Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: svi koji nose naocare nek procitaju...  (Pročitano 10718 puta)
29. Apr 2009, 21:15:33
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1166
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
HTC one m7
Optičari ubuduće neće praviti ili popravljati naočare, niti će moći da određuju dioptriju. Moći će samo da prodaju i izdaju ova pomagala za vid. To je predviđeno novim pravilnikom o uslovima za obavljanje prometa medicinskih sredstava na malo u specijalizovanim prodavnicama, koji je donet krajem marta, a počeće da se primenjuje prvog avgusta ove godine. Među optičarima, kojih u Srbiji ima oko 2.500, ovaj pravni akt je izazvao pravu pometnju jer smatraju da će zbog ovakve regulative svaki drugi izgubiti posao.
- U vreme ekonomske krize moguće je da će biti zatvoreno oko 70 posto optičarskih radnji jer pravilnik koji reguliše prodaju medicinskih sredstava na malo nameće nemoguće uslove. Njime uopšte nije predviđena optičarska zanatska usluga, već jedino prodaja i izdavanje gotovih naočara. Ako neka baka dođe sa molbom da joj se namesti staklo ispalo iz ležišta, to optičar ne bi smeo da uradi. Znači, mora da vrati pacijenta. A ko će da pravi te naočare koje su individualno pomagalo - pita se Zora Šarac, optometrista iz Bačke Palanke i predsednik udruženja optičara i optometrista Srbije.
Propisano je takođe da optičarske radnje moraju biti površine 35 kvadrata, što je, kako kažu, za većinu nedostižno. Vlasnici optičarskih radnji kažu da ne mogu da se načude činovnicima koji su pravili ovaj dokument i zbog toga što je predviđena obaveza da optičar mora imati 10 kvadrata za magacin i deset za knjigovođu iako niko od optičara ne vodi knjigovodstvo nego taj posao poveravaju specijalizovanim agencijama.
- U drugim zemljama kvadratura za optiku uopšte nije specificirana. Što je gore, za razliku od kolega na zapadu, preduzetnici optičari koji su završili specijalizaciju iz optometrije ne mogu da rade posao za koji su se školovali, da određuju dioptriju za naočare, jer zakon u Srbiji ne dozvoljava da lice koje ima pravo propisivanja medicinskog sredstva ujedno bude i vlasnik ili suvlasnik specijalizovane prodavnice - kaže Šarac.
Predsednica udruženja optičara tvrdi da prilikom donošenja ovog akta niko se nije konsultovao s udruženjem niti je zakonodavac uzeo u obzir ekonomsku krizu u kojoj male optičke radnje ne mogu investirati u velike poslovne prostore.
Dragana Ranisavljević, optičarka iz Požarevca koja ima porodičnu radnju koju je osnovao njen otac pre 65 godina, smatra da je pravilnik opterećen nebulozama.
Osim optičarskih radnji, pogođeni su i veleprodavci. Da bi uvezli jedan dioptrijski okvir treba da prikupe gomilu papira i da ih predaju Agenciji za lekove od koje čekaju dozvolu od osam meseci do godinu dana.

Naočare ne smeju da budu probane

Po ovom pravilniku naočare ne smeju biti dostupne kupcu, moraju biti pod ključem i ne mogu se probati.
- Okviri moraju kao lek da budu pod ključem i kupac ne može da ih proba. Znamo da mnogo mladih ljudi nosi naočare i oni žele da imaju moderan okvir koji im lepo stoji. Ovo je pravilnik koji, nažalost, ne uređuje odnose u ovoj oblasti, već ih uništava, vukući u sve izvesniju propast i proizvodnju sočiva za naočare. Koliko će budžet Srbije i njegovi korisnici izgubiti desetkovanjem ove struke, a koliko će novih socijalnih slučajeva Srbija dobiti, znaće se već 2. avgusta, kada pravilnik stupa na snagu - kaže Mića Janjić, optičar iz Leskovca.

