Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 15:22:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Inkvizicija  (Pročitano 11893 puta)
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
mob
SonyEricsson 


Po mom mišljenju ima veze sa temom. Iako je dosta uprošćena i površna.

 Zar nije („hrišćanska“)inkvizicija progonila naučnike koji nisu imali naučne teorije u skladu sa dogmom i time znatno unazadila napredak nauke?

Riječ "unazadila" je često korištena i to u prilično negativnom kontekstu koji često (ne kažem da je to i kod tebe slučaj!) pretpostavlja iduće: da su (nazovimo ih ovdje tako) inkvizitori znali istinu (ma šta ona bila) no da su je namjerno sakrili i suzbijali da bi "držali puk u neznanju i iskorištavali ga za svoje sebične ciljeve." Inkvizicijsko djelovanje trebamo gledati u kontekstu vremena u kojem su se odigravali. Spomenut ću samo najpoznatiji primjer Galilea. On je došao pod udar inkvizicije, morao je povući svoje ideje, a Kopernik je nekoliko desetljeća ranije došao do istih zaključaka, a nije mu se dogodilo ništa. Zbog čega? Jer je Kopernik naglasio da nema dokaze i govorio je u pretpostavkama, dok je Galileo i opovrgao (tj. hinio da je opovrgao) vlastito učenje tek kad je bio suočen s činjenicom da nema način da dokaže svoje pretpostavke.

Vezati dogmu uz religiju je također neprecizno i površno, iz jednostavnog razloga što je i znanost često dogmatična. Uzmimo primjer je li zemlja okrugla ili nije, vrti li se oko sunca ili ne. Vjerojatno bi se po selima još dalo naći starijih ljudi koji bi tvrdili da se sunce okreće oko zemlje (jer ujutro je na istoku, navečer zalazi na zapadu dok se selo ne miče s mjesta), no oni jednostavno ne vjeruju u dogmu. Mi koji u nju vjerujemo, vjerujemo baš u dogmu jer nitko od nas nije letio svemirom (barem ja nisam) i svojim očima vidio kako se zemlja okreće oko sunca. No vjerujemo autoritetu. Priznajem da je primjer možda previše simplicističan, ali stvari koji put baš treba dotjerati do apsurda da ih se jasnije sagleda. Dakle, ako sv. Matej u svom Evanđelju tvrdi da je na svoje oči vidio kako Isus ozdravlja slijepce, a mi mu danas vjerujemo, to ima iste odnose kao i vjerovanje u građu atoma, razdaljinu između Kine i Novog Zelanda, bitke kod Staljingrada i slično - nemamo vlastito iskustvo, no vjerujemo da se to odigralo baš tako, kako nam je rečeno da se odigralo.

Citat
Srednji vek nije bio isključivo hrišćanski, ali to ne opravdava hrišćansku inkviziciju(ni ostale religije) od gnusnih zločina. Ne krivim hrišćanstvo za pad antike, već za zločine u srednjem veku. Koliko ja znam hrišćanska era počinje od 313 godine posle Hrista a ne od 50 godine.

Pad antike, koji dobro navodiš kao primjer, je također slučaj koji se promatra kao ubojstvo s predumišljajem - zli kršćani, svjesni vrijednosti antičke civilizacije, ruše je i namjerno uvode mračnjaštvo srednjeg vijeka. Riječi "pad" ili "propast" rimskog carstva (pa s njim i antike) su potpuno neopravdane. Germani osobito (a i kršćanstvo) željeli su prije svega pripadati Rimskom carstvu i uživati njegove tekovine, no pri tom (za razliku od Gala, Ilira, Puna...) nisu bili spremni (ili bolje rečeno Rim nije imao snage) da budu potpuno apsorbirani. Njihova (nazovimo je strogo uvjetno) pobjeda je dovela do izmjene dotadašnjih društvenih i političkih odnosa, no to je bio povijesni razvoj, a ne zavjera.

Citat
Generalno dosta više cenim rane hrišćane od hrišćana ostalih perioda iako su tada bili jedna obična sekta kakvih je bilo svuda po carstvu. Oni su bili progonjeni kao pretnja tadašnjem poretku, ali su uspeli svojim fanatizmom da dodju do konačne pobede. Šteta što su njihovi naslednici isto tako progonili pripadnike različitih religija.

