Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 14:50:59
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Žena postala sveštenik  (Pročitano 13934 puta)
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@costa

Ali pazi. I svećenici se rede iako osjećaju seksualnu privlačnost prema ženama. Zašto bi u suprotnom slučaju to bilo od presudne važnosti? Crkva ipak nije toliko šovinistički nastrojena. Ne kažem da ti jesi! Ipak su razlozi ne-ređenja žena prvenstveno teološke, a potom  i tradicijske naravi. Bilo je pokušaja da se zbog nekih 'sekundarnih' razloga, prvenstveno pastoralnih, pokuša 'ugurati' ređenje žena, ali su teološki razlozi prevladali i dok se na tom polju ne pojave neki jači teološki razlozi, ređenja žena neće biti.

@Tralalalala

Milo, a ti stvarno znaš biti naporan sa svojim tupljenjem... I ne želiš si dokazati...  Evo... iako nisi u pravu... Zbog mira i vrijednosti ovog dijela foruma... u pravu si... Potpuno si u pravu.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
@koni

Jeste, muskarac koji se redi ima svoje prirodne nagone, i nisam mislio na to, nego muskarac koji se vec zaredio, dakle svestenik je, mogao bi unutar crkvene zajednice ciniti preljube, kao sto to rade sefovi na poslu sa svojim sekretaricama. Na to sam mislio. Inace bas ne znam koji su teoloski razlozi zasto se samo muskarci mogu rediti. Nesto ima sad sta...
« Poslednja izmena: 02. Jul 2005, 21:30:22 od costa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
@Tralalalala

Milo, a ti stvarno znaš biti naporan sa svojim tupljenjem... I ne želiš si dokazati... Evo... iako nisi u pravu... Zbog mira i vrijednosti ovog dijela foruma... u pravu si... Potpuno si u pravu.

Ah, znaci i kad shvatis da nisi u pravu, i onda se grcevito boris nekakvim rogobatnim antilogickim vratolomijama da i priznajuci da nisi u pravu ispadne da toboze jesi.

E pa: nisi.

A i upotreba nekakve mozda tvoje opsesije iz mladosti -- tj. "Milo" -- kad se obracas meni je u najmanju ruku nesuvisla, jer takvo ime mozda nekakvog tvog intimusa iz detinjstva (ili stagod slicno) sa mnom nema nikakve veze.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
Nisam bio deo diskusije, samo bih da napomenem da djakon nema veze sa svestenikom. Kada se djakon "promovise" u svestenika, tada po hriscanstvu prima tajne i postaje deo svestenstva. To sto su neki sveci i mucenici bili djakoni ne znaci da su bili i svestenici.

A nezaredjivanje zena je cisto tradicijska stvar. Evo recimo u zenskim manastirima zene ucestvuju u liturgiji ravnopravno, neke cak ulaze u oltar ako treba da se pomogne, ali NE VRSE svetu liturgiju, to rade samo osobe muskog pola koje imaju cin svestenika ili visi.

A sta se desilo tamo negde tamo nekad pre 1900 ili vise godina nije ni bitno. Tako neko moze da uzme primer ovih zena o kojima je ovaj topic i da kaze da su u katolickoj crkvi sluzbu sluzili uporedo muskarci i zene. Glupo, zar ne?

Jos nesto - tacno je da se zaredjuju i djakoni i svestenici i visi crkveni cinovi, ali se u cin svestenika prelazi tek jako posebnom molitvom i zakletvom. To su dve razlicite stvari. Ovi linkovi su bez veze, imao sam priliku da pricam sa dvojicom nasih episkopa bas na ovu temu i cinjenice su drugacije... Bez obzira sta Google kaze...
« Poslednja izmena: 03. Jul 2005, 09:08:53 od marniko82 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Pa to je i koni tvrdio, da je djakon zaredjeno, ali ne i svesteno lice. Hehe,a tralalalala je tebe marniko optuzio da svoje znanje potkrepljujes google-om, i da je google samo za reference, a sada on pokusava da google-om dokaze nesto sto nije tacno, jednom teologu  i jednom pravoslavnom verniku.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
Ja sam upao u diskusiju zato sto ovo pitanje znam dobro u praksi, bas je o tome bilo razgovora nekoliko puta kada sam bio u drustvu, eto, i nekih episkopa.

