Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako voziti što ekonomičnije  (Pročitano 34983 puta)
27. Okt 2008, 21:02:36
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
mob
Nokia 6120
Želite da se vozite jeftinije, a da baš ne morate da kupite novi hibridni automobil ili da gledate u retrovizoru kako vam vozač iza vas pominje najmilije? Nudimo vam proverena rešenja kojima možete da smanjite potrošnju i do 35 odsto, a da ne vozite kao puž.

Brzina je relativan pojam; neki vozači će na zeleno svetlo na semaforu startovati kao da su odapeti iz praćke, da bi zatim usporili na zakonski dozvoljenu brzinu, dok će drugi startovati normalno, ali će većinu vremena provesti vozeći znatno brže od propisane brzine, rizikujući, uz veću potrošnju goriva, i dodatni trošak u obliku saobraćajne kazne. I jedni i drugi ovakvim stilom vožnje mogu da potroše i do 35 odsto više goriva. Normalan start i vožnja do 70 km/h po gradu (u desnoj traci) ili 90 km/h na otvorenom putu bez naglih pritisaka na papučicu gasa učiniće čuda kad je reč o potrošnji, a da pri tome ne ometate druge učesnike u saobraćaju.

Iako će automobil trošiti manje goriva u četvrtom stepenu prenosa na 1.500 obrtaja nego u trećem stepenu na 2.500, ipak vam preporučujemo držanje obrtomera dizelaša na vrednosti od oko 2.000 obrtaja i benzinca na oko 3.000 obrtaja. Vožnja u višem prenosu pri nižim obrtajima smanjiće potrošnju i do deset odsto, ali dugoročno gledano šteti motoru. Proverite u kom rasponu vaš automobil razvija najveći obrtni momenat, pa pokušajte da obrtaje motora održavate u tom rasponu.

Planirana upotreba kočnica može znatno umanjiti potrošnju, zavisno od stila vožnje i do 25 odsto. Umesto da kočite neposredno ispred krivine, semafora ili zaustavljene kolone, pokušajte da predvidite razvoj situacije i brzinu prilagodite potrebi. Ako je na raskrsnici kojoj se približavate već dugo upaljeno zeleno svetlo, očekujte promenu u crveno, pogledom pratite čitavu kolonu, a ne samo vozilo ispred sebe i nemojte u krivinu ispred koje stoji ograničenje brzine od 40 km/h da uletite sa 90 km/h. Tajna niske potrošnje je u "krstarenju", to jest vožnji uz što manje korišćenje kočnica.

Dok krstarite, ostavljajte dovoljno mesta od vozila ispred sebe kako biste se lakše prebacivali između brže i sporije trake ili blagovremeno reagovali u slučaju opasnosti. Nemojte biti jedan od onih vozača koji prekasno uočavaju probleme i rešenja, pa se, primera radi, prestrojavaju posle zaustavljanja na semaforu ili daju gas tek kad se već nađu na usponu.

Ako imate tempomat u automobilu, pokušajte da ga što češće koristite, jer će on vožnju učiniti postojanom, bez naglih ubrzavanja, čime možete uštedeti i do 10 odsto goriva. Tempomat će vas naterati i da naučite da pratite saobraćaj ispred sebe kako ne biste morali da ga svaki čas isključujete. S druge strane, ukoliko se vozite kroz brdovita mesta, isključite tempomat, jer će sistem automatski nastojati da održava zadanu brzinu prebacivanjem u niže stepene prenosa ili prekasnim ubrzavanjem, što prilično povećava potrošnju.


Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
mob
Nokia 6120
Želite da se vozite jeftinije, a da baš ne morate da kupite novi hibridni automobil ili da gledate u retrovizoru kako vam vozač iza vas pominje najmilije? Nudimo vam proverena rešenja kojima možete da smanjite potrošnju i do 35 odsto, a da ne vozite kao puž.

Svaki put kad napunite rezervoar, resetujte kilometar-sat i putni kompjuter. Na taj način ćete bolje videti kada vozite bolje i trošite manje, pa prelazite više kilometara uz jedno punjenje rezervoara. Ova tehnika nadzora potrošnje ponekad može da posluži i za ranije prepoznavanje potencijalnog kvara, ako uz isti stil vožnje, primera radi, automobil počne da troši znatno više goriva.

