Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 12:38:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Istina i teorije istine  (Pročitano 18242 puta)
03. Mar 2009, 16:52:34
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 2178
Zastava Srbija, Sjenica
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
Apple iPhone 5
~Istina i teorije istine~



Postavlja se pitanje, šta je istina, odnosno šta je istinito saznanje? Postoji nekoliko kriterijuma istinitosti, a to su:
•   Objektivnost – Istinito je ono saznanje koje je objektivno odnosno koje odgovara stvarnosti
•   Jasnost – Istinito je ono saznanje koje je jezički jasno formulisano i do kraja objašnjeno.
•   Proverljivost – Istinito je ono saznanje koje se može proveriti u iskustvu.
•   Primenjivost -  Istinito je ono saznanje koje se može primenitiu praksi.


Teorije istine:

Postoji više teorija istine, a najvažnije su:
•   Teorija korespodencije
•   Teorija koherencije
•   Teorija verifikacije
•   Teorija evidentnosti i
•   Dijalektička teorija istine.


Teorija korespodencije:


Prema ovoj teoriji istinito je ono saznanje koje odgovara stvarnosti. Tvorac ove teorije je helenski filozof Aristotel. Po Aristotelu, istinito je ono saznanje što „ Jeste ako jeste“ i
„ Nije ako nije“, a neistinito je ono saznanje što „Jeste ako nije“ i „Nije ako jeste“. U savremenoj logici ova teorija se zove „Teorija adekvacije“.

Teorija koherencije (sklad):

Prema ovoj teoriji istinito je ono saznanje koje je sastavni deo jednog skladnog i harmoničnog sistema.

Teorija verifikacije (proverljivost):

Postoje dva shvatanja u okviru verifikacije;
-   Pozitivizam
-   Pragmatizam
Prema pozitivizmu,  istinito je ono saznanje koje se može proveriti u iskustvu.
Prema pragmatizmu, istinito je ono saznanje koje je proizvod pozitivnih posledica u praksi.


Teorija evidentnosti (očiglednosti):

Prema ovoj teoriji, istinito je ono saznanje koje je toliko evidentno i očigledno da ga ne treba posebno dokazivati. Postoje očigledne istine.

Dialektrična teorija istine:

Prema ovoj teoriji istinito je ono saznanje koje je rezultat jedinstvene teorije i prakse. Praksa je najbolji kriterijum istine. Pomoću prakse se definiše čovek, gde se kaže:
„Čovek je stvaralačko biće prakse“.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 973
Zastava Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Put prema Istini može biti lagan ili težak, trnovit ili gladak, ugodan ili neugodan, ležeran ili mukotrpan, a kakav će biti sve ovisi o ambijentu i putniku. Interni ili intimni ambijenti su uvijek lakši i jednostavnijih od eksternih ili socioloških.

Mi danas znamo da jedino religija govori da poznaje Istinu koju naziva Bog. Budisti imaju Budhu koji poznaje četiri plemenite ostone, dok filozofija i znanost ne poznaju svoju Istinu. Filozofija nema svoju Istinu, kao što ni znanost nema svoju Istinu. Obje umnosti još uvijek tragaju za istinom, tragaju za odgovorom na pitanje: Što je Istina?
Traganje za Istinom otvoreno je svakom Čovjeku na Zemlji ma tko bio i nitko nema pravo niti smije na bilo koji način ograničavati slobodu istraživanja i spoznavanja Istine. Nitko na svijetu nije pretplaćen na Istinu, niti bilo tko može biti vlasnik Istine a ponajmanje samo znanost i znanstvenik kako si to još uvijek poneki zamišljaju. Istina je ili općeljudska, ili je nikakva, ili je u vlasništvu svih ljudi, dakle svakog čovjeka, ili je ničija.

Istina je jedna i nepiomjenjiva. Taj je zakon vječan i nezamjenjiv. U neizvjesnom putu ovozemaljskog života moralni je zakon čojeka istinski tražiti put ka svjetlu Istine. Mišlju, rječju i dijelom, jer to je jedini put ka spasenju.

