Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:03:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ovo je forum u kome se postavljaju tekstovi i pesme nasih omiljenih pisaca.
Pre nego sto postavite neki sadrzaj obavezno proverite da li postoji tema sa tim piscem.

Idi dole
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Razni mitovi i legende  (Pročitano 30804 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Tor - čekić groma

Odin, prastari i premoćni bog severa, odavno se pomirio sa svojom sudbinom, koja je vodila ka čeljustima užasnog Fenrira - oca svih vukova. Odin, tužni jednooki bog, svu radost života je zamenio vapajem za naslednikom, nekim ko će moći da izmakne mračnoj utrobi Fenrira. I dobio je sina. Tora, boga rata i groma. Dobio je sina kojeg su se svi plašili. Neobuzdanog, silovitog i nezaustavljivog. Tora.

Ledeni divovi

Niko nije znao odakle Toru tolika snaga, koja je prevazilazila svaku snagu u vasioni. Niko nije znao šta je upalilo njegovo srce, pa su mu oči uvek gorile vatrom želje za lomljenjem kostiju i kršenjem lobanja. Niko nikada nije saznao odakle mu Mjolnir, munjeviti čekić s kojim je udarao silovitije od Odina. Tor je oženio boginju žita Sif, kako bi ublažio silinu kojom je disao. Tor je voleo da šeta beskrajnim hladnim poljanama, i da posmatra svet oko sebe.

Jednog dana, Odin je poslao po njega. Ledeni divovi širili su mraz i hladne vetrove, okivajući divlju prirodu. Tor je čuo oca, i iz ruku ispustio bika koga je hteo da udavi, da bi mu žena pripremila ručak. U ruke je uzeo Mjolnir, i krenuo.

Borba

Tor dođe i vide divove. Strašni, ogromni, uvereni u svoju moć, oni se i ne obazreše na gromovitog boga. Koračali su sporo i teško, rušeći vekovne borove ispod sebe. Tor ih odmeri, i tresnu svom snagom šakom po zemlji. Divovi se pogledaše, i krenuše na njega. Bitka nije trajala dugo. Tor hitnu svoj gromoviti čekić, i on mu se vrati. Div se zatetura i pade, smrskane glave. Drugog pogodi pesnicom ispod srca, lomeći mu rebra. Trećem je gotovo odlomio glavu Mjolnirom. Ostali se razbežaše, a Tor odsutno pogleda prema jugu, misleći na Sif i bika.

Zaštitnik

Odin je video kako je Tor pobio džinove koji su stalno navaljivali na Esir, dom bogova, i suze mu navreše na jedino oko koje je imao. Pozvao je sina, i predstavio ga svima:

- Ovo je Tor, najjači među nama; on je zaštitnik bogova, uništitelj divova.
Odin se okrenu prema svom divljem sinu, kako bi mu nešto rekao, ali ne mogaše dugo da izdrži pogled očiju koje su gledale kroz meso, pravo u dušu.

- Putuj, sine! Neka te od danas nosi ova dvokolica, a nju neka vuku ova dva jarca, Tangrisnir i Tangnjestr. A kada dođeš kući, u Asgard, znaj da te čeka tvoja zemlja - Trudvangr, i tvoja odaja u Esiru - Bilskirnir - reče ipak Odin, gledajući na drugu stranu.
Tor pogleda poklon, on beše dragocen. Ništa nije bilo brže od dvokolica koje su vukli jarčevi, čije je meso bilo crveno i slatko. Mogao je, znao je, svako veče da ih ubija i jede, a iz njihovih bi kostiju preko noći uvek izrasli novi Tangrisnir i Tangnjestr.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Nevino jesenje srce

Pesma duboke šume još čuva tajnu posvećenu svojoj miloj starici. Mirisni akordi se rasipaju po julskom sumraku; nose pesmu o kolibi od trulog drveta i tužnoj sudbini uvenule deve. Oko kolibe, koja ima trnje umesto krova, raširila se ograda od kočića bele breze; nabijeni na kočiće, jezivo se krevelje maleni ostaci mnogih nevinih tela. U dubokoj šumi, gde je večni mir, gde sunčevi zraci ne dopiru do zemlje, skrila se ova kolibica bez prozora i zvuka; a u njoj ukleta za sva vremena - nekad najlepši biser zornih polja, a sada smežurana i potamnela - Jaga. Živi u kolibi sa pilećim nogama i krovom od trnja.