Istraživanja su pokazala da nema neke razlike u potrošnji ako vozite s upaljenim klima-uređajem ili s otvorenim prozorom. Jedini način da ovde uštedite jeste to da ugasite klimu i zatvorite prozore, ali onda ćete na velikim vrućinama sigurno izgubiti živce i preznojavati se u kolima, a izgubljeni živci obično znače i tešku nogu na gasu. Zato, opustite se, upalite klimu i vozite se kao čovek.

Još uvek niste skinuli nosače za skije, bicikle ili treger s krova svog automobila? Onda možete slobodno, svaki put kad krenete na duži put, da bacate novčanice kroz otvoren prozor, jer pomenuti nosači narušavanjem aerodinamike povećavaju potrošnju goriva i do 20 odsto. Isto važi i za svu onu kozmetičku plastiku koju "tjuneri" lepe po svojim dorađenim automobilima u obliku raznoraznih krila i spojlera.

Mali gradski automobili u principu troše manje goriva jer su lakši od svojih velikih pandana. Zato, ako ne želite da bespotrebno trošite gorivo, u prtljažniku nosite samo ono što vam je zaista potrebno. Svakih 50 kilograma nepotrebne mase, zavisno od automobila, potrošiće dodatnih dva i više decilitara goriva na sto kilometara. Takođe, nemojte puniti svaki put rezervoar do vrha, već prema potrebi. Svaki kilogram je bitan.

Vazdušni filter bi trebalo menjati bar jednom godišnje, a takođe treba da se trudite da se držite uputstava proizvođača kada su pneumatici u pitanju. Šira guma možda izgleda atraktivnije i bolje leži u krivini, ali će prouzrokovati i veću potrošnju goriva. Odnedavno se nude i štedljive gume s nižim otporom okretanju; one koštaju nešto više od običnih, ali zato osiguravaju veću ekonomičnost. Ipak, budite oprezni, jer ove gume često ne pružaju performanse na nivou klasičnih guma onda kada je najpotrebnije – u opasnim situacijama kada je svaki centimetar zaustavnog puta bitan. Iz sigurnosnih razloga proveravajte pritisak u gumama, ali ne očekujte znatniju uštedu goriva. Pritisak u gumama uvek bi trebalo da bude na nivou koju je deklarisao proizvođač. Tačne podatke možete naći u knjižici vozila ili s unutrašnje strane vozačevih vrata.

Ukoliko očekujete da ćete na semaforu ili u koloni stajati duže od pola minuta – ugasite motor. Istraživanja su pokazala da se češćim gašenjem motora može uštedeti znatna količina goriva (i do 20 odsto), a da to ne utiče na trajnost motora. U stvari, u nekim evropskim gradovima u kojima je saobraćaj ubitačan vozači su već navikli da gase svoje automobile, a i proizvođači razvijaju start-stop tehnologije na svojim novim modelima automobila, koje će to činiti automatski.


Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1585
Zastava Kruševac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia N93
Citat
Istraživanja su pokazala da nema neke razlike u potrošnji ako vozite s upaljenim klima-uređajem ili s otvorenim prozorom. Jedini način da ovde uštedite jeste to da ugasite klimu i zatvorite prozore, ali onda ćete na velikim vrućinama sigurno izgubiti živce i preznojavati se u kolima, a izgubljeni živci obično znače i tešku nogu na gasu. Zato, opustite se, upalite klimu i vozite se kao čovek.

Nije tacno bilo u Mythbusters, kazu manje trosi sa otvorenim prozorima nego sa upaljenom klimom Smile
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
mob
LG 4X HD
1. Vozish u shto vishoj brzini, primer: 3. brzina da bi ishao 70 km/h potrebno je otprilike 2300 obrtaja,u 4. brzini da bi ishao 70 km/h dovoljno je 2000 obrtaja, manji broj obrtaja = manja potroshnja.

