Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 09:02:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Obaranje F-117  (Pročitano 12068 puta)
18. Apr 2009, 00:30:12
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Zapis u Ratnom dnevniku zamenika komandanta 3. raketnog diviziona 250. rbr PVO, potpukovnika Đorđa Ančića.

"Na vatreni položaj stižem oko 20:30 časova. Prilazeći sredstvima prolazim pored lansirne rampe. Rakete su na pripremi, a ugao nagiba veliki. Lagani drhtaj tela, jer ne znam šta se dešava u kabini. Ulazim i sedam na mesto pomoćnika rukovaoca gađanja. Ciljevi su se približavali. Na daljini 14-15 km i azimutu 240 stepeni rukovaoc gađanja potpukovnik Zoltan Dani je naredio antena. Veoma brzo, za par sekundi, cilj je pronađen, točkići su škljocnuli više puta, ali operatori ručnog praćenja nisu mogli da ga prihvate. Cilj je išao u manevar velikom uglovnom brzinom. Zračili smo više od 10 sekundi. Vičem "skidaj visoki, skidaj visoki!".
Ponovo vidim cilj na azimutu 230 stepeni i daljini od 14 km. Cilj vrši manevar kursom, lepo se vidi na pokazivačima osmatračkog radara. Ponovo se čuje naredba antena. Cilj je na azimutu 240 stepeni i daljini od 14-14,5 km. Taman da mislio da ni ovaj pokušaj neće uspeti, kada je stariji vodnik Matić uzviknuo: Daj ga, daj ga, imam ga! Točkići su škljocnuli i operatori su ga prihvatili. Stabilno praćenje, azimut 242 stepena, daljina 14,5 km (...) Oficir za navođenje izveštava: Azimut 250 stepeni, daljina 13 km.
Cilj uništi, metodom tri tačke, lansiraj!, komandovao je komandant diviziona potpukovnik Dani. Potmula ekplozija. Start prve rakete, posle 5 sekundi i druge, Operatori stabilno prate. Posmatram ekran. Svetlosni bljesak i eksplozija prve rakete na cilju. Cilj je uništen. Naređujem: Skidaj visoki! Daljina 10-11 km, azimut 270 stepeni, Gledam ekran osmatračkog radara. panika u vazduhu. svi su se razbežali, nigde ni jednog cilja.
Posle 20-30 minuta dobijamo komandu Priprema za marš! Treba brzo napustiti lokaciju lansiranja. Premoren sam. Nisam spavao dva dana i noći.
Na radio-vestima u 22:00 časa čujemo da smo oborili F-117A. Olupina je pala u atar sela Buđanovci. Premeštaj na naredni vatreni položaj je bio brz. Euforija i moral u jedinici su znatno porasli. Svi zovu, čestitaju. Napetost je popustila. Nestalo je grča. Ojačava se vera u mogućnost efikasnog vatrenog dejstva. Oduševljenje je vladalo u narodu okolnih sela. Svi su nas posmatrali sa velikim poštovanjem."



Rakete S-125 Neva (SA-3 Goa) kakvim je oboren F-117:


Izvor: Wikipedia



Zoltan Dani, intervju:

; ; ;
« Poslednja izmena: 18. Apr 2009, 00:31:49 od Filip93 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Zoltan Dani


Zoltan Dani (ratno ime pukovnik Gvozden Đukić) je bivši pukovnik protiv-avionske odbrane Vojske Jugoslavije koji je komandovao jedinicom (3. divizion 250. raketne PVO brigade) koja je tokom NATO agresije na Jugoslaviju, u noći 27. marta 1999. godine srušila avion F-117 Noćni jastreb u ataru sremskog sela Buđanovaca.

Tokom akcije NATO snaga na teritoriji SRJ 1999, jedinica Vojske Jugoslavije kojom je Dani tada komandovao uspela je da, uz pomoć zastarele sovjetske baterije S-125 Neva (NATO oznaka SA-3 Goa) raketa dugih 7 m i teških skoro 450 kg, obori američki borbeni avion F-117. Po Danijevim rečima, izvršena je mala modifikacija bojeve glave na raketama sa tehnologijom iz 1960ih godina, ali nikada nije objavljeno u čemu se modifikacija sastojala.

Prema Danijevoj izjavi, njegova jedinica je oborila i jedan F-16.

Pedesetogodišnji Zoltan Dani penzionisao se 1. septembra 2004. godine i trenutno (početak 2007) živi u rodnom Skorenovcu kod Kovina, najjužnijem mađarskom selu u Vojvodini. Vlasnik je pekarske radnje, a pokreće i brojne inicijative za razvoj seoskog turizma.

U izvršnoj produkciji niške nezavisne produkcije „Polka dot”, snimljen je dokumentarni film pod nazivom „21. sekund” režisera Željka Mirkovića.


Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Ako neko zna o kakvoj se "inovaciji" radi, neka podeli sa nama- bas me zanima. Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 170
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
i ameri bi vrlo rado da znaju Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Jel bojeva glava ili radarski uredjaj?
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Radarski uredjaj Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
ma,ja sam cuo da nema nikakve "inovacije"...
da su pricali sa Zoltanovim kolegama i da su oni rekli da je on izmislio to za inovaciju i da se radi o obicnom sistemu S_125 i obicnom radaru...
tako sam cuo.
« Poslednja izmena: 18. Apr 2009, 01:22:34 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Kolko znam iz jednog licnog razgovora ta kutija je morala da se prvoi sutne da bi mogla da se ukljuci.

Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Evo malo fotki i jedan snimak. Smile


http://www.youtube.com/watch?v=ePpoviOT8gk

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

800px-S-125_Pechora.SA-3_Goa.JPG
(97.67 KB, 800x534)
188482000383126neva7co6.jpg
(124.1 KB, 1152x864)
188482015535790neva1zi9.jpg
(168.67 KB, 1152x864)
newa011so.jpg
(65.37 KB, 640x480)
newa020oj.jpg
(82.4 KB, 640x480)
newa051hu.jpg
(76.08 KB, 640x480)
P1020159.jpg
(106.07 KB, 1067x800)
P1020180.jpg
(52.79 KB, 1067x800)
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 274
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
mob
Nokia 7710
Kolko znam iz jednog licnog razgovora ta kutija je morala da se prvoi sutne da bi mogla da se ukljuci.

 
hahahahaha klasika kad neradi lupis koji put i ono proradi kao stari tv "algoritam je da udaris odozgo dva puta sto brze mozes i tri puta sa desne strane sa razmakom od 2 sekunde izmedju udaraca " XD XD
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 09:02:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.135 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.