Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:12:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zadah iz usta  (Pročitano 6778 puta)
30. Jul 2005, 05:35:30
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Zadah iz usta
Neugodan zadah iz usta, medicinski nazvan halitoza, problem je s kojim se svatko od nas susreo barem nekoliko puta u životu, bilo na vlastitom primjeru ili u svakodnevnim susretima s drugim ljudima. U većini slučajeva zadah iz usta je rezultat loše higijene usta, no može biti znakom i nekih drugih zdravstvenih problema. 


Aleksandar Gulin, dr.stom

Uzroci zadaha iz usta
Imate li zadah iz usta?
Prevencija i suzbijanje

Samo površnim pregledom časopisa ili reklama na televiziji, moguće je primijetiti da se oko ovog problema razvila golema industrija koja promiče proizvode za higijenu usne šupljine i suzbijanje zadaha iz usta. Svakodnevno smo izloženi promidžbi pasta za zube, vodica za ispiranje usta, žvakaćih guma i dražeja koje smanjuju pH vrijednost. Čini nam se da svi znamo sve što treba znati o spomenutom problemu, no zavirimo malo ispod površine i provjerimo je li to uistinu tako.



Uzroci zadaha iz usta

Stručnjaci se danas slažu u procjeni da gotovo 90% slučajeva lošeg zadaha ima svoje izvorište u usnoj šupljini. Tek 5% slučajeva otpada na zadah uzrokovan nekim gastrointestinalnim tegobama (poput žgaravice ili hijatusne kile), plućnim bolestima, upalom sinusa i sl.

Osnovna higijena usne šupljine obuhvaća čišćenje zubnom četkicom i zubnim koncem, te ispiranje vodicom za ispiranje usta. Međutim, iako su naslage i ostaci hrane među zubima jedan od glavnih uzroka pojave neugodnog mirisa, najveći uzrok se krije u spojevima sumpora nataloženima na stražnjem dijelu našeg jezika, koji su nusprodukt razgradnje hrane u ustima od strane anaerobnih bakterija. Ove bakterije imaju svoju ulogu u razgradnji hrane i neprimjetno djeluju sve dok u ustima postoji dovoljno sline bogate kisikom. Najbolji primjer toga su male bebe, koje proizvode mnogo sline i uvijek ugodno mirišu. Slina je također vrlo važna za vlaženje i čišćenje usne šupljine od nakupina mrtvih stanica na jeziku, desnima i unutrašnjoj strani obraza, te za neutraliziranje kiselina proizvedenih od strane naslaga na zubima.

Problemi nastaju ukoliko su usta suha, odnosno ne postoji dovoljan i redovit protok sline. Tada se mogu javiti neugodni mirisi, a to često i sami možemo primijetiti kroz osjećaj suhoće u ustima i jutarnjeg zadaha nakon noćnog spavanja. Naravno, suha usta mogu biti posljedicom i nekih bolesti ili medicinskih stanja poput dijabetesa ili prehlade, a isto tako mogu biti i nuspojava uporabe nekih lijekova, poput antidepresiva, antihistamina i dugotrajne uporabe antibiotika.

Jedete li često luk ili češnjak ili bilo koju drugu hranu intenzivnog mirisa, poznato vam je da je loš zadah neizbježan i da ga se teško riješiti čak i nakon pranja zubi i ispiranja usne šupljine. Probavom takve hrane u krvotok se absorbira i miris, koji zatim dolazi i do pluća, a zatim dahom i do usne šupljine. Neugodan miris nakon konzumiranja takve hrane neće u potpunosti nestati sve dok hrana ne bude u potpunosti probavljena u tijelu.

Loš zadah mogu uzrokovati i brojni drugi čimbenici. Prije svega valja istaknuti pušenje, jer zaostali tragovi duhanskog dima mogu itekako pridonijeti neugodnom mirisu iz usta. Probleme može uzrokovati i konzumiranje kave, alkoholnih pića te jako začinjene hrane.

Ukoliko provodite dobru higijenu usne šupljine, a i dalje patite od zadaha iz usta, moguće je da se uzrok ne krije u usnoj šupljini ili nekim prehrambenim ili štetnim navikama. Tada može biti riječ o lokalnoj infekciji respiratornog trakta (nosa, grla, dušnika i pluća) ili pak o kroničnoj upali sinusa, kroničnom bronhitisu, dijabetesu, gastrointestinalnom poremećaju te bolesti jetre ili bubrega.



Imate li zadah iz usta?

