Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 13:31:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Da li je bilo potrebe da Jugoslavija ucestvuje u Drugom svetskom ratu?
Da
26.7%  (8)
Ne
60%  (18)
Tek posle
13.3%  (4)
Ukupno glasova: 30
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ulazak Jugoslavije u Drugi svetski rat  (Pročitano 10440 puta)
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
a sto Solun nije prihvatljiv? Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Cancer
Pol
Poruke 7773
Zastava Kurcheva Glava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
Po mom mislenju, ne, narucito zbog toga sto je puc izazvala tajna britanska sluzba. Ali u to doba u Srbiji bilo je mnogo zagovornika ulaska u rat kao npr. Slobodan Jovanovic, neki oficiri, kao i sam heroj Drugog svetskog rata Draza Mihailovic, tada pukovnik...

Mislim da Dragoljub (draza) nikad zvanicno ni nije unapredjen u generala... Anyways, svi odgovori se kriju u Stojadinovicevoj biografiji... Jedan takav pametan covek je smetao nekom i morao je biti sklonjen. Sve sto je usledilo posle njegovog progonstva se odigralo po engleskom scenariju. Progonstvo Stojadinovica je mozda najtragicniji potez. Svakako zanimljiva tema za raspravu...

Koliko sam ja cuo, i citao, Stojadinoviceva biografija i nije bas pouzdan izvor saznanja posto u samoj "Ni rat ni pakt" ima dosta licnih emocija i malo objektivnosti.

Ali naravno pod Stojadinovicem Jugoslavija je pocela polako da se razvija, narucito zbog ekonomskih odnosa sa Nemackom.

Englezi su preko Jugoslavije kupovali vreme i skretali pažnju Hitleru od sebe. Ulazak u rat se nije mogao izbeći , kraljevina je već bila u okruženju zemalja koje su pripadale silama osovine tj u lošoj poziciji i za rat i za pregovore. Nije tu bilo šanse da se očuva neutralnost.




Dobro da si prepravio ovo pitanje u anketi, zamalo da pomislim da smo zemljaci  Smile

 Smile

ustvari trebao sam da dodam i "da, na strani osovina" kako sto je orfaelin vazda rekao


Slazem se da je Stojadinovic bio subjektivan u svojoj autopbiografiji, ali je u spoljnoj politici bio "maher" bez pogovora, o cemu se dosta moze procitati i van njegove biografije. Evo citata dela njegovog govora pred narodnom skupstinom:

"Господо, један и по милион војника у будућем европском рату решиће рат. Где се наших један и по милион војника буду ставили, на тој страни биће сигурна победа. Па, чак, и ако не би ушли у рат, један и по милион војника, то је тако важан један фактор, да и после свршеног рата ми ћемо требати и победницима и пораженима"

Ovo dovoljno govori. Stojadinovic nije bio Hitlerov covek, a ni covek zapadnih demokratija. Stojadinovic je zeleo Jugoslaviju koja razmislja svojom glavom; Jugoslaviju koja nece biti niciji rob, nicija marioneta; Jugoslaviju koja ce na kraju sigurno izaci kao pobednik. Jedino bi nas takva strpljiva spoljna politika mogla sacuvati onolikih zrtava...
IP sačuvana
social share
I got banned for having a common sense.
Common sense... Not as common as you might think.
Sta smo danas naucili? Filmovi se dele na umetnicke i filmove za opustanje. Nema losih filmova, to je laz, plod fikcije.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3954
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17