Usud pamćenja

Jaga sedi u mraku svoje kolibe u dubokoj šumi; za Jagu nema smrti, bar ne onakve kakvu ljudi zamišljaju. Prepuštena sama sebi, Jaga se hrani opalim lišćem i crvićima koji prelaze preko njenih uvelih stopala. I onda, kada se Jaga zagleda u mračne krošnje drveća koje je tu duže nego ona, seti se mladosti. Umesto suza, koje je odavno potrošila, nasmeje se odvratna baba pakleno, i još bešnje stane da žvaće kašu od crva i lišća koju satima mulja po bezubim ustima. Baba Jaga, vila po rođenju. Prokleta je Jaga, proklet i onaj ko zaluta u duboku šumu, prokleta duša svih ljudi...

Zeleni svodovi

Vila po rođenju, vila po duši, nekada je Jaga lebdela iznad rodnih čestara, nošena slobodom svoje divlje duše. Besmrtne device, šumske sonate, svijale su svoje kolo u sumrak, pozdravljajući život kojim su darivani oni blaženi. A Jaga, vila ispred svih, vodila je kolo. Njeno bledo telo, po kojem se prosula dugačka, riđa, prljava kosa, vrtelo se poput hiljade leptira vođenih božanskom rukom; njene nevine, velike grudi su sa mukom pratile besomučnu igru noćnih kćeri. Jagine oči, poput dva nežna lešnika, zagledale su u dušu onog ko bi susreo taj magični pogled. Vila po rođenju, uhvaćena u sablasno kolo ispod zelenih svodova.

Sunovrat Jage

Opijena plesom, Jaga je jednog nevinog jesenjeg jutra odlutala do ivice šume. Rana rosa je iskrivila pobožne travke; bosonoga Jaga je gazila po njima. I tu primeti vesela i zrela Jaga grupu seljana koji su pošli ka svojoj njivi. Bilo ih je šestoro - četiri domaćina i dve seljanke; Jaga ne beše videla ljude pre toga, pa se zbuni. Nije reagovala ni kad su je uhvatili za ruke i noge, ni kad su je oborili na tlo i grubo je raširili. Četvorica su se potom satima iživljavala nad mladom vilom, praćena podsmehom i usklicima seljanki.

Beskraj

Devet godina potom, potonula i uništena vila ležala je u mračnoj kolibi koju je gradila sve to vreme. Došlo je vreme da da život kopiletu ljudi. Malo, nevino, deformisano telo pomolilo je glavu i istog trenutka se susrelo sa smrću. Jaga, majka, zari satrule zube u vrat svog čeda, učinivši mu kraj. Njegove ostatke, zajedno sa zubima koji ostadoše na njemu da mu prave društvo, nabi na jedan od belih kočića kojima je ogradila svoje počivalište.

Onda se Jaga okrenu prema istoku, i reče: - Deca ljudi će se družiti sa mojim čedom. Dozivaću ih, i čekati u dubokoj šumi...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Eurinoma - Sve-boginja

Mi, Pelazgi, došli smo na mesto koje će se zvati Peloponez. U zemlji iz koje smo krenuli rodiće se onaj koga će mnogi zvati Sinom Boga. Mi, čiji je totem Roda, poštujemo vlast Sve-boginje i njenih Sveštenica. Mi, žene i muževi Pelazgi, prihvatismo za sebe ime Danaja, koji beše došao sa pedeset kćeri. Mi, Pelazgi - Danajci, svima rado pričamo istinu o postanku sveta. Poslušajte je.

Ples nage boginje

Haos, bezupitni uzrok, prostiraše se do granica mogućih misli. Nadmoćna Eurinoma, Sve-boginja, podiže se u momentu koji će odrediti sudbinu svetova. Naga, prelepa, bleda i ljutita, ona odvoji vodu i nebo, kako bi imala po čemu da gazi. Nadmena i drska, zaplesa zanosno na talasima, krećući se na jug. Strasno njihanje kukovima stvori vetrove, koji se rasprsnuše između vode i neba. Ona ih oseti na svojim nabreklim, belim dojkama, i preplavi je nezajažljiva žeđ za stvaranjem.
- Neka bude - reče divljakuša Eurinoma i protrlja Severni vetar dlanovima.