Osoba koja ima neugodan miris iz usta često je ona koja posljednja sazna za to. Kako najjednostavnije provjeriti patite li od zadaha iz usta? Naravno, uvijek se možete posavjetovati sa stomatologom, koji može i izmjeriti razinu sumpora u vašem dahu, no postoje i tehnike koje možete provesti sami i kod kuće. Primjerice, jedna od tehnika uključuje provjeru prisustva spojeva neugodnog mirisa u vašoj slini. To ćete učiniti tako da poližete ruku i pričekate koju minutu da slina ispari s kože. Nakon što se koža osušila, pomirišite je. Ukoliko se u vašoj slini nalaze spojevi neugodnog mirisa, osjetit ćete ih na svojoj ruci.

Druga tehnika provjere obuhvaća jednostavnu provjeru mirisa vlastitog daha. Duboko udahnite i prekrijte usta rukama. Zatim izdahnite i udahnite kroz nos kako biste omirisali vlastiti dah. Ukoliko postoji sumnja da loš zadah dolazi iz nosa, to isto možete napraviti i izdisanjem kroz nos.



Prevencija i suzbijanje

Želite li spriječiti pojavu lošeg zadaha ili otkloniti već postojeći problem, sljedećih nekoliko napomena i savjeta mogu vam biti od velike koristi:


Provodite pravilnu higijenu usne šupljine - perite zube iza svakog jela zubnom četkicom i pastom koja sadrži fluor, zubnim koncem, te isperite usta vodicom za ispiranje usne šupljine. Ono što je vrlo važno, a mnogi ljudi zanemaruju, jest čišćenje jezika. Uporabite svoju četkicu za zube kako biste očistili gornju stranu jezika što je dalje moguće, ali ne tako daleko da vam se podiže želudac. Ukoliko imate poteškoća i svejedno osjećate neugodnost, pokušajte se natjerati da tijekom čišćenja jezika izdahnete zrak. Mijenjajte četkicu za zube svaka 2-3 mjeseca. Ukoliko koristite zubnu protezu, izvadite je uvečer, a temeljito je očistite prije ponovnog korištenja ujutro.
Redovito posjećujte stomatologa - poželjno bi bilo najmanje jednom u šest mjeseci. Stomatolog vam može pomoći u otkrivanju uzroka lošeg zadaha, te obaviti stručni pregled i čišćenje zubne šupljine. Isto tako, može vas uputiti na daljnje liječničke preglede ukoliko problem zadaha iz usta nije povezan s usnom šupljinom ili nedovoljnom higijenom.
Prestanite pušiti, ne pijte ili smanjite konzumaciju alkoholnih pića ili kave - pušenje oštećuje usnu šupljinu, zube, desni, kao i dišne puteve, a tragovi duhanskog dima, kave i alkoholnih pića ostaju u dahu i stvaraju neugodan miris.
Održavajte vlažnost usne šupljine - pijte mnogo vode, žvačite žvakaću gumu bez šećera ili pojedite jabuku, što će potaknuti proizvodnju sline. Kad god nešto pojedete ili popijete stvara se nova količina sline koja je važna za odvijanje normalnih procesa u usnoj šupljini te otklanjanje neugodnih mirisa.
Izbjegavajte jako začinjenu hranu ili hranu jakog mirisa - hrana poput luka, češnjaka, ljute paprike, kobasica, inćuna ne samo da ima jak i neugodan miris, već može biti teška i za probavu te izazvati plinove u želucu koji zatim mogu pridonijeti zadahu iz usta.

Prilikom nabavke vodice za ispiranje usta, posavjetujte se sa stomatologom. Neki proizvodi koje je moguće nabaviti u gotovo svim ljekarnama ili trgovinama često su ništa više od parfema koji kratkoročno stvaraju ugodniji miris u ustima. Nerijetko sadrže i alkohol, koji isušuje usta i tako čak i sudjeluje u kasnijem novom stvaranju zadaha iz usta. Važno je odabrati proizvod koji osim ugodnog mirisa ima i antiseptičko djelovanje, odnosno uništava bakterije koje uzrokuju loš zadah.

Prema jednoj studiji Američkog društva za mikrobiologiju i šalica zelenog ili crnog čaja može osvježiti dah. Čaj sadrži antioksidante nazvane polifenoli, koji su u laboratorijskim testovima spriječili nastanak bakterija koje uzrokuju zadah iz usta te smanjili razinu spojeva sumpora za 30%.

IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:12:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.