Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 08:38:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gas maske...  (Pročitano 19056 puta)
19. Maj 2009, 23:31:43
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 463
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Poceo sam skupljati domace gas maske i vec sam ih nabavio nekoliko u kratkom roku.Nego sam hteo pitati da li neko informacije(po secanju iz vojske) o modelima ili neku literaturu da preporuci ili sajt vezan sa domacim modelima i proizvodjacima?Pitam jer nisam uspeo sam prakticno nista naci osim o modelu m1 to jest m59...Unapred hvala
« Poslednja izmena: 19. Maj 2009, 23:34:10 od gently5210 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
ehehe...  Smile  Smile
bas lepo.i ja sam razmisljao da otovrim temu o gas-maskama,iz vise razloga.
nazalost,ja ne mogu da odgovorim na tvoje pitanje,ali mogu da zamlim i tebe,ai ostale clanove da postave sto vise informacija,zanimljivosti i slika o gas-maskama ovde...  Smile
aj,pokazi mi nesto iz kolekcije...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 463
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Nemam trenutno slikano,sutra cu postaviti,evo linka ka dobrom sajtu gde nadjoh dobre informacije o puno maski a i o nasim(yugoslovenskim).
http://www.gasmasks.net/ pa idite na yugoslavia odeljak...

Imam m1 koja nije na listi,iz kraljevina jugoslavije je jos,m3 samo bez respiratora,m1 koja je inace pocela da se proizvodi 1959 a kopija je americke iz drugog svetskog rata.M2ku koja se koristi od 80tih na ovamo mada je ne videh nigde u primeni(filmovi,dokumentarci i slicno)-i 5 oktobra je policija koristila m1 koliko sam primetio...Inace stize mi za neki dan ova-trebalo bi da je m3(trenutno nasa najmodernija)



Ne znam da li je ovo voice modulator kao na m2a koju ne mogu nigde naci i koliko vidim nema sistem za pijenje vode.

Ovu nemam ali je zanimljiv primerak Smiley



TYPE: Horse Gas Mask
ALIASES: n/a
DATE: c. 1970s/1980s
FREQUENCY: Rare
USAGE: Serbia (Yugoslavia)
FUNCTION: Military
LMàG REFERENCE CODE: YU-004

NOTES: The Serbian Horse Gas Mask is interesting in that it is a modern mask made for horses, where most countries stopped making NBC protective devices for animals in the mid 1950s. This horse mask is large and was designed to cover the animal's entire head and neck, and was most likely used in conjunction with a gas proof cape of some type. There are even pockets in the top of the mask for the horse's ears, and two large plastic visors for the horse to see out from. The mask used dual 60mm thread filter canisters identical to the M1 and MC1 series masks.
 
« Poslednja izmena: 20. Maj 2009, 00:00:30 od gently5210 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
 Smile Smile Smile
Citat
Nemam trenutno slikano,sutra cu postaviti,evo linka ka dobrom sajtu gde nadjoh dobre informacije o puno maski a i o nasim(yugoslovenskim).
ma,nema problema,i ovo sto si sam naveo je super...  Smile Smile
Citat
Imam m1 koja nije na listi,iz kraljevina jugoslavije je jos
zanimljivo...  Smile  Smile
Ovu nemam ali je zanimljiv primerak Smiley



TYPE: Horse Gas Mask
ALIASES: n/a
DATE: c. 1970s/1980s
FREQUENCY: Rare
USAGE: Serbia (Yugoslavia)
FUNCTION: Military
LMàG REFERENCE CODE: YU-004

NOTES: The Serbian Horse Gas Mask is interesting in that it is a modern mask made for horses, where most countries stopped making NBC protective devices for animals in the mid 1950s. This horse mask is large and was designed to cover the animal's entire head and neck, and was most likely used in conjunction with a gas proof cape of some type. There are even pockets in the top of the mask for the horse's ears, and two large plastic visors for the horse to see out from. The mask used dual 60mm thread filter canisters identical to the M1 and MC1 series masks.
 
vala,jeste...
inace,sad na sajtu videh nekoliko gas maski koje me podsecaju na razne filmove,igre i dogadjaje...  Smile
u svakom slucaju,bravo cak i za ove informacije i slike koje si na brzinu bacio...zaista zanimljivo.i bravo za sajt  Smile Smile  Smile Smile
« Poslednja izmena: 20. Maj 2009, 00:33:46 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 463
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Nema na cemu,cim uslikam moju kolekciju nakacicu je ovde.Elem,evo jos jednog sajta http://gasmasklexikon.com/
Evo 2 slike sa tog sajta,prva je slika nase konjske gas maske uzivo dok je druga deo kolekcije(cela soba mu je puna maski) Smile





Edit:uspeo sam naci sliku nase verovatno prve maske koju imam samo u losijem stanju nego ovu na slici-u pitanju je nebojsa m1 iz 1939-1940 god koja izgleda ovako