Zmija tvorac

Iz ruku boginje se stvori zmija Ofion. Eurinoma, ugledavši moćno telo prazmije, oseti navalu strasti i još zanosnije zatrese znojavim telom. Ofion, bez izbora, posluša svoju požudu i obavi se oko boginje, krenuvši da je oplođava. Posle svetog skrnavljenja, Eurinoma povrati svoju nevinost uzevši oblik golubice, i leže na površinu vode. Tamo je Golubica ležala sve dok moćni i ponizni talasi nisu iz nje izmamili oplođeno i živo Sve-jaje.
- Grej ga, gmizavče - obrati se Eurinoma Ofionu.

On se obavi oko jajeta sedam puta, održavajući iskru života koja je tinjala.

Postanak sveta

Iz jajeta izleteše deca Eurinome - Sunce, Mesec, planete i zvezde, Zemlja sa planinama, rekama, drvećem, biljkama i životinjama. Ona naredi Ofionu da im sada svije gnezdo na Olimpu. Ofion učini kako mu je rečeno, ali, prevaren sopstvenom sujetom, reče Eurinomi da je on stvorio svemir. Ona ga pogleda, pokaza mu strašne očnjake, i prignječi ga nogom. Dok se moćni Ofion koprcao pod nežnim stopalom Sve-boginje, ona ga udari preko usta i izbi mu sve zube iz vilica. A onda zavitla svog ljubavnika u tamu najcrnjeg podzemlja.

Red sveta

Eurinoma nad svaku nebesku silu postavi po Titanku i Titana. Tea i Hiperion zavladaše Suncem; Fojba i Atlant Mesecom; Diona i Krij Marsom; Metida i Koej Merkurom; Temida i Eurimedont Jupiterom; Tetida i Okean Venerom; Zemlju dobiše Rea i Kronos. Iz zemlje Arkadije sada izniče i prvi čovek, koji je nosio ime Pelazg. Posle njega nikoše još neki, koji uzeše njegovo ime da ga nose kao svoje. A Eurinoma, videvši da je svet odrastao, pogleda bezobrazno u Haos iz kojeg je nastala i pojuri ka njemu korakom bestidnice.
I. Ć
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Prvi od mnogih

Tamna senka neznanja i sujeverja još je stanovala duboko u duši ljudi. Još se živelo u blizini velikih šuma; nije bilo mnogo onih koji su izlazili napolje posle zalaska sunca. Ljudi su se silno plašili vukova, i nemilosrdno su ih progonili. Pri kraju šesnaestog veka, seljaci koji su živeli oko Kelna i Bedburga zakleli su se na rat protiv tihih gospodara šume. Mržnja u njihovim srcima je bila jaka, i za kratko vreme poklani su čitavi čopori. Neki seljaci su poginuli u ovom ratu, a neki nikad nisu pronađeni. Neki su, činilo se, nepovratno izgubljeni, ali su se, ipak, vratili. Jedan od njih zvao se Peter Štube.

Od vučjeg roda

- Pusti pse na njega! Ubij! - vikali su raspomamljeni zemljoradnici, sateravši uz jednu liticu ogromnog vuka. On, na njihovo zaprepašćenje, nije hteo da beži po svaku cenu, kao što vuci obično rade. Jedan neoprezni pas se zaleteo i ubrzo platio cenu svoje nesmotrenosti: vuk ga je vešto stezao za grkljan. Seljaci, uznemireni ovim prizorom, stiskali su čvrsto motke, uplašeni na smrt, ali rešeni da ubiju životinju. Odjednom, vuk ispusti polumrtvog psa iz čeljusti i pogleda svoje progonitelje nekako pomirljivo. Pred očima ovih nemačkih seljaka počelo je da se događa nešto što je ljudska rasa po prvi put gledala. Vuk se pretvarao u čoveka.

Istina

Uzbuđenje i neverica su učinili da svi spuste motke i širom otvore usta. Pred njima je stajao nag čovek, i to čovek kojeg su svi dobro poznavali.

- Štube! To je Peter Štube! - uzviknuo je neko iz gomile.
- Đavo! Sam đavo! Štube je vuk! Štube je đavo!
Zaslepljeni besom, oni skočiše na vukodlaka i oboriše ga na zemlju. Svezaše ga i odvedoše u zatvor. Reči o ovom događaju se proširiše nadaleko, i mnogi dođoše da gledaju suđenje čoveku-vuku.

