Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pančevo: Ugušile se dve žene i devojčica, devetoro povređeno  (Pročitano 3650 puta)
23. Jun 2008, 11:20:54
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.50
mob
Apple iPhone SE 2020
Tragičan požar u petospratnici u pančevu
Ugušile se dve žene i devojčica, devetoro povređeno
Autor: D. Đ.-V. Đ.-T. M.S. | 23.06.2008 - 07:57



PANČEVO- Dvogodišnja devojčica Elena, njena majka Silvia Vuličević-Ilić (27) i Slađana Petrovski (55) su poginule, a osmoro stanara i jedan vatrogasac su povređeni u požaru koji je juče oko 15 sati izbio u podrumskim prostorijama stambene zgrade u Ulici Moše Pijade 115, u neselju „Kotež 2“. Svi povređeni, među kojima su i desetogodišnja devojčica i trudnica, su van životne opasnosti.

Uzrok požara, prema prvim informacijama, su dotrajale instalacije, a veća količina plastike koja se nalazila u podrumu doprinela je brzom širenju vatre i vaćoj količini dima.
Višečasovna drama, koja je imala tragične posledice, započela je oko 15 časova, kada je iz instalacionih otvora u stanove počeo da kulja gust dim. Više desetina stanara je, u panici, bežalo na terase, kroz tuđe stanove na nižim spratovima, razbijali su svetlarnik i sa trećeg sprata skakali iz zgrade. Jecaji i zapomaganja odjekivali su ovim delom Pančeva. Ipak, tri osobe nisu uspele da se spasu.
Ljudi su pokušavali da spasu živote podmećući mokre peškire pod vrata i spuštajući se niz čaršave vezane za ogradu terasa. Nevenka Vlajnić priča kako je, sa tri unuke, sinom, snajom i mužem, pobegla u dečiju sobu pa na terasu, a onda čekala pomoć. Međutim, od vatrogasaca nije bilo pomoći dok nisu stigla kola iz Rafinerije Pančevo.
- Bila je prava strahota! Vatrogasci su stigli s merdevinama i korpom koja nije mogle doći ni do trećeg sprata, bez protivpožarne opreme, bez maski, i još su nam vikali da skačemo ako želimo da se spasemo! Kod razbijenog svetlarnika stoji krvav trag ljudi koji su zaista iskakali čak i sa četvrtog sprata! Tek nam je ekipa Rafinerije pomogla, ali oni su kasno stigli, tri divne osobe su već izgubile živote - priča jedna od stanarki zgrade, i dodaje da je sramota što toliko Pančevo ne može da se osloni na vatrogasnu ekipu. Jedna majka je sat vremena zapomagala da joj spasu dete pre nego što su ga zaista izneli iz zgrade.
- Supruga mi je rekla da dim iz hodnika prodire u stan. Bilo je nešto posle 15 sati. Odmah smo stavili mokar peškir pod ulazna vrata. Kadu smo napunili vodom. Supruga se posle merdevinama, koje su postavili vatrgosaci spustila na zemlju. Ja nisam mogao niz merdevine. Sačekao sam spasilačku korpu - priča za „Blic“ Milosav Milojević Žule, stanar sa četvrtog sprata oslonjen na štaku i u čarapama, kogi je među poslednjima izvučen iz zgrade.
U pomoć stanarima zgrade, prve su pritekle komšije iz okolnih višespratnica. Oni su, kroz zadimljen hodnik izvodili ljude napolje. Na zidovima hodnika ostali su tragovi krvi, a okna svetlarnika prvog i drugog sprata su razbijena.
- Zavladala je potpuna panika. Osetili smo dim i otvorili ulazna vrata da vidimo šta se dešava ali se u hodniku, više ništa nije videlo. Izleteli smo na terasu. Svi stanari zgrade su već bili na prozorima i balkonima i dozivali pomoć. Niko nije mogao da izađe iz zgrade, jer su vatra i dim kuljali iz podruma. Čula sam da je neko razbio prozor na svetlarniku... Neki su hteli i da skaču sa terasa. I mi smo u jednom momentu planirali da se bacimo dole, ali bi nas skok sigurno ubio. Vikali smo... Mislim da smo predugo čekali na vatrogasce - priča žena, koja sa porodicom živi na trećem spratu zgrade i koja je iz zgrade izvučena uz pomoć hidraulične dizalice.
U Ulicu Moše Pijade, najpre je pristiglo pet vatrogasnih vozila i četiri ekipe Hitne pomoći, da bi potom stiglo i pojačanje. Stanari, koji su na terasama čekali pomoć, iz zgrade su izvučeni tek uz pomoć dizalice pančevačke „Rafinerije“, kojom su spuštani na zemlju. Većini stanara je odmah ukazana pomoć, dok su oni sa tegobama prebačeni u bolnicu. Telo nastradale žene nađeno je tek kada su vatrogasne ekipe uspele da lokalizuju požar u podrumu.
- Prvu dojavu smo dobili u 15.01 a naše dve ekipe su stigle u 15.06. Za njima su stigle još dve vatrogasne ekipe, a „Rafinerija“ je pozvana oko 15.20. Međutim, zgrada je specifična a oko nje su nepropisno bila parkirana vozila pa vatrogasci nisu uspeli odmah da priđu. Korpa je, pa, ispravna je - izjavio je Saša Dimitrijević, šef odseka službe za zaštitu i spasavanje MUP Srbije iz Pančeva.
Stanari su noć proveli kod komšija i prijatelja, ponevši sa sobom samo najneophodnije stvari. U celom kvartu bila je isključena struja. U poslednjih godinu dana, ovo je već treći požar tog tipa koji je izbio u naselju „Kotež 2“. Zgrada u kojoj je izbio požar useljena je 1985. godine.

