Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 13:32:09
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Govor i simbolika cveca  (Pročitano 6278 puta)
29. Jul 2005, 01:49:10
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Govor cveća

Očarani slatkim mirisom cveća, njegovim nežnim laticama i titravim bojama, ljudi mu vekovima pripisuju određena značenja. Još je grčka pesnikinja Sapfo, pre više od dve i po hiljade godina, ružu proglasila simbolom ljubavi. U kasnijim vremenima "jezik cveća" se najviše bogatio u društvima sa uskogrudim moralnim standardima. On je u njima bio jedini način da ljubavnici jedno drugom saopšte ono što se smatralo škakljivim.

Zbog toga je u viktorijanskoj Engleskoj baratanje simbolikom cveća uzdignuto do visoke umetnosti. Ali danas, kada se emocije slobodno iskazuju, mnogi ne znaju ništa o "tajnom govoru" tananih biljaka. Lako bi moglo da se dogodi da muškarac za 8. mart, ili u nekoj drugoj prilici, svojoj dragoj pokloni žute karanfile, i tako joj bez ikakve svesti o tome "poruči" da ga je razočarala. Da ne bi bilo ovakvih grešaka, i da bi kavaljeri bez muke odabrali najprikladniji buket, evo pregleda osnovnih značenja najpopularnijih vrsta cveća:

Ruže

Sve ruže nedvosmisleno upućuju na ljubav. Ali intenzitet tog osećanja nagoveštava se njihovom bojom. Zagasito crvene "pričaju" o dubokoj, iskrenoj i vernoj ljubavi, ali i sramežljivosti, dok bele hrabro objavljuju "Ja sam te dostojan". Beli ružini pupoljci simbolizuju devojaštvo, crveni čistotu i dražesnost, a njihova mešavina jedinstvo. I tu nije kraj mogućnostima da se pošalje željeni mig.

Darivanjem jednog cveta može se ukazati na dugogodišnju odanost. A novi udvarači bi trebalo da razmisle o jarko crvenim ružama jer one govore "Na raspolaganju sam". Sa onim žutim, međutim, valja biti na oprezu. Neki ih smatraju znakom ljubomore i postepenog gašenja ljubavi. Sasvim suprotno tome, buket sastavljen od ruža različitih boja ima smisao izjave "Ti si mi sve".

Naravno, ruže su prikladan poklon i za rođake, prijateljice i poznanice. Zahvalnost se, recimo, može izraziti pomoću onih potpuno razvijenih ili tamnoružičastih, a divljenje uručivanjem svetloružičastih. I žute ruže su u ovom slučaju poželjne jer označavaju i prijateljstvo i radost. Probajte da zapamtite i ovo: ruže na dugim drškama zamenjuju reči "Uvek ću te se sećati".

Lale

Ovo cveće upadljivih boja bilo je simbol Turskog carstva. Nije ni čudo kada, uz ljubav, strast i savršenog ljubavnika, označava i slavu. Crvene lale, baš kao i crvene ruže, "izjavljuju" ljubav, i istovremeno govore "Veruj mi". Višebojne kazuju da osoba koja ih prima ima lepe oči. Žute su znak beznadežne ljubavi, ali njihova poruka može da bude i ovo: "U tvom osmehu je sunčev sjaj".
S. P.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Kao što ste već shvatili, sa karanfilima treba biti oprezan. Pored žutih, u nezgodan položaj mogu da vas dovedu i oni koji imaju prugu u drugačijoj boji. Jedno od njihovih značenja je"Žao mi je, ne mogu da budem s tobom". Ali zato ste potpuno bezbedni kada dajete crvene, ružičaste i bele cvetove. Prvi prenose obaveštenje "Moje srce čezne za tobom", drugi "Nikada te neću zaboraviti", a poslednji "Ti si dostojna obožavanja". Romantično, nema šta!