Svatko na svijetu ima legalno i legitimno pravo traganja za Istinom bez obzira ma tko bio i ma gdje se nalazio. Temeljem tog apsolutnog svemirskog i zemaljskog prava tragajte i Vi za svojom istinom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia Luvmya 520
Put prema Istini može biti lagan ili težak, trnovit ili gladak, ugodan ili neugodan, ležeran ili mukotrpan, a kakav će biti sve ovisi o ambijentu i putniku. Interni ili intimni ambijenti su uvijek lakši i jednostavnijih od eksternih ili socioloških.

Mi danas znamo da jedino religija govori da poznaje Istinu koju naziva Bog. Budisti imaju Budhu koji poznaje četiri plemenite ostone, dok filozofija i znanost ne poznaju svoju Istinu. Filozofija nema svoju Istinu, kao što ni znanost nema svoju Istinu. Obje umnosti još uvijek tragaju za istinom, tragaju za odgovorom na pitanje: Što je Istina?
Traganje za Istinom otvoreno je svakom Čovjeku na Zemlji ma tko bio i nitko nema pravo niti smije na bilo koji način ograničavati slobodu istraživanja i spoznavanja Istine. Nitko na svijetu nije pretplaćen na Istinu, niti bilo tko može biti vlasnik Istine a ponajmanje samo znanost i znanstvenik kako si to još uvijek poneki zamišljaju. Istina je ili općeljudska, ili je nikakva, ili je u vlasništvu svih ljudi, dakle svakog čovjeka, ili je ničija.

Istina je jedna i nepiomjenjiva. Taj je zakon vječan i nezamjenjiv. U neizvjesnom putu ovozemaljskog života moralni je zakon čojeka istinski tražiti put ka svjetlu Istine. Mišlju, rječju i dijelom, jer to je jedini put ka spasenju.

Svatko na svijetu ima legalno i legitimno pravo traganja za Istinom bez obzira ma tko bio i ma gdje se nalazio. Temeljem tog apsolutnog svemirskog i zemaljskog prava tragajte i Vi za svojom istinom.
Istina jeste put, i put jeste zivot, i zivot jeste istina. Ne postoji covek koji ne zna istinu, tako da je apsurdno
govoriti o "putu prema istini", posto je svako u istini.
Ni jedna religija ne govori istinu, tako da ne postoji 'istinita religija'. Religija je apsolutna iluzija u koju ljudi veruju.
Kakva "svoja istina", "moja istina", "tvoja istina" ?
Sve postoji za sve, a ne za odredjene ljude, licni osecaj onoga sto postoji nije istina nego licni osecaj.
"Kako je lep dan!" je licni osecaj dana, a ne istina koja vazi za sve.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 973
Zastava Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Put prema Istini može biti lagan ili težak, trnovit ili gladak, ugodan ili neugodan, ležeran ili mukotrpan, a kakav će biti sve ovisi o ambijentu i putniku. Interni ili intimni ambijenti su uvijek lakši i jednostavnijih od eksternih ili socioloških.

Mi danas znamo da jedino religija govori da poznaje Istinu koju naziva Bog. Budisti imaju Budhu koji poznaje četiri plemenite ostone, dok filozofija i znanost ne poznaju svoju Istinu. Filozofija nema svoju Istinu, kao što ni znanost nema svoju Istinu. Obje umnosti još uvijek tragaju za istinom, tragaju za odgovorom na pitanje: Što je Istina?
Traganje za Istinom otvoreno je svakom Čovjeku na Zemlji ma tko bio i nitko nema pravo niti smije na bilo koji način ograničavati slobodu istraživanja i spoznavanja Istine. Nitko na svijetu nije pretplaćen na Istinu, niti bilo tko može biti vlasnik Istine a ponajmanje samo znanost i znanstvenik kako si to još uvijek poneki zamišljaju. Istina je ili općeljudska, ili je nikakva, ili je u vlasništvu svih ljudi, dakle svakog čovjeka, ili je ničija.

