Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Procitajte pravilnik foruma! Piraterija je zabranjena i muzicke zelje se ne ispunjavaju!

Idi dole
Stranice:
1 ... 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sabor trubača u Guči od 6. do 10. avgusta  (Pročitano 22543 puta)
Moderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Dejan Lazarević prvi dvostruki pobednik Sabora trubača

Dejan Lazarević iz Požege osvojio je sinoć u Guči „duplu krunu", prvi put u četrdesetosmogodišnjoj istoriji Sabora trubača

Virtuoz... Dejan Lazarević

Lazarević je glasovima publike osvojio Zlatnu trubu, a stručni žiri ga je proglasio za najboljeg trubača ovogodišnjeg Sabora.

- Neverovatno, ne znam šta da kažem. Tek me sad očekuje posao, mnogo posla - izjavio je odmah po dodeli nagrada uzbuđeni momak, koji u septembru puni 24 godine, a svoj orkestar je osnovao 2002. godine, sa tek navršenih 18 godina.

I dok je Dejan sa svojim orkestrom na bini zatrubio, a saboraši na stadionu pored Belice razvezli kolo, ministar infrastrukture Milutin Mrkonjić i domaćin sabora Velimir Ilić su u obližnjem motelu „As" jeli jagnjetinu i lumpovali u društvu trubačke legende Bobana Markovića. Mrka je, pored trubača, zakitio i malog Roma, koji je prišao sa harmoničicom da zasvira ministru i društvancetu. Za nagradu je od Mrke dobio i sendvič, na brzinu sklepan od hleba i jagnjetine sa ovala.

A od Mrke sendvič... Ministar Milutin Mrkonjić častio malog Roma harmonikaša

U konkurenciji orkestara, za najbolji je proglašen sastav Bojana Ristića iz Vladičinog Hana, a nagrada za najizvornije muziciranje Zlatna jabuka pripala je orkestru Ekrema Mamutovića iz Vranja. Najbolji bubnjar je Sveta Mladenović iz Grdelice.

Sabor trubača završen je velikim saborskim kolom, a organizatori procenjuju da je Guču u proteklih pet dana posetilo oko 650.000 ljubitelja izvornog narodnog stvaralaštva iz zemlje i inostranstva.

(P. J.)

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
DŽEZER S DUPLOM KRUNOM

Dejan Lazarević, pobednik Guče, kaže za Press da najviše voli da sluša džez i bluz i da mu novokomponovani zvuk nije po ukusu

Nezapamćena pobeda... Dejan Lazarević osvojio glasove i žirija i publike

Na Dragačevskom saboru trubača desilo se nešto što ni najiskusniji hroničari sabora nisu predviđali: mladi Dejan Lazarević iz Požege osvojio je duplu krunu, što je presedan u istoriji sabora, koji traje već četrdeset osam godina.

Lazarević, nosilac Zlatne trube i nagrade stručnog žirija, kaže za Press da veliko slavlje zbog nagrade tek predstoji:

- Još se nisam oporavio od preksinoć! Moram malo da se odmorim, a za nekoliko dana ću napraviti veliku proslavu na koju ću pozvati kolege, porodicu i prijatelje - kaže nosilac najvećeg priznanja u istoriji takmičenja, i dodaje da je mukotrpno radio da bi došao do ovog trijumfa:

- Težak rad je presudio u mojoj pobedi. Rad, vežba, i ništa drugo - kaže Lazarević.

Dejan Lazarević spada u one trubače koji se staraju da održe paralelu između zvuka trube s juga Srbije i sinkopiranog načina sviranja koji odlikuje američki crni zvuk. - Kada sam sam, najviše volim da slušam džez i bluz! Volim, pored toga, svu kvalitetnu muziku, i za mene je najvažnije samo da nije u pitanju novokomponovani zvuk, jer to nikako ne volim da čujem - govori Lazarević za Press, koji dodaje i da publika, nažalost, često traži da čuje baš novokomponovane pesme.