Kršćani nisu bili progonjeni kao prijetnja, nego zbog maloprije opisanog odbijanja da se potpuno utope u antički svijet, jer bi to utapanje dovelo do napuštanja biti kršćanstva. Za razliku od Židova (koji se također nisu uklapali u spomenuti obrazac) kršćani su bili, kako ti reče fanatični, možda preciznije rečeno prozelitski nastrojeni, ali opet ne zbog zle namjere, nego jer su iskreno željeli učinit dobro svojim bližnjima, a glavnim temeljem toga su smatrali prihvaćanje vjere u jednoga Boga. Nisu bili ništa višee fanatični od primjerice prosvjetitelja ili današnjih boraca za ljudska prava (sa ili bez navodnika). Jesu li griješili? Iz današnje perspektive kada tolerancija i međusobno uvažavanje bivaju (stvarno ili hinjeno) glavne smjernice našeg društvenog ponašanja - jesu. Iz vlastite perspektive - nisu. Moramo ih prosuđivati (ali ih ne smijemo osuđivati) na osnovu ondašnjih mjerila. Sami heretici koji bi došli pod udar inkvizicije, držali su to normalnim - bilo je takvo vrijeme. Srednjovjekovni heretici nikada nisu pozivali na ukinuće inkvizicije - da su postali dominantna snaga vjerojatno bi organizirali svoju.

Citat
„Када пак гледамо прошло, двадесето стољеће, средњовјековна инквизиција у односу на нацистичке, фашистичке и комунистичке режиме, налик је на ђечју чарку с покојим разбијеним носом.“
Dok je sveta biće i nehumanosti, i to što je nečovečnost u modernoj istoriji dosta veća ne može biti opravdanje za inkviziciju koja je ostavila dubok trag u istoriji evropske civilizacije. Inkviyicija je pokušala da da nekakvu božiju formu ljudskoj torturi na zemlji.

Iz moderne, sekularističke perspektive, ne bismo smjeli mjeriti "božju" formu jednim aršinom, a "razumsku/humansitičku/demokratsku/građansku/"ili kako je već kod vas nazivaju drugim. Vara se tko tvrdi da danas vlada tolerancija. Moderna demokracija ne štiti pravo na mišljenje, nego pravo na nesmetano vlasništvo.

Citat
U pravnoj terminologiji inkvizitorski postupak postoji kada su spojene tužilačka i sudijska funkcija.
To je npr. kao kad bi sada javni tužilac Radovanović sudio predsedniku Zvezde Lukicu.

Postoji i danas kako ne. U anglosaksonskom pravu tužitelj sastavlja optužnicu i upravlja sudskom istragom. Osobe suca i tužitelja su razdvojene, ali oni djeluju simultano (i to često tako da je u istražnom postupku tužitelj nadređen sucu), dok obrana nema nikakvog utjecaja na istragu, nego tek u postpuku može pokušati oboriti optužnicu. Poanta je u tome da tužitelju nije stalo do toga da utvrdi istinu, nego da osudi optuženika - dolazi do selektivne pravde.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 29
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 
Ne mora reč unazadila, može i usporila ili bilo koja druga reč, poenta je jasna.
Oni su možda i nenamerno usporili razvoj nauke, ali je činjenica da su ga usporili.

Svako ima pravo da veruje u šta hoće i o nikome ne bi trebalo suditi na osnovu onoga u šta veruje.
Ali ipak jedno je verovanje, a drugo znanje.

Svako ko imalo zna istoriju zna da hrišćani nisu krivi za pad Rima, to ni ja nisam tvrdio.
Ko suprotno tvrdi ili je mrzitelj hrišćanstva, ili pokušava da da hrišćantvu veću ulogu od one koje ima.

Hrišćani jesu bili pretnja za Rim, jer su imali potpuno drugačiji sistem vrednosti, a zbog toga su se i razlikovali od ostalih.
Nikoga ne osuđujem sem zločin.
Jeretici(i ostali koji su spaljivani) ipak nisu držali normalnim to što su spaljivani bez ikakve krivice.
Pitanje je kakav bi tok imala istorija da su jeretici preuzeli dominantnu ulogu, mi to ne možemo znati-možemo samo nagađati.

Ne tvrdim da danas vlada tolerancija.

