Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 08:46:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mauser Kar 98 K  (Pročitano 16375 puta)
04. Feb 2009, 19:07:55
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Oklop mač i mantija u duši nam Vizantija!!!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1530
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung SGH-E250
Masuer Kar 98 K primarna puška njemačkog vojnika u  Drugom Svetskom Ratu.
Po meni to je najbolja puška ikada proizvedena.

Карактеристике
Калибар: 7,92x57 mm Маузер
Дужина: 1101 mm
Дужина цеви: 600 mm
Тежина: 3.92 kg
Магацин: 5 метака



Компанија Маузер, коју су основала два брата, је стекла репутацију једне од најбољих фабрика оружја још крајем 19. века, и одржала ју је до краја Другог светског рата. Након рата, компанија је остала у Западној Немачкој и бавила се углавном оружјем великог калибра (авионски топови и сл.). Међутим, до тада су неки модели ове марке постали мера за све касније настале. Један од таквих примера је, без сумње, и Маузер модел 1898, такође познате и као Gew.98, G98 (Gewehr, пушка). Ова пушка прављена је по искуству Маузер дизајнера и ушла је у службу 1898. године као стандардна немачка пушка. Коришћена је током више сукоба, заједно са скраћеном верзијом (карабином) К98, или Kar-98. Године 1904., Немачка је увела нове "splitzer" метке (са оштрим врхом уместо старог, тупог). Нови метак је имао много боље карактеристике, тако да су сви нишани преградуисани на нове параметре. Током међуратног периода, дизајн је незнатно промењен и означен као К98к-Karbiner Kurz (кратки карабин), нешто краћу, лакшу по тежини и лакшу верзију карабина за употребу. Верзија се појавила 1935. и прављена је до 1945. године како у Немачкој тако и у окупираним земљама. Многе верзије дизајна су лиценциране другим зељама, које су направиле своје модификације. Неке од најпознатијих су персијски Маузер, турски, чешки ВЗ-24, ЈугословенскиМ24 (ФНРЈ-Заставин)М24/47 и М48...

Модел 98 је ручна репетирка вишеметка. Сам магацин, као и механизам су две најпознатије одлике ове пушке. Магацин је дворедна уграђена кутија са скидљивим дном. Пунио се или појединачним мецима или оквиром од пет метака, довољно да га напуни. Након пуњења, оквир се аутоматски избацује. Магацин се празнио и механизмом за репетирање (под условом да је сигурносни прекидач на средини), или скидањем дна магацина (није било препоручљиво).

Маузер је користио једноставан, изузетно јак и добро осмишљен дизајн. Ручка је једноставно закачена на механизам, у ранијим моделима равно, а касније савијен надоле, уз рам. Постојали су и канали за вентилацију, који су у случају експлозије, преусмеравали гасове у магацин спречавајући повреду војника. Још једна позната тачка је и контролер пуњења. У пушку је уграђена масивна метална канџа која је хватала чауру чим би она изашла из магацина и кога је држала све док не би био избачен. Сигурносни прекидач се налазио на крају пушке и имао је 3. позиције: лево (гледа се из позиције стрелца)-закључани су и окидач и механизам, средина (дигнут)-закључан је окидач али не и магацин (користи се за пражњење пушке) и десно- позиција за паљбу.

Кундак је био дрвени, из једног дела, са полупиштољским хватом, мада се 1942. године појавила и преклопива верзија за падобранце. Пушка је пред крај рата постепено замењивана напреднијом SG44, али се због своје прецизности дуго задржала у служби као снајпер.

Kar98K


Scoped Kar98K


Fallschirmjager and Kar98k


Kar98k

« Poslednja izmena: 04. Feb 2009, 19:12:45 od Igor90000 »
IP sačuvana
social share
izjava koja se pripisuje Luki Notarasu, vojskovođi i jednom od Konstantinovih najbližih saradnika:
„Više volim da u Carigradu vidim turski turban, nego katoličku mitru.“

Na sultanovu ponudu Dragaš je odgovorio rečima: "Predaja grada nije niti moje lično pravo niti pravo bilo kog pojedinca koja u njemu živi, jer je naša zajednička odluka da poginemo svi zajedno, a ne da spasemo svoj život".
   
