Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Saveti i... trikovi ~ Kako organizovati i preziveti putovanje  (Pročitano 28798 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Pre polaska na put spremite „papire“ i za auto

Ako na odmor u inostranstvo idete kolima, pre polaska na put spremite sva neophodna dokumenta. Dobro se raspitajte o saobraćajnim propisima zemlje u koju putujete i onih kroz koje prolazite, jer su u inostranstvu kazne za nesavesne vožače izuzetno visoke.



Međunarodna vožačka dozvola

Obavezan dokument za izlazak iz zemlje motornim vozilom, izdaju ga organizacije Auto-moto saveza Srbije (AMSS) i važi tri godine od trenutka izdavanja. Ako vam nacionalna vozačka dozvola istekne pre tog roka, moraćete da izvadite i novu.


 

Da bi se dobila međunarodna vozačka dozvola potrebni su:
- Zahtev (dobija se u AMK, ovlašćenoj za izdavanje)
- Vozačka dozvola na uvid
- Fotokopija nacionalne vozačke dozvole (obe strane)
- 2 fotografije 3,5 x 4,5 cm
- Lična karta ili pasoš na uvid
Cena mađunarodne vozačke dozvole je 2.000 dinara.

 
Zelena karta osiguranja

Ovaj dokument u inostranstvu predstavlja isto što i polisa osiguranja u Srbiji i predstavlja dokaz da za svoje vozilo imate zaključeno osiguranje auto-odgovornosti kod domaćeg osiguravajućeg društva. Zelenu kartu izdaje osiguravajuće društvo kod kog je zaključeno obavezno osiguranje od auto-odgovornosti, a važi do isteka premije obaveznog osiguranja
Dokument važi za teritorije zemalja sa kojima naša zemlja ima potpisan interbiro sporazum, a to su u ovom trenutku sve evropske zemlje osim Rusije. Na teritorijama zemalja u kojima ne važi naša zelena karta (Azerbejdžan, Gruzija, Kazahstan) naši automobilisti su dužni, prilikom ulaska u svaku od tih zemalja, da plate premiju tzv. graničnog osiguranja. Zeleni karton nije potreban za putovanje u Crnu Goru.

 

Da bi se dobila zelena karta potrebni su:
- Polisa obaveznog osiguranja na uvid
- Saobraćajna dozvola
Cena zelene karte je 1.000  dinara

Dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu

Ukoliko van zemlje putujete automobilom čiji je vlasnik drugo lice, biće vam potrebna i posebna dozvola za upravljanje vozilom u inostranstvu, koja se takođe izdaje u organizacijama AMSS-a.
Važnost ovog dokumenta je, od trenutka izdavanja, najviše 12 meseci, a po zahtevu vlasnika, može se izdati i na kraći vremenski period.

 

Da bi se dobio ovaj dokument potrebni su:
- Obavezno prisustvo vlasnika sa ličnom kartom ili ovlašćenjem od suda ili opštine da se tim vozilom može upravljati u inostranstvu (sudsko ovlašćenje ne sme biti starije od 12 meseci, opštinsko ovlašćenje može biti staro do 6 meseci)
- Obavezno prisustvo korisnika sa pasošem
- Saobraćajna dozvola
- Fotokopija saobraćajne dozvole
- U slučaju da je vlasnik vozila pravno lice, potrebno je ovlašćenje za korisnika na memorandumu firme, overeno pečatom, sa potpisom ovlašćenog lica
Cena dozvole za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu je 1.500 dinara
 
Ovlašćenje za kola kupljena na lizing

Ukoliko ste automobil kupili na lizing, morate imati posebno ovlašćenje lizing kompanije koje vam daje pravo da vozilo pod lizingom koristite van zemlje. U nekim ugovorima o lizingu postoje posebne klauzule koje predviđaju korišćenje vozila van Srbije – ako imate takav ugovor, nije vam potrebno posebno ovlašćenje.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Vodič za zdravo letovanje

Ako na letovanje idete u egzotične zemlje poput Egipta, Tunisa ili Turske, pre puta se raspitajte o bolestima koje su karakteristične za te krajeve i spremite torbicu s lekovima, kako biste sprečili svaku mogućnost zaraze. Ukoliko poštujete osnovne mere opreza, prilikom putovanja u ove zemlje, rizik od bolesti biće minimalan.