Istina je jedna i nepiomjenjiva. Taj je zakon vječan i nezamjenjiv. U neizvjesnom putu ovozemaljskog života moralni je zakon čojeka istinski tražiti put ka svjetlu Istine. Mišlju, rječju i dijelom, jer to je jedini put ka spasenju.

Svatko na svijetu ima legalno i legitimno pravo traganja za Istinom bez obzira ma tko bio i ma gdje se nalazio. Temeljem tog apsolutnog svemirskog i zemaljskog prava tragajte i Vi za svojom istinom.
Istina jeste put, i put jeste zivot, i zivot jeste istina. Ne postoji covek koji ne zna istinu, tako da je apsurdno
govoriti o "putu prema istini", posto je svako u istini.
Ni jedna religija ne govori istinu, tako da ne postoji 'istinita religija'. Religija je apsolutna iluzija u koju ljudi veruju.
Kakva "svoja istina", "moja istina", "tvoja istina" ?
Sve postoji za sve, a ne za odredjene ljude, licni osecaj onoga sto postoji nije istina nego licni osecaj.
"Kako je lep dan!" je licni osecaj dana, a ne istina koja vazi za sve.

Kao što je neotuđivo pravo svakog čovjeka da traga za srećom, tako svi imaju pravo tragati za svojom istinom. S obzirom da svaki čovjek ima vlastitu percepciju toga, ne preostaje ništa drgo osim individualnog traganja. Traganje za istinom često odi u traganje za srećom. Istina ne mora biti nešto dubokoumno, prosvijetljeno, nadnaravno, može se raditi i o "malim" stvarima, kao što su traženje nečega u čemu smo istinski dobri, što god to bilo. Traženje, primjerice istinske srće u poslu koji volimo raditi. Kod posla važi "radimo da bismo živjeli, ne živimo da bismo radili", dok je kod traganja obratno "ne tragamo da bismo živjeli, već živimo da bismo tragali."
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia Luvmya 520
Citat: 2772

Kao što je neotuđivo pravo svakog čovjeka da traga za srećom, tako svi imaju pravo tragati za svojom istinom. S obzirom da svaki čovjek ima vlastitu percepciju toga, ne preostaje ništa drgo osim individualnog traganja. Traganje za istinom često odi u traganje za srećom. Istina ne mora biti nešto dubokoumno, prosvijetljeno, nadnaravno, može se raditi i o "malim" stvarima, kao što su traženje nečega u čemu smo istinski dobri, što god to bilo. Traženje, primjerice istinske srće u poslu koji volimo raditi. Kod posla važi "radimo da bismo živjeli, ne živimo da bismo radili", dok je kod traganja obratno "ne tragamo da bismo živjeli, već živimo da bismo tragali."
Svaki covek ima istu percepciju srece i istine. Sreca je osecaj, koji se kod svakog manifestuje zadovoljstvom, a
istina je postojanje svega koje vazi za sve. Istina je apsolutna povrsina na kojoj svi vide iznaju da nesto postoji.
Ono u cemu smo 'dobri' se zove talenat, za istinu talenat nije potreban, potrebna su cula i zdrav razum.
Sreca je tamo gde je pronadjes, a istina je svuda oko tebe.
Istina nema nikakve veze sa osecajem, niti je osecaj potreban da bi se znala istina.
Sreca nema nikakve veze sa istinom, posto je istina kada se neko dete rodi, a srecni su samo oni koji su to dete dobili.