Zabava na ulici... Šatre ostale poluprazne, narod lumpovao pod vedrim nebom

Lazarević je, inače, ove godine sedmi put nastupio na Saboru trubača. - Ovde sam sedmu godinu, a aktivno se bavim sviranjem dvanaest godina - kaže 24-godišnji muzičar iz Požege.

Nakon trijumfa Lazarevića, Guči je ostalo da izvida rane i - prebroji pazar. Nemoguće je saznati koliko se u Guči popilo piva tokom pet dana sabora. „Apatinska pivara", koja je generalni sponzor, imala je pravo da prodaje svoje „jelen pivo". Točilo se na svakom koraku, bilo ga je u flašicama i limenkama, točilo se u plastične čaše po štandovima, na ulicama... Zvaničan podatak, koji su izneli čelnici pivare, jeste 250.000 litara. Nezvanične procene iskusnih saborskih hroničara govore da je i piva drugih proizvođača otišlo bar oko 100.000 litara, ako ne i više, kao i da je „Apatinska pivara" umanjila prodatu količinu, došavši tako do brojke od bar 600.000 litara piva!

Dežurne lekarske ekipe zbrinule su 456 gostiju, čak tri četvrtine lekarskih intervencija se odnosilo na teška alkoholisana stanja, a pacijenti su bili u više od 90 procenata slučajeva Francuzi i Slovenci. - Samo smo ih utopljavali i ostavljali da prenoće. U kakvom su stanju bili govori i činjenica da nisu mogli da daju osnovne podatke o sebi - kaže dr Duško Šuluburić, načelnik Doma zdravlja u Guči. Inače, troškove lekarskih intervencija nad strancima snosiće organizator sabora.

Ništa bez igranja na stolu... Trbušne plesačice do poslednjeg dana zabavljale saboraše

Sabirajući pazare, ugostitelji su došli do računice da je u Guči, tokom pet dana, glavom platilo oko 600 prasića. - Nije to ništa, pre desetak godina ovde sam samo ja prodao 450 pečenih prasića, a sabor je trajao samo tri dana - jada se lokalni ugostitelj.

Komunalci su saopštili da su izneli 600 kubika kompresovanog otpada, koliko se iz Guče iznese - za pola godine!

(P. J. - N. K.)

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Završen sabor u Guči
Cela bivša Juga uživala u trubi
Autor: B. B. - N. Dž. | 11.08.2008. - 06:18


Tradicionalni 48. dragačevski sabor u Guči završen je sinoć, a centralni deo programa bilo je finalno takmičenje na stadionu. Šesnaest orkestara nadmetalo se u umeću sviranja trube, a opšti je zaključak da su svi zaslužili neku nagradu.

Nakon prangija koje su zagrmele Gučom, oko 15 sati takmičenje na velikoj pozornici svečano je otvorio ministar Milutin Mrkonjić, u društvu domaćina Velimira Ilića i Slobodana Jolovića, predsednika saborskog odbora.
- Dragi gosti, ovo je sad centar sveta. Hvala ljudima koji su doveli Sabor do ovih visina. Vlada Republike Srbije obećava da će i narednih godina biti domaćin Sabora, a pre svega obećavam da će pomoći oko infrastrukturnih projekata - rekao je Mrkonjić dok je masa u publici pravila buku željno iščekujući početak takmičenja. Ministar je odlazeći sa bine dobacio trubačima „Cepajte, momci“, a zatim u društvu Ilića i Jolovića otišao na tribine stadiona odakle su uživali u programu.