To nam je bila greska od koje ni dan danas ne mozemo da se oporavimo.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 228
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
              Ulazak Jugoslavije u II sv. rat tj. 27.mart 1941. je jedna od najvećih gluposti koju
je srpski narod uradio u svojoj istoriji. Šta bi bilo kad bi bilo, odnosno da li bi Adolf održao
obećanja o našoj neutralnosti, da li bi nas neki političar uveo u sukob 1943. ili da li bi smo
sve vreme "sedeli i blejali" što bi bilo i najpametnije...o tome može da se priča, ali da su neki
bili pametniji izbegli bi smo i bombardovanje Beograda i Aprilski rat i ustaški genocid na Božić
1942. a, u krajnjoj liniji, i vladavinu komunista.
              Ovde moram nešto da dodam: jedan moj prijatelj je svojevremeno razgovarao sa
bivšim YU kraljevskim vazduhoplovcem, inače aktivnim učesnikom puča. Taj oficir je izgubio
mnogo svojih kolega, izgubio je rat (bio je na "pogrešnoj" strani 1941/45.), doživeo je da
ga otadžbina proglasi za izdajnika, porodicu decenijama nije video ali je znao da od novih
vlasti trpe zbog njegovih postupaka...ali i posle svega tvrdi da je 27.mart 1941. jedan od
najslavnijih događaja u njegovom životu. Bez komentara !
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Cancer
Pol
Poruke 7773
Zastava Kurcheva Glava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Opet kazem da je Jugoslavija u to vreme trebala jednog sposobnog coveka kakav je Stojadinovic bio...
Sve u svemu, Nemacka bi udarila o ledinu u USSR pre ili kasnije, iako neki ljudi drukcije misle, pa bi to bio idealan trenutak da se, do tad neutralna, Yugoslavija ukljuci u rat... Kapitulacija Italije bi u svakom slucaju dosla i Yugoslavija bi na jugu mogla zajedno sa Grckom da oformi jos jedan front koji bi "gurao" ka Berlinu i pomagao Rujama, Englezima, Amerima i Francuzima da stegnu obruc oko Nemacke... Opet tvrdim da je Nemacku porazila Italijanska nesposobnost, Ruska brojnost i Simultano ratovanje na vise frontova... Neokrnjena Jugoslovenska vojska, ma u kakvom stanju ona bila, bi zajedno sa Grcima propisno ucestvovala u zadavanju fatalnog udarca nacistima... Ime nase zemlje bi se pojavljivalo u svim udzbenicima sa posebnom pricom, a ne kao danas "Nemci su bez vecih problema prcnuli: Poljsku, Cehoslovacku, Yugoslaviju... " ... Da smo slucajno usli u rat na strani trojnog pakta, Crvena armija bi nas izgazila posle konacne Pirove pobede nad nacistima. Ostje tvrdnja da bi nasih 1 500 000 vojnika bilo bitniji faktor na strani saveznika, uz pametnu politiku strpljenja... Danas mozemo samo da kazemo da 27. Mart ni u kom slicaju nije dan pobede... 27. Mart je dan kada je Jugoslavija pokazala da je slaba i lako manipulativna zemlja. Moze se na epilog tog dogadjaja gledati iz vise uglova(postoje ljudi za koje je komunisticka era golden age), ali se na sam 27. Mart mora gledati kao na sraman dan...
« Poslednja izmena: 16. Okt 2008, 05:19:27 od OrpheuS »
IP sačuvana
social share
I got banned for having a common sense.
Common sense... Not as common as you might think.
Sta smo danas naucili? Filmovi se dele na umetnicke i filmove za opustanje. Nema losih filmova, to je laz, plod fikcije.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan

Ма......

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10661
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Samsung 
Можемо да уведемо "Дан глупости" Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Бог чува Србе.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2032
Zastava Pančevo
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
Da nije usla u rat svejedno bi se raspala u gradjanskom ratu, kao i 1991. Stvaranje Banovine Hrvatske ne bi nikada moglo proci bez velikih politickih potresa, koji bi u ratnom okruzenju doveli u krajnjem do gradjanskog rata.
(Pa sto je Kralj Aleksandar zaveo diktaturu?)
Pakt sa Hitlerom je sarena laza, i Hitlerov blef, poznato je kako je on drazao dogovore, pogotovu kada znamo sta je mislio o Srbima. (Setimo se kako je zavrsio Ugovor o ne napadanju sa SSSR-om.)
Da bi opstala kao "vojno neutralna" Jugoslavija je morala biti politicki stabilna i vojno jaka, a ona nije bila ni jedno ni drugo. (I sami tvrdite da je engleska obavestajna sluzba gurnula u rat, a kapitulirala je za 18 dana.)
Rat je u svakom slucaju bio neizbezan pre ili poslije.
IP sačuvana
social share
Тврд је камен за онога ко на њему спав'о није,
jа сам рођен на камену зато камен мекан ми је.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan

Ма......

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10661
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Samsung 
А силне жртве (које нису војници и нису страдали у борбама)? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Бог чува Србе.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2032
Zastava Pančevo
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.52
А силне жртве (које нису војници и нису страдали у борбама)? Smile

To je odlika svih modernih ratova, nazalost ponajvise gradjanskih.
IP sačuvana
social share
Тврд је камен за онога ко на њему спав'о није,
jа сам рођен на камену зато камен мекан ми је.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Memento Mori

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7891
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Наравно да не. Могли смо да седимо, блејимо, на миру решавамо унутрашње проблеме. Smile
kao turska...shvica... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 13:31:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.