Bolest može da pokvari letovanje više nego loš hotel ili hladno vreme. Ukoliko ovog leta nameravate da posetite neku od egzotičnih turističkih destinacija - Tursku, Tunis ili Egipat, pripremite se na zdravstvene rizike koje tamo možete očekivati.
Ove zemlje, kao i većina bliskoistočnih i afričkih zemalja, imaju problem sa održavanjem čistoće vode za piće, s raznim insektima i parazitima kojih kod nas nema, kao i sa bolestima kojima Evropljani nisu izloženi. To su zdravstveno rizična područja, posebno za one koji posećuju mesta van turističkih kompleksa. Deca, stariji ljudi, osobe sa slabijim imunitetom i trudnice su osetljiviji, pa bi trebalo detaljnije da se posavetuju sa lekarom ukoliko se spremaju na put u neku od ovih zemalja.
Preventivne mere su poželjne, pa bi bilo najbolje pridržavati se saveta i preporuka lekara, kako bi se izbegli stomačni problemi ili ozbiljne zarazne bolesti.

Siguran način da izbegenete stomačne probleme

- Perite ruke sapunom i vodom i uvek nosite sa sobom vlažne maramice na bazi alkohola ili nekog dezinfekcionog sredstva.
- Pijte samo flaširanu vodu, izbegavajte da pijete pića s ledom jer vam niko ne garantuje da nije pravljen od „česmovače“.
- Nemojte jesti hranu kupljenu na ulici, ili hranu koja nije dobro kuvana, pa ni sveže voće ili povrće, kako biste sprečili bolesti koje se prenose hranom i najčešće muče naše putnike. Putnički proliv može biti izazvan virusima, bakterijama ili parazitima iz zagađene vode i hrane. Takve infekcije, izazavane najčešće, ešerihijom koli, salmonelom i raznim parazitima, dovode do proliva i povraćanja, povišene temperature, ili hepatitisa A, koji je opasniji za odrasle nego za decu.
- Ne konzumirajte sveže mlečne proizvode, osim ako nisu pasterizovani.
SAVET: U dogovoru s lekarom ponesite i lekove protiv proliva, nešto za zaustavljanje i eventualno, ako vam lekar preporuči, antibiotik za lečenje teškog proliva.

 
Kojih bolesti treba da se čuvate

MALARIJA – Jedna od najopasnijih bolesti koje treba da se čuvate kada boravite u afričkim krajevima je malarija koju prenose komarci. Čak i ako samo jednu noć provedete u malaričnom području, trebalo bi da primenite sve potrebne zaštitne mere: da postavite mreže na prozore ili oko kreveta, isprskate sobu insekticidom u speju, da koristite sredstva protiv uboda komaraca (repelente) i eventualno antimalarijske lekove, a prilikom noćnih izlazaka da nosite odeću dugih rukava i nogavica.
Prvi simptomi malarije, koji su slični gripu, javljaju se devet do četrnaest dana posle uboda komarca. S pojavom prvih simptoma treba se obratiti lekaru kako bi se mogla sprovesti adekvatna terapija.

ŽUTA GROZNICA - „Pod ruku“ sa malarijom u tropskim zonama ide i žuta groznica, koju takođe prenose komarci. Simptomi žute groznice su najčešće blago povišena temperatura koja kroz nekoliko dana preraste u vrlo visoku, zatim glavobolja, bol u mišićima, u stomaku i povraćanje. Ako se dozvoli da se bolest dalje razvije, dolazi do krvarenja i poremećaja rada jetre i bubrega.
Preporučljivo je da se primi vakcina, i to deset dana pre puta, jer je to optimalno vreme za stvaranje zaštite. Na području Bliskog istoka nema opasnosti od žute groznice.

SAVET: Pre nego što otputujete u neku egzotičnu zemlju možete potražiti savet u Institutu za zaštitu zdravlja „Dr Milan Jovanović Batut“, na tel: 011/26-84-566, lokal 132.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
S bebama na letovanju

Ne plašite se da krenete s bebom na letovanje. Ukoliko se pridržavate saveta pedijatra i pripremite sve potrebne „rekvizite“, uživaćete na odmoru.



