Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 21:41:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kia Cee'd 1.6 Lx Fresh  (Pročitano 565 puta)
28. Okt 2008, 14:50:08
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Ne radi za novac, neka novac radi za tebe!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 22144
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
mob
Nokia 6260 Slide
Kia Cee'd 1.6 Lx Fresh

Ovo je dobar trenutak da izgovorim (tj. napišem) najtežu srpsku reč - izvini! Izvinjavam se brendu Kia što sam ga godinama uspešno zaobilazio, i što sam čitavoj priči o testiranju Cee'd-a prišao sa podozrenjem, očekujući još jednog dosadnog predstavnika pretrpanog C segmenta, u kome su sva kola različita, a u osnovi tako neodoljivo liče.



Nema promašaja. Kia Cee'd uklapa se u atuelna (ok, doskorašnja) evropska shvatanja savremenog dizajna, ima sedmogodišnju garanciju, pun set vazdušnih jastuka i komforno smešta četvoricu grmalja od po 190 cm. U osnovnoj opremi ima kožni volan, motor koji impresivno kombinuje najbolje osobine benzinaca i dizelaša, koči k'o nenormalan...

Kia Cee'd je najbolji primer marketinškog slogana primenjenog u praksi - The Power to Suprise!


Dužina: 4.235 mm; Širina: 1.790 mm; Visina: 1.480 mm; Težina: 1.263 kg

Početno zevanje me je brzo prošlo. U početku, pri samom ulasku u kabinu, nisam našao ništa što bi najavilo preokret. Minimalistički pristup, sa izbacivanjem sve nepotrebne elektronike, spravica, prekidača... ma, svega što neće trebati u svakodnevnoj vožnji.

Ok, cenim to. Čitava industrija je baš preterala u izmišljanju koječega i pakovanju komplikovanih spletova kablova ispod lepo oblikovanih maski i bezbrojnih prekidača. A potom se kreativni marketinški timovi živi polomiše da nas ubede da je baš TO novo što oni imaju upravo ona inovacija koja će nam biti neophodna na putu.

Pokušava se progurati Džejms-Bondovski pristup - Q uvek smisli tačno onoliko novih spravica za koliko će agentu 007 zatrebati u sledećoj misiji. U stvarnom životu nije tako i nikada mi neće biti jasna poenta npr. četvorozonske klime na prostoru od tri kvadratna metra. Auto ima četiri točka, motor i volan i jedino je važno da vožnja bude što udobnija, mirnija i bezbednija.



Dobro je što se Kia pridržala osnovnih vrednosti, no to nije ono što je izazvalo moje oduševljenje. Lepo, skromno, ali ne siromašno oblikovana i opremljena kabina, sa solidnim materijalima prijatnih tekstura.

Nije loše, nije spektakularno. Volan podesiv po visini i dubini, ok, presvučen kožom, opet ok, audio uređaj sa prorezom za CD, dva točkića i uobičajenom količinom dugmića, da, manuelna klima kontrolisana preko tri točkića, aha, tvrda, čvrsta sedišta, audio kontrole na volanu, zev... aaaaaaaa...



Hajde da okrenem ključ. Ubacivanje u brzinu, meko kvačilo, tvrd, precizan menjač. Puštam kočnicu, dodajem gas - šta je sad ovo???

Neka čudna sila je obuzela Cee'd. Onda sam počeo da se ubeđujem da je ispod haube stvarno samo običan benzinac od 1.600 kubika. Kako su rasli stepeni prenosa, imao sam sve manje argumenata za ovu tvrdnju.

Motor je toliko elastičan da bi se na našim putevima bukvalno mogao voziti kao automatik - ubaci se lepo u treću i samo napred. Tako može i da krene i da dostigne nekih 120 kilometara na sat pre nego što kazaljka obrtomera uleti u crveno polje, ne odavši pritom utisak da se nešto naročito muči.



Ovaj benzinac daje elastičnost vrhunskog dizelaša. Poželite li da pretičete na autoputu, ne morate da ga vraćate iz pete u četvrtu brzinu, samo pritisnite gas malo jače i osetićete iznenađujuće efikasno ubrzanje.

Sledeće iznenađenje je ponašanje pri naglim uletanjima u krivinu, opet mnogo bolje nego što bi se očekivalo od porodičnog hečbeka. Pogotovo hečbeka koij košta tek nešto iznad 15.000 evra i poseduje jedan od najnižih paketa opreme, bez traga reči "Sport" u njenom opisu. Nema izraženog "zakucavanja" nosa, odnosno preteranog naginjanja kroz krivinu, što vodi do porasta samopouzdanja i osećanja bezbednosti za volanom.



Navikavanje na kočnice je, bogami, potrajalo. Nakon što mi je kolega po struci nekoliko puta prigovorio zbog "cimanja" pri zaustavljanju, posadio sam ga iza volana, odakle se najbolje vidi o čemu je stvar. Par minuta kasnije, on je govorio o "predimenzioniranim" kočnicama za ovo vozilo, a moj stomak o želji da mučenje prestane.

Kada se naviknete na maženje umesto žestokog gaženja papučice kočnice, sve je u redu.