Smrt u podrumu
- Silvia je, noseći ćerku, potrčala niz stepenice iz svog stana na četvrtom spratu, pokušavajući da pobegne od dima. Međutim, on je bio toliko gust da jadna žena nije uspela da nađe izlaz već je sišla u podrum, gde su ih obe zatekli ugušene. Zamislite užasa, bila je u momentu na svega dva metra od izlaznih vrata - kroz jecaje priča komšinica Sofija. Silvijin suprug Nikola Ilić i njeni roditelji su juče, nakon tragedije, bili na lekovima za smirenje, ne verujući u užasnu tragediju koja je zadesila ovu porodicu. Supružnici su, prema rečima komšija, bili modni fotografi u časopisu „Sofi“. Iz zgrade nije uspela da izađe ni Slađana Petrovski, koja je takođe život izgubila u podrumu otrovana ugljen monoksidom, bežeći sa četvrtog sprata.
- Shvatio sam, kad sam izjurio iz zgrade, da mi nema supruge. U panici sam tumarao okolo tražeći je, a onda sam čuo da su je pronašli mrtvu - priča Savre Petrovski.



Povređeni
Na odeljenju plastične hirurgije u Zdravstvenom centru Pančevo zadržane su dve osobe zbog trovanja i posekotina, jedna trudnica u poodmakloj trudnići je na Odeljenju ginekologije, dok je desetogodišnja Sara Jovanović, koja je bila zaglavljena u liftu, prebačena u Dečiju bolnicu u Tiršovoj ulici u Beogradu zbog trovanja ugljenmonoksidom. Još četvoro stanara zadržani su u bolnici radi inhalacije kiseonikom i svi oni su van životne opasnosti. Prema podacima iz Zdravstvenog centra, kasnije se javio i jedan vatrogasac sa posekotinom na nozi koju je zadobio prilikom spasavanja ljudi iz zgrade.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Manijak sa severa

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5136
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple Iphone 5
Узрок пожара вероватно квар на електроинсталацијама


ПАНЧЕВО, 23. јуна 2008. (Бета) - Општински јавни тужилац Бранислава Вучковић изјавила је данас да постоји сумња да је пожар у подруму зграде у панчевачком насељу Котеж проузрокован кваром на електричним инсталацијама у згради.

Вучковић је новинарима рекла да комплетан увиђај поводом пожара још није завршен и да ће данас на терен изаћи специјализована екипа МУП-а из Београда, после чијег извештаја би требало да се утврди узрок пожара.

Шеф Одсека за заштиту и спасавање у Панчеву Саша Димитријевић оценио је да су неисправне инсталације узрок пожара,и да се дим по згради раширио каналима кроз које су те инстлације провучене.

Он је казао да су ватрогасци имали сву неопходну опрему за интервенцију, а да им је велика количина дима у згради отежавала посао.

Ватрогасна бригада из Панчева јуче није могла да евакуише станаре изнад трећег спрата јер њихова корпа сеже само до те вишине, па је позвана у помоћ ватрогасна јединица Рафинерије нафте Панчево.

У пожару који је јуче око 15 часова избио у подруму зграде у улици Моше Пијаде 115 панчевачког насеља Котеж погинуле су три особе, укључујући једну двогодишњу девојчицу, а осморо их је лакше повређено.
IP sačuvana
social share
"Srbin sam, rodjen u Hrvatskoj, imam grchki pasosh i gradjanin sam SAD. Mozda sam spijun?" - Predrag Stojakovic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Записи из подземља

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 15651
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
Samsung S8
Sta se ovo desava danas... Smile
IP sačuvana
social share
Ako je nesto ocigledno, ne mora biti istinito.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


???

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3144
Zastava Kapiri Mposhi
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
HTC 
katastrofa
IP sačuvana
social share
MALO NAS JE - AL SMO GOVNA!!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.50
mob
Apple iPhone SE 2020
Boško Vuličević o pogibiji najmilijih u požaru u Pančevu
Kako ćemo bez Silvie i Lene
Autor: V. Đoković - Foto: G. Sivački | 24.06.2008 - 08:06


PANČEVO - Specijalizovane ekipe MUP-a Srbije juče su obavile uviđaj u zgradi u Ulici Moše Pijade 115 u pančevačkom naselju Kotež 2, da bi utvrdile uzrok vatrene stihije koja je u nedelju po podne odnela tri života. U požaru su se ugušile dvogodišnja devojčica Lena, njena majka Silvia Vuličević-Ilić (27) i Slađana Petrovski (55), a njihova tela nađena su u podrumu, gde je vatra izbila. U požaru je još desetoro ljudi povređeno, a 32 stanara su spasena.

