Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Školske torbe su preteške  (Pročitano 3595 puta)
08. Avg 2008, 01:47:48
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Prema nalazima sistematskih pregleda više od jedne trećine učenika i studenata ima nepravilno držanje, oko 40 odsto ima jače izraženu deformaciju stopala, a deformacije kičme su češće kod devojčica.

Ortopedi preporučuju da dete ne nosi školsku torbu težu 15 odsto od telesne, što znači da dete teško 20 kilograma može da nosi tri kilograma bez opasnosti po zdravlje.

Lekari preporučuju da se pri kupovini školske torbe vodi računa da bude lagana, anatomski oblikovana i napravljena od materijala koji ne propušta kišu koja bi mogla da uništi knjige u torbi, a dno treba da bude od tvrdjeg materijala da ne bi od težine knjiga brzo puklo.

Težini đačke torbe doprinosi i njena veličina, a napadno reklamirane velike pernice koje su pune suvišnog pribora, olovaka i flomastera nekada su teške i kilogram.

Nastavnici mogu olakšati život školarcima tako što u školskom ormaru mogu da ostave nekoliko praznih polica za knjige učenika, tako da bi djaci kući nosili samo knjige koje su im potrebne za naredni dan i one koje su im potrebne za učenje.

Stručnjaci smatraju i da pri odabiru svezaka treba svakako preporučiti one manjeg formata, odnosno A5, a ne A4, iako većina profesora zahteva velike sveske, a šest velikih svezaka dvostruko je teže od šest malih - 1,5 u odnosu na 0,70 kilograma.

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Školski ranac treba da ima široke kaiševe za ramena

Školski rančevi i torbe već se nalaze u ponudi dečjih prodavnica, knjižara i hipermarketa. Prilikom kupovine odlučite se za torbe i rančeve koji su napravljeni od mekanog i lakog nepromočivog materijala i koji nisu sami po sebi teški.

Kičmeni stub se razvija do osamnaeste godine, pa lekari savetuju da detetu kupite ranac koji će nositi na oba ramena jer će tako težina ranca biti ravnomerno raspoređena na težinu tela.
- U suprotnom, težina ranca će opteretiti samo jednu stranu što može da prouzrokuje krivljenje kičmenog stuba i deformitet stopala. I kada se nosi na oba ramena, ranac ne sme da bude pretežak. Nošenje preteškog ranca odražava se na celokupno zdravstveno stanje deteta, kao i na koncentraciju i motoričke sposobnosti (izdržljivost, brzinu, spretnost), što sve utiče na uspeh u školi - kaže za „24 sata” Maja Ivanović, doktorka opšte prakse.
Bilo bi dobro da ranac ima i ojačanja za ramena i da nema
metalne aplikacije, oštre ivice i dodatake od tvrde plastike koji mogu da povrede decu mlađeg uzrasta. Širina ranca treba da bude kao i širina leđa deteta, a maksimalno kao širina ramena.
- Školska torba treba da odgovara konstituciji deteta. Trebalo bi da ima što šire, mekane kaiševe za ramena, koji pomažu da se teret bolje rasporedi, dodatno ojačanje na leđnoj strani, a poželjno je da postoji i kaiš koji se zakopčava oko struka i tako daje još jednu tačku oslonca - kaže za „24 sata” Isidora Vukelić, učiteljica u Osnovnoj školi „Žarko Zrenjanin”.
Ipak, kaže ona, najvažnije je podsticati decu da torbu nose na oba ramena i da se u njoj nađu samo knjige i sveske potrebne za taj dan. Deca bi trebalo da pažljivo pogledaju raspored časova, a ne da svakoga dana nose sve knjige i sveske. Takođe, trebalo bi izbegavati velike i teške pernice koje su često prepune nepotrebnim priborom.
Važno je da detetu pokažete kako pravilno da nosi torbu. Kaiševe podesite tako da dno ne bude ispod struka, a vrh ispod linije ramena.
Kao dobar izbor pokazale su se torbe sa točkićima koje leđa deteta potpuno oslobađaju tereta.

Veće knjige stavljajte pozadi

Poželjno je da školska torba ima veći broj pregrada, ali treba povesti računa da se one pravilno popune. Ako sveske i knjige nisu adekvatno spakovane može da se poremeti ravnoteža deteta kada nosi ranac. Zato na leđnoj strani koja treba da bude ojačana, treba staviti veće i teže knjige, a napred manje i lakše.


Izvor: 24 Sata
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
SonyEricsson w350
moj drug iz odeljenja nosi ogromnu torbu, uvek nosi sve knjige i sveske, i ima problema sa kicmenim stubom, poceo je da mu se krivi...

sto se mene tice, ja nosim onu tzv. postarsku torbu, mada mi je kais do kraja olabavljen, i torbu mi je negde do kolena dole... ali ja ne nosim ni one knjige koje mi trebaju za taj dan, a kamoli one koje mi ne trebaju... ali zato imam ogromnu pernicu, punu svega i svacega...
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Floyd i ja smo svojevremeno nosili svesku....svaki dan ju je drugi nosio kuci:)
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
SonyEricsson w350
pa da, sveska je dovoljna... Smiley
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
i vise nego dovoljna Smile
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


*Kako koristim kosmo disk, moja zena vise ne hrce*

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 5204
Zastava Nova Pazova↔Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Nokia onaj veliki
I nju smo nosili da ne bi sedeli na ladan beton u parkicu... Smile
IP sačuvana
social share
Top teme:
:: Da li pishate pod tushem ::
:: Ima li petao penis? ::
:: Koje vam jaje vise visi? ::


...histerija znaci kadse covek dere iz petnih zila smrt smrt smrt!!...
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.