Za pominjanje simbolike sveg cveća koje se kod nas poklanja bio bi potreban ogroman prostor. Zato navodimo još samo nekoliko interesantnih značenja:
Plava kamelija - "Ti si plamen u mom srcu";
Ružičasta kamelija - "Čeznem za tobom";
Plava ljubičica - "Uvek ću ti biti veran";
Bela ljubičica - "Hajde da okušamo sreću";
Zelenkada - "Ti si jedina" i "Sunce sija kada sam s tobom";
Đurđevak - povratak sreće;
Gardenija - tajna ljubav;
Orhideja - divna dama;
Gladiola - prirodna ljupkost;
Magnolija - otmenost;
Ljiljan, kala - lepota.

Najzad, imajte na umu i to da se cveće uvek predaje desnom rukom. Kada bi to učinili levom, izrazili biste neku vrstu odbijanja.
S. P.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Govor bilja - magnolija
Ne veruj mi!



Pripoveda se kako magnolije devojkama poklanjaju samo neverni i lakomisleni mladići koji ovim cvetom šalju poruku da im zapravo ne treba verovati...

U proleće 1740. godine u francuski grad Nant iz Amerike je stigla posebna pošiljka: to je do tada u Evropi bila nepostojeća biljka. Našla se u obimnom tovaru jednog trgovca koji je gotovo bez predaha putovao od Evrope do Amerike. U Nantu su biljku odmah prepoznali jer je već potanko opisao i nacrtao botaničar Plumije koga je još Kralj Sunce, Luj XIV (1638-1715), slao da po svetu istražuje i za prekrasni versajski vrt prikuplja najlepše biljke. Plumije je biljci dao ime prilikom boravka u Americi, u znak uspomene na Pjera Magnola, direktora Botaničke bašte u Monpeljeu. Nazvao je - magnolija. Biljka koju je trgovac doneo u Nant bila je velika magnolija (magnolia grandiflora), jedna od oko osamdeset vrsta koje rastu u Srednjoj i Severnoj Americi, kao i u Kini i Japanu i pripadaju familiji magnoliaceae.
Magnolija je zimzeleno drvo (ili žbun) i lišće na njemu može da stoji godinama. Mesnato i sjajno, pa kad pada kiša čuje se kako kapi dobuju po njemu. Biljka cveta od maja do septembra, cvetovi se pojavlju isključivo na magnolijama koje su starije od deset godina. Drvo magnolije može da naraste čak do dvadeset i više metara. Poznati su i neki primerci magnolija visoki četrdeset metara! Stablo je pravo i sivkasto-smeđe boje.
Magnolija je bila omiljena biljka engleske književnice Vite Sakvil-Vest (1892-1962), koja je tokom putovanja u Ameriku između ostalog napisala i ovo:
„Udisala sam miris magnolije punim plućima i držala otvorene prozore tokom noći za razliku od Indijanaca koji se plaše da spavaju pod magnolijom dok je u cvetu.”
Cvetove magnolije Vita Sakvil-Vest opisala je kao bele golubove koji su sleteli na sjajne listove tamnih zelenih tonova.
„Unutrašnjost svakog cveta kao da je od nekakvog gustog beličastog krema. Ne bi ih trebalo nazivati belim cvetovima, budući da su cvetovi magnolije boje slonove kosti... A boja slonovače i mekoća krema uz miris limuna koji se širi naokolo, čini je neodoljivom...” - pisala je Vita Sakvil-Vest.
Kao i mnoge biljke, tako i magnolija označava određeni simbol, takoreći - poruku. Ukoliko je njen cvet beo, znak je nevinosti. Ako je cvet magnolije ružičast, onda označava stidljivost i najčešće se poklanja devojkama koje još nisu upoznale pravu ljubav. Međutim, ponekad se dešava da magnolija prerano procveta. Smatra se da je to nesumnjiv znak da je vlasnik biljke zbog nečega uznemiren i nestrpljiv.
Postoje i legende koje govore nešto sasvim drugačije. Pripoveda se kako magnolije devojkama poklanjaju samo neverni i lakomisleni mladići koji ovim cvetom šalju poruku da im zapravo ne treba verovati.
„Uzmi cvet, ali se u mene ne uzdaj!”, poruka je koju navodno nosi cvet magnolije. Da li su zbog toga Indijanci izbegavali da zaspu ispod drveta magnolije?

M. O.

Izvor: Politikin zabavnik
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 13:32:09
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.