Sud čoveka

- Peter Štube, jesi li sklopio pakt s vragom i ubio osmoro navedenih ljudi u proteklih šest godina? Viđen si kako od vuka postaješ čovek. Već si priznao da si ubio brata i sestru Miler, decu koja su pošla na bunar.
- Ja sam Peter Štube, ili sam to nekad bio, pre nego što sam otišao u šumu. Ne svojom voljom, otidoh u najcrnji mrak hrastova; u ponoć, pod mladim mesecom, sagnuh se i dodirnuh pokrov od mahovine. U njemu beše otisak vuka; u taj otisak voda je doticala iz jednostavnog izvora. Dodirnuh vodu usnama, ne svojom voljom, i otpih.

Sud zveri

- Ne svojom voljom, progledah tada očima vuka, a u meni se naseli tužna duša vuka. Videh kako ljudi, a s njima i ja, uništavahu šumu; gledao sam ih kako ubijaju druge životinje iz zabave; iz obesti. Video sam prvi put ko su ljudi u stvari: gomilice pohlepe, mržnje, straha i bede. Video sam ih kako pale, seku, kolju i lome kosti, sa osmesima na licima. Postideh se, i pokajah.
Nije tačno da sam ubio osmoro za šest godina. Ubio sam mnogo više; među njima i svog sina. Oslobodio sam ga patnje; nikad neće saznati kako je biti čovek; nikad neće patiti, sin moj. Ubijte me, ali znajte, posle mene će doći drugi. Proći će vekovi pre tog dana, znam, ali kada jednom dođu, učiniće kraj izdajničkoj rasi.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Mitovi Apača
Devojčica bez roditelja

U početku ne postojaše ništa - ni Zemlja, ni Nebo, ni Sunce, ni Mesec; jedino tama beše svuda. Iznenada, poput zmije, iz večne tmine iskoči tanki disk, sa jedne strane žut a sa druge beo, i zaustavi se u svom kretanju. U disku je sedeo mali bradati čovek, Tvorac, Onaj koji živi iznad. Kao da se budi iz dugog sna, on protrlja svoje oči i lice obema rukama. Kada je pogledao u beskrajnu tamu, odozgo se pomoli svetlost. On pogleda nadole, i postade more svetlosti. Na istoku on stvori žute trake zore; na zapadu, pojaviše se veliki oblaci raznih boja.

Iz oblaka

Tvorac obrisa svoje oznojeno lice i protrlja ruke. Odnekud se stvori sjajni oblak na kojem je sedela devojčica.
- Ustani, i reci mi kuda si se uputila - reče Tvorac.
No ona ostade nema.
Tvorac protrlja oči još jednom i ponudi ruku Devojčici.
- Odakle si došao? - upita ona pružajući ruku Tvorcu.
- Sa istoka, gde je sada svetlost - odgovori on.
- Gde je Zemlja? - upita ona.
- A gde je Nebo? - upita on, i zapeva: - Razmišljam, razmišljam, razmišljam, šta da stvorim sledeće. I on to otpeva četiri puta, jer četiri beše magijski broj.

Tvorac protrlja svoje oči rukama, a onda ih otvori širom. I gle: pred njima je stojao Bog-Sunce. Tvorac opet protrlja rukama i iz njih ispade Mali dečak.

Stvorenja

Sada svi bogovi sedeše na oblacima baveći se dubokim mislima.
- Šta da stvorimo sledeće? Ovaj oblak je premali - govoraše Tvorac. I on stvori Velikog pauka, Medveda, Vetar, Tvorca munja i neke zapadne oblake u kojima su se krili gromovi.

Tvorac onda zapeva:
- Hajde da stvorimo Zemlju! Razmišljam o Zemlji, Zemlji, Zemlji! Ja razmišljam o Zemlji!

Bogovi se rukovaše, i njihov znoj se pomeša. Tvorac protrlja ruke, i iz njih ispade mala smeđa lopta. Tvorac je udari, i ona se raširi. Devojčica bez roditelja je udari, i ona se još uveća. Svi je stadoše udarati, a onda Tvorac naredi Vetru da uđe unutra i ispuni je. Tako i bi. Onda Veliki pauk isplete crnu nit kojom zakači loptu i povuče je silno na istok; potom na zapad, pa na jug, pa na sever. A loptica se silno raširi na sve strane, i postade Zemlja.

Ljudi

Tvorac pogleda na Zemlju; radost mu obli srce. Sada se okrenu ka horizontu novog sveta i posla Tvorca munja da obiđe svaki kutak Zemlje. Ne prođe dugo i ovaj se vrati sa tri neoblikovana stvorenja, dve devojčice i dečakom. Stvorovi nisu imali oči, uši, kosu, usta, noseve niti zube. Tvorcu se to ne svidi, pa protrlja rukama i svakom od njih dade oči, uši, kosu, usta, noseve i zube. Tako postadoše prvi ljudi - Apači.

