Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Modernizacija Supergaleba do nabavke novih aviona  (Pročitano 46023 puta)
01. Avg 2008, 15:38:47
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 446
Zastava you are here
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
BEOGRAD - Vojska Srbije planira da do kraja godine započne obimnu modernizaciju i digitalizaciju 15 školsko-borbenih aviona domaće proizvodnje Supergaleb G-4, a da sljedeće godine, u zavisnosti od finansijskih mogućnosti, kupi jedan do dva ruska transportna helikoptera Mi-17.

Komandant Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane Vojske Srbije general-major Dragan Katanić je u intervjuu povodom Dana avijacije, rekao agenciji Beta da je Mi-17 izabran kao najpogodniji helikopter za vojne ali i civilne potrebe, jer se može koristiti i za gašenje požara i pomoć stanovništvu u slučaju elementarnih nepogoda.

Prednost tog tipa letjelice je i velika sličnost sa helikopterima Mi-8 koje Vojska Srbije ima nekoliko decenija, zbog čega će se izbjeći dodatna ulaganja u obuku pilota i mehaničara.
Prema njegovim riječima, cijena jednog helikoptera Mi-17 je oko pet miliona evra.

- Budućnost avijacije se ne može zasnivati isključivo na remontu, već je vrijeme da se polako uđe u proces obnavljanja- rekao je Katanić i podsjetio da je posljednji avion iz inostranstva kupljen još 1987. godine - 16 “Migova 29” iz Sovjetskog saveza.

Katanić kaže da se u Ministarstvu odbrane trenutno odlučuje kojoj će inostranoj firmi biti povjereni poslovi modernizacije i digitalizacije opreme domaćeg aviona G-4, nakon čega će biti omogućeno da se ti avioni upotrebljavaju sve do 2030. godine.

General je rekao da se planira ugradnja najsavremenije elektronske avionske opreme, koja će u velikoj mjeri povećati mogućnosti tog aviona u obuci pilota i uvećati njegovu borbenu upotrebnu vrijednost, jer će biti omogućeno korišćenje vođenih, takozvanih “pametnih” bombi i raketa za dejstvo po ciljevima na zemlji i u vazduhu.

Cijena modernizacije i digitalizacije G-4, prema procjeni Katanića, biće između četiri i pet miliona evra po letjelici, u šta ulazi i generalni remont i produženje resursa do 2030. godine.
Avioni tog tipa iz inventara VS koji ne prođu taj proces, biće korišćeni za obuku do 2016. godine, odnosno do isteka vremenskih resursa.

Potrebu za 14 do 20 borbenih aviona

General-major Dragan Katanić ponovio je da VS ima potrebu za 14 do 20 višenamijenskih savremenih borbenih aviona kao što su Gripen, Mig-35, Eurofajter, Rafal, F-16, F-18 ili Suhoj 30K, ali da će se vojska samo izjasniti o tome kakve karakteristike treba da ima novi avion, dok će država donijeti konačnu odluku o tome koja će letjelica biti nabavljena.

Migovi 29 na remontu

Komandant ViPVO kaže da se na jesen očekuje uključivanje remontovanih Migova 29 u dežurstvo u sistemu PVO Srbije, pošto se u avgustu i septembru uvedu u trenažu piloti koji su ranije leteli na tom avionu i obuči mlađi letački kadar.

On je izrazio očekivanje da će, pošto je rešeno pitanje snabdevanja gorivom, prosečan godišnji nalet pilota VS ove godini biti oko 30 sati.

http://www.glassrpske.com/vijest/8/srbija/9581/lat/Modernizacija-Supergaleba-do-nabavke-novih-aviona.html
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Nokia 6300
Znači, pored remonta 5 MiG-29, 3 Mi-8, 2 Mi-17, 2 Mi-24, 1 An-26 i 1 Yak-40, možemo očekivati za dve tri godine i remont još jednog An-26, nabavku dva nova Mi-17 (nadam se da će biti Mi-171 sa rampom pozadi) zatim 15 modernizovanih G-4 (koju će uraditi stranci, što znači da će mo imati kvalitetne školsko-borbene avione) što znači početak preporoda i ubrzane modernizacije našeg vazduhopšlovstva  Smile Smile Jedva čekam!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

U blizini sam...