U pravnim sistemima svih modernih zemalja vlada načelo razdvajanja osnovnih krivičnih funkcija, tako da je besmisleno pričati o inkvizitorskom postupku u modernom pravu.
Poslednji put kad sam čuo za inkvizitorski postupak je bilo kada je izvesni gospodin Mladen Durić iz Hercegovine izopštio dva vernika na crkvenom sudu SPC.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46769
Zastava Босна
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Имам одличан одговор на онај график са прве стране, само не могу да га нађем. Негдје је забачен на форуму.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
mob
SonyEricsson 
Ne mora reč unazadila, može i usporila ili bilo koja druga reč, poenta je jasna.
Oni su možda i nenamerno usporili razvoj nauke, ali je činjenica da su ga usporili.

Ključna je riječ nenamjerno (a osobito da to nije bilo sa zlom namjerom!). Da se još malo nadovežem na Galilea. Glavni argument koji su istražitelji protiv njega potezali nije bila Biblija, nego Aristotel - dakle tada neupitni znanstveni autoritet. Da još "zasolim", danas mi znamo da je Galileo bio u pravu, no rijetko se ističe da je bio i u krivu - on je tvrdio da je sunce nepomično. Znači problem nastaje u pogrešoj i površnoj interpretaciji tog slučaja.

Citat
Svako ima pravo da veruje u šta hoće i o nikome ne bi trebalo suditi na osnovu onoga u šta veruje.
Ali ipak jedno je verovanje, a drugo znanje.

Mislim da se vjerovanje (naravno, ne u značenju vršenja i ispunjavanja normi koje vjerska zajednica stavlja pred pojedinca) i znanje ne mogu do kraja razdvojiti. Jedno uvjetuje drugo.


Citat
Jeretici(i ostali koji su spaljivani) ipak nisu držali normalnim to što su spaljivani bez ikakve krivice.
Pitanje je kakav bi tok imala istorija da su jeretici preuzeli dominantnu ulogu, mi to ne možemo znati-možemo samo nagađati.

Naravno da nisu to držali normalnim u značenju: "OK, nema veze, pazite samo da ne pretjerate...", no bili su da tako kažem djeca svog vremena i njihovo djelovanje je bilo neodvojivo od prijetnje inkvizicijom. Uostalom karakteristika svih religija/vjerskih pravaca u početku je fanatizam koji čak i nosi težnju za mučeništvom. Dovoljno je usporediti prve kršćane.
Da su heretici (npr. katari) preuzeli  dominantnu ulogu u srednem vijeku inkvizicija bi sigurno nastavila postojati. Bi li se društvo nastavilo razvijati smjerom humanizam-renesansa-klasicizam-prosvjetiteljstvo, o tome možemo nagađati. I Luther i Calvin i Henrik VIII (tj. crkve koje su oni ustanovili) i fizički su obračunavale sa svojim protivnicima. Calvin je osobno velik broj stanovnika Ženeve osudio na smrt jer se nisu slagali s njegovim učenjem.



Citat
U pravnim sistemima svih modernih zemalja vlada načelo razdvajanja osnovnih krivičnih funkcija, tako da je besmisleno pričati o inkvizitorskom postupku u modernom pravu.

Slažem se o besmislenosti, no po primjeru iz anglosaksonskog prava (koji u posebno grotesknom obliku vlada i na sudu u Haagu) mislim da se može govoriti u usporedbama, naravno ne na način da jedno uvjetuje drugo ili da je jedno nastavak drugoga.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 119
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.33

Citat
Svako ima pravo da veruje u šta hoće i o nikome ne bi trebalo suditi na osnovu onoga u šta veruje.
Ali ipak jedno je verovanje, a drugo znanje.

Mislim da se vjerovanje (naravno, ne u značenju vršenja i ispunjavanja normi koje vjerska zajednica stavlja pred pojedinca) i znanje ne mogu do kraja razdvojiti. Jedno uvjetuje drugo.


Mislim da se u ovaj komentar lepo uklapaju Klarkovi zakoni:
Treći Klarkov zakon: Bilo koju dovoljno naprednu tehnologiju nemoguće je razlikovati od magije.
Drugi Klarkov zakon: Jedini način da se otkriju granice mogućeg je otići izvan njih, u nemoguće.
Prvi Klarkov zakon: Kad istaknuti, ali ostarjeli naučnik kaže da je nešto moguće, skoro je sigurno u pravu. Ako kaže da je nešto nemoguće, najvjerovatnije griješi.

Dok nauka (i tehnologija) ne dostigne određeni nivo, jedino što preostaje je verovanje   Smile
« Poslednja izmena: 14. Nov 2009, 04:46:21 od ddejanbg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 15:22:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.