Opštinski javni tužilac Branislava Vučković izjavila je da postoji sumnja da je požar u podrumu zgrade prouzrokovan kvarom na električnim instalacijama u zgradi. Prema nezvaničnim informacijama „Blica“, zapalile su se dve gomile otpada u podrumu, a vatra se proširila na nišu u kojoj su bile i električne instalacije, i to dotrajale. Među žiteljima ovog naselja, međutim, kruži još nekoliko nepotvrđenih priča o uzroku požara. Da su se deca igrala u podrumu i upalila benzin, kao i da je kvar u kotlarnici, u kojoj su inače pre nekoliko dana bili majstori, izazvao požar. Nakon što se vatra rasplamsala, dim je pokuljao kroz metalna vrata i proširio se zgradom.
- Nisam bio kući jer sam na Belu subotu otišao u Aranđelovac da teško bolesnoj majci nađem grobno mesto. I kada sam se vratio... Tragedija. Moja Silvia i Lena su se ugušile. Kao i ja, i supruga Marta, ne zna za sebe. Na lekovima je. Plašim se za nju, ima slabo srce... - drhtavim glasom priča Boško Vuličević. Vuličević je sa dvojicom prijatelja juče je došao do zgrade u kojoj je njegova jedinica Silvia provela detinjstvo, ali i stradala. Uzdržava se da ne pusti suzu i tihim glasom kaže:
- Marta je ostala u stanu, nakon što su ćerka i unuka izašle. To ju je spaslo. Ne znam kako ćemo dalje...
Nedaleko od njega, okružen komšijama stoji Savre Petrovski čija se supruga Slađana takođe ugušila u požaru. I ona, kao i Silvia, pokušale su da se spasu iz stana na četvrtom spratu, ali su umesto u prizemlje, sišle u podrum, gde je požar i izbio.
- Odmarao sam kada je Slađa viknula: „Bež’te, požar“. Odjednom se u stanu ništa nije videlo. Krenuo sam ka terasi, kao i sinovi, i odatle su nas spasli vatrogasci, koji su nas spustili dizalicom - kaže Savre.
Kada je zgazio na tlo, Savre nije znao šta mu je sa suprugom. Tražio ju je oko zgrade jer je mislio da je uspela da se spase. Međutim, ubrzo je čuo da je njeno telo nađeno u podrumu, da se ugušila od ugljen-monoksida.
- Držim se i moram da budem jak zbog sinova Đorđa i Bobana. Nešto mi, međutim, nije jasno. Zašto su vatrogasci došli neopremljeni. Od njih desetorice, četvorici su se boce s kiseonikom ispraznile - tvrdi Savre.
Žena u osmom mesecu trudnoće koja je posle spasavanja zadržana u bolnici, juče je puštena kući. U bolnici nam je rečeno da ni ona ni dete nisu životno ugroženi. Uz negu bolničkog osoblja i terapiju prevazišla je i psihičku krizu.
Dvojica povređenih su i dalje na odeljenju plastične hirurgije pančevačke bolnice.
- Primetili smo da dim dolazi iz hodnika, pomislili da nije kod komšije i izašli u hodnik. Shvatili smo da je zgrada u požaru. Tast i tašta su krenuli stepenicama, a žena i ja smo uzeli lift na petom spratu. Spustili smo se do prizemlja i shvatili da je mnogo vruće da bismo izašli. Vratili smo se na treći sprat. Po izlasku iz lifta, po osećaju sam krenuo ka svetlarniku. Rukama i nogama sam razbio vrata, a zatim i stakleni zid. Onda je dim iz zgrade pokuljao prema nama. Sva sreća, pa je spolja duvao neki povetarac, te smo nekako disali - svedoči stanar, inače vojno lice, koji je želeo da ostane anoniman.
Uz njega i suprugu u jednom trenutku je bila i devojčica iz komšiluka za koju je kasnije čuo da je spasena.
- Shvatili smo da su ispod nas na drugom spratu moji tast i tašta. Komšije su sa zemlje već neuspešno pokušavale da ka nama rašire neke drvene merdevine. U haosu smo tražili da postave dušeke. Neki su dole imali šatorska krila. Ipak, tast se sa spoljne strane prebacio na prvi sprat, a zatim na zemlju doskočio preko ramena jednog od komšija. Pružio nam je merdevine. Kad smo se okrenuli, devojčica više nije bila tu. Nije se videlo dalje od pola metra. Držao sam merdevine, dok je supruga silazila, a zatim sam se spustio pridržavajući se, a sve da se merdevine ne bi od zgrade odvojile - svedoči ovaj 26-godišnjak.
Stanari zgrade koji u požaru nisu povređeni još ne mogu da se vrate u svoje stanove i noć su prespavali kod rođaka i prijatelja. Juče pre podne okupili su se ispred zgrade očekujući završetak uviđaja i povratak u domove.
- Jadna Lena, Silvia i Slađa. Lena se u subotu uveče igrala ispred zgrade sa mojim unukom Nemanjom. Mlađi je od nje šest meseci i sve vreme ga je jurila da ga poljubi, ali je on bežao - priseća se komšinica Mira i dodaje da Silvia i Lena žive u Beogradu, ali da su već nekoliko dana bile u poseti njenim roditeljima Bošku i Marti.
Stanari ove zgrade prepričavali su kako su se spasavali i Bogu zahvaljuju za to. Kažu da su umešniji sa petog sprata, preko krova su prelazili u drugi ulaz, pojedinci su na prozore i vrata stavljali vlažne peškire. Neki stanari uspeli su da protrče kroz hodnik pun dima, prethodno udahnuvši duboko. Tvrde i da su vatrogasci došli nedovoljno opremljeni, bez merdevina, gas-maske, aparata za kiseonik.
- Vatrogasci iz Pančeva počeli su da gase, ali njihove merdevine nisu mogle da dosegnu do trećeg sprata. Da nije bilo ljudi iz Rafinerije i njihove dizalice, ko zna šta bi bilo i koliko žrtava - konstatuje Nevenka Vlajnić, koja je sa tri unuke, dvojicom sinova i snahom uspela da se spase iz stana na trećem spratu i to preko merdevina.
- Svi vatrogasci su bili opremljeni i prva dva vozila, s deset vatrogasaca, stigla su na mesto požara za pet minuta. Kada su vatrogasci stigli, požar je bio u poodmakloj fazi, hodnici, stepenište i prostor oko zgrade bio je prepun dima. Istog momenta, tražili su pojačanje i obratili smo se Rafineriji za platformu, s obzirom na to da je njihovoj platformi, visokoj 45 metara, bilo lakše da priđe i dejstvuje. Akcija je krenula u dva pravca. Gašenje požara u podrumu i spasavanje stanara. Posle uobičajene procedure u Rafineriji, platforma je na lice mesta stigla tridesetak minuta posle dojave požara - kaže za „Blic“ Predrag Marić, načelnik Sektora za zaštitu i spasavanje MUP-a Srbije.