Prethodno veče u Guči bilo je najposećenije, kao što se i očekivalo, a na ulicama, pod šatorima, kao i na stadionu gde je održan fenomenalni ponoćni koncert, pored stranaca iz udaljenih država primetni su bili i brojni posetioci iz republika bivše Jugoslavije. Svi oni odlučili su da nezaboravan vikend provedu u ovoj varošici. Tradicionalni srpski melos, alkohol i dobar provod učinio je da prorade i emocije pa i žal za starom Jugoslavijom. Crnogorci, Hrvati, Makedonci, Bosanci i Slovenci često okupljeni pod istom kapom - šajkačom evocirali su uspomene, naručivali ‘’Od Vardara pa do Triglava’’ i nazdravljali čuvenom srpskom šljivovicom.
- U Guču dolaze samo dobri ljudi, nema granica, ne zanima me koje su vere, ovo je Jugoslavija u malom i to mi se posebno dopada. Truba nam razgali dušu, koga briga za politiku - rekao nam je Željko Rajković iz Berana koji se odlično provodio sa društvom.
Mlada Paraćinka, obavijena srpskom zastavom, igrala je uz Bregovićev ‘’Gas, gas’’, a pažnju prolaznika privlačio je njen stomak na kome je bilo ispisano Paraćin i Prijedor.
- Ovo mi je napisao malopre jedan momak. Zajedno smo ludovali uz trubu - rekla je ona.
I Makedonci, njih stotinak, došli su u Guču da uživaju. Ispijajući pivo u kampu, kažu, truba je najbolji lek za dušu, ali i žene umeju da im izmame osmeh na lice.
- Mnogo lepih žena je u Guči. Svaka je na svoj način i Hrvatica i Srpkinja ili neka druga, sve su šarmantne i nasmejane. Nigde do sada nisam video toliko nasmejanih ljudi među kojima vibrira takva količina pozitivne energije - ispričao je Dragoljub Slavković iz Kučevišta.
Da za bivšom zajedničkom državom možda najviše žale Bosanci videlo se baš u Guči. Kamperi pristigli iz ove nekadašnje jugoslovenske republike na šatorima su okačili već zaboravljene srpske trobojke sa petokrakom.
- Da se zna da nam nikada nije bilo lepše nego za vreme bivše Jugoslavije. E, tada se živelo. I hvala Guči što nakratko budi emocije vremena koje je prošlo, a za kojim svi žalimo, samo neki to priznaju, a neki ne - rekao je Bojan iz Prijedora, a nedaleko odatle, u senci velikog hrasta, ispred kuće jednog od mnogobrojnih ljubaznih domaćina u Guči, za istim stolom piju Slovenci, Srbi i Crnogorci.



- Imamo i jednog Turčina. Naučili smo ga da priča na našem jeziku. Kako na kom? Pa na našem. Mi smo možda ušli u Evropu, ali bismo radije da smo ostali u Jugi, šta nam je falilo? - kaže Žiga iz Kranja nazdravljajući rakijom. Ove godine su Sabor u Guči posetili i gosti iz Hrvatske. Dilana Bernović iz Zagreba došla je sama.
- Super mi je ovde. Srela sam ljude iz svih krajeva i svi su puni pozitivne energije, a to je najvažnije - rekla nam je Dilana žureći na stadion da bi, kako kaže, što pre doživela energiju trubača uživo.
Svako od njih imao je samo reči hvale uz obećanje da će i sledeće godine Guča biti ubeležena u kalendar njihovih putovanja.

Protesti u Guči
Nešto manje od stotinak pripadnika organizacije ‘’Obraz’’ pojavilo se u Guči okićeni slikama koje veličaju Mladića i Karadžića. U pratnji policije i uz manja koškanja, ispraćeni su u ranim jutarnjim časovima van varoši.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
„Blic“ u domu Dejana Lazarevića, prve trube 48. Sabora u Guči
Još samo da ga oženimo
Autor: V. Lojanica | 12.08.2008. - 20:07


POŽEGA - Dragačevske trube čestito nisu još čestito ni utihnule, a Dejan Lazarević, novi šampion Guče, juče je bio centralna ličnost. Zborno mesto - porodična kuća Lazarevića u požeškoj Ulici Cara Uroša, a saboraši, Dejanovi prijatelji, komšije, rođaci, znani i neznani, svi pridošli da se poklone tek krunisanom kralju srpskog džeza.

