Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 18:32:34
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Avijacija siri krila  (Pročitano 15338 puta)
02. Feb 2009, 01:15:55
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 609
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
30.01.2009. 09.22
Интервју генерал-мајора Драгана Катанића за “Вечерње новости”

АВИЈАЦИЈА ШИРИ КРИЛА

Српско војно ваздухопловство после више година посртања стало је на своје ноге. План је да ремонтима, модернизацијом и набавком нових летелица у наредних пет-шест година Србија добије озбиљну авијацију - каже за "Новости" командант Ваздухопловства и противваздухопловне одбране генерал-мајор Драган Катанић.

Прошла година била је изузетно успешна?
- У односу на 2005. годину, када смо готово престали да летимо, стање не може да се пореди. Од половине 2006. године немамо проблема с млазним горивом и обука пилота од тада непрекидно траје. Прошлу годину смо завршили са 27 часова налета по пилоту, што је неупоредиво у односу на свега пет из 2005. Уз то, ремонтовали смо укупно 16 летелица, међу којима и четири авиона типа "Миг 29", "Ан 26", "Јак 40" и два хеликоптера ХТ-40. У наредних месец дана биће нам испоручен и пети "Миг 29". Обука је унапређена и после дуго година вежбани су ноћно летење и борбена дејства по циљевима на земљи.

У којој је фази најављени пројекат модернизације авиона "Супрегалеб"?
- Очекујемо да до јесени буде изабран стратешки партнер. То ће бити обиман и значајан посао који ће коштати између четири и пет милиона евра по летелици. Планирана је модернизација укупно 14 авиона, којом ћемо добити школско-борбени ваздухоплов са опремом каква је на "Грипену" или Ф16...

Планира се и куповина новог авиона. Какав нам је ваздухоплов потребан?
- Савремен вишенаменски авион који може да извршава ловачке, бомбардерске и извиђачке задатке. Конкретан тип још није одређен, али такви су - Ф16, ф18, "Еурофајтер", "Грипен", "Миг 29", "Су 30"... То су летелице које могу деценијама да се користе уз планско осавремењавање. Они су врло скупи - од 30 до 50 милиона евра. Зато морамо бити далековиди и врло опрезни приликом куповине.

Лане су пала два војна авиона, и погинуо пилот Иштван Канас. Шта је узрок ових несрећа?
- Комисије за утврђивање узрока падова ових авиона су завршиле рад. "Орао" се срушио због делимичног отказивања команди за управљање. Како се квар десио у облацима, пилот је због немогућности сигурног управљања донео исправну одлуку да напусти авион. У случају пада "Супрегалеба Г4", потпуковник Канас то није учинио. Он је био врхунски опитни пилот који је покушао до крајњих граница да спасе авион и себе. Нажалост, није успео и изгубио је живот.

За нови авион домаће производње "Ласта 95" интересовање показују и стране војске. У којој је фази овај пројекат?
- Завршна земаљска испитивања трају већ месец дана на батајничком аеродрому и за најдаље две недеље почињу летна тестирања. Реч је одличном и савремено опремљеном школском ваздухоплову. Очекујемо да он буде конкурентан и на светском тржишту због цене и ниских трошкова одржавања. "Ласта", наиме, кошта око 500.000 евра, док њему врло сличан страни "пилатус" стаје - три пута више.

НЕ СТАВЉАМ СЕ НИ НА ЧИЈУ СТРАНУ

Јавност о вама већ дуго говори као о једном од најозбиљнијих кандидата за место начелника Генералштаба. Да ли је било разговора о томе?
- До сада није. Одлуку о томе донеће председник Републике.

Министру одбране Драгану Шутановцу уручили сте признање - летачки знак, у моменту када није био познат исход сукоба између њега и начелника Генералштаба. Нисте ли тиме дали подршку једној страни?
- Одлука о додели почасног летачког знака министру одбране донета је почетком септембра после лета министра на авиону "Миг 29 "и на основу уверења да је министар својим активностима знатно допринео опоравку и даљем развоју ваздухопловства. На основу Правилника о летачима, ово признање се уручује 24. децембра за Дан ваздухопловства, и није било у функцији стављања ни на једну страну.

