Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:33:49
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 86
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Josip Broz-Tito  (Pročitano 190349 puta)
22. Okt 2003, 00:44:46
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1717
Josip Broz rodjen je 7.5.1892 u selu Kumrovcu (Hrvatska) u siromastvu. Posto u nemogucnosti da sebi priusti skolovanje, protuca se po svetu gde radi razlicite poslove, a tek kasnije izucava zanate.
U medjuvremenu uci nemacki, ceski, a posle povrede u 1. svetskom ratu uci i ruski zbog provodjenja 13 meseci u ruskoj bolnici.
Nakon toga se zeni, dobija cetvoro dece, od kojih troje umire. Samo sin Zarko prezivljava.
U medjuvremenu Tito postaje clan komunsticke partije, zbog cega odlezava vise kazna u razlicitim zatvorima.
1937 Postaje generalni sekretar Centralnog komiteta komunisticke partije Jugoslavije, koja pri okupaciji Jugoslavije na njegovu inicijativu salje Jugoslovenima proglas da ustraju u prvim redovima i ujedine se.
1941 Dolazi u Beograd i usmerava pripreme za dizanje ustanka i pocetak oslobodilackog rata. Glavni stab narodnooslobodilackih i partizanskih odreda Jugoslavije (NAPOJ) formiran je 27. Juna. Tito postaje glavni komandant.
21.12.1941 osniva prvu proletersku brigadu. Na osnovu uspeha postignutih u borbi 27.11.1942 sastaju se predstavnici NOB iz svih krajeva Jugoslavije i formiraju AVNOJ. Tito dobija naslov marsala.
Borba naseg naroda pod Titom pobednicki se zavrsava 15.5.1945.
Zbog toga sto je licno (kao jedini komandant) vodio svoje borce u bitku 1944 dodeljen mu je naziv narodnog heroja.
Tito je do svoje smrti posetio vise od sedamdeset zemalja i tri puta je proglasavan narodnim herojem. Biran je za dozivotnog predsednika SKJ.
4.5.1980 umro je u bolnici. Njegova sahrana je bila najposeceniji pogreb nekog drzavnika u proslom stolecu.

Ovo je dosta uproscena biografija Tita.

Pro & Contra?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Vise ni sam ne znam sta da kazem o ovome, jedno vreme me je okupiralo, citao sam dosta o tome, gledao govore i sl... jedna stvar je u svemu tome ocigledna, niko ne zna ko je bravar... njegov srpski-hrvatski je sa jakim naglaskom i ocigledno je naucen jezik a ne prirodni maternji, a odakle i ko je i sta je neka drugi sude.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Bio ko bio,bio je vise nije... Jedno je sigurno...sa njim umrla je i Yugoslavia,nazalost...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 550
@SF
Ja sam skoro negde procitao da je Poljak, a da je uzeo identitet od nekog hrvata koji je tad umro ili slicno ... (u nedeljnom telegrafu valjda ... neki nas je napisao knjigu u titu zbog koje je bio i 8 god u zatvoru ...) ...
IP sačuvana
social share
Volim i postojim.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1610
Zastava Na žalost, u BG...
Veoma sumnjiva FACA! Krajnje sumnjiva. Mislim da niko od nas NIKADA neće saznati ko je tačno bio taj lik.
Kod uvodnog teksta (uprošćenog) nedostaje Španski gradjanski rat, u kome je neki J.B. Tito imao itekako udela...

Na njegovoj sahrani bili su SVI DRŽAVNICI SVETA! To nešto govori, ili je bio visoko kotirani Mason, ili...

BOG SVETI ZNA?  Smile:
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Nisu bili bas svi drzavnici,ali vecina Smiley Ja sam citala da je Tito bio spijun,da je imao vise identiteta kao i pasose vise drzava...i to da je pravi Tito ustvari poginuo i da je ovaj covek koga mi nazivamo Titom uzeo pravog Tita identitet,cak kazu da su jako licili...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5190
Imam isti rodjendan kad i Tito a rodila sam se tri dana posle njegove smrti, postoji porodicna prica da mi se deda napio i isao ulicom i peva, sreo ga pajkan i hteo da ga uhapsi jer je bila zalost, ali posle malo duzeg objasnjenja pajkan ga je pustio.... Od pocetka je bio deo mene, deo mog detinjstva... secam se kao klinka da smo isli 25 maja na trg da gledamo vatromet a da je na vodotornju jos pisalo "druze Tito mi ti se kunemo", deset godina kasnije to su skinuli. Secam se jos mnogih stvari vezanih za njegovo doba, ne znam da li je onda bilo bolje ali imam utisak da su ljudi generalno tada bili srecniji
IP sačuvana
social share
William Boetcher:"Teskoce i borbe koje imamo danas, nisu nista drugo nego cena koju moramo da platimo za pobede koje nas cekaju sutra."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5190
IP sačuvana
social share
William Boetcher:"Teskoce i borbe koje imamo danas, nisu nista drugo nego cena koju moramo da platimo za pobede koje nas cekaju sutra."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Hvala Titu!