Znaju svi koji su prošli kroz širom raskriljenu dvorišnu kapiju - ono što je Dejan Lazarević postigao u Guči više je nego pravi razlog da se majstoru čestita, da se čašica u njegovo zdravlje iskapi. Sa 24 godine požeški trubački virtuoz postigao je ono što do sada, tokom 48 godina postojanja Sabora, nikom za rukom pošlo nije - da osvoji prvu trubu žirija i „Zlatnu trubu“ o kojoj publika odlučuje. Spala je s nogu Dejanova majka Vera juče špartajući kućom sa poslužavnikom u rukama, dvoreći goste.
- Naslužila sam od jutros barem sto rakija, kafama ni broja ne znam. Držao me juče taj majčinski instinkt da će Dejan pobediti, pa još kada je onako dobro odsvirao, znala sam da će sve doći na svoje. Slavili smo jutros do zore, neka, zaslužio je to moj Dejan - pričala je srećna majka.
Dejan je prvo jutro posle krunisanja platio cenu slave - nisu mu dali da odspava. Posle petodnevne svirke u Guči, a naročito slavljeničke noći, zaželeo se jastuka, ali oko podne morao je na noge. Ispoštovao je šampion svakoga ko mu je u dvorište navratio.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Guču za pet dana posetilo više od pola miliona ljudi
Autor: B. Bojović | Foto: D. Grubin | 12.08.2008. - 06:00


U nedelju daleko iza ponoći, kada su se spustile zavese 48. sabora trubača, u Guči su ostale samo bačene prazne pivske flaše, sklopljene ulične tezge i po neki pijani gost koji je pokušavao da nađe put do autobuske stanice. Organizatori kažu da je Sabor proteklih pet dana posetilo pola miliona ljudi, od toga 30.000 stranaca.

Najviše se pilo pivo i to iz frižidera i točilica postavljenih gotovo ispred svake radnje u gradu, bilo da je reč o trgovini, butiku ili kafiću. Zaradom se mogu pohvaliti i roštiljdžije. Ako se uzme u obzir da je prosečno po mestu prodato 5.000 pljeskavica po 150 dinara, da je cena vešalica, koje su takođe dobro išle, bila i do 400 dinara, zaključak je da su vlasnici štandova imali razloga da veselo glade bradu nakon Sabora.
Najveće razočaranje doživeli su vlasnici šatri koje su još do pre samo nekoliko godina bile glavni hit sabora trubača. Ove godine u samom centru trubačke varoši bilo je šatri gde ni stoljnjaci nisu isprljani. Za ovaj potpuni finansijski kolaps vlasnici krive organizatore.
- Kada smo licitirali mesta za šatre, nisu nam ni napomenuli da će naplaćivati ulaz na Sabor. Tih petsto dinara, ili 2.000 ukoliko je četvoročlana porodica u pitanju, bilo bi potrošeno kod nas. Ovako, ljudi nisu imali novca da sede pod šatrom - kaže kafedžija Dimitrijević, dodajući da je bilo njegovih kolega koji su zbog Sabora u minusu i do 20.000 evra.
S druge strane, nezvanično saznajemo da nije prodato ni upola predviđenih karata za programske sadržaje i za parking. Organizator kaže da kase još nisu sravnjene, pa će se o finansijama oglasiti kasnije.
Pune ruke posla imale su ekipe Hitne pomoći. Od 456 intervencija, u 350 slučajeva radilo se o Francuzima i Slovencima u alkoholisanom stanju.
- Utoplimo ih, pustimo da prespavaju i ujutro ih pustimo iz stacionara. Nije bilo nikakvih incidenata - kaše doktor Šuluburić iz Doma zdravlja u Guči. Nikom od pacijenata nisu naplaćivali preglede. Iako je policija zabeležila prisutnost alkohola kod 420 vozača, samo jedan je zadržan u sobi za trežnjenje.