Izvor Blic

iskreno ovako ja se bavim optikom 2.5 godine ovo nema veze sa mozgom al ajde nek mi neko kaze i svoje viđenje ovoga jel ja ... majke mi ovo nekontam ako ce apoteke da zamene ocne kuce...
« Poslednja izmena: 29. Apr 2009, 21:15:57 od mix021 »
IP sačuvana
social share

sponzor seksualnog odnosa ... Omega Smile
Pogledaj profil Skype Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Safari 1.0.154.59
Ma vise se oni plase gubitka enormnih zarada prvenstveno na okvirima ,ponekad i do 5x,kad god pogledam neku opticarsku radnju i vidim cene okvira odmah okrecen glavu na drugu stranu
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1166
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
HTC one m7
Ma vise se oni plase gubitka enormnih zarada prvenstveno na okvirima ,ponekad i do 5x,kad god pogledam neku opticarsku radnju i vidim cene okvira odmah okrecen glavu na drugu stranu

pa sad zavisi priljatelju kako ko...mislim moje marze nisu takve...vise mi smeta ova odredba koja ogranicava uvoz...
IP sačuvana
social share

sponzor seksualnog odnosa ... Omega Smile
Pogledaj profil Skype Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Safari 1.0.154.59
pa generalno deru,imao sam inside informaciju od bivse devojke koliko su se ugradjivale pojedine radnje,zato ja kad nosim cvidze koristim jeftini kineski okvir+solidna stakla
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 780
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pa mora čovek da stavi veću maržu. Ne prodaje svakog dana po 30 ramova pa da ima maržu kao na hleb i mleko. A ne može ni da drži 2-3 modela. Ako ćemo realno, mnogo je para tu uloženo, a ne zna se kad će i dal će prodati ono što ima.

Što se tiče zakona mislim da je katastrofa. Teško bih se odlučila da kupim naočare a da prethodno ne vidim kako  mi stoje. A i ako ih je neko probao pre mene pa nisu postale šugave.
Isto mislim da je nebuloza sve to oko potrebnog prostora i oko popravljanja naočara. Ne znam šta je gluplje.

Uh... Strašno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
mob
Apple iPhone SE 2020
Moramo da pomognemo braci Kinezima da nam uvaljuju svoje felericne plasticne naocare bez ikakve uv ili bilo koje druge zastite...
Zasto bi mi imali dobar vid, a Kinezi gladovali? Zasto?  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Safari 1.0.154.59
ma jebo okvir bitna su stakla,pa i ti okviri sto kostaju basnoslovno se vecinom prave u kini,nego bas me zanima dali ce ove buvljacke naocare doci pod udar tog zakona,recimo 10godina robije ako te uvate da prodajes iste Smile
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
mob
Apple iPhone SE 2020
Ja nikad nisam uzimala ni jefitna stakla, ni jeftine okvire...
Zasto?
Verovatno zato sto i posle 10 godina koristim isti italijanski okvir koji se nije razlabavio, niti izgrebao, a jedina intervencija na njemu je bilo menjanje papucica...
Tek pre mesec dana sam ga menjala za novi (opet kvalitetan), a ovaj mi je ostao kao rezerva... Smiley

Inace, imam specificnu dioptriju, tako da mi kinezi ama bas nikako ne mogu pomoci...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Safari 1.0.154.59
sigurno imas cilindre,inace ja kupjem jeftine okvire zato sto gubim ili lomim ocale,nosim ih 20% vremena tako da ih uvek negde zaturim
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Sony xperia
Ma ljudi, o cemu pricate ?? Kakvi bre kinezi ??? Sta je sa time da oci nemaju istu dioptriju, sta je sa razmakom zenica, ... da li da nabrajam nadalje ili samo kazem kako se nekvalitetnim, ne propisnim naocarima upropascava vid ??
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.