Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 16:05:16
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: On nije toliko pametan koliko misli  (Pročitano 6770 puta)
18. Sep 2008, 12:45:48
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Britanski istraživač tvrdi da je ego muškarca često veći od njegovog stvarnog koeficijenta inteligencije. Međutim, mnogi će se iznenaditi kada pročitaju šta žene misle o muškom intelektu.




Jesu li muškarci pametniji od žena? Nisu. Međutim, misle da jesu. Analizom tridesetak studija britanski istraživač Ejdrijan Farnam, profesor psihologije na University College London, dokazuje da je koeficijent inteligencije muškaraca i žena sveukupno gledano isti. Međutim, izgleda da žene potcenjuju svoju inteligenciju, dok muškarci precenjuju svoju. Farnam je za časopis Newsweek objasnio svoja otkrića i zašto je važno lično procenjivanje koeficijenta inteligencije. Prenosimo izvode iz intervjua.


Newsweek: Mnoge studije pokazuju da na testovima inteligencije muškarci postižu nešto bolje rezultate od žena. Da li su te razlike značajne?

Ejdrijan Farnam: Muškarci po pravilu postižu bolje rezultate kada su u pitanju određene specijalizovane veštine, kao što je orijentacija u prostoru. U stvarnom svetu to znači da bi muškarci lakše i preciznije čitali mape ili bili bolji navigatori. Žene su bolje kada je reč o razvoju jezika i emocionalnoj inteligenciji. Međutim, većina stručnjaka se slaže da ne postoji stvarna, važna ukupna razlika među polovima.

 

Međutim, žene misle da nisu toliko pametne kao muškarci?

To je složeno pitanje. Ja proučavam "opaženu inteligenciju", posebno koliko ljudi misle da su pametni. Analizirao sam rezultate 30 međunarodnih studija i zaključio da su žene u celom svetu sklone da potcenjuju svoju inteligenciju, dok je muškarci precenjuju.

 

Da li to znači da većina muškaraca sebe smatra Albertom Ajnštajnom?

Svakako da postoji veći muški ego. To je ono što nazivamo efektom muškog preuveličanog ponosa i ženske poniznosti. Muškarci imaju više samopouzdanja u svoj koeficijent inteligencije (IQ). Analizirane studije pokazuju da u proseku žene potcenjuju svoj IQ za oko pet poena, dok isto toliko muškarci dodaju svom stvarnom IQ. Pošto su te studije bile međunarodnog obima, rezultati su u osnovi isti bez obzira na to jesu li u pitanju žene iz Argentine, Amerike, Britanije, Japana ili Zimbabvea. Još jedan faktor koji utiče na percepciju jeste distribucija koeficijenta inteligencije… Iako su muškarci i žene u proseku isti, osobe na samom vrhu i na samom dnu krive distribucije koeficijenta verovatno su muškog pola. To je šablon koji zapažamo i na našem univerzitetu - muškarci su ili najbolji ili najlošiji studenti.

 

Da li i žene smatraju da muškarci misle da su pametniji nego što jesu?

Iznenađujuće, ali i muškarci i žene smatraju da je "jači pol" pametniji, i to iz generacije u generaciju. Osobe oba pola veruju da su njihovi očevi bili pametniji od majki, a dedovi od baka.

 

Šta je sa decom?

Ukoliko imaju dece, roditelji misle da su im sinovi inteligentniji od kćerki.

 

Da li vas to iznenađuje?

Apsolutno. I zabrinjava me, jer to može da znači da roditelji šalju neodgovarajuće ili pogrešne poruke svojoj deci kada se govori o njihovim sposobnostima. Iznenađuje me i zbog toga što rezultati testiranja u školama, barem u Velikoj Britaniji, ukazuju sasvim jasno da skoro iz svih predmeta devojčice imaju bolje ocene od dečaka. Interesantno je da neke grupe ljudi, bez obzira na pol, imaju potpuno pogrešnu sliku o sebi. Muškarci s prosečnom i ispodprosečnom inteligencijom smatraju da su vrlo pametni, dok veoma pametne žene misle da je njihov koeficijent inteligencije manji nego što zaista jeste.

