Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:33:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tiha epidemija lomi kosti  (Pročitano 1345 puta)
16. Okt 2008, 14:38:47
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia the best
Tiha epidemija lomi kosti

Piše:Jelena Matijević

Kada je reč o osteoporozi stručnjaci tvrde da već godinama vlada "tiha epidemija" ove bolesti. Ne bez razloga, jer protiče bez simptoma, ali vremenom pacijent gubi koštanu masu i remeti mu se koštana struktura. Zbog toga kosti postaju porozne i sklone su prelomima. Nažalost, kad se jave prvi simptomi, a to su najčešće prelomi kuka, podlaktice ili pršljenova, bolest je već značajno napredovala.

- Osteoporoza je najrasprostranjenija metabolička bolest kostiju današnjice - ističe internista dr Milena Đurić, načelnik internističko-hirurško-pedijatrijske službe Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti "Banjica" i član konzilijuma za osteoporozu ovog Instituta.- Jer, posle pedesete, od nje boluju svaka treća žena i svaki sedmi muškarac. Uzgred, prirodno je da, kako godine prolaze, i kod muškaraca i kod žena dolazi do gubljenja koštane mase, a osteoporoza se dijagnostikuje kada je taj gubitak veći od očekivanog. Postavlja se pitanje zašto su žene češće na meti ove bolesti, a odgovor se svodi na tri razloga - prirodno imaju manju koštanu masu od muškaraca, tokom menopauze je ubrzano gube i prosečno duže žive.

Osteoporoza je nasledna, pa je prema rečima doktorke Đurić, za svaku -ženu važno da zna podatke o lomovima kostiju majke ili sestara. I, ako je takvih nezgoda bilo, neophodno je da što pre izmere koštanu gustinu na skeneru.

- Ovo se naročito odnosi na žene sa naglašenim faktorima rizika među kojima je na prvom mestu nasleđe. Potom slede sitna osteo-muskularna građa, pušenje, raniji prelomi, nerađanje, rana menopauza, dugo dojenje (izgube mnogo kalcijuma), premalo sunčanja, višak paratireoidnih i hormona štitne žlezde, prevelika upotreba kortikosteroida, tiroidnih hormona, lekova protiv epileptičnih napada i imunomodulatora.

MENOPAUZA I OSTEOPOROZA

Osteoporoza, tvrde lekari, je za ženu najozbiljniji pojedinačni rizik da se naruši zdravlje u menopauzi i godinama života koje slede. Značajniji čak i od srčanih bolesti, moždanog udara ili raka dojke.
- Postoje dva osnovna tipa osteoporoze u primarnom obliku. Prvi se javlja kod žena u menopauzi i posledica je snižavanja nivoa estrogena, dok je drugi oblik "senilna osteoporoza". Ova druga se javlja oko sedamdesete zbog smanjene apsorpcije kalcijuma, smanjene pokretljivosti, slabije ishrane, manjeg izlaganja suncu i promene u ravnoteži kalciotropskih hormona (porast paratireoidnog hormona i pad kalcitonina) u trećem dobu. Gubici koštane mase u menopauzi, postaju izraziti zbog pada količine estrogena, s obzirom na to da je poznat antiresorbitivni efekat estrogena na kost. U ovom periodu zahvaćene su pre svega trabekularne kosti (sa sunđerastom, rešetkastom strukturom), što najbolje može da se skenira na kičmi, dok su posle sedamdesete, osim njih oštećene i kortikalne kosti (kompaktne kosti čvrste strukture), što se konstatuje denzitometrijom kuka.

-Ženama u menopauzi, doktorka Đurić preporučuje da obavezno obave denziometrijsku kontrolu (pregled gustine koštane mase), a olakšavajuća je okolnost što danas u našoj zemlji ovi pregledi mogu da se obave u većem broju zdravstvenih ustanova. Koštana gustina meri se na više mesta na skeletu: kičmi, kuku, podlaktici i peti, a kao "zlatni standard" koristi se "deksa" metoda na kičmi i kuku. Ovom metodom, osim dijagnostike, prati se i razvoj bolesti, kao i efekat primenjene terapije.