Mesas babe i zabe, osecaj i stvarnost.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 
da li meni više veruješ ili za tvoju oku.... Smile Smile
izvor saznanja je komunikacija i tog ontologija koja si izabrao i poznaješ, ovo važi za egistencijalna saznanju. Weber i Fechner, i Simons o ostalima lepo su počeli objašnjavati...meriti može sve funkcije čulima.
Isa upanisad jako lepo piše o tome šta je realnost, to meni najviše svidja kad o sexualnosti tako piše kao o drugim čulima. Ko ne sexa slep je , gluv je i tako dalje...
Pa falus je axis mundi, ili faros...
« Poslednja izmena: 07. Jun 2009, 21:27:05 od onodys »
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia Luvmya 520
da li meni više veruješ ili za tvoju oku.... Smile Smile
izvor saznanja je komunikacija i tog ontologija koja si izabrao i poznaješ, ovo važi za egistencijalna saznanju. Weber i Fechner, i Simons o ostalima lepo su počeli objašnjavati...meriti može sve funkcije čulima.
Isa upanisad jako lepo piše o tome šta je realnost, to meni najviše svidja kad o sexualnosti tako piše kao o drugim čulima. Ko ne sexa slep je , gluv je i tako dalje...
Pa falus je axis mundi, ili faros...
Ne verujem nikom, i znam jako dobro sta moje oko vidi. Izvor saznanja je nezavisan od komunikacije, i mora postojati da bi postojala komunikacija. Onaj koji nema mogucnost da nesto sazna nece to nikada saznati.
Tebi je potreban neko drugi da ti kaze sta je realnost ? Ti to nisi znao ?
Madjari su najseksualniji narod na planeti, i tvoja cula nemaju nista sa tim, nego tvoja genetika.
Nije lepo povezivati seksualnost sa culima i po tome razvrstavati ljude.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 
Eye svima je potrebno Ostale...ako uzmeš to da naše preci nikad nisu išli sam u lovu, nego u čoporu, još i žene u čoporu su išli na manje životinja u lovu, i nisu smeli sama skupiti ništa zbog kradljivcima. taj hight osećaj kad jure životinju i puno moraju trčiti i od toga stiže lovce u euforični stanju, i to se dešava u čoporu. Sinkronizacija u ljudskom čoporu je bitno za ekonomični baratnju sa informacijama, memoriju da to ljudima.
A danas kad simulakrume grade, zato grade, da budemo ispod vladanja i kontrolu.
Da madjari su ovakvi ili onakvi, al mislim što sam pisao to važi za celog čovečanstvo, u vezi sa sexualnosti. Isa upanisadu su pisali iz neke drevne narodima ljudi.
Citat
Tebi je potreban neko drugi da ti kaze sta je realnost ? Ti to nisi znao ?
i da, meni stvarno bi bilo potrebno da neko mi objanjava svtari, jer sam disocialan bolesnik, i ja sam taj ličnost koja ne seća na drugima Smile tako odgovor je Da Smile
Eye Smile
« Poslednja izmena: 09. Jun 2009, 16:59:05 od onodys »
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


"What we do in life echoes in eternity"

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 913
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0
mob
Nokia e50
zaboravio si i teorije koje podpadaju pod "nema teorija o istini"... takve kazu da se ne moze na jednoj ideji (bilo korespondencija bilo bilo koja druga) zasnovati nešto kardinalno kao istina... niti pak na objedinjavanju tih teorija...
IP sačuvana
social share
You know I'm not about to go to Texas and not ride the mechanical bull. That would be like going to Los Angeles and not sleeping with Paris Hilton.
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 
woolveen što ti tu pominješ, za te idejima postoje takve objašnjavanje kao što Fuko predstavi, ili i Frankfurtska škola(sve tri generacija) da zato ne postoji teorija istina, jer vladajući institucije uvek grade realnost, i samo iz aspektu vladanja može im dati interpretaciju.
Odnosno uvek oni kažu da nema ili ne poznajemo istinu koji vladati žele...
Hvala woolveen Smile


Naravno Gödelov teza i ja poznajem...
« Poslednja izmena: 13. Jun 2009, 10:57:02 od onodys »
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 12:38:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.