukturi…

Smatra se da postoji više negativnih nego pozitivnih stereotipa.

Neki ljudi veruju da su stereotipi zasnovani na aktuelnim razlikama među nacijama. Drugi veruju da su oni po pravilu lažne pretpostavke. Zato se često pokreće pitanje njihove istinitosti. Veoma čest razlog za nastajanje stereotipa je postojanje grupe ljudi koji imaju istu karakteristiku. Na primer, postojanje određenog broja prodavaca koji su pohlepni i neiskreni dovodi do stvaranja stereotipa o prodavcima.

Mogući negativni efekti stereotipa su opravdanje predrasuda ili neznanja, nepostojanje želje da se preispita ponašanje prema drugoj grupi, sprečavanje nekih ljudi koji pripadaju grupi koja je stereotipizovana da uspeju u određenim aktivnostima i poljima…

Stereotipi i predrasude se često mešaju. Predrasude su poput stereotipa ali mogu predstavljati mišljenje samo jedne individue a ne cele grupe.

Uloga u umetnosti i kulturi

Stereotip se često koristi za stvaranje glavnih likova u književnosti i filmu. Stereotipi se menjaju sa vremenom. Nesvesno korišćenje nekih stereotipa je čudno za današnju publiku koja ne toleriše predstavljanje individua na osnovu datog stereotipa. S druge strane, mnogi stereotipi prolaze neopaženi čak i od strane onih koji su predmet stereotipa.

U književnosti i umetnosti stereotipi su klišei ili predvidljivi likovi i situacije. Kroz istoriju stereotipi su se udaljili od tipičnih likova i situacija kako bi momentalno povezali publiku sa pričom. Ponekad takvi stereotipi mogu biti sofisticirani poput Šekspirovog Šuloka iz Mletačkog trgovca. Dokazano je da stereotip koji postane kompleksan i sofisticiran teži da postane stereotip za sebe.

Bez obzira na etimološku bliskost, kliše i stereotip se ne koriste kao sinonimi u kulturnoj sferi. Na primer kliše je kriticizam u naraciji gde žanr i kategorizacija automatski povezuju priču sa njenom ciljnom grupom. Ukoloko se kaže da su situacija ili lik u priči tipični, to znači da odgovaraju datom žanru ili vrsti. Ali ukoliko se kaže da se pripovedač prilikom pisanja dela oslanjao na kliše, to znači da datom delu nedostaje originalnost.

Srereotipi su vrlo korisni u stvaranju efikasnog markentinga. Medijski stereotipi su se menjali i razvijali vremenom. Tinejdžerska serija Saved by the Bell predstavlja grupu tipičnih tinejdžerskih stereotipa kao što su odeljenjska luda, prevarant, navijačica, feministkinja i površna lepotica. Televizijski stereotipi često su prikazivali "tipičnu američku školu" poput manekenske piste po kojoj šetaju fizički savršeni mladići i devojke, mesto gde se stalno igra ragbi i jure lepe devojke a gde se malo uči.

Etnički stereotipi

U SAD postoji duga tradicija inferiornog odnosa prema afroameričkim, latinoameričkim i drugim manjinskim zajednicama. Dugo se verovalo, a neki veruju i danas, da su pripadnici manjina manje inteligentni od Amerikanaca evropskog porekla i da se nalaze na nižem stupnju kulturnog razvoja. Ovakvo mišljenje ukorenjeno je u američkoj kulturi još od perioda stvaranja Sjedinjenih Američkih Država.

Državni senator K. Kaloun, zalagajući se za produžetak ropstva, izjavio je 1844. godine kako je naučno dokazano da je ropstvo neophodno i da Afrikanci ne mogu da se brinu sami o sebi. Dalje navodi kako Afrikanci često polude pod bremenom slobode i kako je milosrdno i humano dati im vođstvo i zaštitu od mentalnog oboljenja.

Zapadnoazijski stereotipi

Azijci su u medijima obično prikazani kao inteligentni ali hladni i nedruželjubivi, kao ljudi sa malim penisima i dojkama.

Beli stereotipi

Socijalna definicija belog se vremenom promenila, i nekoliko takozvanih belih nacija okarakterisane su od strane medija kao neinteligentne. Ovo obuhvata etničke grupe kao što su Britanci, Irci i Sloveni.

Engleski stereotipi

Stereotip koji se vezuje za Engleze je da su preterano uljudni, izveštačeni, uštogljeni i da imaju loše zube. Likovi u istorijkim filmovima često imaju engleski izgovor iako događaj o kome se govori u filmu nema nikakve veze sa Engleskom. Likovi koji pripadaju višoj društvenoj klasi takođe imaju engleski izgvor. U zadnje vreme veliki broj negativaca u filmovima ima engleski izgovor ili ih glume engleski glumci.

U Diznijevim crtanim filmovima tokom 90-ih engleski izgovor korišćen je za komične likove ili likove zlih genija.

Etimologija

Reč "stereotip" izmislio je Firmen Didot. Ova reč je označavala tipografski element koji je korišćen prilikom štampe umesto originala. Američki novinar Valter Lipman spojio je ovu metaforu nazvavši stereotip slikom u našim rukama. I "kliše" i "stereotip" vode poreklo iz sveta štampe. "Kliše" je francuska reč za štamparsku površinu za stereotip.

U engleskom jeziku reč "stereotip" se prvi put pojavljuje u svom modernom značenju 1850. godine kao imenica, i ima značenje slike (predstave) ovekovečene bez i jedne izmene.

Izvor: Wikipedija
« Poslednja izmena: 12. Jun 2009, 12:38:11 od WhiteGoa »
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
WhiteGoa- ne slažem se baš skroz sa tobom ali je tvoj tekst izvanredan  Smile Vredi da se pročita  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
HTC Wildfire S
S čime se ne slažeš?  Smile
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
Zar je bitno Wink
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia N97
Nedadvno sam bio u situaciji gde se nashlo 20 mushgkaraca koji ne prate fudbal. Nisam imao sa kim da pricham. Kuda ide ovaj svet ?  Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 15
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 13:30:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.116 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.