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 102
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson s700i
Zvanično sutra ujutro kapije aerodroma Batajnica su otvorene od 8 sati, u 10 počinje program, dođite i uživajte u onome što je do sada remontovano! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
 ma najbolje da prikupe po avio-otpadima delove za P-47 ,pa da i njih modernizuju - mogu da posluze za borbu ,a mogu i za zaprashivanje komaraca ...  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Linux
Browser
Mozilla (Ubuntu-edgy)
Ajde, ajde  @ bf_109_g_6, kuco stara, nemojmo tako malodushno. Raspolozenje, vedro, samo napred. Smile Sta bi ja dao da sad mogu da doletim na Bataju, jeb. Smile

Ljudi neka islika neko to onako pozamashno pa stavite ovde, da merachimo svi zajedno.
Ja sam happy da se stvari pozitivno pomeraju napred.  Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 2238
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Citat
General-major Dragan Katanić ponovio je da VS ima potrebu za 14 do 20 višenamijenskih savremenih borbenih aviona kao što su Gripen, Mig-35, Eurofajter, Rafal, F-16, F-18 ili Suhoj 30K, ali da će se vojska samo izjasniti o tome kakve karakteristike treba da ima novi avion, dok će država donijeti konačnu odluku o tome koja će letjelica biti nabavljena.

Da li neko, od vas koji ste upuceniji, zna koliko je ovo realno? Citao sam negde da je cena Eurofajtera oko 120 miliona $, a Gripena 50-75. Uzimajuci to u obzir cini mi se da necemo jos dugo videti takve avione kod nas.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
To!Mi-17!  Smile Smile Smile
reko bih i-To-Mig 35,al znam da nece biti toga...  Smile Smile
mada,bolje da uzumu Mi-24 umesto 17ica...ipak je najbolji balans...
zato i ne mogu da se nacudim vec 5 meseci(otkako sam citao)zasto ih Rusi tako rasno penzionisu i zamenjuju 28icama kada su 24 bili ko tenkovi i sve izdrzavali u Ceceniji,a 28ice su stalno morale na opravke i preglede...
bas bih mogao da napravim temu o tome uskoro...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4404
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Боље да купе један нов Су-30 него да баце паре на "модернизацију" Г-4....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
mob
Nokia 6300
Citat
To!Mi-17!  Smile Smile Smile
reko bih i-To-Mig 35,al znam da nece biti toga...  Smile Smile
mada,bolje da uzumu Mi-24 umesto 17ica...ipak je najbolji balans...
zato i ne mogu da se nacudim vec 5 meseci(otkako sam citao)zasto ih Rusi tako rasno penzionisu i zamenjuju 28icama kada su 24 bili ko tenkovi i sve izdrzavali u Ceceniji,a 28ice su stalno morale na opravke i preglede...
bas bih mogao da napravim temu o tome uskoro...

Ma mnogo nam je potrebniji Mi-17 nego Mi-24, ali polako, evo sad će na novu godinu i Mi-17/24 da odu u Rusiju na remont. Što se tiče 24ki, jedan mladi oficir je na proslavi Dana avijacije na Batajnici pričao kako oklopni helikopteri i nemaju baš prespektivu na evropskom bojištu i da se mnoga evropska vazduhoplovstva okreću lakim protivoklopnim helikopterima. Nego zanimljivo je da su skinuli rotore sa 17-ica (i stavili ih na kraj stajanke, "daleko" od posetioca.

Citat
Боље да купе један нов Су-30 него да баце паре на "модернизацију" Г-4....

I šta da radimo sa tim jednim Su-30? I šta onda da 2015, kad G-4kama isteknu resursi kupimo od čeha albatrose?  Smile Da pošaljemo na otpad naše divne G-4? Neka hvala, bolje da mi dobijemo 15 kpomada G-4MD nego jedan Su-30. Su-30 ćemo da nabavimo 2012-2015, kad Mig-21 i Orao odu u penziju.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.