Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Jos jedna zrtva nemarnih lekara!  (Pročitano 2235 puta)
20. Jun 2005, 14:52:14
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Drama!

Marija Čokonić-Timotić iz Beograda posle porođaja u dvadeset drugoj godini ostala doživotni invalid

U GAK-u u Višegradskoj Mariji zaboravili da izvade deo posteljice, zbog sepse ostala bez materice i oba jajnika, puklo joj je debelo crevo, a dobila je i trombozu u levoj nozi

BEOGRAD - Marija Čokonić-Timotić iz Beograda je posle porođaja u dvadeset drugoj godini ostala doživotni invalid. Lekari Ginekološke-akušerske klinike u Višegradskoj na porođaju su joj zaboravili deo posteljice i ona je dobila sepsu. Posle četiri operacije i dva meseca lečenja, ostala je bez materice, oba jajnika i dobila je trombozu u levoj nozi.

Marija je 7. marta rodila zdravu devojčicu. Porodila se carskim rezom jer su lekari konstatovali da joj je obim karlice mali, s obzirom na bebine dimenzije. Posle četiri dana otpustili su je iz bolnice, iako je imala temperaturu 37,5. Objasnili su joj da je to normalno jer joj nadolazi mleko. Posle nekoliko dana, ona je u GAK došla da joj skinu konce i lekarima se ponovo požalila da joj temperatura ne pada ispod 37,5 i da ima nesnosne bolove u levoj nozi i krstima.

- Lekar koji mi je skidao konce, onako usput, rekao mi je da u slučaju da temperatura ne spadne za dva-tri dana, ponovo dođem u bolnicu. Uprkos lekovima, temperatura mi se odmah te noći penje na 39 stepeni - priča Marija Čokonić Timotić.

Mariju je muž Askanije odvezao u Urgentni centar, gde su analize krvi i mokraće pokazale upalu. Odatle su je odmah prebacili u GAK na detaljniji pregled.
- Dežurni lekar, doktorka Jelena Dukanac, primila je Mariju tek posle dva sata čekanja. Uradila joj je kiretažu i reviziju materice, posle čega je Marija u svom zdravstvenom kartonu uspela da pročita da je u materici pronađeno zaostalo tkivo - kaže Askanije Timotić.

Mladoj ženi, međutim, ni posle ove intervencije nije bilo bolje. Posetio ju je i doktor Dušan Vukolić, koji ju je porodio. On joj je kratko rekao da uzrok njenog lošeg stanja nije ono što je pronađeno u materici. Danima posle ove intervencije Marija leži na odeljenju 6B u GAK-u. Temperatura od 39 stepeni spada samo dok traje dejstvo "novalgetola" i "longacefa".

Sve teže hoda, a na odeljenju joj govore da je "mlada, lepa i razmažena" i da je "malo zarđala", pa mora više da se kreće.
- Za sve to vreme lekari nijednom nisu pozvali nijednog specijalistu. Bolovi u levoj nozi i krstima postaju nepodnošljivi. Konačno su me 25. marta poslali u Klinički centar kod interniste. Put od GAK-a do Kliničkog centra prešla sam peške - priča Marija.

Internista je odmah konstatovao da je u pitanju tromboza leve noge i Mariju istog trenutka smešta u ležeći položaj. Prebacuju je na intenzivno odeljenje, gde je prima dr Tatjana Ilić-Mostić. Prema rečima Askanija Timotića, ona im je sa puno pažnje objasnila Marijinu situaciju. Doktorka je bila za to da se Mariji odmah odstrani materica, dok je dr Vera Milenković, načelnica odeljenja 6B, smatrala da najpre treba lečiti trombozu. Mariji su, ipak, 25. marta odstranjeni materica i levi jajnik, koji su, po rečima dr Milenković, bili potpuno zahvaćeni sepsom.
   
Marijinim mukama tu, međutim, nije bio kraj. Osoblje intenzivne nege preduzima, po rečima Timotića, sve mere da pomogne Mariji, ali njeno stanje ne ide nabolje. Temperatura varira, ali se, uprkos antibioticima, ne spušta ispod 37 stepeni. Direktor GAK-a dr Nebojša Radunović obećava da će Mariji obezbediti pregled magnetnom rezonancom u Kliničko-bolničkom centru "Bežanijska kosa", i tako otkloni nedoumice da li bi trebalo vaditi i desni jajnik.

- Direktorova reč se pokazala na delu! Nakon dugog čekanja, odlučili smo da preko privatnih veza stupimo u kontakt sa KBC-om "Bežanijska kosa" i proverimo kada će Marija doći na red. Saznali smo, međutim, da ona uopšte nije na spisku za magnetnu rezonancu?! Na kraju smo je odveli kod privatnika, gde je magnetnom rezonancom utvrđeno da na jajniku nema vidljivih promena - kaže Marijin suprug.