НЕОПХОДНО

У јавности се често истиче да су нам авиони стари, да војска нема пара и
поставља се питање да ли нам је потребна авијација.
- Ниједна земља у окружењу није се одрекла ваздухопловства, напротив, планирају се куповине нових авиона. Ваздухопловство нам је неопходно, пре свега због контроле и заштите ваздушног простора. Примедбе о старости не стоје, јер предузимамо мере за њихово осавремењавање и ремонтовање.

Р. ДРАГОВИЋ

Izvor: http://www.mod.gov.rs/novi.php?action=fullnews&id=1002

Dakle G-4M se ponovo vraće u život  Smile


[Edit by crni scorpion: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
« Poslednja izmena: 02. Feb 2009, 02:36:52 od crni scorpion »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Samsung S7
Citat
То ће бити обиман и значајан посао који ће коштати између четири и пет милиона евра по летелици. Планирана је модернизација укупно 14 авиона, којом ћемо добити школско-борбени ваздухоплов са опремом каква је на "Грипену" или Ф16..

Pa ne znam sta da stave na galebove,MIG21,Orlove.......nemoze da bude ni blizu F16,Gripenu.Ovo je obicno proseravanje za ljude koji uopste ne prate avionsku ratnu industriju.

Citat
Савремен вишенаменски авион који може да извршава ловачке, бомбардерске и извиђачке задатке. Конкретан тип још није одређен, али такви су - Ф16, ф18, "Еурофајтер", "Грипен", "Миг 29", "Су 30"... То су летелице које могу деценијама да се користе уз планско осавремењавање. Они су врло скупи - од 30 до 50 милиона евра. Зато морамо бити далековиди и врло опрезни приликом куповине.

Ne daj boze opet da uzmemo Rusa pa da pojedemo govno......bilo sta sem njihovog.


Citat
У јавности се често истиче да су нам авиони стари, да војска нема пара и
поставља се питање да ли нам је потребна авијација.

Jok nije stara..........ajde svi da radimo za pilote nase vojske kako bi se oni jelte obucavali.Poenta price je sto kod nas svako moze da bude ratni pilot.......kriterijumi su smesni u odnosu na svet.
IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Eh! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 609
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5

Ne daj boze opet da uzmemo Rusa pa da pojedemo govno......bilo sta sem njihovog.


Zašto misliš da bi pojeli govna Herrose ako bi uzeli rusko  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20

Kamo srece da uzmemo od Rusa Su-30 ili MiG-35 to bi bio pravi izbor.Najgora opcija bi bio F-16 koji je zreo za penziju i nudi se banana drzavama kao sto smo mi.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia 
Bas me zanima , Herose , da li si ti prosao tu selekciju za pilote , pa da nama ovde pricas da li je smesna ili ne ? Da li si uopste probao da upises VVA ? Vrlo je lako pricati bez argumenata . Koliko ja znam , bar dok je centrifuga postojala na Batajnici , uvek smo imali kao kriterijum da kandidat izdrzi barem za pola G vise od kandidata u Rusiji ili Americi bez anti-G odela .

Sto se aviona tice , ne znam zasto bi rusko resenje bilo lose ? Ako bi isporucili sve sto obecaju , i ne bi pokusali da zeznu ugovor , ne bi bilo nista losije od zapadnih resenja iste klase ( nista mi nije bolji polovan preradjen F-16 ili F-18 od polovnog preradjenog MiG-29 ili nekog aviona razvijenog iz Su-27 , pogotovu sto za MiG-29 imam vec obucene pilote i letacko osoblje , pa ne moram da gubim vreme na preobuku i mogu da imam operativne eskadrile odmah ) . Ako bi ta resenja bila Gripen ili Eurofighter , to bi onda bilo nesto drugo , ali bi to kostalo kao Svetog Petra kajgana . O F-35 ili PAK-FA mogli bi samo da sanjamo .