Uprkos činjenici da je osteoporoza nasledna, doktorka Đurić ističe da rizične grupe mogu sebi da pomognu da postepeno dostignu očekivan genetski nasleđen koštani maksimum.

- Koštana masa i skeletna struktura formiraju do 20. godine, na određenom novu se održavaju do četrdesete, a posle toga koštana gustina opadala. Kod žena se to, zbog menopauze, događa ubrzano dok je kod muškaraca taj proces sporiji. Zato je važno da se u organizam unese dovoljna količina kalcijuma u određenim životnim periodima: u doba rasta i razvoja, a kod žena i dodatno, za vreme trudnoće i dojenja, kao i tokom menopauze i posle 70. godine (kada kalcijumski homeostatski mehanizmi popuštaju, a životne navike se menjaju).

Takođe je, naglašava dr Đurić, u svim životnim dobima, neobično važna stalna fizička aktivnost (najviše svakodnevne šetnje, vežbanje) i pravilna ishrana.
- Dokazano je da mišićna aktivnost deluje stimulativno na formiranje koštane mase, a kvalitetna ishrana, koja sadrži mleko, mlečne proizvode, ribu i povrće, takođe značajno doprinosi prevenciji osteoporoze.

LEČENJE

Osim što može da se otkrije na vreme, razvoj osteoporoze može da se zaustavi i da se, u određenoj meri, čak i poveća koštana gustina. Dominantna grupa lekova koji se danas primenjuju su bisfosfonati, koji su se do nedavno uglavnom uzimali oralno.

- Početkom septembra počela je da se koristi nove vrste bisfosfonata, koji se daju intravenski na svaka tri meseca - kaže dr Đurić. - To znatno olaškava terapiju, a za najteže vrste osteoporoze praćene čestim prelomima, rezervisan je lek koji je kod nas odnedavno na pozitivnoj listi i primenjuje se svakodnevno kao insulin. Uz sve oblike terapije za lečenje osteoporoze neophodno je i dodatno uzimanje D vitamina i kalcijuma.

PAŽNJA

Opasno predoziranje

- Poslednjih godina "preplavljeni" smo reklamama za lekove koji sprečavaju i usporavaju osteoporozu tako da žene često na svoju ruku piju preparate kalcijuma i D vitamina. To je veoma opasno, jer može da prouzrokuje predoziranje, što je praćeno nizom štetnih posledica - upozorava dr Milena Đurić i napominje da bi preparati i lekovi za osteoporozu trebalo da se piju samo uz konsultaciju sa lekarom jer je u lečenju osteoporoze, odnedavno uobičajeno merenje koncentracije D vitamina u krvi. Na osnovu ovog nalaza dozira se i količina ovog vitamina. Aktivan oblik vitamina D naročito je podesan za starije zbog oslabljene funkcije bubrega.

ISHRANA

U ravoteži

Za čvrste kosti najbitnije materije su kalcijum, fosfor i D vitamin.
Najviše kalcijuma dobijamo iz mleka i mlečnih proizvoda, ali su ovim mineralom bogati i sitna morska riba, losos, zeleno povrće, sušeno voće, orašasti plodovi i tofu sir. Žene u menopauzi, koje primaju hormonsku terapiju, trebalo bi da piju 1.200 mg kalcijuma i 400 jedinica vitamina D, a one koje nisu pod terapijom, kao i one kod kojih postoji rizik da obole od osteoporoze pruzrokovane steroidima, trebalo bi da piju 1.500 mg kalcijuma i 800 jedinica vitamina D.

Kada je reč o fosforu, ovog minarala ima u mlečnoj čokoladi, ali i u brzoj hrani, tako da se često unosi u organizam više nego što je potrebno. S obzirom na to da je ravnoteža kalcijuma i fosfora u organizmu važna za održavanje gustine kostiju u slučaju da fosfora ima previše to negativno deluje na njihovu gustinu.
Vitamin D pomaže apsorbciju kalcijuma iz creva i ugrađivanje kalcijum u kosti. Ima ga u puteru, žumancu, haringi, ulju iz jetre bakalara.., ali se stvara i umerenim izlaganjem suncu (10-15 minuta dnevno).

