Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dodjite na najveci beogradski dizel parti  (Pročitano 5753 puta)
02. Jun 2009, 20:47:06
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Povratak u devedesete                       Objavljeno: Pon, 01. 06. 2009. 12:33

DVESTA NA SAT

Uvek mi je ta, pa recimo numera, simbolizovala devedesete: gas do daske pa šta bude, pukovnik ili pokojnik, valjda nije mnogo crveno na semaforu, valjda će Rusi da nas podrže, valjda neće pronaći hladnjaču, valjda ćemo se nekako provući... Kao što rekoh ta hrpa buke i poluartikulisanih tonova ostala mi je kao trajna "muzička" potka usranih devedesetih za koju sam se nadao da je nikada više neću čuti
Piše: Vuk Dedić


Srpski evergreen: Ivan Gavrilović

Imam tu sreću i tu nesreću da stanujem u blizini srednje turističke škole u Novom Beogradu. Sreću zato što deo učenica koje idu u i iz škole prolaze ispod mog prozora. Neću da elaboriram... lepo je videti lepu i razgolićenu mladost. Nesreća se sastoji od više elemenata. Recimo da momci koji pohađaju pomenutu školu većinom nemaju kulturna interesovanja koja prevazilaze derbi Crvene Zvezde i Partizana i onda neki od njih često polome klupe u obližnjem parku, pijano se "bratuju" do sitnih jutarnjih sati onim adolescentskim, nesigurnim, izveštačeno dubokim navijačkim glasovima, a bogami znaju i da polome stakla i retrovizore na parkiranim kolima čiji su vlasnici radni ljudi, građani i manje-više poštena inteligencija.

Dobro, razumem donekle – rođeni su i formativne godine proveli tokom devedesetih, nemaju kulturne i moralne obrasce koji bi ih naveli da pročitaju išta duže od SMS poruke ili viceva sa interneta, kako to već lepo objašnjavaju dežurni analitičari, ali ipak i pored svega toga pre neki dan bio sam iskreno šokiran, a evo o čemu se radi. Poslednji školski dan za maturante i naravno – žurka. Žurka je održana ispred škole u rano poslepodne i to sa ozvučenjem jačine koje se ne bi postidela ni bina srednje veličine na Egzitu (za Guču ne znam – meni nije svejedno). I udri: remiksi, rasplakani soul crnci (pardon, Afroamerikanci) u potkošuljama siledžijkama, turbo narodnjaci svake vrste i naravno... ne, nije Džej nego izvesni Ivan Gavrilović.

Ivan, opskurni lik beogradske "dens" scene devedesetih godina koja je nastala od restlova turbo folka koji je zabavljao narod dok su tenkovi gađali Vukovar, snajperi Sarajevo, dok su gorela srpska, hrvatska, muslimanska i mešovita sela po Bosni i Hercegovini, dok je inflacija jela ušteđevinu, a beda i beznađe srca i duše. Ivan, tip sa kojim su se sprdali čak i njegovi pinkovski i košavski "muzički" saborci, napaljena nakazica skromnog i upitnog muzičkog talenta zapamćen po retardirajućem hitu iz devedesetih "Dvesta na sat" koji je pripomogao povećem broju saobraćajnih nesreća koje su izazivali podjednako jadni i nezreli mladići za volanima automobila svojih očeva.