Sto se G-4 tice , misli se pre svega na izgled i opremu kabine . Takodje , kada pogledas spisak sredstava koje planiraju da nosi , vidis da na njemu moze da se uvezbaju svi elementi leta i dejstava koji ce biti potrebni za trenazu na visenamenskim avionima , tako da ce razlika biti samo u boljim letnim osobinama aviona na koje predju i u tome sto ce oni biti opremljeni radarima za razliku od G-4 . To ce biti veliki skok u kvalitetu obuke i omoguciti laksi prelazak na lovacke i jurisne avione . Niko nije rekao da ce G-4 biti ravan F-16 ili F-18 , samo da ce biti laksi skok sa njega na visenamenske borbene avione .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 8848
Zastava Србија - Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Хероју и ја желим да ми објасниш како би се то зајебали са руским авионима...  Smile
IP sačuvana
social share
Srbe treba staviti van zakona. Tu je sudac i overšitelj svaki onaj koji je i bjesnom paščetu. - Ante Starčević
U slučaju sukoba sa Srbijom nakon aneksije Bosne i Hercegovine Srbe treba masakrirati i proterati iz Hrvatske. - Josip Frank
Srbi u Hrvatskoj su Cigani, Vlasi i bog zna što, koji su s turskog koca utekli nama. Srbi su dakle Vlaški nakot zrio za sikiru. - Stjepan Radić

Tuđmanov cilj je bio rat po svaku cenu. Po tom njegovom konceptu trebalo je da Srbi nestanu iz Hrvatske - Josip Boljkovac, bivši ministar policije Hrvatske
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia 6300
Pa verovatno na osnovu toga kako su Rusi zahebali Alžirce, pa im pokušali uvaliti stare MiG-29 samo modernizovane na SMT nivo, a Alžirci hteli nove, sad će valjda da nabave još Su-30 umesto Migova. Mada mislim da bi bilo mnogo lošije kada bi smo nabavljali F-16, siguran sam da bi bili ili stari Holandski/Belgijski/norveški (nakon što ta vazduhoplovstva dobiju F-35) ili neki od onih konzerviranih u SAD. Najjeftinije nam opet izađe da nabavimo Migove od Rusa, mada bi ja predložio da se nabave MiG-35 (umesto 29 SMT koje general gore spominje) a od zapadnjačkih letelicea evenualno Francuski Rafal (ukoliko smanje cenu nakon neuspeha a ga prodaju Alžircima).

Što se tiče Super galeba, ova vest nam je poznata još od dana avijacije prošle godine, i znamo da se ide na G-4MD (modernizaciaj  digitalizacija) i da će  to obaviti neka strana firma, najverovatnije Izraelci (pošto imaju iskustva nakon modernizacije Rumunske aviajcije).

Ono što je trenutno u V i PVO VS potrebno jesu srednji transportni helikopteri, Mi-8 poalko ostaj ubez resursa, najavljena   2 nova Mi-17 i ona 2 Mi-17 što treba da odu na remont jednostavno nisu dovoljan, treba nam najmanje 16 helikoptera te namene.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 609
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Pa verovatno na osnovu toga kako su Rusi zahebali Alžirce, pa im pokušali uvaliti stare MiG-29 samo modernizovane na SMT nivo, a Alžirci hteli nove, sad će valjda da nabave još Su-30 umesto Migova.

Već sam ovo jednom rekao a sad ću ponoviti. RAC MiG nije nikad nudio nove 29-ke u SMT varijanti. To je priča koju su "stručni" novinari prenosili. Avioni koji su bili isporučeni Alžiru su aparati koji su proizvedeni 90-ih godina i koji su čamili u hangarima kompanije (ti avioni nikad nisu bili korišteni). Ti isti avioni su modernizovani na SMT nivo i kao takvi prodati Alžiru. Alžirci su dobro znali da SMT oznaka nije oznaka novog aviona već modernizovanog i aparati su bili pregledani od strane alžiraca još u Rusiji prije nego što su krcani na avion za Alžir. Tada nije bilo pritužbi. Ipak pritužbe stižu posle nekih 15 dana pošto su prvi Migovi stigli. Alžirci automatski prijete sa Francuzima (Miraž) ako ne dobiju nove avione (zahtijevali su nove MiG-29M ili MiG-35) mada su dobro znali da do toga neće nikad doći. Takođe je došlo do sukoba mišljenja u vladajućoj partiji gdje se pro-francuska struja debelo protivila odluci da se potpiše ugovor sa Rusima vrijedan oko 8 milijardi dolara.
Uglavnom, Migovi su vraćeni i biće uključeni u VVS. Rusi se nisu oglašavali o mogućim dodatnim isporukama Su-30MKA (što i čisto sumnjam da će se desiti), i za sada je sve "gurnuto pod tepih".

