Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Metode manipulacije ~ ne probavajte ovo kod kuće!  (Pročitano 33781 puta)
17. Dec 2008, 21:45:08
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Da, da, znam da ste dugo čekali na ovako nešto.  Smile

Šalu na stranu, svi mi znamo da postoje broooojne metode manipulacije, što pojedincima, što čitavim grupama ljudi.
Metode koje se u te svrhe koriste su brojne (marketing kao najživlji primer), a o ciljevima nećemo govoriti, jer su oni mnogo iznad ove teme.
Naime, davno sam u jednoj knjizi o socijalnoj psihologiji pročitala koje su dve metode manipulacije u istoriji najčešće korišćene, i to najčešće u vojsci.
Pišem po sećanju, pa ako imate neke nedoumice, javnite da malo to pojasnimo. Wink

1. Operisanje osećajem krivice
DakleM, najpre se kod subjekta (nazvaćemo tako onoga nad kime sprovodimo manipulaciju) izazove osećaj krivice. To se može činiti tako što ćemo ga staviti u nezgodnu poziciju, ali takvu da će svaki njegov odgovor značiti da je kriv za nešto i da mora da se iskupi. To se nekad postiže lako, kada imamo pripremljen teren, tipa nešto što nam je ta osoba učinila, a još je sveže i nije se iskupila. To je teško onda kada takvo nešto ne postoji.
Nakon indukovanog osećaja krivice, subjekt će biti prijemčiv za naše zahteve i ono što od njega tražimo. Naravno, osećaj krivice mora biti stvaran, nikako lažan. Osoba će, u nameri da se iskupi, učiniti sve u njenoj moći da vam udovolji i tada je ona pogodno tle za manipulicanje.

Primer: U jednom istraživanju nekolicini vojnika je dato da ocenjuju vladanje svojih starešina. Pritom im je rečeno da oni (starešine) to nikad neće videti, a da je od velikog značaja da budu iskreni pri svojim evaluacijama. Nakon što s napisali svoje izveštaje, u kojima je, prirodno, bilo i negativnih ocena, nešto kasnije im je rečeno da su njihove evaluacije bile nekorektne, surove i da su ozbiljno ugrozile integritet cele jedinice. Kod tih vojnika je izazvan snažan osećaj krivice, i nadalje su prihvatali sve zadatke koji su im se nudili, bez obzira što su ponekad bili surovi ili apsurdni.

Nije ni potreno da naglasim da je prikazani eksperiment bio veoma neetički, te da se ovakve stvari u psihologiji više ne rade (bar ne u naučne svrhe  Smile )

2. Nagovoriti subjekta da najpre prihvati mali zahtev ~ stepenovanje zahteva
Ovde se radi o tome da nekoga (subjekta) nagorimo da prihvati da nam učini neku malu uslugu, nešto potpuno bezazleno. Kada on uvidi da ge to ništa ne košta, te ako se oseća prijatno nakon što je nekome pomogao, on će nadalje postajati sve prijamčiviji za različite vrste zahteva. Ovde je delimično na delu i 'tehnika kuvane žabe'. To je ona priča o tome da, ako žabu stavite u ključalu vodu, ona će se ispeći i uginuti; ali, ako je stavite u hladnu vodu, pa je postepeno zagrevate do tačke ključanja, žaba će biti kuvana, a bez da je to i primetila!

Primer: Istraživači su u jednom američkom naselju, na kućne adrese nekoliko domaćinstava, doneli propagandni materijal za potragu za nestalim osobama. Nekoliko domaćica su zamolili da te plakate stave na prozore svojih kuća, kako bi se videli. Drugoj polovini su dali ogromne plakate lokalnog supermarketa. Prva grupa domaćica je pristala da stavi plakate, a druga nije (ne baš 50-50%, ali većinom). Nakon nekoliko dana su se opet pojavili u ovoj prvoj grupi, tražeći da se postojeći plakati zamene novim, većim i uočljivijim. Tako su postepeno dolazili, i oko 2/3 onih koji su isprva prihvatili da drže plakate na svojim prozorima, na kraju je završilo sa istim onim ogromnim posterima supermarketa, koje bi sigurno odbili da drže u svojim kućama, da ih nisu postepeno na to nagovarali.



Postoji još mnoštvo tehnika, mada su ove dve najpoznatije, i imaju mnoge oblike i varijacije.
Ovaj prikaz je čisto edukativan, i zato ga ne treba primenjivati nikako, čak ni u eksperimentalne svrhe, jer je, kao što rekoh, neetičan.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Druga tehnika je dosta izrazena u skoli Wink prvo pocne sa pozjamljivanjem sveske pa postepeno dolazi do radjenja domacih crtanja vezbi i ostalo Smile

IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Da, da, stara dobra ''kuvana žaba''.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Meni je ta omiljena Smile  Smile Smile Ovo nabacivanje krivice u meni budi neki otpor nemam pojma sto ali kad god je neko pokusao nesto slicno popio je samo tako napusavanje Wink
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Дадоше те, питао нас нико није!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4626
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
Nokia E71
Moracu na nekom da isprobam. Smile
IP sačuvana
social share


"Srce heroja zauvek zivi ne mogu da ga ubiju
Srce heroja kuca vecno samo za Srbiju!"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Ako već morate da isprobate, barem ne pominjite od koga ste čuli.  Smile

Meni je ta omiljena Smile  Smile Smile Ovo nabacivanje krivice u meni budi neki otpor nemam pojma sto ali kad god je neko pokusao nesto slicno popio je samo tako napusavanje Wink
Naravno, to i ne uspeva na svakome. Potrebno je poznavati čoveka da bi ova metoda uspela. Smiley
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Pa pokusavali su to i neki ljudi koji me poznaju baaas dobro ali izgleda da ni to nije dovoljno Wink

Mozda bi majka mogla da me izmanipulise tako samo ne verujem da bi ona to zelela Smile


U ovoj temi moze da se prica i o nametanju misljenja Smile odnosno da ti necije misljenje prihvatis kao svoje i da si ubedjen da si ti ustvari to prvi smislio Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Ne, to o čemu ti pričaš je pre tema o konformiranju.  Smile
Otvoriću i o tome, samo da još malo kontempliram.  Smile Smile
« Poslednja izmena: 17. Dec 2008, 22:16:08 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.63
mob
Apple iPhone 6s
U drugom slucaju varijacija na temu u vidu posledice moze biti i...
Ako odbijes 100 puta a prihvatis 101. ti si divan...
Ako prihvatis 100 puta a odbijes 101. ti si zlotvor...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Samo napred Smile Tu vec imam o cemu da pricam, ovde ne bih da odajem tajne zanata Smile Smile


Citat
U drugom slucaju varijacija na temu u vidu posledice moze biti i...
Ako odbijes 100 puta a prihvatis 101. ti si divan...
Ako prihvatis 100 puta a odbijes 101. ti si zlotvor...
da, upravo ono sto sam pricao najbolji primer je skola Smile

ja npr nikad nista nisam pisao i kad ja nekom nesto pozajmim taj mi zahvaljuje godinu dana a moja najbolja drugarica je sve pisala bila najbolji djak i svima davala sve sto su joj trazili i kad kaze da mora ona da uci i da ne moze da im da svesku odmah sledi napusavanje Wink
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.