Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 22:51:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zapali me  (Pročitano 490 puta)
09. Dec 2008, 09:46:42
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0



Veoma koristan, ali i potencijalno opasan izum - šibice se širom naše planete upotrebljavaju već nekoliko vekova. Gotovo da nema domaćinstva u svetu u kome se ne nalazi bar jedna kutija ovih magičnih drvaca, iako ih poslednjih decenija potiskuju upaljači.

Do stvaranja bezbednog i jedinstvenog pronalaska trebalo je da protekne dosta vremena i da se uloži mnogo truda. Nagoveštaj stvaranja prve šibice pojavio se 1669. godine s pronalaskom fosfora. Desetak godina kasnije, irski fizičar Robert Bojl stvorio je preteču šibice. On je umotao malo parče papira i umočio ga u fosfor, a zatim je komadić drveta premazao sumporom. Prilikom trljanja drvca o papir, dolazilo je do stvaranja vatre. Ovaj izum nije, međutim, bio praktičan i teško se mogao koristiti u kućnim uslovima.

Engleski hemičar i apotekar Džon Volker je 1827. godine otkrio da može da stvori plamen tako što vrh drvca umoči u određene hemikalije a potom ga osuši. Trljanjem o hrapavu površinu na drvcu se stvarala vatra. Svoj pronalazak Volker je nazvao "kongrivs" i prvu kutiju ovih šibica prodao je jednom advokatu 7. aprila 1827. godine. Iako je njegov izum bio neobičan, Volker nije uspeo da ga unovči. To je, međutim, pošlo za rukom Samjuelu Džonsu, koji je, videvši Volkerov izum, došao na ideju da ga komercijalizuje. Džons je delimično modernizovao ovaj pronalazak, nazvao ga šibice "Lucifer" i počeo da ga prodaje. Ove šibice postale su jako popularne među ljubiteljima duvanskog dima, ali su imale i jednu veliku manu - miris koji se širio prilikom paljenja šibice bio je neizdržljiv.

Šarl Sora, francuski hemičar, izumeo je 1830. godine šibice sa vrhom od belog fosfora. Ovaj pronalazak nije širio neprijatne mirise, ali je imao drugu, veću manu - beli fosfor je bio otrovan. Džon Edvard Lindstrom iz Švedske inovirao je 1855. godine svoj patent - bezbedne šibice. Njegov pronalazak nije bio ni otrovan, niti je ispuštao teške mirise, a šibice su se palile uz pomoć hrapavog papira koji se nalazio na spoljašnjoj strani kutije. Ipak, za prvu kutiju za šibice zaslužan je Džošua Pusi, koji je 1889. godine napravio "fleksibils" šibice smeštene u posebno izrađenu kutiju, bez mogućnosti da se unutra same zapale.

Početkom prošlog veka, tačnije 1910. godine, "Dajmond meč kompani" patentirala je u Americi prve neotrovne šibice, prilikom čije izrade su korišćene samo bezbedne supstance. U godinama koje su usledile, ovaj mali ali neophodni pronalazak menjao je neznatno svoj izgled i oblik, a šibice su vremenom postajale sve bezbednije, ukoliko su se, naravno, pravilno koristile.


Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 22:51:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.