Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 18:27:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Avijacija siri krila  (Pročitano 15326 puta)
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 658
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
a sta je sa Ruskom Novator raketom ks-172?(domet 400km i to...)???ja sam cuo da je pri kraju realizacija!!!???Gresim..?

Ne zna se ništa zvanično. Ta raketa je dugo bila u razvoju.

PS:Ima jos jedna konkurentska ruska istog dometa!!

Predpostavljam da misliš na Vimpelovu R-37. Ona je testirana 90-ih i tada je uspješno pogodila cilj na 300km. Razvoj je prekinut zbog visoke cijene. Par ljudi na nekim stranim forumima je reklo da je projekat ponovo oživio, valjda kao dio projekta modernizacije Migova 31.


jeste vympel r-37....seti sam se al' me mrzelo da prepravljam!!!

PS:MIG-31(modernizovani)+ novator ili r-37... sta ce ti bolje oruzije od toga.... Smile Smile

Sergej Ivanov i Aleksandar Zelin su skoro rekli kako je modernizacija Migova 31 strateški prioritet Rusije. Dakle biće to otprilike na nivo BM i naoružanje bi trebalo da bude R-37. O radaru se još ne zna da li će biti Irbis-E ili moguća AESA.

ma bice do jaja sta god da bude...ne bih voleo da vidim mig-31 u penziji...ipak je legenda i zasluzuje da "zivi"!!!! Smile Smile ,meni je to i dan danas vrh avion!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia 
pg/niks , sto se tice Feniksa , tu si u pravu , sa povlacenjem F-14 povlace se i oni . O meteoru ne znam mnogo , znam da ga razvijaju za EF-2000 , ali ne znam u kojoj je fazi razvoja , iskreno , u zadnje vreme nemam vremena da pratim previse podataka vezano za bilo sta drugo osim moje struke . Razloge sam ti naveo u privatnoj poruci .

Sto se tice Gripena , isto sam ti naveo u privatnoj poruci opsirnije , ali moracu ovde zbog drugih . Jeste tacno da je avion razvijan u startu sa pretpostavkom da ce baze biti unistene od strane protivnika . Zato je u startu avion pravljen da moze da poleti sa svakog duzeg parceta puta , a sistemi su pravljeni tako da se lako mogu odrzavati u poljskim uslovima sa minimalnim brojem mehanicara . Zato pretpostavljam da mu je odrzavanje bar za trecinu jeftinije negoli drugih visenamenskih aviona . Problem je sto su se svedjani u startu potpuno vezali za amerikance sto se tice motora , radara i sredstava za dejstvo V-V i V-Z . Preopremanje aviona i prenaoruzavanje je bilo predvidjeno tek za kasnije . Zato su prvi svedski avioni imali americke motore , ako se dobro secam i radari su u pocetku bili americki , pa kasnije zamenjeni svedskim firme Thompson , naoruzanje , pogotovu srednjeg dometa je bilo americko , a razvijane su odgovarajuce zamene i pregovarano je pre svega za francuzima o usvajanju MICE dok svedjani ne razviju raketu srednjeg dometa , kako ne bi zavisili od amera pri izvozu . Sredstva za dejstvo po ciljevima na zemlji nisu problem , to imaju dovoljno dobro za nase potrebe , nisu kao americka ili ruska , ali zadovoljavaju . Problem je pre svega radar , jer koliko znam ugradjen je impulsno-doplerski , a razvijaju AESA radar i pitanje je kako razvoj tece i za koliko godina ce biti operativan , a ne verujem da ce bti bolji od ruskih i americkih . Problem su i rakete V-V , pre svega srednjeg dometa , jer je sve to u razvoju , a u medjuvremenu ce zavisiti od stranih firmi , koje god resenje izaberu kao alternativu americkom AMRAAM-u .

Avion je nov , i sigurno ima vise prostora za razvoj od MiG-29/35 cija je osnovna amerodinamicka konfiguracija stara vec trideset godina . Aerodinamicka sema je slicna onoj koju je MiG predvideo za svoj MFI , slicno resenje su izabrali i francuzi za Rafal , i ostali za EF-2000 . Sigurno ima prostora za razvoj , koliko znam razvijaju i motore sa mogucnoscu ugradnje vektorisanja potiskom . Sve je to O.K. Nije bolji od MiG-29 i F-16 i F-18 , ali im je ravan , ili blizu i moze se razvijati . Problem je naoruzanje i oprema . Koliko ce tu svedjani moci da drze korak , pitanje je . A kada pogledamo da su Rusi sa MiG-35 odskocili daleko u odnosu na sve predjasnje MiG-29 , i da ozbiljno njime mogu da se suprostave lovcima pete generacije , pitanje je sta je bolje resenje .

Sto se tice MiG-21 , tacno je to sto pricas , ali avion je proizveden jos 50.-tih godina . Varijanta koja se moze modernizovati , MiG-21Bis , proizvedena je osamdesetih godina , i isticu joj resursi . I modernizovani avioni ne bi mogli izdrzati vise od pet godina , a pitanje je da li se isplati ulagati pare za tako kratko vreme . I indijci su usli u kupovinu MiG-35 jer planiraju da povuku te modernizovane MiG-21 za neku godinu , jer im isticu resursi , a pitanje je koliko je upitno ulagati dalje u avion koji je stariji od vecine pilota koji njime lete . Njegovo vreme je proslo .