- Ti, dečače, nosićeš ime Dečak-nebo, i bićeš poglavica Nebo-ljudi. Ti, devojčice, zvaćeš se Kćer Zemlje, i brinućeš se za Zemlju i njeno žito. A ti ćeš učiniti da svi ljudi budu zdravi; zvaćeš se Polen-devojčica - govorio je prvim ljudima Tvorac.
Onda se okrenu bogovima, i reče:
- Neka ljudi vladaju Zemljom. Mi ćemo pronaći novi dom u oblacima.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Jevrejska mitologija

Nevernica iz ogledala


NJen dom je u ogledalima, u kojima ženski rod bez daha posmatra svoje kovrdže i bujne dojke. Ona, prognana, dala je život demonima iz pećine, Lilim, koji se još davno razleteše po celom svetu. Lilit, neposlušna, ponosna, beše prva žena koju Jahve beše stvorio od zemlje, od iste one crne zemlje kao i Adama. Lilit, gorda u svojoj lepoti, ne htede da se pokori surovoj Adamovoj želji (da legne ispod njega), nego htede da bude jednaka, kakva i jeste. Adam se ražesti, i htede da je uzme na silu.

Lilit ustuknu, besno prosikta pravo ime Stvoritelja, i ispruži novorođena krila; Raj je uskoro bio daleko na istoku. Tvorac vide sve to i uze da od rebra čoveka napravi ženu koja će biti poslušna. Lilit, prva od žena, živeće zato doveka u crnoj tami slobode. A svaka žena, jednim pogledom u ogledalo, postaće kćer Lilit, zauvek.
Nepokorna

Sada, dok pati u dubinama mračne pećine pokajanja, Lilit još razmišlja o drevnoj pobuni. I ponosna je na to što je uradila, rešena da istraje. "Zar je trebalo da prihvatim volju onog koji je od istog mesa kao i ja? Lilit, žena, da legne ispod Adama, muškarca? Da tako zapečatim sudbinu svih svojih kćeri? Radije ću zauvek drhtati u ovom mraku, neka mi tiha smrt umiri kosti; neka žene znaju, u svetu ogledala čeka ih Lilit, prokleta, da im govori o lepoti i snazi, o volji i stvaranju života.

I tako će biti dok sve moje kćeri ne ustanu, tražeći ono što im pripada po rođenju" - šapuće Lilit, demon, samoj sebi. Radije će biti jednaka sa Samaelom, nego se pokoravati onom što nije pravedno; to je suština Lilit. Radije će goreti u Paklu, slobodna, nego se pokoravati u Raju. Lilit, žena.

- A ti, Evo, kćeri, seti se uvek zmije koja je iskušala tvoju ćud; jer to, nedostojna, bila sam ja, Lilit - govori ona praznini tmine.
Porod
Neshvatljivi zakoni Edena učiniše da Lilit dobi dete Adamovo. Srdžba i tuga ga učiniše posebnim, za sva vremena. On, zvani Asmodeus, biće prisutan kada ljudi označe svoj kraj, i do tada će ih podsećati na to. Posle njega dođoše druga deca, manje joj draga. Lilim, deca Lilit, demoni noći, nose u svojim praznim žilama njen pravednički bes, ali nikada njenu ljubav.

Lilim su osuđeni na smrt, stotine njih svakog jutra pada pod mačevima anđela. Zato Lilit dolazi sa mrakom i krade živote iz ljudske odojčadi. Samo imena tri anđela koja Tvorac posla da uhvate Lilit biće zaštita od strašne osvete prve od žena. "Sanvi, Sansanvi, Semangelaf", pisaće na amajliji koju mora nositi dete, i to osam dana ako je žensko ili dvadeset, ako je muško.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Nordijska mitologija

Loki

Džinovima, drevnim neprijateljima bogova Asgarda, rodio se Loki, najjači među njima. Loki, čist i uzvišen, ledenog pogleda i srca, srete jednom u davno vreme Odina, prvog od svih bogova. Nikad pre div ne vide moć poput one koja je dopirala od Jednookog. Džinovsko srce zaigra i on ustuknu pred božanstvom.

