Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pitanja i dodatne informacije vezano za vize i osiguranje  (Pročitano 148707 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Pozivno ili garantno pismo?

 

Za neke zemlje potrebno je pozivno, a za neke garantno pismo.

Pozivno pismo predstavlja poziv od nekog državljanina određene zemlje. Ono se najčešće može zameniti rezervacijom hotela (vaučerom). Pozivno pismo predstavlja dokaz da u dotičnoj zemlji nećete spavati na ulici.

Rezervacija hotela je ili besplatna, ili jeftina (reda veličine 10-20$), i obično se može obaviti preko interneta. Potrebno je da pronađete odgovarajući hotel i napravite rezervaciju, koju ćete pokazati u ambasadi kad budete vadili vizu. Rezervaciju kasnije možete poništiti, drugim rečima, niko vas ne tera da zaista odsednete u tom hotelu.

Rezervacija avionske karte je dokument koji mnoge ambasade traže pri izdavanju vize. Rezervaciju karte vršite kod avio prevoznika kog odaberete, i ona je besplatna. Neke ambasade se ne zadovoljavaju ovim, nego traže samu kartu - drugim rečima, morate da kupite avionsku kartu i gurnete im pod nos. Zato obratite pažnju da li vam je potrebna rezervacija, ili karta.

Garantno pismo, osim poziva, treba da sadrži i izjavu onoga koji vas poziva, kojom se pozivalac obavezuje da će, osim što će vam obezbediti smeštaj, hranu, eventualne medicinske troškove itd, on i garantovati za vas, da nećete počiniti neku nepodopštinu. Drugim rečima, vaš domaćin garantnim pismom izjavljuje da je odgovoran za vas, sve dok ste vi u toj zemlji. Garantno pismo je daleko formalnije nego pozivno pismo, i ne može se zameniti vaučerom. Osoba koja vas slabo poznaje možda neće želeti da vam pošalje garantno pismo, jer se time izlaže riziku.

Osoba koja vas poziva će možda morati da plati da bi vam poslala pozivno ili garantno pismo. To varira od zemlje do zemlje. I pozivno i garantno pismo mora biti overeno u odgovarajućoj instituciji (najčešće u miliciji).

U tabeli koja sadrži spisak potrepštine za vize, razvrstano po zemljama, obratite pažnju da li je za zemlju koja vas interesuje potrebno garantno ili pozivno pismo.



Izvor: Serbiatravelers
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Šengen viza

 

"Šengen" je ime gradića u Luksemburgu, gde je, juna 1985. godine, sedam zemalja Evropske Unije potpisalo sporazum o ukidanju međusobnih granica. Danas se u šengenskom sporazumu nalaze sledeće zemlje: Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Nemačka, Island, Italija, Letonija, Litvanija, Luksemburg, Mađarska, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska. Sve ove zemlje, osim Islanda i Norveške, članice su Evropske Unije. Ostale zemlje EU nisu, za sad, u šengenskom sporazumu.

Sa šengen vizom, možete putovati po svim zemljama šengenskog sporazuma, pošto između ovih zemalja ne postoje granice. No, postoje izvesna ograničenja.

Šengen viza može se dobiti SAMO I ISKLJUČIVO u ambasadi u zemlji u kojoj živite.

Ako nameravate da posetite samo jednu zemlju šengenskog sporazuma, vizu morate tražiti od ambasade te zemlje.

Nameravate li da posetite više zemalja šengenskog sporazuma, vizu tražite od ambasade zemlje koja je vaša glavna destinacija.

Ukoliko nameravate da posetite više zemalja šengenskog sporazuma, a nemate glavnu destinaciju, vizu tražite od ambasade zemlje koja predstavlja vaš prvi ulazak u šengen - zonu.

Ukoliko vaš zahtev za šengen-vizu bude odbijen, računajte da ćete biti na gubitku 30ak evra koliko ste dali za vizu, zatim 20% od osiguranja, 20% od povratne karte (ako je karta koštala recimo 250 evra, ode vama 50 evra u džepove sitnih kradljivaca)... Da ne pominjemo pečat - odbijenicu koji vam zveknu u pasoš. Pre nego što odlučite da idete kao samostalni putnik, dvaput razmislite koliko vam se to isplati, i uzmite mapu sveta pa malo pogledajte koje još zemlje postoje.



Izvor: Serbiatravelers
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Zelela bih da otputujem u nemacku u septembru sa drustvom.  vize su ukinute, to mi je jasno, ali da li neko ima iskustva sa agncijama koje organizuju prevoz i da li neko zna mogucnost da se nadju povoljne avionske karte ako se bukira ranije?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1
Zastava vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
kombi prevoz za austriju i nemacku svakog cetvrtka ili petka po sistemu od vrata do vrata
hxxp:|| prevozputnikazanemacku. blogspot. com/
« Poslednja izmena: 26. Jul 2012, 23:51:42 od ratkodj »
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Uz veliku moc, dolazi velika odgovornost!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 70
Zastava Земун
OS
Windows 7
Browser
Chrome 23.0.1271.97
mob
Nokia n96
Zanima ma da li mi za Kipar treba viza ili nesto... Prvi put bi trebalo da idem negde izvan Srbije(sem Crne Gore), pa nznam kako sta. Smile Da li postoji neka povratna karta avionska kao kod buseva ili... znam da malo tupavo zvuce ova pitanja al nemam sa tim  nemam iskustva... Smile
IP sačuvana
social share
VI are THE  čhampions...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.