Prava slika veselih devedesetih: Ratno Sarajevo

Uvek mi je ta... pa recimo numera, simbolizovala devedesete: gas do daske pa šta bude, pukovnik ili pokojnik, valjda nije mnogo crveno na semaforu, valjda će Rusi da nas podrže, valjda neće pronaći hladnjaču, valjda ćemo se nekako provući... Kao što rekoh ta hrpa buke i poluartikulisanih tonova ostala mi je kao trajna "muzička" potka usranih devedesetih za koju sam se nadao da je nikada više neću čuti. To i "Volimo te otadžbino naša" na koju je jedan moj poznanik dodao: "ali sjaši malo". "Dvesta na sat" ponovo među Srbima i to ovoga puta u remiksu koji pesmu čini još idiotskijom! Koliko treba da budeš muzički ili bilo kako kretenoidan i nepismen da bi odvojio vreme da takvu jednu zapreminu zvučnog sranja remiksuješ? Udri, brate po Mocartu, Betovenu, Bitlsima, Azri kad već nemaš pametnijeg posla. Da zlo bude veće, di-džej se napalio pa je u jednom trenutku zaustavio muziku u stilu "da čujem publiku" i budući turistički vodiči horski zagrajaše: "uuu krivinu".

Mislio sam da nema gore, ali uskoro su me demantovali alkoholisani mladići koji su očigledno bili učesnici pomenute manifestacije i koji su pošli u obližnji diskont da dopune zalihe pića. Idu tako njih dvojica i remiksuju u sopstvenoj izvedbi ono, ranije pomenuto, a jedan od njih, visok i krupan kaže: "Brate, uvek me pogodi ova klasika. Jel znaš ti, brate, da je ovo retro fazon? Ovo ti je, brate, još iz sredine devedesetih, dok smo mi još pišali u gaće i nismo znali šta je, bre, muzika. A ne sad ovi, brate, Polumenta, Seka i ostali. Stara garda, brate, Ivan, Ceca, Mira, Džej i ekipa. Klasika, brate! Tad je još pokojni Arkan bio živ. Znao se red i u muzici i u životu, brate, a ne da čoveka zatvaraju što je bakljom napao kera."

"Jeste, brate, ali prošlo je to vreme, brate. Sad sve ovi neki novi, nema tu duše, brate. Nema Džeja da zapeva 'Nedelja, i svi ste tu, a mene s vama nema...", odgovara drugi, omanji sa "fudbalerkom". Nažalost (ili na sreću), nastavak njihovog dijaloga mi se gubi u graktanju lokalnih ptica dok na razglasu kreće sledeći, rekao bih (nisam stručan, izvinite) originalni neremiksovani Cecin hit iz devedesetih "Ja još spavam u tvojoj majici". Buka čiji je izvor pomenuta manifestacija bila je i onako prejaka da bi se u stanu išta pametno radilo, te reših da izađem i prošetam ne bih li razbistrio glavu i skrenuo misli sa devedesetuh i njihovog muzičkog genocida, ali ništa od toga.



Krenuh direktnom linijom od izvora buke i preko puta SIV-a ('bem li ga kako se ta zgradurina danas zove) imam šta da vidim: plakat koji oglašava izvesni kafe svake srede predstavlja najveći beogradski "Dizel parti" (tim rečima), otvaranje letnje sezone nekog juna, a specijalni gost, pogađate, fuckin' Ivan G. "Vesele devedesete", poručuje plakat. Vesele devedesete! Pizda mu materina kome su jebene devedesete bile vesele, da mu pizda materina! Malo li je osiromašenih, unesrećenih, "humano raseljenih", osakaćenih, proteranih i mrtvih bilo tih jebenih devedesetih? Malo li je bilo ratova, krvi, zla, razaranja i svakojake nesreće?!

Ali najgore od svega je što se današnji klinci tog vremena sećaju sa nostalgijom, sa setom kao što su se ranije generacije sećale igranki na Zvezdinom (ili beše na Partizanovom?) uz bend Mileta Lojpura, prvih otkazivanja koncerta Roligstonsa u Beogradu, srećnih dana u SKC-u, gluvarenja i pijančenja "kod Dragstora" u Nušićevoj, letovanja sa stopiranjem i kampovanjem na hrvatskom primorju, stripova Alan Forda i sličnih detalja koji su ranijim generacijama činili kolektivno sećanje.