Odin ga odmeri, a u pogledu mu zasvetle iskra nade - da će večni rat sada biti okončan. On uhvati džina za ruku i zaseče je nožem, tako da krv poteče; onda zaseče i sebe - Odin i Loki postadoše braća po krvi. Tako Loki uđe u Asgard i dobi moći bogova. Tako poče i propast ovog sveta.

Borba
Loki zavole Asgard na svoj način, ali ostade veran i braći svojoj - divovima. Bežao je dugo od svoje sudbine, zabavljao se donoseći naizmenično zlo i dobro ovom i drugim svetovima ali, znao je u srcu, dan odluke će doći. Moraće da odluči kome je veran, da li je bog ili džin.

Mudri Loki je ubrzo savladao tajne vatre; drugi bogovi su u njemu videli mudrost kakve nije bilo u Asgardu. Čak su Odin i Tor uživali u društvu Lokija na dugim, hladnim putovanjima. A kad nije bio s njima, okretao se prastarim džinovima, od kojih su ga jedni obožavali, a drugi prezirali.

Deca Lokija
Loki je bio bog, ali s telom džina. Imao je zato mnogo žena i ljubavnica. Prva, Angrboda, ledeni džin, darivala mu je troje dece - savršenih divova. Oni odmah postadoše velika opasnost za bogove Asgarda, nasledivši Lokijevu mudrost i snagu. Pa ipak, oni bejahu samo neznatna pretnja u odnosu na drugu Lokijevu decu.

Hel, kraljica mrtvih, njegovo je najmlađe dete. Ona živi u Podzemlju, gde u smrt odlaze gotovo svi Vikinzi, osim odabranih ratnika, koji piju vino s Odinom, u Valhali. Drugo dete je Midgard, koje postade zmija. Midgard je rastao i rastao, pa ga bogovi baciše u more. Tamo on izraste do neslućenih razmera, sve dok ne obmota celu Zemlju. Onda ugleda svoj rep i poče da ga guta; da jede samog sebe.

A treće, ono koje će, ispostaviće se, doneti konačnu propast Odinovu, beše isprva samo nejako štene omiljeno u Asgardu. Fenrir, vuk. Ubrzo njegova duša pokaza svoje otrove, a Odin usni da ga u doba Ragnaroka, poslednjeg obračuna, Fenrir, ogromni vuk sa srcem od čistog zla, proždire. Istog časa kad se probudio, Odin shvati da to nije bio san, već slika volje njegove sudbine. Fenrira odmah savladaše i okovaše; zauvek, mislili su.

Darovi iz pakla
Uz ove grozne poklone svog semena, kojima Loki zapečati sudbinu bogova i ovog sveta, Loki dade bogovima i mnoge poklone. Tor mu je dugovao svoj moćni čekić, Sif svoju zlatnu kosu, a Odin svoje ubojito koplje, magične prstenove i Slejpnira, konja sa osam nogu koji se nikad ne umara. Opsednuti bogatim poklonima kao igračkama, bogovi nisu ni primetili kako tihi severni vetrovi donose Fimbulvetr, večitu zimu. Nisu primetili ni kako se Hel sprema za veliku bitku. Ni kako Midgard hoće napolje, na kopno. Nisu primetili ni da su moćni okovi preslabi za užasnog vuka Fenrira. Odinovo jedino oko nije videlo nagli i strašni dolazak divova. A kad su postali svesni proloma zla, sve već bi zauvek kasno.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Valkirje, pletilje rata

Krvavi mesec se uzdiže iznad bojnog polja, obasjavajući duge plave kose onih koje biraju putnike u Valhalu. Votan, otac sviju, poslao je još jednom svoje deve da mu dovedu one Vikinge koji su umrli najčasnijom smrću. Blede, dugokose, plavooke deve sede na svojim veprovima od zlata obasjane crvenom svetlošću, gledajući bezdušno na scene užasne bitke. Uskoro je sve gotovo; Vikinzi su izvojevali još jednu pobedu, a Valkirje silaze ka onima koji su mačem i srcem zaslužili svoje mesto u Valhali, pored Votana, i pored Freje, na nebu. Tiho prilaze jednom po jednom palom ratniku i oslobađaju njegovu dušu od teškog bremena ovog sveta.