Guča ‘08. u brojkama
500.000 posetilaca za šest dana Sabora
oko 30.000 stranaca u Guči
popijeno 750.000 litara piva
pod šatrama pojedeno 600 prasadi i 700 jagnjadi
iznešeno 600 tona smeća iz Guče
prodato 5.000 pljeskavica po jednom roštiljskom mestu
saobraćajna policija kontrolisala 9.455 vozila
zabeleženo 1.782 saobraćajnih prekršaja
pod dejstvom alkohola vozilo 420 ljudi
podnete 22 krivične prijave (mahom sitne krađe)
protiv 13 osoba podnete prekršajne prijave
dogodilo se 29 saobraćajnih nezgoda, u kojima su dve osobe teže i 10 lakše povređeno
Sabor pratilo 370 novinara (260 domaćih i 110 stranih)

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


The Pretender

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 19013
Zastava Paradise City...
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Najbolji orkestar na Saboru u Guči
Ristić: Stali smo u red majstora trube


Najbolji orkestar 48. sabora trubača u Guči je desetočlani orkestar Bojana Ristića "Brass Band" iz Vladičinog Hana. Bojan potiče iz muzičke porodice, a karijeru je gradio uz poznata estradna imena poput Marije Šerifović, Cece Ražnatović, Dragoljuba Đuričića... Prvu trubu Guče osvojio je 2004. godine, a titula najboljeg orkestra ovog prestižnog trubačkog takmičenja vrhunac je njegove karijere.

- Svirali smo u preko 50 gradova Evrope, nastupali sa priznatim estradnim umetnicima, ali jedina želja koja mi nije bila ostvarena jeste da postanem najbolji orkestar Sabora trubača u Guči. Vredno smo radili, pripremali se i u nedelju naš san se ostvario. Zasvirati kao pobednik na bini na koju staju samo vrhunski majstori trube najveća je radost za mene. Od emocija ne mogu ni da govorim - kaže Bojan Ristić, čiji je orkestar nastupao i na džez festivalima. Tokom "Kopar festa" bend je nastupao na stejdžu dva, koji je beležio svake večeri posetu od oko 10.000 ljudi.
- Od utorka krećemo na veliku turneju po Hrvatskoj. Sviraćemo i u Opatiji, Umagu, po raznim diskotekama. U planu je i Slovenija, Francuska, Italija... Nisu nam ciljna grupa Srbi. Mi sviramo takvu muziku koja sve više podseća na džez, pa smo se mahom orijentisali na populaciju u Evropi. Do sada smo odlično prihvaćeni u svim zemljama, a išli smo širom sveta - kaže Ristić i dodaje da su svirali za goste prestižnih hotela u Ljubljani, a na Trgu kosovskih junaka u Kruševcu kao gosti Marije Šerifović izazvali su ovacije publike pristigle na koncert. Na velikom koncertu u dvorani "Zlatorog" u Celju Bojan Ristić iz "Brass Banda" je nastupio kao predgrupa Ceci Ražnatović.
- Snimamo novi CD. Do kraja godine već bi trebalo da se pojavi na tržištu. Mi smo mlad orkestar i pratimo trendove. Autor svih muzičkih numera sam ja i ono što unapred mogu da obećam publici jeste to da ih neću razočarati - kaže Bojan, čiji je deda Žika Ristić bio vrhunski bubnjar. Zanat je preuzeo njegov sin Zoran Ristić, takođe bubnjar, a Bojan je malo promenio tradiciju i počeo da uči da svira trubu od sedme godine. Pokazalo se da je veliki talenat.

Prvi nastup u Surdulici
Prvi zvanični nastup Bojan Ristić imao je sa 14 godina na predtakmičenju manifestacije "Vlasinsko kolo" u Surdulici. Ta manifestacija bila je ključna za njegovu karijeru, jer mu je omogućila učešće na Saboru trubača u Guči.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.