Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Djeca se rađaju sa osjećajem za dobro i zlo !?  (Pročitano 16537 puta)
Clan u razvoju

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 43
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.21
mob
SonyEricsson k800i
Citat
(Sama cinjenica da lanci DNK samo jednog organizma dostizu duzinu kojom mozemo obaviti citavu Zemlju, je neverovatna, meni jos uvek neshvatljiva. Iz mikroskopskih razmera mozemo dobiti lanac vidljiv golim okom duzine oko 2 metra... zasto bismo se cudili bilo kakvom novom otkricu, kad je i samo otkrice ovih kiselina i genetickog meterijala koji nose, neverovatno savrsenstvo.)
Mala digresija. Duzina niti DNK jedne celije je 2 metra, a sirine 10 atoma. Uza je od vidljive svetlosti oko 120 puta. Zato je i najaci opticki mikroskopi ne mogu videti. Ako bi uzeli, da ljudsko telo ima oko 100000 milijardi celija, dobili bi duzinu , kojom bi mogli Zemlju omotati 5 miliona puta, ne jednom.



Moze se videti golim okom ako napakujes vise razvijenih lanaca, cak se eksperimenti rade sa DNK lancima praseta.(sto mi se ne povezuje sa tvojim podatkom da najjaci opticki mikroskopi ne mogu registrovati jedan lanac)  Smile

A sto se ostalih podataka tice, nisam isla toliko u detalje ali lepo je procitati.. jos prijatnije savrsenstvo.  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Kada stignete na ivicu svetla pod kojim vam je sve poznato
i kada samo što niste napravili korak u tamu nepoznatog,
vera zna da će se dogoditi jedna od dve stvari:
Biće nešto čvrsto na šta ćete stati
ili ćete naučiti da letite.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.20
Vjerujem da lanac DNK ima mnogo bitnijih uloga od toga da li se Zemlja moze njime moze obmotat  Smile kad bi se mogao razmotati ( a ne moze Smiley ).
To su irelevante novinske informacije.

Ako ne znamo ni sta je genetika, niti imamo predstavu o dobru i zlu, cemu sluzi to genetsko secanje?
Sta tek rodjenom bicu znaci genetsko secanje? Ono je tu samo da pomogne da neku informaciju lakse primimo i naucimo. Inace, besmisleno je izraziti  nesto sto nikada u zivotu nismo imali prilike da iskusimo, vidimo, cujemo... to je kao da ste rekli "rodjeni smo pametni i nema potrebe uciti" ... Znaci, sve sto su moji roditelji naucili, nalazi se u genetskom secanju i to mi je dovoljno..? To nema smisla i nikada nece biti tako. Evo kako ja vidim genetsko secanje:
Recimo moja mama je ucila i odlicno znala biologiju ili hemiju, fiziku... nije ni bitno sta... taj genetski materijal je prenela meni, ali i pored toga ja ne znam ni delic toga sto ona zna kada se rodim... Genetski materijal mi jedino omogucava da to lakse naucim nego nesto drugo cemu ona za zivota nije posvecivala dovoljno paznje...
Isto vazi i za dobro i zlo... Ukoliko mi je genetika dobrih i plemenitih roditelja verovatno je da cu i ja biti plemenita...ali ne mora da znaci. Ukoliko se bude desavalo previse losih stvari i previse losih ljudi bude oko mene mozda i ja budem losa... To je kao kad zdrava i lepa jabuka u korpi losih istruli....


Dobar citat. Narocito zbog spominjaja genetskog sjecanja.
I Darvin (ako postujete gospodina) je rekao da ne moze da objasni porijeklo informacija (instikta) u mozgu.

A sto se tice nasledjivanja:

Ovo se uci iz biologije:

postoji Genotip - geni, i Fenotip - kako se ti geni ispolje, osobine jedinke


Genotip djeluje na Fenotip, ali ne i obrnuto.  Tj. geni se ne mjenjaju sa tjelom (i umom).
Tako da ces od roditelja dobiti samo genotip, koji ce se kod tebe razviti u unikatan fenotip, donekle slican roditeljskom donekle poseban (zavisi od sredine, i sto faktora.... )

Tako da to sto je majka radila i ucila se nece prenijeti na gene - pa na tebe.
Jedino predispozicija prema ucenju koja je vec u njenim genima ce se mozda prenijeti.

Pokusaj usavrsavanja rase kroz poboljsanje fenotipa i selekcije roditelja je "Eugenika" nauka koja je slabo zazivila (njemacki naucnici za vrijeme naci ideologije  su se trudili da kroz nju stvore nadrasu).


E sad.. kao sto rece cika Darvin i biolozi instikt se prenosi.
Tj. jedino sto i beba ima je instikt.. ostalo... Smile
Jedino ako pretpostavimo (a pretpostavka je majka svih zajeba) da je moralnost stvar instikta mozemo reci
da se nasledjuje.
Hmm... naklonost zajednici je instikt sisara. A moralnost je duznost prema zajednici...    Smile
Mislim da u tom pravcu tema moze da se razvija ( na naucnoj osnovi)..
« Poslednja izmena: 23. Sep 2009, 21:13:03 od Slagvort »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 999
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Citat: Slagvort
Mislim da u tom pravcu tema moze da se razvija ( na naucnoj osnovi)..
А која је научна дефиниција добра и зла? Smile
IP sačuvana
social share
Сети се одакле си пао и почни да чиниш своја прва дела!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 16696
Zastava Stuttgart
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
Apple 
deca razvojem shvataju shta je dosbro a shta zlo, moj mali to josh ne zna, a kad poraste znace vala Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.33
Citat: Slagvort
Mislim da u tom pravcu tema moze da se razvija ( na naucnoj osnovi)..
А која је научна дефиниција добра и зла? Smile

Pa i ne znam.

Rekao bih da nauka toga nema. Naucno "razmisljanje" je hladna logika oslobodjena ljudske percepcije svjeta,
i dobra i zla. "Istina" nije ni lijepa ni ruzna sama po sebi nego po ljudskom dozivljaju.
Tako reci funkcija koju covjek ima od neke stvari, postupka... definise njenu vrijednost tj. pozitivan ili negativan kvalitet. (dobro, zlo)

To je zapravo hriscanski koncept apsolutne podjele na dobro i zlo.
Takodje i islam i judeizam su vrlo striktne po tom pitanju. Veoma cvrst i jasan moralni stav.

Druge kulture/religije kao orijentalne imaju malo drukciju podjelu. Npr Jing-Jang u taoizmu, dobro i zlo se mjesaju iako su suprotnosti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Simply the cool

Zodijak
Pol
Poruke 190
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
jedino je sigurna da odrasla deca nemaju pravu percepciju dobra i zla
zmija je navodno htela da nam osim znanja ponudi i savrseno baratanje njima - illumination
al to neka druga prica
IP sačuvana
social share
sve sto treba da uradis da bi bio srecan je da se odreknes svega
samo tako ce ostati ono sto ima istinsku neunistivu vrednost
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.