Leto je tu, a vi razmišljate smete li da krenete sa bebom na odmor. Plašite se, kao i svaki roditelj, kako će ona podneti put, hoće li joj promena klime prijati, da li će se razboleti i posebno, šta da radite u tom slučaju. Dr Branka Maksić, pedijatar Doma zdravlja „Milutin Ivković“ kaže da nema razloga za zabrinutost. Vašoj bebi će, kao i vama, prijati zajednički odmor. Ukoliko se adekvatno pripremite, a vaša beba je napunila dva meseca i primila prve vakcine, poslušajte savete dr Maksić i slobodno krenite na put.

Ne krećite na put tokom najtoplijih meseci

Najbolje je da letovanje planirate tokom juna ili septembra. Jul i avgust su pretopli, sunce je prejako, a to neće prijati ni vama, kao ni bebi.

 
Letujte u većim turističkim centrima

Pre nego što krenete posavetujte se sa vašim pedijatrom. Potrudite se da izaberete letovalište u kom postoji pristupačna zdravstvena zaštita. Važno je da uslovi smeštaja budu slični onima kakve imate kod kuće.

 
Ako putujete autom pazite na adekvatnu klimatizaciju

Možete putovati bilo kojim prevoznim sredstvom, ali ako idete automobilom, nemojte klimu držati uključenu sve vreme. Ako možete, podesite je na temperaturu pet stepeni nižu nego što je spoljna. Povremeno otvarajte prozor i pravite pauze tokom vožnje. Deset minuta pre zaustavljanja isključite klimu, kako biste izbegli nagle promene temperature.

 
Na plažu idite ujutru ili kasnije po podne

Na plažu idite ujutru do 10 časova, a po podne posle 17 časova. Bebu ne iznosite direktno na sunce, trudite se da što više bude u hladu. More je najčistije ujutru, pa je najbolje da se tada kupate sa bebom.

 
Ne zaboravite šeširić i zaštitne naočari

Bebe do godinu dana ne smete mazati kremama ili losionima sa zaštitnim faktorom. Jedina zaštita od sunca su hladovina, šeširić, svetla garderoba i zaštitne naočari.

 
Ponesite sirup protiv alergije

Najbolja zaštita od alergija je dojenje, pa ga nikako ne prekidajte kad odete na odmor. Ako se alergija ipak pojavi, dajte detetu sirup protiv alergije koji vam je preporučio lekar, istuširajte ga, raskomotite i potražite najbližeg lekara.

 
Probiotik pomaže kod crevnih infekcija

Vodite računa da dete pije flaširanu vodu, ili onu koja je prokuvana. Isto se odnosi i na pažljiv izbor hrane, a gotove kašice možete poneti i od kuće. Ako ipak dođe do crevne infekcije, koja se manifestuje povraćanjem ili prolivom, dobro je da kod sebe imate probiotik. Najbolji je „ORS“ rastvor u kesicama koji ćete mu povremeno davati da pije.

 
Povišenu temperaturu obarajte samo ukoliko pređe 38,5

Treba da ponesete sa sobom neki antipiretik za obaranje temperature u obliku sirupa ili čepića. Koristite ga samo ako temperatura pređe 38,5 stepeni. Ako to potraje, bilo bi dobro da potražite savet lekara

 
Neka vam hanzaplast bude uvek pri ruci

Sa sobom obavezno treba imati hanzaplast, sterilnu gazu, zavoj i dezinfekciono sredstvo, ukoliko dođe do bilo kakve povrede. Ako smatrate da je povreda ozbiljnija obavezno se obratite najbližem lekaru.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Štikla više neće kročiti na Akropolj

Grčke vlasti planiraju da zabrane nošenje cipela sa štiklom, kao i upotrebu žvaki tokom boravka u Akropolju, jer se njima svakodnevno nanosi nepopravljiva šteta ostacima drevnog hrama.



Novi zakon koji grčka vlada trenutno priprema, odnosiće se i na turiste i posetioce pozorišta Herod Atički koje se nalazi nedaleko od Akropolja. Godinama arheolozi mole posetioce koji posećuju predstave i koncerte da poštuju jedinstveno pozorište sagrađeno od mermera, ali ne nailaze na razumevanje. Zato će od sada prekršaj novih pravila biti tretiran kao ozbiljna kriminalna radnja. Svako ko bude uhvaćen da žvaće žvaku ili nosi štikle suočiće se sa kaznom ili čak i hapšenjem. Pre dve godine ekipa čistača je uklonila 27 kg ostataka žvakaćih guma koje su bile zalepljene na mramorna sedišta pozorišta.