Povređeni se oporavljaju
Četvoro odraslih stanara u ovom požaru zadobilo je lakše povrede i, prema rečima dežurnog lekara u pančevačkoj bolnici Dušana Stojića, svi su van životne opasnosti.
Miroljub Ognjanov, deda 10-godišnje Sare Jovanović koja je zbog trovanja ugljen-monoksidom prebačena u Dečju kliniku u Tiršovoj, rekao je da je analizom utvrđeno prisustvo velikog procenta tog gasa u njenoj krvi, ali da je devojčica dobro i oporavlja se. Načelnica pedijatrijske intenzivne nege Nevenka Vunjak-Maksimović ne očekuje komplikacije.
- Sara trenutno ima blagi nadražajni kašalj i blage znake opstrukcije na plućima i prepisana joj je minimalna terapija za disajnu potporu - kazala je ona.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.50
Ljudi se ugušili pre dolaska vatrogasaca
Šef odseka za zaštitu i spasavanje MUP-a u Pančevu tvrdi da nije bilo greške u komandovanju tokom tragičnog požara u Pančevu

Pančevo – Čovek koji je najodgovorniji za delanje pančevačkih vatrogasaca tokom nesreće u pančevačkom naselju Kotež 2 u kojoj su poginule tri osobe, energično odbacuje bilo kakvu krivicu sa svojih ljudi. Saša Dimitrijević, šef odseka za zaštitu i spasavanje MUP-a u Pančevu, odnosno prvi čovek vatrogasaca južnog Banata, tvrdi da je gušenje Slađane Petrovski, Silvije Vulićević-Ilić i njene dvogodišnje ćerke nastupilo pre nego što su vatrogasci stigli. On kaže da je siguran da će veštačenje potvrditi njegove tvrdnje. Dimitrijević takođe odbacuje optužbe da reakcija vatrogasaca nije bila brza. Po njemu, vatrogasci su bili ispred zgrade iz koje je kuljao dim zbog požara u podrumu, pet minuta posle primljene dojave.

– Otišle su prvo dve cisterne sa šestoro ljudi, a posle zatražene pomoći, još dve cisterne, da bi odmah usledila mobilizacija svih vatrogasaca koji nisu trenutno bili na dežurstvu – kaže Dimitrijević.

Prvi čovek vatrogasne brigade demantuje i tvrdnje nekih stanara zgrade u Ulici Moše Pijade 115 da su njegovi ljudi došli bez boca sa kiseonikom, pa je naknadno poslato vozilo da ih donese. Saša Dimitrijević kaže za „Politiku” da su boce sa kiseonikom u vozilima i da su uvek pri ruci vatrogascima. Po njemu zabunu je izazvalo vozilo koje je odnosilo prazne i donosilo pune boce. Na pitanje kako je moguće da vatrogasci budu dobro raspoređeni, a da tri osobe završe u podrumu i tu se uguše, Dimitrijević kaže:

– Apsolutno sam siguran da su tri stanara nastradala u podrumu, gde je dim bio najgušći, jer je tu bio i požar, pre nego što je vatrogasna jedinica stigla. Naš čovek koji je gasio požar sa stajališta iznad podrumskih stepeništa, jer u podrumu se od dima ništa nije videlo, nije mogao da vidi tela. Ona su zato i pronađena tek kada se dim razišao. Usredsređeni smo bili više na stepenište ka gornjim spratovima i lift, jer smo na ulazu zatekli majku koja je unezvereno vikala: „Nema mi deteta”. Ljudi su dugo tražili dete. Ispostaviće se da je to mala Sara Jovanović, koja je pronađena u jednom stanu, gde su je zbrinule komšije. Sara se sada oporavlja u bolnici u Tiršovoj – kaže Dimitrijević.

Naš sagovornik ne spori da je pančevačka vatrogasna jedinica opremljena lošije nego što bi smela. Tokom poslednje četiri godine dobili su tri nova vozila, a prosečna starost vozila kojima raspolažu teško da je ispod dvadeset pet godina. Onakva platforma, kakvu ima Rafinerija i koja može dospeti do pedesetak metara visokih spratova košta, zavisno od opreme, između 500.000 i milion evra. Prošle godine kupljene su tri u Srbiji, ali nijedna nije dopala Pančevu. No, upozorava naš sagovornik, valja otkloniti zabludu da je to platforma za spasavanje ljudi iz zgrada. Pravu platformu za te namene nema ni jedna vatrogasna jedinica u Srbiji. Dimitrijević smatra da će opremljenost jedinice biti bolja posle proglašenja Pančeva za grad, jer će tada sama varoš preuzeti obavezu da oprema svoje vatrogasce.