 

Da li nešto od toga utiče na život u stvarnom svetu?

Muškarci nisu ništa pametniji ili mudriji. Međutim, pošto misle da jesu, uvereniji su u svoje sposobnosti. Takvi ljudi su izuzetno prilagodljivi. Ko će dobiti posao? Pametna žena koja ne misli takoo sebi ili ne baš tako pametan muškarac koji je uveren da može da uradi bilo šta? Arogancija i preuveličan ponos nisu atraktivni kvaliteti, ali samopouzdanje jeste. Vera da nešto možete da uradite može da bude važnija od stvarne sposobnosti u određenim situacijama i okruženjima.

 

Dakle, žene imaju problem samopoštovanja?

Nisam zagovornik terapije i treninga kojim bi se samopoštovanje povećalo. Mislim da mnogi gurui samopomoći pogrešno tvrde da povećano samopoštovanje posledično povećava performanse. Pomaganje ljudima da bolje obavljaju poslove i zadatke uvećava njihovo samopoštovanje i samopouzdanje. Davanje neke vrste carte blanche samopoštovanju nije dobra ideja po mom mišljenju. Umesto toga smatram da poboljšane performanse i povratna informacija o tome šta su uzroci takvih performansi, sposobnosti ili učinjenih napora povećavaju samopoštovanje. Kao što sam već rekao, u osnovnim i srednjim školama devojčice nadmašuju dečake. Samim tim, u velikom broju slučajeva raste njihovo samopouzdanje.

 

Da li vas mnogo kritikuju zbog ovakve vrste istraživanja?

Ja proučavam inteligenciju kako je ljudi sami "vide" i doživljavaju. Ne bavim se pitanjem jesu li polne razlike kada je inteligencija u pitanju urođene. To uvek izaziva kontroverze. Međutim, kad god govodite o inteligenciji i polovima, ljudi će imati neka svoja duboko ukorenjena shvatanja. Pogledajte šta se dogodilo Lariju Samersu sa Harvarda (bivšem predsedniku upravnog odbora tog univerziteta koji je žestoko kritikovan zbog svog stava da su žene manje prisutne u nauci delom zbog nasleđenih intelektualnih razlika među polovima). Ja jednostavno dopuštam da podaci govore sami za sebe. Bilo kako bilo, ponekad pomislim da morate biti glupi, hrabri ili naprosto naivni da biste radili u ovoj naučnoj oblasti.

 

Izvor: Balkanmagazin
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 



 muska pamet  je  mocan  afrodizijak  Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1



 muska pamet  je  mocan  afrodizijak  Smile
Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Nokia N97
Nemate pojma ... belo vino je afrodizijak.
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Мени се више свиђа мушка блесавост него такозвана "памет".
Не треба ми ни тата ни професор филозофије, него друг у игри и смеху.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
A, što ne može i jedno i drugo?
Kad se zezamo da vrištimo od smeha, a kad pričamo o (be)smislu života, da ima šta da kaže pametno? Smiley
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
Интелигенција се код мене увек подразумевала, само додајем још један квалитет, који богами, немају сви интелигентни мушкарци - младост у глави и телу.

Имаш "паметне" мушкарце који су били чиче и у двадесетој.
« Poslednja izmena: 19. Sep 2008, 19:34:40 od Теодора »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11186
Zastava t
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Alcatel 258
м - јој како је досадно брате
ж - ајд да причамо о поенти живота
ж - ја мислим да је поента живота суживот и дељење...
м - ја мислим да је поента живота сутра отићи на текму и попити пар пива пре ње  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 
Nemate pojma ... belo vino je afrodizijak.

vino brzo izlapi  Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Tako, tako, tako ... samo plivaj !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10648
Zastava Leva strana kreveta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Nokia N97
Kao i mushka pamet, samo vino uvek mozhesh da dokupish ... ja imam celo bure.  Smile
IP sačuvana
social share
"Brian: You're drunk.
Stewie: You're sexy."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 16:05:16
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.