Izvor: Blic
« Poslednja izmena: 09. Jul 2009, 10:03:36 od Oblachak »
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Stomačni problemi na putovanju


Neispravna voda ili hrana, loša higijena ruku, kupanje u zagađenim vodama – često mogu da pokvare odmor, naročito leti. Flaširana voda i proverena hrana su garancija odmora bez “glavobolje”.

Kada putujemo, bez obzira da li smo otišli na jednodnevni piknik u okolini mesta stanovanja ili otputovali u udaljene krajeve planete, menjamo uslove okoline u kojoj smo navikli da živimo, a to donosi i neke zdravstvene rizike.

Najčešći zdravstveni problemi na letovanju, i uopšte na putovanjima, su različite stomačne tegobe. Stomačne tegobe uzrokovane su virusnim ili bakterijskim infekcijama, a mogući izvori infekcije su higijenski neispravna voda i/ili hrana, loša higijena ruku, kupanje i plivanje u vodama, koje mogu biti kontaminirane prouzrokovačima bolesti.

Nikad dovoljno oprezni

Kako sprečiti pojavu stomačnih problema? Idealno bi bilo da na putovanjima koristite originalno flaširanu vodu za piće. Ta voda je zdravstveno bezbedna i proverena od nadležnih institucija. Kad je u pitanju hrana, ako je sami spremate (otišli ste na piknik, kampujete, boravite u vikendici, na moru ili planini), nužno je da poštujete sva pravila koja se odnose na higijenski pravilnu pripremu hrane, i to u svim fazama nabavke i pripreme, pa do serviranja i konzumiranja. Ukoliko koristite usluge hotela i restorana za glavne obroke, obratite pažnju na svu onu hranu koju konzumirate vanpansionski. Vrlo su rizični razni prehrambeni proizvodi, koji se proizvode, čuvaju i prodaju, a kod kojih nisu ispoštovani zakonom propisani uslovi proizvodnje, skladištenja i distribucije hrane. Ovo se odnosi na hranu, koja se nudi na plažama, uličnim tezgama, kioscima...

Evo, nekoliko saveta, koji se odnose na hranu i piće, a koji mogu da smanje rizik od pojave stomačnih problema:

Jedite industrijski sladoled. On se proizvodi i čuva u kontrolisanim uslovima. Izbegavajte da jedete hranu koju prodaju prodavci na plaži. Izbegavajte kolače koji sadrže kremove od jaja. Ako jedete jaja, neka budu tvrdo kuvana ili dobro pečena. Dobro operite voće i povrće pre nego ga koristite u ishrani.

Ako boravite na mestima gde niste sigurni u kvalitet vode ili znate da su se dešavali zdravstveni problemi porekla vode iz lokalnih vodovoda, ljuštite voće. Ne kupujte mlečne proizvode van pijačnih prostora, koji su za to predviđeni (i kontrolisani od nadležnih inspekcija). Ne kupujte meso niti ribu van kasapnica i ribarnica. Oprezno sa gljivama ukoliko niste poznavalac. Izbegavajte jela od mlevenog i nedovoljno pečenog mesa. Nikad ne koristite isto posuđe za sirove i termički obrađene namirnice. I sirove namirnice i gotovu hranu čuvajte u adekvatnim uslovima. Najbolje bi bilo da hranu jedete neposredno po završenoj pripremi i da svaki put pripremate onoliko hrane koliko je potrebno za taj obrok.

Ukoliko niste sigurni u kvalitet vode ili znate da su se dešavali zdravstveni problemi porekla vode iz lokalnih vodovoda, koristite samo flaširane vode i druga flaširana pića. Ako volite hladna pića, neka ona budu rashlađena u frižideru. Izbegavajte led – napravljen je od vode iz lokalnog vodovoda. Koristite umereno rashlađene napitke. Vrlo rashlađena pića (na granici zaleđivanja) štete delovima probavnog sistema sa kojima dolaze u kontakt zbog velike temperaturne razlike. Mogu oštetiti sluzokožu jednjaka i želuca i na taj način stvoriti uslove za razvoj infekcije.