M. Šašić
[objavljeno: 25/06/2008.]

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.50
Tema dana: Vatra brža od spasilaca
J. SUBIN - R. DRAGOVIĆ, 23.06.2008 19:15:48   

POŽAR u pančevačkoj zgradi u Ulici Moše Pijade 115, koji je u nedelju odneo tri života, najverovatnije je prouzrokovan kvarom na električnim instalacijama, potvrdio je u ponedeljak opštinski javni tužilac Branislav Vučković.
Tek što su se ohladili zidovi podruma, ispred kojeg su se u nedelju ugušile Slađana Petrovska (55), Silvija Vuličević-Ilić (29) i njena dvogodišnja ćerka, inspektori, tužilac i istražni sudija celo pre podne su radili uviđaj. Završnu reč daće specijalizovana ekipa MUP iz Beograda.
I dok nadležni „traže“ krivca, očevici tragedije „sipaju“ optužbe na račun organizacije i opremljenosti Vatrogasne brigade iz Pančeva. Kažu da vatrogasci nisu mogli da evakuišu stanare iznad trećeg sprata, jer njihova korpa seže samo do te visine. Zbog toga je u pomoć pritekla vatrogasna jedinica Rafinerije.
- Dok nisu stigli vatrogasci, stanari su razbili staklo na svetlarniku, ne bi li tako izašao dim - priča jedan od očevidaca požara. - Ne znam koliko vremena je trebalo da stignu vatrogasci, ali je sigurno da nisu imali nikakvu opremu da priteknu u pomoć. Mislim da nisu imali dovoljno boca sa kiseonikom i gas-maske. Spasavanje gotovo da nije ni počelo dok nisu došli ljudi iz Rafinerije sa vozilom koje ima platformu.
Drama je trajala satima, pričaju. Pored zgrade prolaze otac i suprug Silvije Vuličević-Ilić. Bez reči. Da je ostala u stanu svojih roditelja, možda bi sve bilo drugačije.
- One su sigurno promašile izlaz u prizemlju i spustile se kod podruma - objašnjava komšinica. - U tom mraku i dimu ništa nije moglo da se vidi.
Saša Dimitrijević, šef Odseka za zaštitu i spasavanje u Pančevu, rekao je da su neispravne instalacije uzrok požara, i da se dim po zgradi raširio kanalima kroz koje su te instalacije provučene. On tvrdi da su vatrogasci imali svu neophodnu opremu za intervenciju, a da im je velika količina dima u zgradi otežavala posao.
- Probudio nas je jak smrad - priča otac desetogodišnje devojčice S. J. koja se zbog trovanja nalazi u Univerzitetskoj dečjoj bolnici u Tiršovoj. - Krenuli smo svi dole, ali nam se ćerka negde zagubila. Ništa nije pomoglo zapomaganje moje supruge ispred zgrade da nam nema deteta. Na svu sreću, nju je primetila komšinica koju su Rafinerijini vatrogasci spuštali. Ona je bila u vešernici na četvrtom spratu.
Da je reč o nebezbednim zgradama govori i činjenica da većina stambenih objekata u ovom naselju nema požarne stepenice i protivpožarne aparate. Glad za stambenim kvadratima uništila je i svetlarnike, vešernice, čak i delove požarnih stepenica tamo gde one postoje.

RAZBIJALI STAKLA
- ČULA se samo vika, a od gustog dima nije moglo ništa da se vidi - opisao nam je Milorad Stanković, čija ćerka živi u toj zgradi. - Ćerka i zet su bili sprat niže, ali smo obojica razbili svetlarnike, kako bi dim izašao. Vatrogasci još nisu bili došli. Ljudi su se sakupili ispred ulaza i počeli da bacaju dušeke, pošto su mislili da mogu da skoče na njih. Onda su nam doneli neke drvene merdevine i jedva smo uspeli da se spustimo niz njih.

POVREĐENI
DEVOJČICA S. J. uspešno se oporavlja u Univerzitetskoj bolnici u Tiršovoj i za nekoliko dana mogla bi da bude otpuštena na kućno lečenje, rekla nam je Nevenka Vunjak, načelnica pedijatrijske intenzivne nege.
- Analize pokazuju da se radi o umerenom trovanju ugljen-monoksidom - kaže dr Vunjak. - Povremeno se žali na bolove u grlu i malo kašlje.
Na Odeljenju plastične hirurgije smeštena su dvojica povređenih, sa težim i lakšim posekotinama. Sa Odeljenja ginekologije u ponedeljak je otpuštena trudnica na kućno lečenje.