Mada costa, mozda ni oni ne znaju ovo o cemu diskutujemo? Smiley Smile

Salu na stranu, interesantnije mi je pitanje zasto katolici ne dozvole zenidbu svojim svestenicima? Pravoslavni svestenici se zene i ima mnogo manje skandala vezanih za pedofiliju i sl.   
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
mob
Ericsson T65
Mogu se i pravoslavni i protestanski svestenici zeniti, ali opet, ne mogu se svi zeniti. Ne mogu se zeniti vladike i patrijarsi cini mi se, jel? To je neka tradicija, i po meni to ima neke veze zato sto su svi bili muskarci kojima ili kroz koje se Bog ukazao coveku, i otuda mozda i stav mnogih verskih zajednica da su ipak muskarci ti koji su "odabrani". Isto tako Isus nije imao nijednu zenu u zivotu, pa samim tim je ostao bezgresan do kraja zivota. Pa valjda se tako i razmislja u katolickoj crkvi. Znaci oni koji su se jos kao decaci opredelili za bogosluzenje, i dogurali su do zaredjenja, i nisu do tada imali nijednu zenu, onda to kao treba i ostati, jer se oni ti koji sire Isusovo ucenje. Mada opet to ne znaci da ti vuduci svestenici nisu bezgresni. Svaki covek je gresan, pocev od pape do patrijarha, tako da ne znam onda cemu se forsira da se bar nizi svestenici u katolickoj crkvi ne mogu zeniti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
ЂАКОН (гр. διακονος, слуга, служитељ): црквени служитељ непосредно везан за епископа, изабран хиротонијом као онај који представља нижи чин и степен свештеничке службе у Цркви.

Ђакони се спомињу у Делима Апостолским 6,1-6, где се иначе чува прва напомена о организовању служења за јелинистичким хришћанским трпезама (то јест, Јудеја ван Палестине која је имала своје синагоге, где се Библија читала на грчком).

Јеванђелист Лука опширно описује избор и хиротонију седморице ђакона (Дела 6,1-6), подвлачећи да су они примили своју службу кроз "полагање руку", тј. у свештеном чину који су извели Апостоли а преко којег се пренела сила Духа Светога.

Ђакони су имали литургијску и катихетску функцију коју су вршили једино црквени служитељи или Апостоли. У Делима 6,2: "Не доликује нама (апостолима) да оставивши ријеч Божију служимо око трпезе"; реч је о улози која је припадала ђаконима у раздељивању Евхаристије и агапа (уп. Дела 2,42,46). Из других места произлази да су ђакони проповедали (Дела 6,10; 7,2; 8,5,38; ђакон Филип проповеда Јеванђеље у Самарији и у другим местима) и да су вршили и друге Тајне (Дела 8,28).

Свети Апостол Павле описује услове уласка у степен ђакона: кандидат се уводи у службу кроз хиротонију (1. Тим. 5, 22), пошто је проверен за ту мисију (2. Тим. 3,10), доказавши даје за то подобан (1. Тим. 3,8,9,12).

Иако се титула διακονος даје било ком облику служења (διακονια) у Цркви, ипак у Новом Завету она озна чава посебну функцију, то јест најнижи степен јерархије (као у Филипљ. 1,1, где се јасно говори о ђаконима и епископима). Ђакони су примани чином полагања руку који су вршили Свети Апостоли (Дела 6,7).

Они треба да испуњавају извесне посебне услове и помажу епископима како у приношењу евхаристијске жртве тако и у административним потребама. Будући да је служење за трпезом везано за агапе, а свакодневни принос је у вези са евхаристијским приносом, ђакони имају и литургијску функцију (в. ЈЕРАРХИЈА).

(http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Recnik/DJ.htm)

« Poslednja izmena: 03. Jul 2005, 15:47:12 od SerbianFighter »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@marniko82

Već sam piso o celibatu pa da se ne ponavljam. http://forum.burek.com/index.php/topic,3175.0.html
I ponavljam: homoseksualnost i pedofilija, u Crkvi ali i izvan nje, ne proizlaze iz ne-braka nego iz čovjekove nutrine. Sve jedno je je li pedofil u braku ili nije. On će uvijek osjećati taj 'poriv'. A problem pedofilije je pre-kompliciran da bismo ga ovdje objasnili u tri rečenice.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
Tralala - stoji da se djakoni uvode na poseban nacin u crkvenu sluzbu ali to ne znaci da su svestenici... Kao sto rekoh drugaciji se zaveti polazu, posebno sto se tice braka recimo (tako da osoba koja zeli da bude svestenik prolazi kroz dve liturgijske zakletve, proces je drugaciji ako se osoba zamonasuje). Tvoj pokusaj da proguras to da je hriscanstvo imalo svestenice se zasniva na jezickom zongliranju. Djakonese koje pominjes su imale status nalik monahinjama danas, a to je daleko od vrsenja sluzbe. Djakon ili monahinja pomaze (sasluzujue) u liturgiji ali nisu ovlasceni da prinesu zrtvu, sto verujem da ni djakonese o kojima se diskutuje nisu smele da cine.

Koni - ok, da ne sirim diskusiju ovde, pozdrav!  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 14:50:59
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.