Nikad i ni pod kakvim izgovorom ne pijte sa izvora i česmi, koji nisu pod strogim sanitarnim nadzorom. Čak i ako ih lokalno stanovništvo koristi bez posledica po zdravlje, to nije garancija da je voda ispravna za korišćenje i da vam neće prouzrokovati stomačne tegobe. Obavezno na put ponesite neki od preparata koji sadrže probiotike, a koji su namenjeni lečenju tzv. putničkih proliva. Dostupni su u svakoj apoteci.

Nikako ne zaboravite

Bez obzira na trajanje puta i destinaciju, uvek proverite da li vaše zdravstveno osiguranje pokriva troškove zdravstvenih usluga, koje vam mogu zatrebati na putovanju. Raspitajte se o dostupnosti medicinske službe na odredištu. Proverite sa lekarom (najbolje sa specijalistom epidemiologije) da li je potrebno da se vakcinišete protiv nekih zaraznih bolesti. Lekar epidemiolog će vam dati precizna i praktična uputstva šta bi trebalo da preduzmete (koje vakcine da primite) i koje potvrde da pribavite ukoliko putujete u pojedine zemlje za koje je prema propisima Svetske zdravstvene organizacije obavezna vakcinacija. Za određene grupe stanovništva/putnika, kao što su deca, trudnice, hronični bolesnici, starije osobe i osobe sa posebnim potrebama, osim opštih uputstava vezanih za putovanja, potrebna su i posebna uputstva vezana za specifičnost njihovog stanja.

Ukoliko ste pod stalnom terapijom, u zavisnosti od dužine putovanja, ponesite dovoljno lekova koje stalno uzimate. Lekove uvek nosite u ručnom prtljagu. Obavezno spakujte u priručnu apoteku: zavojni materijal, lekove protiv bolova, neki preparat protiv stomačnih tegoba, sredstvo za dezinfekciju rana, i sve drugo što vam preporuči vaš lekar, zavisno od toga gde putujete.

Tokom putovanja konzumirajte samo originalno flaširana pića (voda, sokovi, hladni čajevi). Izbegavajte alkohol, naročito u uslovima visoke spoljne temperature. Pazite šta jedete. Čuvajte se od polno prenosivih bolesti. Koristite zaštitu. Ponesite dovoljnu količinu kondoma. Koristite zaštitu pri sunčanju i sunčajte se u vremenu kad sunčeva radijacija nije jaka. Nosite kape, kačkete, šešire. Zaštitite se od sunčanice.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Spakujte kofere za tili čas

Kako vas euforija pred putovanje ne bi gurnula u haos, te kako ne more ne biste krenuli npr. bez kupaćeg, udahnite duboko i napravite plan.



Srećni ste što krećete na odmor. Pevušeći pravite spisak stvari za put, a onda, sasvim neočekivano, preplavljuje vas talas strašne nervoze jer satima stojite nad koferom pokušavajući da u njega spakujete sve što vam je neophodno. Evo kako da posao oko pakovanja svedete na minimum, a da istovremeno na godišnji ne ponesete bar tri kofera.
 
Napravite spisak stvari

Listu neophodnih stvari pažljivo sastavite. Napravite selekciju onoga što stvarno nameravate da oblačite i samo te odevne komade i ponesite na put. Naravno, na listi treba najpre da se nađu neophodne stvari – sve od donjeg veša do večernjih haljina i cipela što ne smete zaboraviti. Vodite računa da odeća koju nosite bude odgovarajuća za ono što nameravate da radite na putovanju (jedrenje, šetnja, izlasci…).

 
Ne preterujte s garderobom

Ponesite proverene odevne kombinacije koje često nosite. Odaberite boje i materijale koje ćete lako moći da uparite, te za njih adekvatne detalje poput nakita, kaiševa, šešira, torbice… Uvek gledajte da ponesete odeću od tkanina koje se najmanje gužvaju.

 
Najvažniji je red

Na dno poređajte bluze i košulje, preko njih haljine, a odozgo pantalone. Najpre složite majice i bluze koje se najmanje gužvaju. Haljine presavijte po dužini i pustite da im krajevi s obe strane prelaze ivice kofera. Suknje i pantalone stavite na ravno i savijte ih po dužini. Složite ih jedne na druge i sve zajedno prepolovite po širini. Tako složene stavite ih u kofer i preko njih prebacite krajeve haljina.