Sto se nasih aviona tice , treba videti sta se moze osavremeniti , ali samo za novije avione kojima resurs nece brzo isteci i koji nam mogu posluziti da preskocimo vreme dok se zemlja dovoljno ne oporavi da moze da udje u ozbiljniju kupovinu aviona . Tu mozemo dobiti mnogo muzike za malo para .

Sto se tice novog aviona , sami nemamo sanse . Jedino da se ponovo ujedine firme iz bivse juge . Ali , taj avion bi bio nesto kao sto je bio Kfir u Izraelskoj avijaciji , ne verujem da bi mogli da ga razvijemo i opremimo u dovoljnoj meri da predstavlja ozbiljni visenamenski avion koji bi konkurisao svetskim resenjima . On bi mogao da obavlja jurisne zadatke i da u sadejstvu sa savremenim visenamenskim avionim sluzi kao pomocni lovac . To je sve . Mada , i to nije malo , a mnogo bi znacilo za domacu industriju i mogao bi da bude dobar izvozni posao , pogotovu za zemlje koje ne mogu da priuste sebi najsavremenije avione . Ne bi bilo lose o tome razmisliti i probati da li nesto moze da se napravi sa bivsim ju-republikama . Normalno , uz pomoc stranih partnera .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
opet moram da kazem da se ja zalazem za kupovinu kineskih aparata JF-17 . s obzirom na nashe siromashtvo i potrebu da imamo barem 30 koliko toliko modernih aparata , a i chinjenicu da su kineski jeftiniji za odrzavanje i pouzdaniji od ruskih , kao i to da kina polako postaje globalni igrach - ne vidim zashto se nashe vazduhoplovstvo ne bi odluchilo za ovaj avion ...

 da napomenem cijena prava sitnica  Smile ,manje od 20 miliona $



http://en.wikipedia.org/wiki/JF-17_Thunder
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 658
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
opet moram da kazem da se ja zalazem za kupovinu kineskih aparata JF-17 . s obzirom na nashe siromashtvo i potrebu da imamo barem 30 koliko toliko modernih aparata , a i chinjenicu da su kineski jeftiniji za odrzavanje i pouzdaniji od ruskih , kao i to da kina polako postaje globalni igrach - ne vidim zashto se nashe vazduhoplovstvo ne bi odluchilo za ovaj avion ...

 da napomenem cijena prava sitnica  Smile ,manje od 20 miliona $



http://en.wikipedia.org/wiki/JF-17_Thunder


Ma puno je bre jeftin!!!! Smile


Sto da ne...podrzavam ovo resenje...toliko se prica o amerima i rusima...a ustvari "kina materina" je keva!!! Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 21103
Zastava Ту негде...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
Добра идеја бф. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
A sto da ne Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
mob
Samsung S7
Kakvi su Kinezi mocicemo da narucimo i F-22 u skorije vreme od njih ..... Smile Smile
IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Milslim da su bi na eventualni tender i oni mogli doci, obzirom da su pozvani da ucestvuju na aeromitingu ove godine, e sad, samo je pitanje sa kojim avionom, obzirom da pored vec pomenutog, imaju i J-10 koji je po meni zaista solidan avion.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Finasijski gledano ovo je bolje resenje.Ipak sa ovim aparatom  ne bi dobili savremeni aparat zadnje generacije koji bi trebo da ostane u sluzbu narednih 30 do 40 godina.Kina i pored ogromnog napretka jos uvek nema takvu avio industriju da bi mogla da parira danasnjim modernim aparatima.Jos uvek im je glavni oslonac Rusija, pa im je i glavni aparat Su-30 koji im cini najmoderniji deo flote.Mada bi za nas  bio veliki izdatak i kupovina JF-17 u ovakvoj situaciji u narednih par godina,nazalost.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 609
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
Da se malo vratimo u realnost.

Evo novosti o Lasti (ne znam da li je postovano ranije)

Citat
PICTURE: Serbia's Lasta-95 trainer makes first flight
By

The first prototype of Serbia's delayed Utva Lasta-95/Lasta 3 piston trainer made its first two flights from Batajnica air base on 5 February, flown respectively by test pilot Lt Col Salko Hadžić and Maj Saša Gruba. Serbia intends to acquire 15 of the aircraft to replace Utva-75s used for pilot training by its 252nd Mixed Aviation Squadron.

Iraq also in December 2007 ordered 20 armed examples from Serbian arms export company Yugoimport-SDPR, and placed options on a further 15. A second prototype with two underwing hardpoints designed to carry bombs weighing up to 100kg (220lb), rocket pods and pod-housed 12.7mm machine guns is scheduled to join the flight-test campaign in the near future.

Utva

Izvor: http://www.flightglobal.com/articles/2009/02/26/323070/picture-serbias-lasta-95-trainer-makes-first-flight.html
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 18:27:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.