Nebesko carstvo

Freja, kći Njorda, dočekuje raširenih ruku neke od ratnika koje za ruku vode Valkirje. Freja, čiji je presto u Folkvangu, nebeskom carstvu, gleda kako iskasapljeni, krvavi, dugokosi ratnici s mukom prate kočije koje vuku strašne šumske mačke. Boginja onda ustaje i gladi po svilenim kosama svoje Valkirje, deve ledenih srca i udaljenih pogleda.

- Votanove kćeri, Valkirje, vi ste one koje birate zaklane, po svojim mističnim zakonima. Kao i uvek, ovi Vikinzi su se borili u ime Votana i zaslužili su večni život u društvu bogova - obrati im se Freja, izbegavajući da gleda tihe Valkirje u oči.

Hladne i tihe poput noći, one ne sačekaše da boginja završi svoje obraćanje, nego odjezdiše ka drugom bojnom polju; zveket oružja već je natapao požudom mesto gde su nekad stajala njihova srca.

Žrtva u krvi

- Valkirje predu sudbinu svakog od nas! Zato im prinesimo ovu žrtvu... Video sam svojim očima kako se neustrašivi ratnici, najjači među nama, u žaru borbe ukoče, sputani konopcima užasa koje su one splele - govori jedan od ratnika okupljenih oko žrtve (disablot) namenjene bezdušnim devama.

Brinhilda, jedna od besmrtnih, stoji odmah tu, pored, gledajući kroz žrtvu, ratnike i nož koji zaseca grlo životinje. Njene oči, prazne poput tuge, fiksirane su za neki udaljeni objekat na horizontu. Njen alftarham, nevidljivi ogrtač, skriva je od pogleda smrtnih, njene prazne misli skrivaju je od pogleda samih bogova.

Votanova deca

Pali ratnik ulazi u predvorje Valhale i pred njim se ukazuje tron Votana, Sve-oca. Na ramenima mu sede dva gavrana, Hugin i Mumin. S leve strane su Ejnherjar, sinovi koje je učinio svojima, a s leve Valkirje, kćeri koje je uzeo pod svoje. Drevni bog blagonaklono posmatra ratnike, ponosan; Ejnherjar su takođe zadovoljni što im u društvo dolaze junaci bez straha; jedino su Valkirje nezainteresovane, nečujne. Jedino Valkirje nemaju srca; nemaju straha; nemaju duše. Čak i moćni Votan strepi od čeljusti vuka Fenrira. Samo Valkirje ne strepe, jer one su strepnja sama.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Indijanski mitovi - Narod Jokut

Orao i Vrana

Dugo je Zemljom vladala velika voda; to je bilo davno. Dok je sve bilo ispod vode, nije bilo živih stvorenja. Onda se jednog dana iznad nepregledne vode i ispod nedostižnog Sunca pojavio Orao na čijim je leđima stajala crna Vrana. Orao je kružio i kružio, sve dok nije pronašao Veliki panj. Tu je sleteo da se odmori. Vrana je sišla sa Orlovih leđa i stala da gleda unaokolo. I Orao je posmatrao duboku, beskrajnu sivkastozelenu vodu. Nebo je bilo blistavo plavo; preko njega je bilo prevučeno svega nekoliko dugih oblaka. Orao i Vrana su bili spokojni.

Želja za zemljom

Ispod vode su videli male ribe, koje bi povremeno iskočile igrajući se. Orao i Vrana bi uhvatili poneku ribicu s vremena na vreme da utole glad. Igrali su se tako, nošeni lakim povetarcem vremena pre svih sećanja. Leteli su daleko i visoko. Leteli su danima, a odmarali se noćima. I uvek su se vraćali na onaj isti panj. Ali nisu videli ni leteća stvorenja ni zemlju.

- Kako da smislimo način da napravimo zemlju? - upita Orao Vranu.
Znali su da ne mogu da zarone dovoljno duboko da bi došli do blata, a da ribe ne mogu poslužiti samo za hranu. Dugo su Orao i Vrana kružili iznad beskrajne vode, razmišljajući o načinu na koji bi napravili zemlju.

Iz daleke dubine

Jednog jutra ih iznenadi bućkanje vode oko panja. Ugledali su Patku, koja je spokojno plivala. Zaronila bi i ne bi je bilo neko vreme, a onda bi se pojavila sa ribama i blatom u kljunu. Vrana i Orao se pogledaše. Može li patka doneti dovoljno blata da od njega naprave zemlju, kopno? Kako da joj objasne šta žele od nje?