 
Obuća uvek ide sa strane

Kravate i kaiševe urolajte i ubacite među stvari kako bi se što manje izdeformisali. Čarape i donji veš stavite u posebne kese, pa zatim u džepove kofera, tako da uštedite na prostoru. Svaki par obuće pakujte tako da peta jedne cipele legne na vrh druge, đon na đon. Potom i njih zasebno spakujte u kese i stavite uz ivice kofera.

 
Igla i konac za svaki slučaj

Manje šupljine u koferu iskoristite da ubacite sitnice koje uvek dobro dođu na odmoru, a to su igla i konac, kolut selotejpa, malo konopca i nekoliko štipaljki, bočica sredstva za uklanjanje mrlja, baterijska lampa, neko sredstvo protiv komaraca...
 
Ne pakujte brdo kozmetike

Putovanje je prava prilika da iskoristite testere koje ste dobijali preko godine – balzami, kreme i parfemi zgodniji su za pakovanje u manjoj ambalaži. I proizvode za higijenu možete da kupite u manjem, tzv. putnom pakovanju, koje će zauzeti manje mesta u neseseru. Šampon, losion, kremu, aceton i zubnu pastu dodatno zapakujte u plastične kesice kako vam ne bi, u slučaju da se otvore, iscureli u torbicu.
 
Kupaći na vrh

Na vrh uvek spakujte kupaće kostime i peškire za plažu, naročito ako putujete s decom. Kad stignete u letovalište, brzo ćete biti spremni da se smočite u more i nećete se nervirati i preturati po koferu u potrazi za neophodnim rekvizitima za plažu.



Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Čudni zakoni u nekim zemljama



Putovanje po svetu je zabavno, ali može vas dovesti i u ozbiljan problem ukoliko ne poštujete zakone zemlje u kojoj boravite. Većina zemalja povinuju se zakonima koji postoje decenijama ili vekovima a koji mogu biti čudni, ali kojih se i stranac mora pridržavati. Zbog toga je dobro raspitati se o zakonima zemlje u koju putujete, ali pošto se neka pravila ne nalaze u knjigama, a stanovnici ih poštuju, obratite pažnju na sledećih pet zakona:

1. U Izraelu je strogo zabranjeno voditi medveda na plažu. U Izraelu nema medveda i zakon je veoma star, ali nepromenjen, pa ako sretnete medveda na plaži - bežite od njega!
2. U Danskoj ne možete voziti auto ukoliko su vam isključena svetla. Ukoliko zaboravite da uključite svetla platićete kaznu od oko 50 evra.
3. U Veneciji je zabranjeno hraniti golubove, jer ih ima u velikom broju i prave strašno djubre koje uništava fasade. Prodavaca hrane više nema i ukoliko vidite policajca nemojte hraniti goluba smokijem čak ni zbog dobre fotografije.
4. Singapur je nadaleko čuven po rigidnim zakonima o čistoći, koji se naročito odnose na bacanje djubreta, lepljenja žvaka i šaranje po zidovima. Medjutim, ovde je zabranjeno i kijati bez maramice, kao i napustiti toalet ako niste povukli vodu za sobom! Kazne nisu simbolične, već po 100 dolara.
5. Na Ibici je zabranjeno hodati i piti piće. Ukoliko ste ispred kafića može, ali na ulici - ne!



