Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nekoliko pitanja iz raunovodstva  (Pročitano 5645 puta)
09. Apr 2009, 12:14:51
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7;MEG
Polazem razredni ispit iz racunovodstva. Profesor mi je dao svesku sa zadacima koji ce biti na ispitu,i treba da ih provezbam. Zbog terapije sam svaki petak u skoli preskakao,pa sad iz  tih predmeta moram da polozim ispite,ostalo je jos racunovodstvo.
Zadaci su vec reseni,a ja bih valjda trebalo da provalim na koji nacin su reseni,ali posto zivim dosta daleko od skole i nisam u stanju da se krecem,ne moze niko od drugara da mi objasni.
Attachovao sam tabelu slicnu onoj u svesci na osnovu koje treba da zakljucim kako se resavaju ovi problemi.
Znaci zanima me znacenje pojmova duguje,potrazuje,saldo, saldo izravnanja,i kako se sve to racuna.
Naprimer ako dobijem zadatak da je odredjena firma nesto kupila za 15. 000 dinara da li to istavljam  u kolonu duguje ili potrazuje?Ili ako je prodala?Ili trebovala?I kako da posle npr isplate ili uplate izracunam saldo?
Isto nisam siguran da li ce ovo biti ali u ovoj svesi imaju i zadaci sa tabelom gde imaju kolone ulaz,izlaz,stanje. . . . sta to znaci?I kako da znam kad dobijem neki iznos gde da ga stavljam?

Bas bi mi znacilo kad bi neko pokusao da mi objasni ovo.  Hvala  :flower:

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
tabela.doc (7.14 KB)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 603
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
Pokusacu da ti najbrze i najprostije objasnim, mada mi je cundno da do sada niko nije odgovorio na tvoju poruku.
Izrazi "duguje" i "potrazuje" sami po sebi nista posebno ne znace i nemoj da te smaraju, proihati ih takve kako poisu.

Osnovno pravilo kod knjizenja je da- ko nesto prima knjizis na "duguje", a ko daje on "potrazuje". U attachu je primer konta dobavljaca. U 4. promeni oni su ti dali robu (kupovna faktura 41) pa knjizis na potrazuje. Kad robu placas, promene 5. i 18., oni primaju novac, pa knjizis na "duguje".

Ima tu jos dosta zezancija, javi ako treba jos neko objasnjenje. 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
konkretno trebas da znas koja konta na bilansu knjizis u aktivi, a koja u pasivi i iz njihovog medjusobnog odnosa u promeni (dal su oba konta aktivna, oba pasivna, aktivno-pasivna i pasivno- aktivna) videces sta knjizis sa leva strane (duguje) a sta sa desne (potrazuje).

To je osnova neka koju ces morati da skontas sam i kad to rasclanis sebi sta i kako, nije problem nikakav dalje objasniti. Wink
« Poslednja izmena: 13. Apr 2009, 18:00:51 od Belgrade »
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
Citat
ako dobijem zadatak da je odredjena firma nesto kupila za 15. 000 dinara da li to istavljam  u kolonu duguje ili potrazuje?
duguje.   (znaci ako se odnosi na knjigu te firme)
Citat
Ili ako je prodala?
potrazuje.
Citat
Ili trebovala?
duguje.
Citat
I kako da posle npr isplate ili uplate izracunam saldo?
kada ti plate robu ili ti platis, saberes/oduzmes sa prethodnim stanjem i to je = saldo.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

stavicemo primer da si TI ta firma.

Citat
i zadaci sa tabelom gde imaju kolone ulaz
kada dobijas robu, na nabavnu cenu dodas porez i zaradu, zbir toga upisujes u "ulaz".
npr. imas saldo (ili stanje) u knjizi 100.000,oo dinara, dodje ti roba u vrednosti od 10.000,oo din. na tu cenu dodas zaradu + porez = 70% tj. 7.000,oo din
znaci u kolonu "ulaz" upisujes 17.000,oo   (10.000+7.000)
novi saldo ti je 117.000,oo din.
 
izlaz
kada prodas nesto, pazar upisujes u "izlaz"
npr. pazar ti je bio 2.000,oo din.
u kolonu "izlaz" upisujes 2.000,oo
novi saldo ti je 115.000,oo   (117.000 - 2.000)
------------------------------------------------------------------------------------------------------

zbog lakseg snalazenja uvek se postavi da si TI ta firma. ako kupujes nesto, znaci da dugujes.
ako neko kupi od tebe, znaci da potrazujes.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
ulaz = zaduzenje
izlaz = razduzenje
saldo = stanje
------------------------------------

porez i zarada od 70% je "lupljena napamet", nemoj to da te zbunjuje. svako se ugradjuje koliko hoce.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.