Da ga nije postojao ne bi ni mene bilo. Prvo deda mi se borio uz Tita 4 godine i bio je ranjen pri oslobađanju Tovarnika (neki u Hrvatskoj tvrde da je to ustvari okupacija tog grada od strane srpskih partizana, ali to nije tačno bar moj deda nije bio Srbin). Posle je moj otac otišao iz Mostara u Zagreb na školovanje, pa je kao oficir JNA došao u Srbiju. Tu se oženio devojkom koja nije njegove nacije i koja je iz drugačijeg religiskog okruženja, ali je to u Titovoj Jugi bilo normalna stvar. I posle sam u ljubavi nastao ja pa i moja sestra Smiley

Mada nisam od onih koji misle da je Tito bezgrešan, nisam ni od onih što misla da on ništa pametno nije uradio. Ipak smo mi imali vlast kakvu smo sami zaslužili. Sam Tito je manje-više pozitivan lik. Znate kako se kaže: dok je bilo Tita bilo je i šita ili dok je bilo Tite bilo je i pite. Na mojoj osnovnoj školi bilo je na zidu čelilnom limom napisano Druže tito mi ti se kunemo. Tu školu su pravili Bosanci kao pomoć besplatno, a škola se zvala Sutjeska što je opet nekako Titino delo. Uglavnom Tito je u suštini vladao do sredine 60-tih kada je hteo i da se povuče, a posle toga on je samo bio figura koju su drugi koristili, u njega se kleli a iza leđa radili o glavi svima nama. Tada su mu Kardelj i bratija smestili aferu Ranković, posle su se u Hrvatskoj pobunili nacionalisti u Maspoku, pa su liberale u Srbiji poskidali 1972. i time trajno unazadili privredu smenama iole dobrih direktora. Posle su doneli ustav koji je ekonomski razorio Jugoslaviju, a Tito je po pričama pobegao na nekoliko dana i nije hteo da aminuje toj nakazi od ustava.

Najveća greška koju mu je nepristupanje NATO savezu ranih pedesetih. Jugoslavija je bila na pragu NATO-a ulaskom u Balkanski savez sa Turskom i Grčkom. Koča Popović je bio na pregovorima u SAD i imao je tvrd stav. Govorio je kako Sovjetski napad na Jugoslaviju znači početak 3. sv. rata a Ameri su bili mišljenja da bi to bio samo ograničen rat kao onaj u Koreji. Bilo je i nesporazuma o dejstvu JNA. Amerikanci su zahtevali frontalni sukob sa Sovjetima uz odlučno držanje Vardarskog i Severnog pravca koji bi štitili Grčku do uspostavljanja mostobrana u Egejskom moru i koji bi štitili dolinu reke Po od impakta preko Austrije. Koča je bio mišljenja da se JNA može boriti samo partizanskim načinom uz stalno povlačenje. U to vreme su Grča i Turska ušle u NATO i samo se očekivao ulaz Jugoslavije. Mi smo dobijali ogromnu pomoć u najsavremenijem naoružanju i kredit od 3,5 onadašnjih milijardi dolara za Bihaćki aerodrom, najjači u Evropi (JNA je pokrenula sistem za samouništenje pri povlačenju 92.), a 40 oficira iz Amerike je boravilo u JNA. Ali Staljin je prerano umro, pa je Tito osetio olakšanje sa Sovjetske strane i Ameri mu više nisu trebali, a i Ameri su počeli da se pišmane, pa je došlo do krize oko Trsta... Ipak vojna pomoć je dostavljana sve do 1959. kada je Tito jednostrano raskinuo ugovor. Mi smo formalno kroz Balkanski savez ostali u kontaktu sa Nato-m, pa su čak i pred raspad SFRJ najjače tenkvske snage bile po dogovoru u Sloveniji, Zagorju i Makedoniji. Turska i Grčka su zakrvile oko Kipra pa iako Balkanski savez formalno još postoji on je postao samo mrtvo slovo na papiru.

Šta bi bilo da smo ušli u NATO? Pa sigurno bi bili razvijeniji od Grčke i Turske, a bogme i od Portugalije i Španije, jer smo to i tada bili (pedesetih), a Grčka nas je u razvoju prestigla tek početkom osamdesetih. Meni su Grci pričali da su gledali preko granice u Makedoniju i da su maštali da žive na nivou Makedonaca, a Makedonija je bila najsiromašnija republika gde su plate prosečno 2 puta bile niže nego u Srbiji i Hrvatskoj i 4 puta u odnosu na Sloveniju. O Turcima da i ne pričam. Naš sistem bi morao donekle da se demokratizuje, ali to ne bi bilo najvažnije, kao što sada nije važno u Turskoj, kad vojska vrši državne udare. Važno je da bi mi bili uz Amere koji su pobedili, a ne uz Ruse ko ona boranije od Mađara, Čehoslovaka, Poljaka, Rumuna i Bugara što im se sada u bulju uvlači. Albanci bi bili mirni ko bubice, a mi ti njhove teroriste i po Tirani vijali raketama, kao što to Izraelci rade ili Turci kad tetošu Kurde čak i na teritoriji Iraka. Ameri ne bi dozvolili da na vlast dođu pogrešni ljudi, a čak i kad bi se to desilo stupio bi turski scenario. U Evoropsku uniju ušli bi ako ne pre ono bar kad i Grci.