Mada mislim da bi bilo mnogo lošije kada bi smo nabavljali F-16, siguran sam da bi bili ili stari Holandski/Belgijski/norveški (nakon što ta vazduhoplovstva dobiju F-35) ili neki od onih konzerviranih u SAD. Najjeftinije nam opet izađe da nabavimo Migove od Rusa, mada bi ja predložio da se nabave MiG-35 (umesto 29 SMT koje general gore spominje) a od zapadnjačkih letelicea evenualno Francuski Rafal (ukoliko smanje cenu nakon neuspeha a ga prodaju Alžircima).

Upravo tako. F-16 koje bi dobili nikako ne bi bili nove varijante (Block 50/52/52+ ili ne daj bože 60  Smile )već neki izrabljeni MLU koji bi bili remontovani skoro bez ikakve modernizacije. Ako bi uzimali novo, moj prvi pik bi bio MiG-35 jer bi se maksimalno uštedjelo na obuci pilota i mehaničara a dobili bi "ništa gori" avion od najmodernijih varijanti F šesnaestice.
Što se tiče Rafala cijena aparata za Francuze (AdlA i MN) je iznosila od 50 do 60 miliona eura. E sad problem nije cijena samog aparata nego svega ostalog što ide uz taj aparat (obuka pilota, tehničara, oprema za održavanje, osnovni rezervni djelovi, naoružanje...) što mu za duplo povećeva cijenu. Takođe agencija koja je zadužena za prodaju Rafala često je pokušavala da uz Rafal progura i druge proizvode francuske vojne industrije (kao npr. FREMM fregate) što je često upropaštavalo ionako male šanse ovog aviona internacionalnu prodaju. Da ja znam Alžircima ga oni nisu nikad nudili već Libiji. Međutim Gadafi u isto vrijeme koketira sa Rusima i mnogo je bliži kupovini provjerenih i moćnih Su-30 (pitanje je u kojoj varijanti, čak se pominje i Su-35BM kao potencijalni kandidat).
Kao što reče Miodrag Eurofighter i Gripen bi bile skupe ekskurzije (posebno EF). Cijena "golog" Tajfuna je ogromna tako da čisto sumnjam da ima ikakve šanse da bude odabran u ovakvim okolnostima (kratak budžet + globalna finansijska kriza). Cijena Gripena je manja ali ponovo bi troškovi uvođenja ovog aviona u naoružanje (sa svim "prilozima" kao u slučaju Rafala)  bili mnogo veći nego što bi to bio slučaj sa MiG-29M/M2 ili MiG-35.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 8848
Zastava Србија - Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Ја "лобирам" МиГ 35 на више тема до сад...  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Srbe treba staviti van zakona. Tu je sudac i overšitelj svaki onaj koji je i bjesnom paščetu. - Ante Starčević
U slučaju sukoba sa Srbijom nakon aneksije Bosne i Hercegovine Srbe treba masakrirati i proterati iz Hrvatske. - Josip Frank
Srbi u Hrvatskoj su Cigani, Vlasi i bog zna što, koji su s turskog koca utekli nama. Srbi su dakle Vlaški nakot zrio za sikiru. - Stjepan Radić

Tuđmanov cilj je bio rat po svaku cenu. Po tom njegovom konceptu trebalo je da Srbi nestanu iz Hrvatske - Josip Boljkovac, bivši ministar policije Hrvatske
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 18:32:34
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.