Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lingvisti: Do kraja veka izumreće dve trećine svetskih jezika  (Pročitano 4689 puta)
22. Feb 2009, 18:47:26
Supermoderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.63
Lingvisti: Do kraja veka izumreće dve trećine svetskih jezika
Autor: Tanjug | Foto:Ilustracija | 20.02.2009. - 19:19

Svake dve nedelje u svetu se ugasi jedan od oko 6.000 jezika, a predviđanja su da će do kraja ovog veka najveći broj jezika odumreti, rekao je danas prof. dr Ranko Bugarski.

 
Prema prognozama lingvista, od oko 6.000 jezika, do kraja 21. veka odumreće više od polovine, čak i do dve trećine, rekao je Bugarski Tanjugu, povodom 21. februara - Međunarodnog dana maternjeg jezika.
Taj dan se od 2000. godine obeležava kao svetski dan zaštite i očuvanja maternjih jezika, a datum je ustanovila Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko).
Bugarski je podsetio na nesrećnu okolnost da najveći broj jezika pripada malim zajednicama, koje nisu civilizovane sa stanovišta zapadnih standarda, nemaju institucije i imaju mali broj govornika.
Upravo ti jezici, sa malim brojem govornika od nekoliko stotina ili desetina, najviše su ugroženi. Uglavnom su to jezici u Australiji, Istočnoj Aziji, Južnoj Americi, takozvani egzotični jezici, rekao je on, podsetivši da i u našem okruženju ima jezika koji tavore.
To su, na primer, dva romanska jezika u Istri, istroromanski i istrorumunski, dva srodna dijalekta nekadašnjeg romanskog ili romanizovanog stanovništva Istre i jadranske obale koji su, praktično, na umoru.
Bugarski je podsetio da se jezici gase umiranjem poslednjih ljudi koji govore neki jezik, fizičkim nestankom govornika, kao i prelaskom govorne zajednice na drugi, prestižni jezik sredine. To je slučaj sa imigrantskim grupama, ili sa indijanskim plemenima u Americi ili australijanskim Aboridžinima.

Osnovno za preživljavanje jezika jeste da se prenose sa kolena na koleno, da se prenose deci, kao i da imaju institucionalnu podršku, svoje pismo, negovanje jezika u školama, medije..., rekao je Bugarski, podsetivši da se u nauci koristi termin "moribundni jezici", za jezike na samrti, koji se više ne prenose i ne mogu se spasiti.
Bugarski, naš poznati lingvista, profesor Filološkog fakulteta u Beogradu, smatra da srpskom jeziku ne preti opasnost od odumiranja.
U svetu ima oko 12 miliona ljudi koji govore srpski, uključujući naravno i Srbiju, naš jezik je standardizovan, sa gramatikom, rečnicima, institucionalnom podrškom, rekao je on, ističući da je drugo pitanje da li se dovoljno vodi briga o jezičkoj kulturi onih koji govore srpski jezik.
Pored Svetskog dana maternjeg jezika, od 2001. godine Savet Evrope je ustanovio i Evropski dan jezika, koji se obeležava 26. septembra.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
Mi Srbi pomazemo u ocuvanju time sto pravimo nove jezike: bosanski, hrvatski, crnogorski... Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 484
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
Mi Srbi pomazemo u ocuvanju time sto pravimo nove jezike: bosanski, hrvatski, crnogorski... Smiley
pirocanski, goranski, moje-malo-selo-ski...

edit: velik broj tih jezika ima 100.000 ili manje korisnika
« Poslednja izmena: 31. Mar 2009, 01:45:40 od fgtra »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46863
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Боље да изумру. Шта ће нам језици којима прича свега сто људи.
« Poslednja izmena: 29. Jun 2009, 01:22:25 od Magic Master »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 934
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.197.11
Боље да изумру. Шта ће нам језици којима прича свега сто људи.
To,a i jezici razdvajaju ljude (zvucim kao neki hipi  Smile),i da neko zeli moje misljenje o tome,ja bih zelela da svetski jezik bude engleski (skoro pa i jeste)...
IP sačuvana
social share
Go zombie,go!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
  Neko je jednom rekao,mislim da je to bio Sveti Sava,da narod počinje da izumire onog trenutka kad počne da koristi tuđe reči umesto svojih.Time je možda dao odgovor na ovu tužnu činjenicu kojom se bavi ova tema. 
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.2
mob
Qtek 小米
Да да, ви латиничари баш помажете очувању српске културне баштине.  Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 934
OS
Windows XP
Browser
Safari 2.0.172.39
Smisao jezika nije da se ocuva nacionalizam,nego da se ljudi sporazumeju...
IP sačuvana
social share
Go zombie,go!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
  Smisao jezika je da se sačuva država i očuva narod koji tim jezikom govori.Nacionalizam je samo jedan od činilaca koji pomažu u tome.Činjenica da  kod nas jedno slovo predstavlja  jedan glas svrstava srpski i ćirilicu kao najsavršeniji jezik.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46863
Zastava Босна
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Citat: zoranjurkovic5@gmail.com 21. Avg 2009, 19:58:47
  Smisao jezika je da se sačuva država i očuva narod koji tim jezikom govori.Nacionalizam je samo jedan od činilaca koji pomažu u tome.Činjenica da  kod nas jedno slovo predstavlja  jedan glas svrstava srpski i ćirilicu kao najsavršeniji jezik.


Па ако је тако пиши онда ћирилицом.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.