Još jedna greška mu je prekid odnosa sa Izraelom. Tito je kao humanista bio na strani potlačenih palestinaca, ali nije morao da prekida odnos sa tako važnom i uticajnom zemljom, pogotovo što je njegov pokret bio na strani jevreja u tokom 2. sv. rata, koje su kvislinzi tamanili. A i ti Arapi su imali prilično pogrešan pristup u rešavanju problema sa Izraelom. Njima je jedinio rešenje bilo da Izraelce oteraju u more Smile

Još nešto ljudi stalno smetnu s uma kad se priča o Titu. Upravo su ljudi u njegovoj zemlji bili prvi iz socijalističkih zemalja koji su mogli da idu i da budu odlično primljeni bilo gde. Svi su nas poštovali a sada nas jebu uzduž i popreko. Naši su profesori se školovali u inostranstvu, svako je moga sa crvenim pasošem bilo gde, naši su ljudi slobodno mogli da idu da rade u Zapadnu Evropu. Kod nasu su mogli svi da dođu i sa istoka i sa zapada, kavi su samo glumci glumili u našim filmovima: Orson Vels, Jul Briner, Franko Nero, Ričard Barton. Moja tetka koja radi i živi u Nemačkoj, jako ceni Tileta iako ne veruje u komunizam, sistem lež lebe da te jedem, vernica i monarhista je, ona kaže da je on omogućio svima koji su želeli da gastarbajtiši da to rade, a da kad se vrate u zemlju primaju punu penziju. Grci i Turci iz kapitalističkih zemalja mogu samo sanjati da primaju punu penziju negde u svojoj domovini. Nažalost mesto da su se gastarbajteri vraćali devedesetih se desilo suprotno, zbog nekih bezumnih ljudi i još glupleg naroda. Moja je tetka npr. želela da kupi neku kuću oko Beograda ali tada je počelo sranje. Da nam je sada 50 hiljada povratnika sa 2000 evra penzije po svakom, a moja bi tetka došla sa mužem Nemcom sa još toliko penzije, to je 100 miliona evrića mesečno, plus razvijen turizam od Vardara pa do Triglava milina božja mogli bi i dalje da ne radimo a da živimo dobro! A sad od Vardara pa do Triglava veliko se sranje odigrava.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1426
postoji trip da su ga zamenili posle onog iznenadnog odlaska u SSSR sa Hvara....mada se sve to budalastine..i slicne stvari koje recimo pishe onaj Lukic....sporedan lik...koji je u nekom vremenu bio na odredjenom prostoru...te iz toga je proisticalo i stanje drzave na cijem se celu nalazio...dobar standar,,,,izmedju istoka i zapada...nikada otvoreno protiv ali ni za nijednu stranu ...kao npr svajcarska ..ali vekovima Smiley))....mnogi su to povezivali sa nnekakvom njegovom politickom domisljatoscu...mada od toga nema leba...to se vidi po privrednoj politici....losha ulaganja u ogromne investicije...koje su vremenom tehnoloski izumrle zbog neulaganja a sve iz razloga gomilanja dugova od kredita koji nisu uzeti bash za razvoj industrije i pre svega tehnologija nego za nove stojdze ..mora...inostranstvo...ima se moze se...i taj rad,..pa kao to je bilo super..pa je on bio super..mada to nema veze sa mozgom...danas  svetske firme rulaju i daju kredite zaposlenima..oni drze standard,,,a ne drzava ..a on je bash radio suprotno...stimulisao drzavni a ne privatni sektor....promashio je totalno...i ako nista ..zavrsili bi u najboljem slucaju kao Argentina....mada bratstvo je moralo malko da se drugacije razresi...trpao je ljude na goli otok i na taj nacin reshavao problem...a posle je umro i pustio da se sve skupi i explodira ...tipican predsednik banana republika...cesto vidjen u marshalskoj uniformi..poznat po ratnim uspesima.,...a ekonomija isto kao u takvim drzavama...niko ne zna sta radi...al sedi 8 sati na poslu...prasici...praznici...itd...krediti uvek...pa se inflacija nije toliko primecivala koja je furala stalno....oko takvog totalno ne diplomatskog rezonovannja normalno da su se oko njega skupili neki shabani koji nisu znali nista drugo nego samo da mu klimaju glavom...i sada smo de smo..a ranije su se trke vozile Paris .. London ..Monte Karlo ...Beograd....tad smo bili loshi al smo bili tamo negde...i mogli smo da ostanemo..a da smo pametni bili mozda i da se malko dignemo..u svakome smislu....ovako smo pukli....i sad otjemo da se vratimo tamo...a puno treba .....sve u svemu...bilo bi smesno da nije tuzno..a mozda i da se ne radi o nama ..pozzz"_)))))
IP sačuvana
social share
*** DJin-djIC is now known as DJiDJaZ ***
>>>>§¢®MaDaFaKiN†DJiDJaZ®§¢|þ<<<<
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 86
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:33:49
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.