« Poslednja izmena: 20. Maj 2009, 00:44:38 od gently5210 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
i ovaj sajt je super.
nego,uopste se ne ustrucavaj da pojasnis ili dodas bilo kakve informacije.
osim osnovnog principa rada,i izgleda pojedinih Ruskih/Sovjetskih i nasih,ne znam gotovo nista vise o gas-maskama...
jel bi mogao bar za pocetak da bi objasnis razliku izmedju dizajna ove dve?
na primer,zasto je kod jedne filter smesten u samoj kacigi,a kod druge van?
sta su prednosti a sta mane kod svakog dizajna pojedinacno?
da li ove imaju otovore za vodu i gde su?koji je bolji dizajn,itd,itd...voleo bih da cujem sto vise moguce...  Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

ru-029.jpg
(58.17 KB, 228x300)
ru-034.jpg
(10.4 KB, 182x300)
« Poslednja izmena: 20. Maj 2009, 00:53:03 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 463
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Veruj mi ne znam,tek sam poceo da se bavim ovime pre 2 meseca i nisam toliko ulazio u specificnosti samo sam izucavao na ova dva sajta koje vec preporucih.Nisam sluzio jos vojsku da bih ista znao o tome iz licnog iskustva ili iz treninga Smiley
Za sada mogu da ti preporucim ovaj sajt,ne bih prevodio da ne bi doslo do zabune
http://science.howstuffworks.com/gas-mask.htm

Koliko vidim kod ove dve,prva je preko kanistera sa vazduhom i to je stariji model(valjda je slican sistem kao na m1 nebojsi) dok ova druga je prakticno identicna osim sto ima te filtere unutra,to jest vazduh prolazi kroz njih pa se udise atmosferski vadzuh koji biva filtriran prolaskom kroz njih.Inace,nase sve maske su koristile do m2 otvor za filter od 60mm dok ona koristi 40mm kao m3ka posle nje,koliko razumeh to je NATO standard pa se njemu prilagodismo.Kao zanimljivost sam negde nasao da je oko 100 000 nasih maski koristeno od strane iracana u zalivskom ratu(u pitanju su bile ove m59).

Evo jos informacija o gas maskama i to od strane neke americke organizacije ili sta li je(bas pominju tu rusku gumenu masku kako je prevazidnjena i jedino korisna za kostim za noc vestica Smile ,i pominju te m59ke-kazu da su jedino korisne za suzavac pa to objasnjava zasto ih je nasa policija koristila u proslosti.Zadnji put sam 2004 video policajca sa tom maskom kada je bila neka situacija u gradu,znaci i dalje se nismo modernizovali.Inace m2 mozes naci na vojnom otpadu ili buvljaku za 200-300 din ne koristene.)
http://www.nationalterroralert.com/gasmasks/
« Poslednja izmena: 20. Maj 2009, 01:09:51 od gently5210 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Citat
Veruj mi ne znam,tek sam poceo da se bavim ovime pre 2 meseca i nisam toliko ulazio u specificnosti samo sam izucavao na ova dva sajta koje vec preporucih.Nisam sluzio jos vojsku da bih ista znao o tome iz licnog iskustva ili iz treninga Smiley
Citat
Koliko vidim kod ove dve,prva je preko kanistera sa vazduhom i to je stariji model(valjda je slican sistem kao na m1 nebojsi) dok ova druga je prakticno identicna osim sto ima te filtere unutra,to jest vazduh prolazi kroz njih pa se udise atmosferski vadzuh koji biva filtriran prolaskom kroz njih
ma,dobro,nema veze...i ovo je nesto...  Smile
Citat
Inace,nase sve maske su koristile do m2 otvor za filter od 60mm dok ona koristi 40mm kao m3ka posle nje,koliko razumeh to je NATO standard pa se njemu prilagodismo.
pa,cekaj,zar ne bi trebalo da bude:manji "kalibar" = vise napora pri disanju?

Citat
Evo jos informacija o gas maskama i to od strane neke americke organizacije ili sta li je(bas pominju tu rusku gumenu masku kako je prevazidnjena i jedino korisna za kostim za noc vestica  Smile
pa,dobro,ocigledno se radi o jako starim modelima i to onim manje kvalitetnim...
a ima i americkih modela.
« Poslednja izmena: 20. Maj 2009, 01:14:55 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
Citat
.Nego sam hteo pitati da li neko informacije(po secanju iz vojske)

samo cu ti reci jedno....da si bio u vojsci i imao iskustvo sa gas maskom 365 dana ne bi ti na um palo da skupljas gas maske i pravis teme o njima Smile

btw...omiljena komanda u vojsci:otrovi!!! Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 463
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
Citat
.Nego sam hteo pitati da li neko informacije(po secanju iz vojske)

samo cu ti reci jedno....da si bio u vojsci i imao iskustvo sa gas maskom 365 dana ne bi ti na um palo da skupljas gas maske i pravis teme o njima Smile

btw...omiljena komanda u vojsci:otrovi!!! Smile
Hehe...pretpostavljam da ste imali ove m59 jel da?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 08:38:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.161 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.