Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 13:32:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.


Tema za pitanja
o SMF forumu, phpBB2 i phpBB3 forumu, Wordpress i Joomla CMS sistemima!

Za vecinu drugih pitanja nacicete odgovor citajuci Top teme!

Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: asp.net web aplikacija  (Pročitano 2750 puta)
23. Jan 2009, 15:03:51
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 215
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Samsung Note 3
Imam program koji je napravljen ako asp.net aplikacija i koji koristi sql 2005 bazu podataka.Sve to je istalirano na racunaru koji ima vistu x64 i iis 7. Problem koji se desava je sledeci:

Sve radi savrseno, web aplikacija uvek funkcionise odlicno, bez greske. Problem je kada aplikacija treba da komunicira sa sql bazom i povuce ili upise neke informacije u nju. Recimo, sve radi jedno 3 minuta, pa izgubi komunikaciju sa bazom. Otvorim Web.config fajl i samo ga snimim bez ikakvih promena i sve ponovo funkcionise (moze i da stoji otvoren pa samo kliknem na ctrl+s).
U principu kada bih namestio da se taj fajl sam snima svaka 2 minuta sve bi radilo, ali to nije resenje. Ima li ko predstavu sta tu moze da bude kao neka greska ili ima li neko podesavanje? Hvala u napred.

p.s.samo neki problemi....

Kod:
Code:
Server Error in '/' Application.
Timeout expired.  The timeout period elapsed prior to obtaining a connection from the pool.  This may have occurred because all pooled connections were in use and max pool size was reached.
Description: An unhandled exception occurred during the execution of the current web request. Please review the stack trace for more information about the error and where it originated in the code.

Exception Details: System.InvalidOperationException: Timeout expired.  The timeout period elapsed prior to obtaining a connection from the pool.  This may have occurred because all pooled connections were in use and max pool size was reached.

Source Error:

Line 157:        myCommand.CommandType = CommandType.StoredProcedure
Line 158:
Line 159:        SqlConnection1.Open()
Line 160:        myDataReader = myCommand.ExecuteReader()
Line 161:


Source File: C:\inetpub\tima\App_Code\dataaccess\vrsteobrade.vb    Line: 159

Stack Trace:

[InvalidOperationException: Timeout expired.  The timeout period elapsed prior to obtaining a connection from the pool.  This may have occurred because all pooled connections were in use and max pool size was reached.]
   System.Data.ProviderBase.DbConnectionFactory.GetConnection(DbConnection owningConnection) +2499441
   System.Data.ProviderBase.DbConnectionClosed.OpenConnection(DbConnection outerConnection, DbConnectionFactory connectionFactory) +1645687
   System.Data.SqlClient.SqlConnection.Open() +258
   tima.vrsteobrade.SelectVrsteobradeListIzaberite() in C:\inetpub\tima\App_Code\dataaccess\vrsteobrade.vb:159
   tima.unosfaktureg.Page_Load(Object sender, EventArgs e) in C:\inetpub\tima\prodaja\unosfaktureg.aspx.vb:100
   System.Web.UI.Control.OnLoad(EventArgs e) +132
   System.Web.UI.Control.LoadRecursive() +66
   System.Web.UI.Page.ProcessRequestMain(Boolean includeStagesBeforeAsyncPoint, Boolean includeStagesAfterAsyncPoint) +2428


Version Information: Microsoft .NET Framework Version:2.0.50727.3053; ASP.NET Version:2.0.50727.3053 

to je greška koju izbaci kada stane da radi baza, ili iis. Mislim da će pre biti da je iis7.
« Poslednja izmena: 23. Jan 2009, 15:05:19 od djgorandj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
nisam struchnjak za .net ali iz loga bi se reklo da je baza dostigla maximalan broj konekcija i da odbija da dozvoli nove. proveri da li program zatvara konekcije koje ne koristi  Smile i povecaj broj dozvoljenih konekcija u bazi .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 215
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Samsung Note 3
Pa dobro ti se cini, ali izgleda da ih ne zatvara. Povecavao sam broj konekcija ka bazi, nisam bas sigurn dal ja ka bazi ili iis7. Kada restartujem bazu i dalje ne radi ali zato pocne kada restartujem iis7 proradi. Nisam ja pravio tu aps.net aplikaciju ali ja je odrzavam, pa sad imam taj problem, jedino ako neko zna tacno gde da povecam broj konekcija na bazu, jak je racunar pa mu nece mnogo smetati. A vremenom se same gase, recimo posle 5 minuta a zabaguje posle 3. Pa ako neko zna kako da jos povecam, ja sam tprilike povecavao ali nisam siguran sta sve.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
sa sql 2005 radio nisam ,al probaj neshto ovako da povecash broj konekcija :

http://huntjason.spaces.live.com/blog/cns!9D2E96F2AA6AE85F!259.entry

a shto se tiche koda , nisam ko shto rekoh struchnjak za asp.net ,ali eksepcija ti stize od linije :

SqlConnection1.Open()

probaj negde da nadjesh pogodno mesto da je zatvorish ,ili okachi kod ovde pa da se zajebavamo trazeci ...  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


20 u 10 ide jedan put sa ostatkom

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 60
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Samsung M3510
Ako ih ne zatvara, zatvori ih sam. To je red koda. Tamo gde ti Reader zavrsi posao ti postavi SqlConnection1.Close()! Iako, ruku na srce vrlo je zajebano ispravljati tudji kod.