* * * * *

ZAŠTO U VEĆINI STAMBENIH OBJEKATA U SRBIJI I NAJMANJI POŽAR MOŽE DA SE PRETVORI U TRAGEDIJU I GUBITAK LJUDSKIH ŽIVOTA
PROPISI U-PEPELU

OBAVEZAN prostor za prolazak vatrogasnih vozila, izlazi za slučaj opasnosti, hidrantna mreža, aparati za gašenje - samo su neke od mera koje predviđaju propisi koji regulišu oblast protivpožarne zaštite. Nesreće u Pančevu i, nedavno, novosadskom kafeu „Laundž“, kada je poginulo osmoro mladih, opominju, međutim, da se propisi slabo poštuju.
Stručnjaci kažu da je najčešći uzrok požara - ljudski faktor. Na drugom mestu su neispravne električne instalacije, koje su čest uzročnik paljevina. Uz to, vatra nastaje i kao posledica prirodnih nepogoda, a u malom procentu i kao fingirane paljevine u cilju naplate osiguranja, uklanjanja tragova krivičnih dela, podmetanja...
Za efikasnu borbu čoveka sa vatrom neophodni su promena zakona i unapređenje sistema primene predviđenih standarda zaštite. U ovom trenutku problema ima na pretek: tu su propisi koje je vreme pregazilo, nepoštovanje standarda u građevinarstvu, stambena nekultura, loša opremljenost vatrogasaca...
- Protivpožarna zaštita regulisana je zakonima - objašnjava Vladimir Jakovljević sa Fakulteta bezbednosti. - Hiperprodukcija u građevinarstvu pod znak pitanja je stavila i sigurnost od požara. I golim okom se vide zgrade velikih površina, sagrađene na malom prostoru, gde su zakonski standardi bezbednosti više nego sporni.
Prema rečima našeg sagovornika, u zavisnosti od namene i veličine objekta propisane su norme zaštite. To podrazumeva broj izlaza za slučaj opasnosti, hidrantnu mrežu, broj i vrstu aparata za gašenje, način osvetljenja, širinu prolaza... Građevinski propisi se, kako kaže, ne poštuju u dovoljnoj meri. Zato su vatrogasne ekipe često sprečene da priđu mestu paljevine. Naročito zabrinjava što je u tim slučejevima teško izvršiti i evakuaciju ugroženih, a to je ponekad presudno za spasavanje života.
- Povećanju rizika doprinose i sami stanari niskom kulturom života - nastavlja Jakovljević. - Hidranti su u lošem stanju, creva se kradu i razvlače, a aparata ili nema ili se neredovno servisiraju. Treći segment bezbednosti su redovne inspekcije kontrole koje obavljaju stručnjaci MUP.
Svetla tačka, smatra naš sagovornik, je vatrogasna služba. A, kao primer niza uspešnih misija on navodi beogradsku Vatrogasnu brigadu. Beogradski vatrogasci i njihova opremljenost, nažalost, pusti su san za većinu opštinskih službi u Srbiji.
- Vatrogasni kadar je na najvišem nivou i to uglavnom nije problem - nastavlja profesor Jakovljević. - Problemi, međutim, postoje sa brojnim stanjem i opremljenošću vatrogasnih jedinica. Sredstva koje koriste uglavnom su zastarela, a nedostaju vozila i modernija sredstva.
U stambenim zgradama, takođe, naloge inspekcije često nema ko da sprovede, niti ko može biti sankcionisan zbog nepoštovanja propisa. Kontrola pravnih lica se obavlja lakše, naročito zbog strogih kazni koje prete.
Gradski arhitekta Beograda, Đorđe Bobić smatra da problem protivpožarne zaštite nije na terenu građevine i urbanizma.
- Propisi su takvi da je prosto nemoguće dobiti građevinsku dozvolu za objekat koji ne ispunjava standarde zaštite od požara. Iako to možda ne izgleda tako, nema novosagrađenih objekata koji su u tom smislu neuslovni. Tome doprinose inspektori na kojima je velika odgovornost prema budućim stanarima.
Bobić ističe da su propisima izuzetno detaljno regulisane mere zaštite od požara, što, kako kaže, projektantima zadaje velike glavobolje. Prema njegovim rečima, nijedna zgrada u Beogradu ne može dobiti upotrebnu dozvolu, niti može biti primljena, ukoliko nije prošla na detaljnom pregledu nadležne inspekcije.     

ISPRAVNI APARATI
VATROGASNI aparati trebalo bi da budu postavljeni na lako dostupnom mestu, uglavnom na podu ili zidu, na visini koja nije veća od jednog i po metra - kažu zakon i propisi koji regulišu protivpožarnu zaštitu. Uz to, boce moraju biti pod određenim pritiskom i proveravaju se najmanje jednom u šest meseci. Propisi kažu i da međusobna udaljenost aparata nije veća od dvadesetak metara. Hidranti moraju biti ispravni i lako dostupni. Creva koja su za njih prikopčana, moraju biti tako smeštena da se u slučaju potrebe moku lako i brzo upotrebiti.

DESET PRAVILA
1. Kada izlazite iz stana isključite sve električne uređaje
2. Kada napuštate kuću na duže izvucite kablove iz utičnica
3. Ne ostavljajte sprejove ili zapaljive tečnosti na suncu
4. Nikada vodom ne gasite električne uređaje i instalacije
5. Za gašenje masti i ulja koristite protivpožarne aparate
6. Za evakuaciju sa viših spratova nikada ne koristite liftove
7. Dim se skuplja pri plafonu, pa se uvek krećite pognuto
8. Kada osetite dim, nikada ne otvarajte naglo vrata stana
9. Razmišljajte racionalno, ne dozvolite da vas zahvati panika
10. Nikada se ne vraćajte u stan da biste spasavali imovinu

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.50
mob
Apple iPhone SE 2020
Posle tragedije u Pančevu
Lena nije dočekala ni drugi rođendan
Autor: E.B. | 27.06.2008 - 06:09




PANČEVO - Samo jecaji i prigušeni plač čuli su se juče na pančevačkom groblju kada su na poslednji put ispraćene dvogodišnja Lena Ilić i njena majka Silvia Vuličević-Ilić (29), žrtve nedeljnog požara u višespratnici u Ulici Moše Pijade 115 u Pančevu. Od njih su se oprostili Silvijini roditelji Marta i Boško, Lenin otac i Silvijin suprug Nikola, brojni prijatelji, komšije iz naselja Kotež 2.