Izvor: Bilje&Zdravlje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 19.0.1084.52
mob
Nokia zvrr
Osteoporoza je tihi ubica



Ova bolest nastaje podmuklo, bez jasnih znakova, u kostima, u njihovoj strukturi, u čvrstini kostiju i rezultira njihovom krtošću i lomljivošću, čak i posle male nesrazmerne traume, navode stručnjaci.



Internista i endokrinolog Medicinskog fakulteta u Beogradu prof. doktor Snežana Đurica je istakla da je osteoporoza hronična nezarazna i metabolička bolest kostiju koja nastaje progresivnim smanjenjem koštane gustine i procenjuje se da u Srbiji od nje boluje oko pola miliona žena i oko 200.000 muškaraca.

"Tako nastali prelom kosti uzrokuje hroničan bol kod osobe, deformitet, često invalidnost i zavisnost od tuđe nege, značajno smanjuje kvalitet života, a naglašen je i mortalitet", rekla je Đurica.

Ona je istakla i da je poznato da je ishod preloma kuka kod dvadeset odsto bolesnika starijih od pedeset godina fatalan tokom prve godine zbog mogućih komplikacija.

Đurica je kazala da demografske promene nastale širom sveta ukazuju da starenjem populacije preti tiha epidemija i osteopenije i osteoporoze u decenijama koje su pred nama.

"U Srbiji demografski proračuni i projekcije ukazuju da će 21. vek biti vek starih ljudi", istakla je Đurica i dodala da ne postoje tačni podaci koliko sada u Srbiji ima osoba sa smanjenom gustinom koštane mase.

Prema njenim rečima, uzroci osteopenije i ostoporoze su brojni, a među njima su naše štetne navike, prevelik unos kofeina, alkohola, nikotina, droga, pojedinih lekova bez kontrole i slično, ali se uz to ne sme zanemariti i genetski faktor.

Đurica je ukazala da je rana dijagnostika izuzetno značajna i ima sociološki i ekonomski karakter koji je značajan za društvo u celini koje, bez obzira na to koliko je bogato, neće moći da plati i stavi na pozitivnu listu lekove koji su neophodni za lečenje osteoporoze.

"Zato je neophodan aktivan odnos svakoga od nas, jer svi treba da sagledamo svoje faktore rizika i da ih umanjimo njihovo štetno delovanje koliko god je to moguće", istakla je Đurica.

"U svakom trenutku kost se i stvara i razgrađuje, ali kada su u pitanju žene, kod njih do menopauze postoji dominacija zahvaljući estrogenim hormonima", kazala je Đurica i dodala da već s početka menopauze treba razmišljati o kvalitetu koštane supstance, o kvalietu krvnih sudova, promeni lipidnog profila, promeni samopouzdanja i ponašanja.
Prema rečima doktorke, tada je najlakše uraditi ranu dijagnostiku i to pouzdanom metodom poznatom kao "Deksa"- merenjem mineralne gustine koštane mase.

Ona je istakla da, uprkos teškoj ekonomskoj situaciji, u Srbiji domovi zdravlja imaju aparat kojim se moze uraditi skrining, što je neophodno da se pacijent uputi na pregled metodom "Deksa".

Govoreći o izboru leka kada se utvrdi da osoba boluje od osteoporoze, Đurica je navela da se obično daju lekovi koji sprečavaju dalji gubitak mineralne čvrstine kostiju ili pak antiresortivni i anabolični lekovi.

"Pacijentima je neophodno dati odgovarajući lek, uz dodatak kalcijuma, ali se stanje neće popraviti ako pacijent nema redovnu doziranu fizičku aktivnost i pravilnu proteinsku ishranu", istakla je Đurica.

Ona je pozvala sve zainteresovane i nedovoljno informisane građane da dođu na tribinu koja se održava svakog poslednjeg četvrtka u mesecu u opštini Zvezdara, gde ona drži predavanja o osteoporozi i osteopeniji i daje neophodne savete za prevenciju i lečenje te bolesti.

Osteopenija se definiše kao smanjena gustina kostiju uzrokovana gubitkom koštane mase i često je prethodnica osteoporoze koja može dovesti do lomova.

Najveća razlika između osteopenije i osteoporoze je što se osteopenija, pokazatelj rizika preloma, ne smatra bolešću, dok osteoporoza to jeste.

(Tanjug)

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 07:33:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.