Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 08:12:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Levorukost  (Pročitano 9954 puta)
12. Feb 2009, 17:29:12
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.63
mob
Apple iPhone 6s
Levorukost

Neki levorukost smatraju defektom, neki znakom nadarenosti, a zapravo je posledica dominacije desne hemisfere u mozgu i sasvim je normalna pojava. Ne tako retko, može se sresti odrasla osoba koja piše desnom, ali sve ostalo radi levom rukom. To je najčešće rezultat toga što je kao mala naučena da piše desnom (“jer je tako ispravno”).U svakom slucaju, danas se ova pojava tretira mnogo bolje u smislu da se levoruka deca sve manje teraju da koriste desnu ruku. Postavlja  se pitanje šta je uzrok levorukosti? Naučnici nemaju jedinstven odgovor. Većina naglašava nasledni faktor. Prateći svakodnevno Vaše dete  (kako, crta, hvata, ubacuje, gura, baca…) moći ćete još na ranom ranom (ali ne i previše rano) uzrastu da vidite koja ruka mu je dominantnija.

Ukoliko je Vaše dete levoruko nemojte ni na koji način da pokazujete negativan stav, niti ga “prebacivati” na desno (kao jedna od posledica može da se javi mucanje ili neki tik). Obzirom da je sve podređeno dešnjacima, morate pomoći detetu i naučiti ga kako da koristi escajg, makaze… Isto tako, levoruka deca neretko imaju problem sa održanjem pažnje i koncentracije i zato im često treba menjati aktivnosti.

Rekli smo na početku da je levorukost normalna pojava, što ne znači da ne postoje razlike u odnosu na desnorukost. Svi znamo da mozak ima levu i desnu hemisferu. Zahvaljujući levoj polovini mozga mi razumemo smisao reči, apstraktne pojmove, planiramo svoje aktivnosti uključujući logičko zaključivanje i činjenice. Zato nam se često čini da su desnoruki racionalniji od levorukih ljudi. Desna polovina mozga obrađuje informacije intuitivno, kreativno. Zato se tok razvoja kod levoruke dece razlikuje od desnorukih. Razvoj levorukih često ide skokovito, neravnomerno, pa neke sposobnosti su niže od prosečnih vršnjaka, a neke druge daleko više. Još jedan problem sa kojima se levoruki sreću je orijentacija u prostoru. No, to nije nešto što se ne prevazilazi. Važno je samo ne grditi dete ako piše kao u ogledalu, ako brka levo-desno, ako mu je sve jedno da li počinje da čita odzgo ili odozdo. Njemu položaj ne znači ništa. Uz strpljivo vežbanje korišćenja knjige, sveske, grafomotorike…sve se da prevazići.

Naravno, ovo je sve individualno i Vaše dete se možda neće susreti ni sa jednom od ovih teškoća. Takođe, nemojte svaki problem koje dete eventualno ima tumačiti levorukošću i tražiti uzrok u tome. I pisalo Vaše dete desnom ili levom rukom, ne zaboravite da je jedinstveno takvo kakvo je, sa svim svojim nasledjenim i naučenim osobinama i volite ga bezuslovno.

Nevena Limić, psiholog
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Пишем десном руком, а фудбал играм претежно левом ногом.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
ja pisem levom i desnom rukom....posledica pisanja desnom rukom je to teranje u prvom razredu da se prebacim na desnu....tako da sam u skoli pisao desnom a domace zadatke radio levom Smile
od petog osnovne me vise nisu terali pa sam nastavio sa levom...tako da danas mogu pisati i desnom ali dosta sporije

loptu sutam sa desnom nogom....takodje loptu bacam desnom rukom...totalni mix Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
Neurolozi kao preventivu gubitka pamcenja i vezbanje mozdanih vijuga uopste, preporucuju pisanje suprotnom rukom od uobicajenog. Pa ako ste levoruk, nije lose s vremena na vreme pisati desnom rukom, i suprotno.
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol
Poruke 6496
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
Devojka i ja,oboje levoruki.Meni kao malom baba kenjala da me uce da prebacim u desnu,keva rekla nisa od te ljubavi i ostala leva Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Sto se kaze ljevak sam po cijelom tijelu Smile Smile i ponosan sam na to sala ne stvarno sve radim llijevom  :mrgreen:ali sve  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Samsung 111111
Ja bih sve levake u Logor !!! Smile
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 23
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
Ja pisem i levom i desnom! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


"During your life never stop dreaming..."

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10233
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson W800i
Pisem levom,drzim kasiku levom,sutiram desnom nogom i u vaterpolu sutiram desnom rukom...mix  Smile
IP sačuvana
social share
O Partizane,o sampione,uz Tebe uvek smo mi,zato pobedi!Pesme se ore,i baklje gore,jer mi smo tvoji GROBARI!
GNP!
2pac R.I.P.
Pile,brate,pocivaj u miru!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
Nokia 
Ja sam i desnoruka i desnonoga :s
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 08:12:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.