2. kochi motorom,ne izbacujte menjach u ler kada vidite crveno svetlo na semaforu 200 metara od vas,ostavite auto u brzini (prebacujesh normalno u manju brzinu kako auto usporava) jer,a to mnogi ljudi ne znaju,auto koji je u brzini ako ne pritiskash gas vec ga vuche inercija kao u prethodno opisanom sluchaju ili na nizbrdici troshi 0 (slovima: nula ) goriva a to je manje nego na ler gasu koji drzi motor na otprilike 900 obrtaja.

3. vozi iza drugog automobila,kamiona,autobusa...  na manjem odstojanju jer tako koristish njegovu zavetrinu i mozesh smanjiti potroshnju chak i do 25 - 30%,ovo moze biti opasno zbog naglog kochenja vozila ispred tako da nije preterano preporuchljivo ali je u teoriji tachno.

4.Ispravan auto,pravilno napumpani pneumatici optimalnih dimenzija i tako dalje...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1585
Zastava Kruševac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia N93
Citat
2. kochi motorom,ne izbacujte menjach u ler kada vidite crveno svetlo na semaforu 200 metara od vas,ostavite auto u brzini (prebacujesh normalno u manju brzinu kako auto usporava) jer,a to mnogi ljudi ne znaju,auto koji je u brzini ako ne pritiskash gas vec ga vuche inercija kao u prethodno opisanom sluchaju ili na nizbrdici troshi 0 (slovima: nula ) goriva a to je manje nego na ler gasu koji drzi motor na otprilike 900 obrtaja.

Kolko ja znam kocenjem motorom cuvaju se kocnice a ne gorivo.


Citat
3. vozi iza drugog automobila,kamiona,autobusa...  na manjem odstojanju jer tako koristish njegovu zavetrinu i mozesh smanjiti potroshnju chak i do 25 - 30%,ovo moze biti opasno zbog naglog kochenja vozila ispred tako da nije preterano preporuchljivo ali je u teoriji tachno.

Ne samo naglo kocenje, oce ponekad da vozilo ispred baci kamence, pa prsne soferka za cas...
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
mob
LG 4X HD
Citat
Kolko ja znam kocenjem motorom cuvaju se kocnice a ne gorivo.
pa lepo sam napisao:
Citat
to mnogi ljudi ne znaju

eto,svakog dana mozesh da nauchish neshto novo  Smile
kao shto sam,mislim,lepo i objasnio auto dok je menjach u nekoj brzini a ne pritiskash gas ne troshi ni grama goriva,naravno auto u brzini mozesh da drzish bez pritiskanja gasa samo na nizbrdici ili ako ga vuche inercija inache ce se ugasiti.
Shta ce se dogoditi ako ti auto stoji a ti ubacish u brzinu, pustish kvachilo a ne dash gas?Ugasice se,a ugasice se naravno zato shto nema dovoda goriva.Nadam se da je sada sve jasno?
Uostalom ako imash priliku da se vozish u autu koji ima mogucnost da prikazuje trenutnu potroshnju probaj pa cesh videti i sam.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1585
Zastava Kruševac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia N93
Citat
Uostalom ako imash priliku da se vozish u autu koji ima mogucnost da prikazuje trenutnu potroshnju probaj pa cesh videti i sam.

Pa nema potrebe da me neki bogati cika provoza u svom autu, igrom slucaja ovo mi je vec drugi auto koji ima putni racunar, prvi je bio Peugeot 607 2.2 HDI a sada vozim Citroen C3 1.4 HDI, oba automobila imaju vrlo savremene motore, ali nikada na njima nisam imao ocitavanje trenutne potrosnje 0.0l/100km. Ja ne kazem da motor trosi istu kolicinu goriva kada kocis motorom i ides 80 i kada vozis na ravnom pod gasom i ides isto 80. Ja samo kazem da se pri kocenju motorom i dalje ubacuje izvesna kolicina goriva.  Da je to tacno mozes najlakse da proveris ako u tom trenutku iskljucis auto. Zvuk motora ce drasticno da se promeni, jer je jeli- ugasen, pa samim tim motor ne dobia gorivo Smile


Citat
Shta ce se dogoditi ako ti auto stoji a ti ubacish u brzinu, pustish kvachilo a ne dash gas?Ugasice se,a ugasice se naravno zato shto nema dovoda goriva.Nadam se da je sada sve jasno?

