Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 20:50:24
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ikarus S-49  (Pročitano 6845 puta)
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.2
mob
SonyEricsson C702i
Imajuci u vidu vreme kad je uveden u upotrebu,vrlo je verovatno da je zaista posledni klipni lovac...
U to vreme su svi vec uveliko uvodili i razvijali mlaznu avijaciju...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

s49-2.jpg
(25.93 KB, 600x383)
s49-3.jpg
(35.67 KB, 600x358)
s49-4.jpg
(56.68 KB, 600x303)
« Poslednja izmena: 26. Sep 2008, 23:33:32 od samuraj77 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
To bi bilo fenomenalno ako bi se utvrdilo. Trebalo bi ispitati zemlju po zemlju, koje su avione proizvodili u to vreme i tako proveriti. Nije to ni tako mnogo.
A, lep avioncic. Ne bi bilo lose kada bi mogao da se ima jedan u letnom stanju Smile. Ova "eskadrila veterana" koja se sada formira - vec je tu jedan "kraguj", bi mogla da ima i S-49 u svom sastavu. Ne znam da li su to planirali i da li i koliko ovih aviona uopste danas postoji? Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 877
Zastava Pored vrlo prometne ulice :(
OS
Windows XP
Browser
Google Chrome 0.2.149.30
mob
SonyEricsson K800i
Pogledao sam liste sa vikipedije, ako je ona kompletna (a čini mi se da ne fali mnogo), onda naš S-49 jeste poslednji klipni lovac uveden u upotrebu...
Sa druge strane, S-49 se ne nalazi na tim listama, tako da je moguće da fali još neki avion, samo ne znam ko je mogao da proizvodi novog klipnog lovca u tom periodu...  Smile
Bacite pogled na liste, možda je meni nešto promaklo: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_military_aircraft
 Smile

IP sačuvana
social share
Ретко која жена виси о руци мушкарца који је био одиста човек њеног укуса.
 Јован Дучић
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 431
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
"Konstruktorski tim Ilić, Sivčev, Zrnić, planirao je proizvodnju poboljšane verzije aviona IK-3. U tu svrhu isipitivana je mogućnost ugradnje jačeg motora. Prvobitno je planirano da se u avion ugradi motor Hispano-Suiza 12Y-51, snage 1.100 KS, ali je zbog pada Francuske ovaj motor postao nedostupan. Zbog toga je razmatrana mogućnost ugradnje nemačkog motora Dajmler-Benc DB 601A. U tom cilju jedan ovakav motor ugrađen je u britanski lovački avion Hoker Hariken koji je po licenci proizvođen u Jugoslaviji. Rezultati su bili izuzetni, ali je rat sprečio dalju realizaciju modernizacije IK-3. U isto vreme u jedan IK-3 ugrađen je britanski motor Rols-Rojs Merlin III snage 1.030 KS. Na ovom avionu, koji je po performansama bio ravan sa nemačkim Meseršmitom Me-109 E, tokom Aprilskog rata leteo je najuspešniji pilot JKRV, narednik Milisav Semiz, čiji je serijski IK-3 teško oštećen 7. aprila, prilikom sletanja na Zemunski aerodrom."

Iz zadnje recenice vidimo da je tek sa 1030 KS IK-3 mogao da parira Bf.109E. Originalan motor je imao super rezultate na IK-3 u odnosu na MS406, ali 1941 donosi zahteve koje taj motor ne moze da realizuje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
Da ne gnjavim mnogo... Mr. Ace jel imas sliku doticnog IK-3?
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 431
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ja gotovo uopste nemam slike aviona iz WWII na racunaru  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 45
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
BlackBerry 8900
KOliko čitam po forumima, preslabi motori bili su uvek kritična tačka avijona proizvedenih na tlu Juge (G4, orao, IK3...)?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Uvek i svuda pojavljivali su se "preslabi" motori. Uglavnom se desava da se motori pojacavaju - odatle razne varijante i serije istih aviona, izmedju ostalog.
Naravno nije ovo pravilo, ali ima dosta slucajeva.
E, sad, sa mlaznim motorima ne znam koliko je to slucaj? Smile
« Poslednja izmena: 29. Sep 2008, 00:36:26 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
Motori, naoruzanje kao i elektronika su nam uvek bili slaba tacka. Al eto- negde '32 doso covek sa zahtevom da se ispita mlazni motor i da se uvede u naoruzanje Jugoslavije i komisija ga odbije sa obrazlozenjem da covek oce pare!!! Inace u komisiji je bio i porucnik Mihailo Zivic iz Krusevca koji je kasnije stradao kao komunista pa me ne bi cudilo da je sledio Kominternin stav o rusenju Jugoslavije.

Eto- skup nam bio mlazni motor pocetkom tridesetih al onda posledice nisu bile takodje jeftine  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Ej, takav stav i neodlucnost, te zavist sto bi neko mogao da zaradi, plus glupost kod nekih glavesina, prate nas jos od pre Prvog svetskog rata. Sta je to, kao nekakvo prokletstvo? Zasto da "komsiji crkne krava", nikada mi nece biti jasno. Smile A mogli bi da rasturamo u svim oblastima! Smile
A to sjebavanje u vreme komunizma u vezi zarade para - to sam imao u porodici - cale mi je konstrusiao prvu domacu celiju za elektrolizu NaCl (dobivanje hlora), pa je fasovao radnicku pobunu unutar fabrike i kredom ispisane parole protiv "tehnokrata", davne 1963. Ma pusti, ludilo.
Da li je sada bolje? Nesto nisam uveren, mislim da je samo promenilo spoljnju formu.
Ocel' se pojaviti neki politicar koji ce da pogleda malo unazad na takve cinjenice pa da krene drugacije...
Mnogo smo pokvareni i korumpirani i zato nam je "cvrsta ruka" uvek funkcionisala, a ovo sad...valjda ce i to da prezivimo, a uveren sam da ce morati da se postuje i sprovodi zakon, ali ravan za sve, inace nista od nas. Sve lopove u buvaru, cvrst zakon, a onda pamet napred.
Nema predaje! Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 20:50:24
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.211 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.