- Uprkos dobrim rezultatima, Marijina temperatura i dalje raste i, na kraju, lekari su joj odstranili i desni jajnik. Tom prilikom dr Spasoje Petković, koji je obavio ovaj zahvat, ušio je i tanko crevo koje je bilo perforirano. Do tada to niko nije pominjao. Istina, posle kiretaže i revizije materice koju joj je uradila doktorka Dukanac, čuli smo na GAK-u da joj je probila i zid materice i perforiralo tanko crevo, ali nam niko od lekara to nije rekao niti potvrdio - kaže Askanije Timotić.

Marija je, tako, sa 22 godine postala doživotni invalid, bez mogućnosti da ponovo postane majka. To, međutim, nije bio kraj njenim nedaćama na GAK-u. Ubrzo i creva prestaju da joj rade, pa 28. aprila od infekcije puca debelo crevo. Rade joj još jednu operaciju, posle koje joj stavljaju kolostom, tj. izmeštaju anus na stomak. Porodica, u međuvremenu, iz Beča nabavlja lek "zivoksid". Prihvataju odgovornost i traže da joj daju taj lek, koji se do tada nije primenjivao u našoj zemlji. Na sreću, Mariji je bolje i za Vaskrs, 1. maja, počinju i creva da funkcionišu.

Marija i Askanije Timotić sada čuvaju svoju troipomesečnu ćerkicu Aju. U isto vreme proživljavaju teške trenutke. Marija je sa 22 godine, bez materice i jajnika, praktično u klimaksu. Trombovi u dubokim venama na levoj nozi još prete njenom zdravlju. Istovremeno su zapali u velike dugove. Porodica Timotić je za Marijine lekove, koji su njoj bili neophodni, a klinika ih nije imala, dali ukupno 8.500 evra.

Komisija ispituje dva slučaja

Marija i Askanije Timotić prijavili su ceo slučaj Ministarstvu zdravlja. Načelnik inspekcijske službe Dana Mihajlović utvrdila je da je Marija na kliniku došla zdrava, a izašla kao doživotni invalid. Ovih dana bi i posebna lekarska komisija trebalo da utvrdi kako je moguće da u jednoj referentnoj ustanovi, koja ima čak pet direktora (!), bude upropašćen jedan mladi život.
Načelnik inspekcijske službe Ministarstva zdravlja Dana Mihajlović kaže za Kurir da je inspekcija utvrdila da je moglo da dođe do stručne greške i u slučaju Marije Timotić i u slučaju Svetlana Đukić Jovanović.
- Obrazovaće se Vanredni stručni nadzor, koji će da ispita oba ova slučaja i utvrdi da li je bilo stručne greške. Nadzor će početi sa radom već krajem sledeće nedelje. Sada ne mogu da vam kažem kada će taj rad biti završen jer sve zavisi od pet stručnjaka koji čine nadzor - kaže Mihajlović.
Ona naglašava da u slučaju da nadzor utvrdi da je bilo stručne greške, sledi prijava tužilaštvu protiv odgovornih lica.
         

UMRLA POSLE POROĐAJA

Svetlana Đukić-Jovanović početkom aprila umrla od sepse koja je nastupila posle porođaja, porodica nije uspela da sazna ni ime lekara koji ju je porodio

BEOGRAD - Pored Marije Čokonić-Timotić, Kuriru se obratio i Dragan Brestovac, čija je sestra Svetlana Đukić-Jovanović početkom aprila umrla od sepse koja je nastupila posle porođaja. Brestovac za Kurir kaže da je njegova sestra pet dana posle izlaska iz porodilišta dobila temperaturu, a da lekari tome nisu pridavali nikakav značaj.
- Doktori su rekli da je temperatura posledica zgrušavanja mleka. Bili smo očajni. Na naše oči je umirala, a mi nismo mogli da joj pomognemo. Na kraju se ustanovilo da Svetlana ima sepsu koja se proširila na pluća. Odmah su je prebacili na GAK, gde su joj izvršili operaciju i odstranili matericu i jajnike. Svetlana je pala u komu, a svi pokušaji lekara da je održe u životu bili su bezuspešni - kaže Brestovac.
On navodi da posle Svetlanine smrti nisu mogli da nađu nijednog doktora koji bi im rekao šta se desilo sa njom.
- Svi su nas izbegavali. Niko ne može da ti da informaciju šta se u stvari desilo. Nezvanično smo saznali da za vreme porođaja nije izvađena cela posteljica iz njene materice, što je kasnije i izazvalo sepsu. Nismo mogli ni da saznamo koji je doktor porodio Svetlanu i kako je moguće da je došlo do tako velikog propusta. Svi ćute, a Svetlana je mrtva - kaže Brestovac.
   