Kao sto prethodinik rece daj deo koda pa da vidimo sta je. Ako je to sa otvori - zatvori konekciju problem onda ni po jada. Ako je IIS 7 problem, moje saucesce.
« Poslednja izmena: 24. Jan 2009, 17:15:54 od pajko83 »
IP sačuvana
social share
Edit by Lightsoft: Potpis preko dozvoljene velicine.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 215
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Samsung Note 3
Hehehhehhehe, do sad je taj program radio na ii6. A predhodno dok je pravljen radio na xp-u i sa sql2000.

Kod:
Imports System.Data
Imports System.Data.SqlClient


Namespace tima


Public Class pristigliblokovi
    Dim mypbid As Integer = 0
    Dim myidpristiglogbloka As String = ""
    Dim mydatumunosa As DateTime
    Dim myrpid As Integer = 0
    Dim myrbb As Integer = 0
    Dim myidblokaprodavca As String = ""
    Dim mymid As Integer = 0
    Dim myduzinabloka As Integer = 0
    Dim mysirinabloka As Integer = 0
    Dim mydebljinabloka As Integer = 0
    Dim myzapreminabloka As Double = 0
    Dim mymasabloka As Double = 0
    Dim mycenabloka As Double = 0
    Dim myprevkonst As Double = 0
    Dim myprevsmed As Double = 0
    Dim mypretovar As Double = 0
    Dim myprevkamion As Double = 0
    Dim myvaluta As Integer = 0
    Dim mykomentar As String = ""
    Dim mysec As Boolean = False
    Dim myprod As Boolean = False

    Dim myDataReader As SqlDataReader


    Public Sub InsertPristigliblokovi(ByVal idpristiglogbloka As String, ByVal rpid As Integer, ByVal rbb As Integer, ByVal idblokaprodavca As String, ByVal mid As Integer, ByVal duzinabloka As Integer, ByVal sirinabloka As Integer, ByVal debljinabloka As Integer, ByVal zapreminabloka As Double, ByVal masabloka As Double, ByVal cenabloka As Double, ByVal valuta As Integer, ByVal komentar As String, ByVal prevkonst As Double, ByVal prevsmed As Double, ByVal pretovar As Double, ByVal prevkamion As Double)

        Dim strDSN As String = ConfigurationSettings.AppSettings("DSN")
        Dim SqlConnection1 As SqlConnection
        Dim myCommand As SqlCommand
        Dim myParam As SqlParameter

        SqlConnection1 = New SqlConnection(strDSN)

        SqlConnection1.Open()

        myCommand = New SqlCommand("spInsertPristigliblokovi", SqlConnection1)
        myCommand.CommandType = CommandType.StoredProcedure

        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@idpristiglogbloka", SqlDbType.VarChar, 50))
        myParam.Value = idpristiglogbloka
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@datumunosa", SqlDbType.DateTime))
        myParam.Value = DateTime.Now
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@rpid", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = rpid
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@rbb", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = rbb
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@idblokaprodavca", SqlDbType.VarChar, 50))
        myParam.Value = idblokaprodavca
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@mid", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = mid
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@duzinabloka", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = duzinabloka
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@sirinabloka", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = sirinabloka
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@debljinabloka", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = debljinabloka
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@zapreminabloka", SqlDbType.Float))
        myParam.Value = zapreminabloka
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@masabloka", SqlDbType.Float))
        myParam.Value = masabloka
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@cenabloka", SqlDbType.Money))
        myParam.Value = cenabloka
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@valuta", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = valuta
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@komentar", SqlDbType.VarChar, 200))
        myParam.Value = komentar
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@sec", SqlDbType.Bit))
        myParam.Value = False
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@prod", SqlDbType.Bit))
        myParam.Value = False
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@pbid", SqlDbType.Int))
        myParam.Direction = ParameterDirection.Output
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@prevkonst", SqlDbType.Money))
        myParam.Value = prevkonst
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@prevsmed", SqlDbType.Money))
        myParam.Value = prevsmed
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@pretovar", SqlDbType.Money))
        myParam.Value = pretovar
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@prevkamion", SqlDbType.Money))
        myParam.Value = prevkamion
        myParam.Direction = ParameterDirection.Input

        myCommand.ExecuteNonQuery()
        SqlConnection1.Close()

        mypbid = CInt(myCommand.Parameters("@pbid").Value)