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 1800
shmekerska puska za ono vreme... po meni barem Smile. steta sto nije bila na nasoj strani  Smile
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Igor90000, super tema i lepo predstavljanje Smile Smile Smile

gcko, pa bila je verovatno i na nasoj strani - zavisi kolko su mogli da otmu tj. zarobe, a verujem da dosta jesu. Smile
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Oklop mač i mantija u duši nam Vizantija!!!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1530
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung SGH-E250
@Papalu

Hvala i vidim da si čest posetioc mojih tema,svaka čast i pozdrav iz republike Srpske  Smile  Smile Smile
« Poslednja izmena: 04. Feb 2009, 23:01:46 od Igor90000 »
IP sačuvana
social share
izjava koja se pripisuje Luki Notarasu, vojskovođi i jednom od Konstantinovih najbližih saradnika:
„Više volim da u Carigradu vidim turski turban, nego katoličku mitru.“

Na sultanovu ponudu Dragaš je odgovorio rečima: "Predaja grada nije niti moje lično pravo niti pravo bilo kog pojedinca koja u njemu živi, jer je naša zajednička odluka da poginemo svi zajedno, a ne da spasemo svoj život".
   
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Republika Srpska. Igore 90000, jel mozda Banja Luka u pitanju? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Oklop mač i mantija u duši nam Vizantija!!!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1530
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung SGH-E250
Republika Srpska. Igore 90000, jel mozda Banja Luka u pitanju? Smile
da
IP sačuvana
social share
izjava koja se pripisuje Luki Notarasu, vojskovođi i jednom od Konstantinovih najbližih saradnika:
„Više volim da u Carigradu vidim turski turban, nego katoličku mitru.“

Na sultanovu ponudu Dragaš je odgovorio rečima: "Predaja grada nije niti moje lično pravo niti pravo bilo kog pojedinca koja u njemu živi, jer je naša zajednička odluka da poginemo svi zajedno, a ne da spasemo svoj život".
   
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Isss! Dje si bolan! Ja sam tu gimnaziju zavrsio davne 1974 - mladost proveo. E, dobro se sjetih, sta bi sa onim vojnim muzejem (koji je bio u onoj, sada oronuloj, staroj kuc odmah sa lijeve strane mosta preko Vrbasa. Tu je bila i jedna stara lokomotiva i kostur nemacke jedrilice)? Smile Jel to negdje premejesteno Smile Tamo isto mora da je bila i ova puska, sigurno. Sjecam se raznih oruzja, cak i neke puske u partizanskoj samoizradi - neka primitiva, ali je bilo i nemackih "smajsera", a dobro se secam i njihovog mitraljeza. Bila je to solidna zbirka i steta bi bilo da je propala. Ajd' javi ako nesto znas. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Oklop mač i mantija u duši nam Vizantija!!!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1530
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung SGH-E250
Nije propala bio sam u muzeju prije neke 2 godine sa školom,ima i šmajsera i MG 42 i Kar 98 K i svašta pomalo.
IP sačuvana
social share
izjava koja se pripisuje Luki Notarasu, vojskovođi i jednom od Konstantinovih najbližih saradnika:
„Više volim da u Carigradu vidim turski turban, nego katoličku mitru.“

Na sultanovu ponudu Dragaš je odgovorio rečima: "Predaja grada nije niti moje lično pravo niti pravo bilo kog pojedinca koja u njemu živi, jer je naša zajednička odluka da poginemo svi zajedno, a ne da spasemo svoj život".
   
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Izvinjavam se svima zbog ovog off-a, ali samo da razjasnim. Jel' to, znaci, sve u nekoj novoj zgradi? Smile

Zahvaljujem svima na razumevanju. Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Oklop mač i mantija u duši nam Vizantija!!!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1530
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung SGH-E250
Izvinjavam se svima zbog ovog off-a, ali samo da razjasnim. Jel' to, znaci, sve u nekoj novoj zgradi? Smile

Zahvaljujem svima na razumevanju. Smile Smile
ajde sam da kažemo ovako u okolini Banja Luke sam,a ja mislim da je u novoj zgradi.
IP sačuvana
social share
izjava koja se pripisuje Luki Notarasu, vojskovođi i jednom od Konstantinovih najbližih saradnika:
„Više volim da u Carigradu vidim turski turban, nego katoličku mitru.“

Na sultanovu ponudu Dragaš je odgovorio rečima: "Predaja grada nije niti moje lično pravo niti pravo bilo kog pojedinca koja u njemu živi, jer je naša zajednička odluka da poginemo svi zajedno, a ne da spasemo svoj život".
   
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 08:46:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.126 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.