Lekari u GAK-u ćute

Kurir je pozvao i Ginekološko-akušersku kliniku u Višegradskoj da čuje lekare koji su vršili intervencije. "Zid ćutanja", međutim, nije uspeo da se probije. Na klinici su prvo tražili da zvanično pošaljemo molbu za razgovor. To smo uradili, ali ni tada nismo dobili odgovor. Ponovo smo zvali telefonom, ali nam je tada sekretarica rekla da je direktor Nebojša Radunović na odmoru. Na odmoru je i doktor Dušan Vukolić, koji je Mariji obavio carski rez. Doktorka Vera Milenković, takođe, kako su nam rekli, danima nije bila na klinici.
      
      
Kurir \ D. MILENKOVIĆ
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
Nemam reci za ovakvo ponasanje lekara prema trudnicama i porodiljama,to samo u nasoj zemlji tako prolazi,sve su trudnice "razmazene" kako kazu lekari,a posle ostaju invalidi ili umiru ,sram ih bilo diploma koje imaju!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Ovo je strasno, i odgovorni moraju da budu kaznjeni.

Sa druge strane, koliko se porodjaja dogodi godisnje, a koliko je ovakvih katastofalnih slucajeva? 

Niko nije nepogresiv. Covek moze da ide ulicom i da mu padne saksija na glavu.

Jednostavno, nekim ljudima se dogadjaju lose, ruzne, strasne stvari. Pa i dobrim ljudima...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Paprikas :>

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 2585
Zastava Beograd
Uzas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Koliko se porodjaja obavi godisnje, a da se odmah ne otkrije greska lekara?

Naravno, greske se ne desavaju samo kod nas, ali ovde je sve: "lako cemo", dok na zapadu mogu da budu krivicno gonjeni i osudjeni, a bolnice placaju visoke premije osiguranja za te slucajeve.... Kod nas je i dalje praksa "zataskavanja" i lekari su "bogovi" kojima nista ne smes da kazes...

Prosto ne znas sta je gore: otici kod privatnog lekara kome su rodtielji kupili diplomu ili otici kod lekara koji radi u drzavnoj ustanovi, a koji te "obradjuje" kao meso na pokretnoj traci i zvera kad ce kraj radnog vremena, pa da ide u privatnu ordinaciju?!
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
najgore od svega sto tim doktorima nece biti nista
tj. nece biti nikakvih posledica po njih...
kada se pocelo sa trajnim zabranjivanjem rada takvim "doktorima"
nesto bi se i ostiglo (barem ja tako mislim)
i posle se nesto prica o beloj kugi i kako treba radjati vise dece
kako?
ja zaista ne znam da li bih se usudila u ovakvim uslovima...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
Svi beze od odgovornosti,a od mlade devojke su napravili invalida,gde ce im dusa...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Stoji sve sto ste rekli, ali jednu stvar ne mogu da razumem... Toliko ima tih slucajeva, pa hirurg zaboravio gazu, pa nije izvadio placentu... Ali buni me jedna stvar...
Hirurg nije sam u operacionoj sali... Pored njega su jos barem 4-5 lekara koji ucestvuju u operaciji (anesteziolog, sestra, hirurg-asistent), a tu se obicno i sakupi 3-4 studenta medicine ili doktora na specijalizaciji... I ne mogu da skapiram da niko, ama bas niko ne primeti da je glavni hirurg nesto zaboravio... 'Ajde da kazes da se hirurg zaboravi, ili da je nemaran, ali zato on ne operise sam... Pa nemoguce da je kompletno osoblje operacione sale slepo?
To jedino znaci da nesto zaista nije u redu sa nasim zdravstvenim sistemom...
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
@Ainhoa,
i ja sam na to prvo pomislila,ali ocigledno svi oni ne razmisljaju o onome sta rade i veruju glavnom Doktoru da je on sve obavio kako valja,a u njihovim glavama je samo kada ce da idu kuci,koliko ima jos do kraja njihove smene,kad ce pauza..itd.
Ja sam jednom bila na pregledu kod hirurga zbog bolova u stomaku koje sam imala, gde su se nalazili i studenti,oni su toliko smotani i imam utisak da neke stvari bolje ja znam od njih nego oni koji toliko studiraju medicinu..stvarno ocaj zivi u nasem zdravstvu..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Ima istine u tome. Zapravo, nisu studenti smotani, vec je to u njihovoj bransi (mislim na medicinu) malo komplikovano... Postoji stroga hijerarhija. Specijalizanti se uvlace specijalistima, mladji lekari starijima, a studenti svima njima. I niko ne sme nikome rec da kaze da se ne zameri...
Zato u ovakvim slucajevima treba kazniti ne samo glavnog hirurga, vec i kompletan hirurski tim.
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.