Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Magija "Bijelo Dugme"  (Pročitano 4498 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Mučna turneja
  15.06.2005

Piše: Dušan VESIĆ

OTIŠAO je Vlado Pravdić. Tiho, bez velikih reči. Njegovo objašnjenje je bilo lakonsko - zauzet je. Na pitanje da li je Pravdić otišao, Bregović je neodređeno odgovarao: - Ne znam, otkud znam. Na pitanje da li je otišao, Pravdić je desetak dana odgovarao: - Ne znam, moram da razmislim. U stvari, hteo je da se još jednom sretne sa Bregovićem.
Susret se odigrao u Sarajevu, krajem novembra. Pravdić je, posle, ispričao da je, formalno, ostao član "Bijelog dugmeta", ali je insistirao na formulaciji "ne član benda, nego član institucije". Rekao je da je zadržao pravo da se pojavi sa bendom na koncertima u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu. Međutim, nije se pojavio.
Promocionalna turneja albuma "Ćiribiribela" počela je 25. januara 1989. godine. Uz Gorana, Ipeta, Lazu, Zorana i Alena, putovao je hor, orkestar Feata Sejdića, operska pevačica Dubravka Zubović, Amila, Zu i Lidija kao prateći vokali. Mada je bila standardno spektakularno zamišljena, svi članovi "Bijelog dugmeta" slažu se da je to bila najmučnija turneja koju pamte.
- Prvi put se vidio nacionalizam, ja ga nikada ranije nisam vidio na koncertima rokenrola - seća se Bregović. - Čovek se teško snalazi u takvoj atmosferi. Kasnije će se, u toku rata, ljudi uvežbati, ali tada još niko nije bio spreman na to. Znaš, upaljena svetla, a po dubini srpske zastave, hrvatske zastave... i, čuje se: "Srbija, Srbija!", 'Hrvatska, Hrvatska!"... Niko nije bio spreman na to. Tako da sam ja jedva čekao da se završi ta turneja. Nije mi više prijalo. Ne zato što ja imam nešto protiv Srba ili Hrvata - jednostavno, nije mi prijalo to. Bio sam star, verovatno, ali nisam voleo da imam takvu salu. Nisam nikad zamišljao "Bijelo dugme" u takvoj sali. Onda... Sve je postalo agresivnije, znaš. I ljudi su nas voleli agresivnije. Nekako je bilo sve već u vazduhu.“
- U Zagebu su predlagali da ne sviramo "Đurđevdan" i "Lijepu našu", ali, Goran nije hteo da ih skine s repertoara - seća se Alen. - Onda su nas gađali petodinarkama, koje su mogle raseći lice. Ja sam govorio sebi: Alene, šetaj se ivicom bine, to je najsigurniji način da ta ne pogode. U Splitu je pored mene uleteo sifon, pao je Ipetu u doboš, rasturio bubnjeve, Ipe je ostao da svira samo na činelama. Pratilo nas je sto pedeset policajaca do kombija, a i kombi su gađali kamenicama. U Dubrovniku se sve ponovilo, izgleda da su ljudi našli načina kako da oteraju "Dugme" iz grada. Onda smo rešili da prekinemo turneju po Hrvatskoj i pređemo u Bosnu. Tamo nije bilo kao u Hrvatskoj, pa nam je to dalo slabašnu nadu, ali, svi smo i dalje bili nervozni, osećalo se šta će biti.
POSLEDNjI koncert "Bijelo dugme" je održalo u Derventi 15. marta 1989. godine. Iznenada, "Tanjug" je 17. marta objavio saopštenje Republičke poslovnice kulturno-umetničke priredbe u Sarajevu da je dvomesečna turneja "Bijelog dugmeta" prekinuta "zbog iznenadne bolesti soliste Alena Islamovića (jaki bubrežni napadi)". O tome su obavešteni i svi gradovi u kojima su najavljeni koncerti "Bijelog dugmeta". Republička poslovnica, preko koje je "Bijelo dugme" organizovalo bosansku turneju, izdala je ovo saopštenje "da se ne bi pojavila proizvoljna mišljenja i zaključci" o razlozima prekida turneje.
Nekoliko dana kasnije, Bregović je izjavio da su Raka i on više puta zvali Alena telefonom, ali da su uvek dobijali odgovor da je bolestan i da se nalazi u bolnici, na pregledima. - Istina, i mi smo u početku sumnjali - dodao je Bregović. - Jer, Alen je bio zdrav kao dren i uvek se ponašao pristojno. Da li je on i dalje član "Bijelog dugmeta", to ni sam još ne znam.
- Ja sam počeo da dobijam bolove u srednjem pojasu stomaka - priča Alen. - Jednog dana, baš u Sarajevu, išao je sa mnom u Hitnu pomoć, dobio sam lekove i savet da mirujem. Rekao sam Raki da ćemo, izgleda, morati da pauziramo. On je rekao da ne možemo... Nakon jednog koncerta, pojavila mi se sluz u mokraći, i ja sam rekao Raki: Ja moram kod lekara, na detaljne preglede. On je rekao: "Dobro, ja ću reći Goranu šta si odlučio". Mene su u Bihaću odmah primili u bolnicu, i, tako se završilo, a onda su novine uradile svoje. A u tom momentu, čini mi se, "Dugme" više nije imalo ni kome da svira.



NACIONALNI NABOJI
- KAD je Goran spajao hrvatsku himnu sa starom srpskom pesmom, nikom od nas se to nije dopadalo - priča Alen o pesmi "Lijepa naša". - Da se mogu složiti a-mol i a-dur, i Mocart bi to radio. Mi smo smatrali da "Dugmetu" to nije neophodno. Goran se pravdao time da će to biti divna ljubavna pesma. Kasnije se u izvođenju ispostavilo da ta divna ljubavna pesma nije našla mesta u nekim republikama. Došao je period nacionalnog naboja, odjednom su na svirkama počele da se pojavljuju zastave.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.102 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.