    End Sub

    Public Sub UpdatePristigliblokovi(ByVal pbid As Integer, ByVal rpid As Integer, ByVal rbb As Integer, ByVal idblokaprodavca As String, ByVal mid As Integer, ByVal duzinabloka As Integer, ByVal sirinabloka As Integer, ByVal debljinabloka As Integer, ByVal zapreminabloka As Double, ByVal masabloka As Double, ByVal cenabloka As Double, ByVal valuta As Integer, ByVal komentar As String, ByVal sec As Boolean, ByVal prod As Boolean, ByVal prevkonst As Double, ByVal prevsmed As Double, ByVal pretovar As Double, ByVal prevkamion As Double)

        Dim strDSN As String = ConfigurationSettings.AppSettings("DSN")
        Dim SqlConnection1 As SqlConnection
        Dim myCommand As SqlCommand
        Dim myParam As SqlParameter

        SqlConnection1 = New SqlConnection(strDSN)

        myCommand = New SqlCommand("spUpdatePristigliblokovi", SqlConnection1)
        myCommand.CommandType = CommandType.StoredProcedure

        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@pbid", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = pbid
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@rpid", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = rpid
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@rbb", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = rbb
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@idblokaprodavca", SqlDbType.VarChar, 50))
        myParam.Value = idblokaprodavca
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@mid", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = mid
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@duzinabloka", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = duzinabloka
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@sirinabloka", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = sirinabloka
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@debljinabloka", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = debljinabloka
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@zapreminabloka", SqlDbType.Float))
        myParam.Value = zapreminabloka
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@masabloka", SqlDbType.Float))
        myParam.Value = masabloka
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@cenabloka", SqlDbType.Money))
        myParam.Value = cenabloka
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@valuta", SqlDbType.Int))
        myParam.Value = valuta
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@komentar", SqlDbType.VarChar, 200))
        myParam.Value = komentar
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@sec", SqlDbType.Bit))
        myParam.Value = sec
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@prod", SqlDbType.Bit))
        myParam.Value = prod
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@prevkonst", SqlDbType.Money))
        myParam.Value = prevkonst
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@prevsmed", SqlDbType.Money))
        myParam.Value = prevsmed
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@pretovar", SqlDbType.Money))
        myParam.Value = pretovar
        myParam = myCommand.Parameters.Add(New SqlParameter("@prevkamion", SqlDbType.Money))
        myParam.Value = prevkamion

        Try
            myCommand.Connection.Open()
            myCommand.ExecuteNonQuery()
        Catch ex As SqlException
        End Try

        SqlConnection1.Close()

    End Sub

to je deo, izgleda ok, bar meni. Ali toga ima na tone Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
ovo izgleda ok ,sem shto bi u poslednjem delu mogao da dodash ispred Catch ex As SqlException  jedan red sa
myCommand.Connection.Close()

daj josh  Smile ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 215
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Samsung Note 3
A, mislis da tu fali zatvaranje. Ma gde jos, pa toga ima na tone. Sad se bakcem sql store procedurama,treba tu nesto da promenim, a ovo ostaje za kraj.Moram da dodam jos modula u taj program, pa pi je to za sad prioritet. Hvala na sugestijama.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


20 u 10 ide jedan put sa ostatkom

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 60
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Samsung M3510
Ma zatvoreno je to. Bar ja mislim

        myCommand.Connection.Open()   ........    otvorio
   
        SqlConnection1.Close()   ..............    zatvorio

To je isto stvar "myCommand.Connection" i "SqlConnection1". Iako ja SqlConnection nikada nisam ni otvorio ni zatvorio preko myCommand.Connection! Bolje receno VB slabo znam i bezim od njega. Steta sto nije C#. Bilo  kako bilo meni ovo izgleda ok. Jedino me buni ova try catch sinataksa jer u C# je praksa da TRY otvori konekciju i kod u njemu odradi sta ima CATCH pokupi exception i FINALLY zatvori konekciju. Finally se uvek izvrsava bez obzira na sve. E sad to verovatno ima veze sa mojim nepoznavanjem sintakse VB-a ili je ovaj kod pisan pre vise od 4-5 godina. Ova stvar koju si rekao na pocetku da je radilo na IIS6 je po meni kljucna. Ti si deseti koji se zali na IIS7. Ja bi ti preporucio da pomoc za sebe (tj aplikaciju  Smile) potrazis na http://forums.iis.net/! Postavi tamo isto isti post kao na pocetku kazi da je iis7 pa se nadaj da imas sapatnike u vaseljeni. Jer ne moze tek tako da aplikacija radi pod iis6 a pod iis7 pravi gluposti. Inace taj problem komunikacije aplikacije koja radi pod IIS-om sa bazom je najcesci od svih problema (meni znanih).

Pozdrav
P.S. Javi ako se pomeris sa mrtve tacke da i mi nesto naucimo!  Smile
« Poslednja izmena: 27. Jan 2009, 18:10:15 od pajko83 »
IP sačuvana
social share
Edit by Lightsoft: Potpis preko dozvoljene velicine.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
pa ako se konekcija otvori sa catch ,pa dodje do neke excepcije i ne zatvori se u catch - onda ostaje otvorena . s obzirom da IIS7 ima svega 10 konekcija koje mogu da rade zajedno ... Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 13:32:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.