Prostora za putnika u Cee'du ima zaista mnogo. Čak i ukoliko ste visoki 190 centimetara i sedite na zadnjoj klupi iza brata blizanca (jednojajčanog), neće vam biti neprijatno. Najveću zaslugu za ovo nosi visina krova u zadnjem delu, koja se naglo smanjuje tek na prilazu petim vratima.



Uprkos tvrdim sedištima i naizgled sportskom vešanju, vožnja je udobna čak i za nas ljubitelje mekoće i lakih prelazaka preko neravnina. Zvuk je dobro prigušen, a za audio izolaciju motornog prostora Kia zaslužuje bar dva Oskara (ili kako bi se već zvale nagrade u ovoj disciplini).

Nakon što se auto pokrene sa mesta i dostigne kakvu-takvu putnu brzinu, stiče se utisak da ga pokreće elektromotor. Ista stvar i na semaforima - samo kazaljka obrtomera ukazuje da je upaljen.



Kad smo već kod kazaljke obrtomera, sledi još jedna pohvala dizajnerima - ovaj instrument je smešten u levom delu kontrolne table, znatno umanjen u odnosu na pokazivač brzine.

To je sasvim u skladu sa njegovom važnošću u porodičnom autu - tu je ako zatreba, ali najvažnije je pratiti brzinu kretanja i izbeći radare. Sa desne strane brzinomera očitavaju se informacije o temperaturi motora i stanju goriva u rezervoaru. Ovako jednostavna i pregledna tabla je dobro zasenjena, možda čak i predobro.

Toliko je zasenjena da je savršeno vidljiva na suncu, a teško vidljiva u senci. Zato je najbolje sve vreme vožnje držati upaljene farove, koji, naravno, aktiviraju i osvetljenje table.



Sledeće stavke koje moram da nahvalim su putni kompjuter i hlađena fioka za piće već u najnižem paketu opreme. Ako ih jeftina Kia ima u najnižoj opremi, to verovatno govori da njihovo uvođenje ne predstavlja veliki trošak za kompaniju, što je direktan šamar brojnim "renomiranim" konkurentima.

Isto važi za ABS sa elektronskom distribucijom sile kočenja, multifunkcionalni volan, fabrički radio sa četiri zvučnika, tonirana stakla, automatsko zaključavanje pri brzini od 40 km/h i upozorenje na nevezane sigurnosne pojaseve. Sve to je deo najjeftinijeg paketa.



Ovaj naš paket je bio tek za nijansu napredniji, pa se podičio i sa dva visokotonska zvučnika, alarmom sa daljinskom kontrolom, podešavanjem vozačevog sedišta po visini, lumbalnom podrškom u oba sedišta i sl.

Tako projektovan, paket LX Fresh predstavlja najprodavaniju varijantu modela Kia Cee'd u Srbiji.



Bez brige, i pored oduševljenja ovim autom uspeo sam da lociram nekoliko nedostataka. Među njih spada potpuni izostanak bilo kakvog mehanizma za zaključavanje sa unutrašnje strane bilo kojih vrata - moguće je samo pritisnuti dugme na centralnoj konzoli i to je to. Nema ni kvake na petim vratima.

Otvaraju se ili preko daljinskog upravljača ili iznutra, sa vozačevog sedišta.



Sem ovih inženjerskih nedostataka, naša Kia je imala i jedan u izradi. Gornja ivica zadnjih levih vrata bila je oštra poput igle, zbog loše zalepljene zaštitne folije.

Šteta je što pored sve pobrojane opreme nema i električne podizače zadnjih stakala (napred su oba sa Auto funkcijom), ali možda ipak ne treba preterivati u očekivanjima za taj novac.
Prosečna potrošnja koju vidite na displeju rezultat je dugog stajanja u mestu sa uključenim motorom tokom snimanja auta



Ima i jedan nedostak koji nije sitnica - da bi pokazao sve svoje mogućnosti ovom motoru treba šestobrzinski menjač. Ovako, petobrzinski, smo sa jednim rezervoarom benzina (53 litara) prešli 626 kilometara, prosečnom brzinom od 37 km/h.

Te cifre su ostvarene mahom u vožnji po Beogradu, uz dva odlaska do Velike Moštanice i jedan do Rume (autoputem). Nešto malo goriva ostalo je, naravno, tako da je prosečna potrošnja na ovakvom, mahom gradskom, testu iznosila 7,4 litara bezolovnog benzina na 100 pređenih kilometara.

Ukratko, Kia Cee'd je od "šta da radim, posao je posao, mora sve da se testira" naglo skočila u sam vrh moje lestvice najpoželjinih četvorotočkaša C segmenta.

Zabluda da sedmogodišnja garancija i jaka PR kampanja pokušavaju da prikriju stvarne nedostatke je prsla kao mehur od sapunice već u prvih nekoliko minuta vožnje.



Sada sam zadovoljan zbog dve stvari - uspeo sam da se rešim predrasude (a svi znamo koliko je to teško) i, ako se u skorije vreme nakanim da kupim porodični auto, znam još jedno odlično mesto gde mogu da ga potražim.

Milan Kovačević


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
     
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 21:41:33
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Fresh Cee ceed Kia fun

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.