Na Silvijin i Lenin beli sanduk stavljali su bukete belog cveća. Nemo su prilazili roditeljima, pokušali da im zagrljajem i stiskom ruke pruže utehu, da u trenutku najvećeg bola shvate da nisu sami. Leninog oca Nikolu pridržavali su prijatelji, a on je samo vrteo glavom, kao da ne veruje da njegove jedinice više nema. Martu, prebledelu u licu, skrhanu bolom, zagrlio je suprug, njen oslonac u životu.
Posle opela sveštenika Novice i Zvonka, tužna kolona krenula je ka večnom domu Lene i Silvije.
- Noć pred rezultate prijemnog za Dizajnersku školu, Silvia je sanjala da je 13. na listi. I zaista je bila. Kasnije na akademiji primali su samo dvoje. Gledala je listu odozdo i šokirala se kada je videla da je prva. Po diplomiranju, zaposlila se, našla srodnu dušu - Nikolu i dobili su anđela Lenu. Prošle godine, 17. avgusta, Lena je, na svoj prvi rođendan, krštena u crkvi u kojoj su se venčali njeni roditelji. Nije dočekala drugi rođendan - rekla je u oproštajnom govoru Silvijina drugarica i dodala da se nada da će „Lena i Silvia u anđeoskom svetu čekati one koji ih vole“.
Sveštenik Novica, opraštajući se od Lene i Silvije, rekao je da su njih dve stradale zbog ljudske nemarnosti.
- Vatrogasci su došli bez opreme, iz zgrada kradu aparate koji treba da pruže zaštitu građanima. Vreme je da se svi zabrinemo i preduzmemo mere da više ne bude žrtava - apelovao je sveštenik.

Instalacije uzrok požara

Specijalizovane ekipe MUP-a prekjuče su završile uviđaj u zgradi u Ulici Moše Pijade 115. Prema prvim rezultatima, električne instalacije su se zapalile i prouzrokovale požar u kome su se ugušile Lena Ilić, njena majka Silvia Vuličević-Ilić i Slađana Petrovski. Veštačenje koje je u toku treba da utvrdi kako su se instalacije zapalile i da li je prethodno bilo nekih popravki.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.50
mob
Apple iPhone SE 2020
Posle požara u zgradi u Pančevu stanari četiri dana bez vode i struje
U stanove ulaze sa gas-maskama
Autor: Sunčica Tasić | Foto: J. Vučetić | 26.06.2008 - 06:25




PANČEVO - Četiri dana stanari petospratnice pančevačkog naselja Kotež 2, koju je u nedelju zahvatio požar, žive bez vode i struje. Umivaju se vodom iz cisterne ili kod komšija, a zbog jakog mirisa dima u stanove ulaze sa gas-maskama. Oni koji su imali gde otišli su još prvog dana, ali 21 stan u Ulici Moše Pijade 115 još ima stanara.

U stanu porodice Šoškić kao i prethodnih noći i sinoć je spavala komšinica koja nije imala gde da ode. Njegovi vlasnici Mila i Radoslav sa ćerkama, sklonili su se kod bake koja živi nedaleko od pančevačkog naselja Kotež 2. Požar u kojem su se u nedelju ugušile Slađana Petrovski (55), dvogodišnja Elena i njena majka Silvia Vuličević-Ilić, potpuno je istopio vodovodne instalacije. Vode u zgradi ima, ali niko ne može da je koristi jer se sliva niz zidove.
- Evo pogledajte! - pokazuje Mila Šoškić pod u kuhinji na koji se srušio deo plafona.
- Ne mogu ništa da očistim. Komšija je odvrnuo slavinu, ali je iz nje krenuo neki gas. Cevi hitno moraju da se poprave, i ako treba organizovaćemo se sami - kaže Mila.
Šoškići su svratili u stan po stvari čim im je policija to dozvolila. Zbog mirisa paljevine u zgradu su ulazili sa gas-maskama. Većina stanara ostala je u zgradi i živi u teškim uslovima. Preko dana izađu ispred zgrade ili odu u komšiluk, ali je teško prespavati u stanovima punim čađi i mirisa paljevine, koji se oseća kao da je vatra upravo ugašena.
- Tata spava u stanu, dežura da ga ne bi, na svu ovu bedu, još neko i obio. Mama i ja smo kod komšinice u susednoj zgradi. Tamo se i kupamo i ne znam kako bismo bez nje. Doručak, ručak, večera... To više niko ne koristi. Nije ti ni do jela! - priča Marijana Pasulj (25).
Polomljena stakla su i dalje na sve strane, a muk koji vlada u zgradi s vremena na vreme prekine nečiji jauk.
Žrtva požara, Slađana Petrovski sahranjena je prekjuče, a juče u 14 časova Ljubica Šelović (73), koja je u utorak preminula od srčanog udara. Dvogodišnju Elenu i njenu majku Silviju Vuličević-Ilić (29) rodbina i prijatelji ispratiće danas u 11 sati na pančevačkom groblju Kotež 2. U stanu porodice Vuličević juče nije bilo nikoga, ali komšije, koje još ne veruju da više nema Silvije i male Elene, prisećaju se poslednjih dana koje su proveli sa njima.
- Silvia je pre nekoliko dana kupila novi fotoaparat, koji je dugo priželjkivala i platila 600 evra, ali je napravila samo nekoliko fotografija. Radovala se aparatu kao dete, pa ga je čak ponela i kada je sa Elenom pokušala da nađe spas od dima - priča jedan od komšija. U zgradi koju je zadesila tragedija žive porodice najboljih inženjera i majstora bivše fabrike aviona „Utva“, koji su stanove koje je gradio pirotski „Progres“ dobili 1. maja 1985 godine.
- Pojedine naše komšije su vrhunski stručnjaci. Savre Petrovski, suprug pokojne Slađane je ekspert za mašinsku obradu delova za borbene avione, a Silvijin otac je završio dva fakulteta - mašinski i primenjenu umetnost - ističe sa suzama u očima Radosav Šoškić, dok pored njegovih vrata prolazi ožalošćena porodica Petrovski, koja je krenula na groblje.