Izvini, ne zelim da zvucim grubo, ali da li si ti cuo za ler gas Smile

Uopste nije tacno da ce se auto ugasiti ako ne das gas dok kreces vec samo pustas kvacilo Smile

Ja znam, licno sam probao, da mozes glat i trecom brzinom da krenes ako pustas kvacilo polako. Naravno da to nije preporucljivo da se radi zbog samog kvacila. Dakle, 100% provereno, auto MOZE da krene iskljucivo na ler gasu Smile


Sta jos nisi znao o automobilima Smile
« Poslednja izmena: 04. Nov 2008, 05:03:56 od operation_bambi »
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
HTC Tattoo
Jaka filozofija,ako auto manje gaziš,manje i troši,a ove uštede za klimu,to zaboravite,koji će mi onda auto sa klimom.


IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
mob
LG 4X HD
Citat
Ja samo kazem da se pri kocenju motorom i dalje ubacuje izvesna kolicina goriva.  Da je to tacno mozes najlakse da proveris ako u tom trenutku iskljucis auto. Zvuk motora ce drasticno da se promeni, jer je jeli- ugasen, pa samim tim motor ne dobia gorivo Smile
Ne zato shto ne dobija gorivo vec zato shto si gashenjem auta iskljuchio mnogo vishe od pukog dovoda goriva,naprimer svu elektriku u autu  Smile


Citat
Izvini, ne zelim da zvucim grubo, ali da li si ti cuo za ler gas Smile
ne bih ni ja da zvuchim grubo ali da znash chemu sluzi ler gas ne bi me to pitao  Smile
Ler gas sluzi da daje odredjenu kolichinu gasa kada auto nije u brzini ,to jest kada je menjach u leru i u momentu kada pritisnesh kvachilo ler gas se automatski pali a ne kada je u brzini  Smile
Ispravno podeshen ler gas ne dodaje gorivo samo kada je auto u brzini,to je moguce razlog zashto ti ne pokazuje potroshnju 0.0 kada dignesh nogu sa gasa u brzini,a i ja sam probao na dva automobila golfu 4 gti i na Rav4-ci,i u golfu je pokazivao 0.0 a u Toyoti 0.2 shto je na nivou statistichke greshke a i sve to nakon shto mi je na tu chinjenicu ukazano vozeci se u Toledu 1.9 tdi gde je takodje pokazivao 0.0
Probaj pa javi shta si ischitao na svom bord kompu,pa da vidimo da li treba da idesh u servis da ti podese ler gas.

oprosti,ovo sam tek sad prochitao...

Citat
Uopste nije tacno da ce se auto ugasiti ako ne das gas dok kreces vec samo pustas kvacilo Smile

Ja znam, licno sam probao, da mozes glat i trecom brzinom da krenes ako pustas kvacilo polako. Naravno da to nije preporucljivo da se radi zbog samog kvacila. Dakle, 100% provereno, auto MOZE da krene iskljucivo na ler gasu Smile
Kao shto sam ti gore napisao,ler gas se automatski ukljuchuje kada je kvachilo pritisnuto,i dok ga polako pushtash on josh uvek daje gorivo i to je razlog zashto ti auto moze krenuti ali samo dok drzish kvachilo "na pola", onog momenta kad ga skroz pustish (ma koliko polako to uradio) auto ce se ugasiti.

A o automobilima chini mi se znam vishe od tebe  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Џукеле ће ме докусурити...

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5780
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
mob
Alcatel OT 800 Tribe
Automobil stoji, menjac je u leru, motor radi. Po tvojoj logici, on tada ne trosi ni gram goriva. Da li to znaci da mozes da ostavis upaljen motor doveka i da nikada nece nestati goriva?  Smile Ili sam ja nesto pogresno razumeo...  Smile
IP sačuvana
social share

Speed kills, drive 2cv and live forever.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.