Zamislite decu koja su maturirala ove godine na desetogodišnjici mature kako se sa setom prisećaju kako je kad su oni maturirali Ceca već bila ocvala, Aca Lukas bio na zalasku karijere, a zvezde Granda bile u zenitu! Zamislite sopstvenu decu kako prekopavaju stare CD-ove i kao što ste vi nekada iskopavali vinile Led Zeppelin, Bitlsa ili Sajmona & Garfankla, pronalaze numeru Ivana G. "Dvesta na sat" i sećaju se dobrih starih vremena. Strašno, zar ne?

izvor: e novine
« Poslednja izmena: 02. Jun 2009, 20:54:32 od klićo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Jeste da su pesme retro, ali je autor teksta takođe retro. Svud oko sebe vidi 90te.
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
vrace se vreme '93.  Smile
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
Jeste da su pesme retro, ali je autor teksta takođe retro. Svud oko sebe vidi 90te.

nije on retro vec je imbecil a bogami bi mogao i krivicno da odgovara za neke stvari koje je napisao u tekstu Smile

kako on gleda na stvari izgleda da je sva mladez u devedesetim slusala dvesta na sat,cecu,dzeja i ostali skart...ja sam tada slusao slayer,napalm death,pestilence....moguce je da je i autor teksta retardiran pa je i on tada slusao ove turbo folkere pa zeli sad da sakrije svoju sramotu pisuci ove govnarije...verovatno je i on u to vreme skakao po diskoteci dok su zli srbi ubijali decicu po sarajevu Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
interesantno.... pametna mladez slusa metal....  Smile
« Poslednja izmena: 02. Jun 2009, 23:54:23 od Belgrade »
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
mob
Apple iPhone 3Gs
Jeste da su pesme retro, ali je autor teksta takođe retro. Svud oko sebe vidi 90te.

nije on retro vec je imbecil a bogami bi mogao i krivicno da odgovara za neke stvari koje je napisao u tekstu Smile

Da ne ulazim u neku dublju disksuija, znam kako ce se zavrsiti, ali moram da pitam jer me zivo zanima, za sta bi mogao krivicno da odgovara? Smile
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
interesantno.... pametna mladez slusa metal....  Smile

sigurno pametnija od onih koji slusaju cecu i ivana gavrilovica Smile


Jeste da su pesme retro, ali je autor teksta takođe retro. Svud oko sebe vidi 90te.

nije on retro vec je imbecil a bogami bi mogao i krivicno da odgovara za neke stvari koje je napisao u tekstu Smile

Da ne ulazim u neku dublju disksuija, znam kako ce se zavrsiti, ali moram da pitam jer me zivo zanima, za sta bi mogao krivicno da odgovara? Smile

objasnio sam ali mi je belgrade obrisao poruku(opravdano Smile)....volim da idem u krajnosti pa to ti je...a i da iskonstruisem svasta nesto...po ugledu na cenjene nvo Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Citat
kako on gleda na stvari izgleda da je sva mladez u devedesetim slusala dvesta na sat,cecu,dzeja i ostali skart...

tekst se odnosi na sadasnje vreme, ali nije centralni deo teksta sama muzika nego kako se dozivljavaju devedesete  Smile
Citat
objasnio sam ali mi je belgrade obrisao poruku(opravdano Smile)....volim da idem u krajnosti pa to ti je...a i da iskonstruisem svasta nesto...po ugledu na cenjene nvo Smile

ti radis za drzavu a ona finansira mnoge NVO  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
Citat
ti radis za drzavu a ona finansira mnoge NVO

ima korisnih nvo koje se bave ekologijom,humanitarnim radom,kulturom...naravno da njih treba finansirati...ali ima stetocina koje ne da ne treba finansirati vec treba silno oporezovati Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Citat
tekst se odnosi na sadasnje vreme, ali nije centralni deo teksta sama muzika nego kako se dozivljavaju devedesete

Sadašnje vreme je 2009
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.