Vatrogascima nedostaju vozila s platformama

BEOGRAD - Tragedija u Pančevu u kojoj su stradale tri osobe, a devet povređeno, pokazala je da vatrogasne jedinice u Srbiji zbog nedostatka opreme i njene zastarelosti, nisu u situaciji da reaguju adekvatno, posebno u visokim zgradama gde su neophodna vozila sa platformama.

U poređenju sa kolegama iz Evrope i regiona srpski vatrogasci zauzimaju mesto pri dnu lestvice i neophodna su ogromna sredstva da se obnovi oprema i obezbedi veća sigurnost građana.
Stanje i u drugim vatrogasnim brigadama slično je kao u Pančevu. Novosadski vatrogasci već godinama kubure sa nedostatkom opreme i ljudstva, a i pored obečane pomoći nakon nekoliko katastrofanih požara oprema i dalje slabo pristiže. Koliko je situacija teška svedoči podatak da je prosečna starost vozila 20 godina, kao i da imaju samo 80 vatrogasaca, mada je sistematizacijom dozvoljeno 115 zaposlenih, što je opet ispod evropskog standarda koji za Novi Sad predviđa 300 ljudi.
Kragujevački vatrogasci opremljeniji su nego pre, a nedavno je popravljen kamion sa lestvama koji služi za gašenje požara u višesprtanicama, a koji bio u kvaru četiri godine. Međutim, lestve mogu da dohvate samo do šestog sprata iako su pojedini soliteri u Kragujevcu dvostruko viši. Vatrogasni bataljon je dobio i dva nova specijalna kamiona, vredna 500.000 evra i pet vozila za gašenje šumskih požara.
Najopremljeniji su vatrogasci u Beogradu, koji su nedavno dobili i hidrauličnu platformu za spasavanje ljudi sa krovova ugroženih požarom, dugačku 54 metra. Takva platforma, vredna oko milion evra, neophodna je u drugim većim gradova, ali je pitanje kada će ih zbog nedostatka novca i dobiti.
Za razliku od kolega u Novom Sadu i Kragujevcu, niški vatrogasci dobili su u aprilu vozilo sa platformom, koje omogućava gašenje požara sa spoljašnje strane solitera i do 14. sprata visine. Nova platforma omogućava uspinjanje vatrogasaca za samo dva minuta do vrha, a istovremeno je moguće evakuisanje ugroženih paralelnim lestvama.
Vatrogasci upozoravaju i da u većini zgrada nedostaje protivpožarna oprema i da građani malo pažnje obraćaju na zaštitu od požara. S druge strane, od stanara koji i brinu o ovom problemu, može se čuti da oprema kada se postavi bude ukradena za nekoliko dana. U Srbiji, inače, imao oko 3.000 vatrogasaca, a po standardima EU na 10.000 stanovnika potreban je jedan vatrogasac. E. B.


Saveti policije u slučaju požara

Kako izbeći požar u stanu
- Pri svakom izlasku iz stana proveriti da li su svi električni aparati i uređaji isključeni,
- Električne i druge instalacije, aparate i uređaje povremeno treba da prekontroliše stručna osoba,
- Najmanje jednom godišnje, pred početak sezone, očistiti električne peći od nataložene prašine sakupljene oko ventilatore i električnih provodnika,
- Redovno odmašćivati kuhinjske instalacije i menjati filter aspiratora,
- Kontakt u osiguračima ne obnavljati licnom, već fabrički ispravnim patronama odgovarajuće jačine. Korisnije je ugraditi automatske osigurače,
- Uredno održavati uređaje i instalacije za propan-butan gas.
Ne pušiti u krevetu i ne bacajte pikavce u kantu pre izlaska iz stana.

Šta raditi kada izbije požar u zgradi
- Ako se zapali stan, pokušajte da ugasite vatru i odmah pozovite vatrogasce,
- Izađite na terasu, nikako na stepenište,
- Ne otvarajte vrata od hodnika i prozore,
- Ako se prostorija ispuni dimom, staviti preko usta i nosa mokru tkaninu,
- Ako se na vama zapali odeća, umotajte se u neku tkaninu ili ćebe ili se valjajte po tlu kako bi ugasili plamen.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.112 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.