Orao se doseti: loviće ribu umesto patke i ostavljaće joj je pored panja. Tako će ona znati da oni žele blato. Patka nauči ubrzo šta Orao i Vrana žele od nje i rado je donosila pun kljun blata da bi u zamenu dobila svetlucavu i ukusnu ribu. Orao bi uzimao blato i pravio gomilu na svojoj strani panja, a Vrana bi isto to činila na svojoj strani. Patka je stalno ronila i zato je bila uvek gladna. Malo po malo, gomila blata je bila sve veća.

- Patka nam pomaže da napravimo novi svet. Podelićemo ga s njom - reče Vrana Orlu.
Prevara
Gomila blata je rasla, a voda se polako smanjivala. No, oni su još uvek tražili kopno. Orao jednom odlete daleko, u potrazi za zemljom, i ne bi ga do zalaska Sunca. Kad se vratio, primetio je da je Vrana u njegovom odsustvu stavljala više zemlje na svoju stranu. Orao se naljuti i odluči da od tada daje Patki po dve ribe kako bi mu ona donosila duplo više blata.

Uskoro se ukaza i tlo, ispod sve te vode. Orlova gomila je bila sve veća od Vranine, ali ona ne shvataše zašto. Patka je nastavila da donosi blato od kojeg su Orao i Vrana pravili dve strane novog sveta. Voda se jednog dana povuče tamo gde je i sada i Orlov i Vranin svet se osušiše. Vranin deo je sada bio veliki, ali i dalje mnogo manji od Orlovog. I tako će zauvek i ostati.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Indijska mitologija

Kali, krvožedna majka

Kao što sve boje nestaju u crnoj, tako svi oblici i imena nestaju u Kali

Ni u jednoj svetskoj mitologiji ne postoji koncept poput Kali. Nijedna druga civilizacija nije izrodila misao koja tako verno prenosi najintimniji strah, srce mraka, kojeg se tako silno plašimo. Prelepa, neutoljena Kali nežno započinje svoj ples u životu svakog od nas, govoreći nam da je vreme da se suočimo sa svojim strahovima. Kali pleše, kao što je plesala onog dana kada se sukobila s mračnim demonom. Kali, krvožedna, isekla je njegovo crno meso i napila se željno krvi; ukus je nagonio u sladostrasni trans. Kali je igrala.

Ime Boginje

Crno Vreme, Kali, manifestacija je ženskog principa, Boginje Majke. Kali je energija kojom Šiva uništava svet, samo da bi ga ponovo stvorio, očišćenog od greha, neznanja i truleža. Kali je Šakti Šive, njegov praktični, ženski princip. Zanimljiva analogija sa astrofizikom kaže da je Kali nalik crnoj rupi, koja proždire svu materiju, oduzimajući joj oblik i dimenzije; bezoblična praznina puna onoga što je nekad bilo i što će opet biti; princip uništenja. Prvi pomeni Kali su u Vedama i Upanišadama; naga, krvožedna i dugokosa deva; sličnosti sa boginjama Dravida su očigledne. Sazrela rana indijska misao otelotvorila se u Kali; jedan princip, prepoznat ovde kao nikad pre ili posle - princip uništenja bića kao iskre koja održava njegovu vatru - dobio je svoju prelepu formu u Crnoj Boginji.

Žrtva u krvi

Da bi se došlo do suštine Kali, prinose joj se žrtve. Mladi životi ljudi i životinja, nevini poput Crne Boginje, oduzimaju se da bi se potvrdila mistična istina kruga života i smrti, čiji je prvi Avatar Kali. Iako su ljudske žrtve za Boginju već vekovima zabranjene, nije retkost da u Indiji vlasti i danas povremeno obznane kako se u zabačenim krajevima severoistočne Indije ovakve pojave još dešavaju.

Rođenje

Prvo rođenje Kali odigralo se u toku bitke Parvati - Majke Boginje, i demona Daruke, koji se usudio da zapreti bogovima. Parvati se raširila, a iz nje je, naoružana krvavim sečivima, izletela Kali. Daruka se ustremio na svoju novu protivnicu, ali Kali, odsecala mu je u orgazmičkom zanosu deo po deo mračnog tela. Dugo je, zatim, pila slatku krv iz odsečenih delova Darukinog tela; pala je zato u krvoločno pijanstvo. Tad je započeo ples kojim je Kali ništila sve oko sebe. Tek je Šiva učinio da ples prestane, pre kraja ovoga sveta. No, zapisano je da će Kali nastaviti svoj ples i da će tada doći kraj svega.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:03:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.