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
i jos malo... Smile

Medved na plaži i žvaka u Singapuru

 Putovanje u neke zemlje može da bude veoma opasno ukoliko turista ne poznaje lokalne zakone.
Od 1. jula u Grčkoj stupa na snagu zakon po kojem će pušenje biti zabranjeno u zatvorenim prostorijama, a sunčanje u toplesu je odavno zabranjeno u mnogim zemljama. Ipak, ovakvi zakoni su najmanji problem za turiste, jer ih turistički vodiči na vreme upozore. Mnogo veći problem su čudni zakoni.
Recimo, u Danskoj je zabranjeno voziti kola bez isključenih svetala u automobilu. Ukoliko vozača uhvate sa uključenim svetlima plaća kaznu od 50 evra. Mnogi zakoni su besmisleni, ali drugi su vođeni dobrom logikom. Recimo, u Veneciji je godinama zabranjeno hraniti golubove, a to mnogi turisti ne znaju. Golubovi mnogo prljaju ovaj grad i gradske vlasti se trude da ih isteraju.
Po čudnim zakonima je najpoznatiji Singapur u kojem važe najrigidnija pravila za žvakanje žvake. Američki tinejdžeri u ovom gradu često prave problem, jer ne vode računa gde bacaju đubre. Ovakve kazne vezane za čistoću direktno su nastale zbog problema sa kojim se suočava ovaj grad u kojem nema nezaposlenih, pa nema ko da čisti ulice i javni prostor. U Singapuru, čak, postoje mašine za sakupljanje suvog lišća! Poseban problem je i kijanje, pa onaj ko kine u vazduh umesto u maramicu platiće kaznu od 100 dolara! Tolika je i kazna za one koji ne povuku vodu za sobom u javnom toaletu.

STROGE ZABRANE
* U Izraelu je najstrože zabranjeno odvesti medveda na plažu.
* Na Aljasci ne smete gledati u losa (irvasa) iz aviona.
* Na Havajima je zabranjeno gurati peni (mali novčić) u uho.
* U Kanzasu je protivzakonito nervirati veverice.
* U Njujorku je zabranjeno otvarati kišobran u prisustvu konja.
* U Iranu je zabranjeno ženi da se rukuje sa muškarcem.
* U Kalgariju je zabranjeno grudvati se bez dozvole gradonačelnika
* U Japanu bakšiš je uvreda
* U Alabami je zabranjeno prodavati kikiriki sredom uveče



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Odlazak na odmor automobilom i pakovanje kofera


      



Odlazak automobilom na godišnji odmor nije samo prosto sedanje u auto i vožnja do željene destinacije. Jedan od problema skoro uvek je velika količina prtljaga, naročito ako imate veliku porodicu i malu decu. Pravilnom rasporedu prtljaga treba posvetiti posebnu pažnju kako bi se osigurala stabilnost vozila. Vlasnici kompaktnih vozila i automobila tipa limuzine najčešće nemaju dovoljno prostora, ali zato na raspolaganju imaju veliki izbor krovnih kofera različitih oblika i dimenzija, s tim što prilikom izbora treba voditi računa o nosivosti krova samog vozila.

Vlasnici karavana i minivan vozila su u blagoj prednosti, ali najčešće greše prilikom utovara, jer u većini slučajeva stvari tovare do vrha prtljažnika, bez instaliranja zaštitne mreže, a zaboravljaju da prilikom udarca o prepreku ili jakog kočenja koferi i torbe ili nešto drugo mogu poleteti prema napred i povrediti putnike na zadnjim sedištima. Dakle, što se pravilnog smeštanja prtljaga u automobil tiče, postoji nekoliko praktičnih saveta.

Velike i teške kofere treba staviti na dno prtljažnika i prisloniti ih uz naslone sedišta. Kod karavana i minivanova prtljag ne sme prelaziti ivicu naslona zadnjih sedišta, odnosno ivicu pokrivača za prtljag. Stvari koje se nalaze u krovnoj kutiji (koferu) treba osigurati od klizanja unutar same kutije. Ukoliko prevozite bicikl na krovu, morate računati na dodatnu visinu vozila i manju stabilnost. Valja znati i da većina krovova ne trpi opterećenje teretom koje prelazi 50 kg. Prilikom svakog odmora treba dobro proveriti sve veze krovnog nosača, to jest stanje prtljaga.

Vožnja opterećenog automobila mora biti smirena i bez naglih poteza, jer su dinamičke mogućnosti i vozne karakteristike automobila narušene. Pored toga, zbog dodatnog opterećenja komponenti vešanja izbegavajte penjanje na trotoar i loše puteve.




Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 19
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
kako da iskoristim zdrastvenu uslugu pomocu polise putnickog zdrastvenog osiguranja,dali da jednostavno odem u bolnicu sa tom polisom i trazim zdrastvenu uslugu ili da platim pa da uzmem racun i povratim pare nakon toga negdje.imam polisu lovcen osiguranje koje je u nekakvoj saradnji sa corisom
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.119 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.