Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 12:59:24
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mladi i zavisnost  (Pročitano 1721 puta)
10. Jun 2008, 18:05:08
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
SonyEricsson w350
Mladi i ovisnosti
Piše: Igor Filajdić

Pratite li večeri u klubovima u koje zalaze većinom mladi vjerojatno ste primijetili večeri koje nose naziv «ružni, prljavi, zli». Upravo takvim riječima često ljudi opisuju ovisnike ili se kao prema takvima odnose. Što je, naravno, vrlo pogrešno. No, to nije samo jedan mit o ovisnicima i njihovim ovisnostima. Ima ih mnogo više.

Ukoliko poznajete kojeg stolara ili osobu koja se bavi nekim rezanjem vjerojatno ste čuli za staru obrtničku: «Dva puta mjeri, jednom reži!». Mi ćemo se ovdje nasloniti na tu izreku i ukazati vam na probleme i opasnosti ovisnosti. Mi vas nećemo plašiti već iznijeti činjenice i upozoriti vas kako ne biste snosili posljedice kojih niste bili svjesni. Želimo reći da je potrebno dobro promisliti prije nego li zapalite cigaretu, naručite piće ili uzmete neku sintetičku drogu. Treba dobro razmisliti prije nego prihvatite sudjelovanje na nekom, nazovimo ga turniru on-line igrica na računalu. Treba 'izmjeriti' rizike prije nego zapalite joint. Nakon dobrog promišljanja možda ipak nećete to učiniti.

Mi vam ovdje, uz pomoć Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, donosimo neke činjenice koje bi vas trebale potaknuti na ozbiljno promišljanje o problemima ovisnosti kako ih ne biste sami iskusili, ali i kako biste mogli pomoći svojim prijateljima, znancima.

Ovisnicima treba pomoć kako bi se oslobodili jer kad je osoba ovisna, nije slobodna. Tu se sjetim jednog znanca koji je nakon mnogo godina ovisnosti čak i o heroinu ipak potražio pomoć. I njegove priče o danima u zatvoru. Dok je bio ovisan svima je psovao što ga zatvaraju. Kad je prošao godinu dana u komuni promijenio je priču: „Neka, neka, treba to. Kad te malo lupe po glavi neke stvari shvatiš!“. A mi se nadamo da će biti sve manje onih koji će probati tako glavom kroz zid, a sve više onih koji će učiti na tuđim greškama.

Mladima treba pomoći kako ne bi upali u neku od brojnih zamki koje postavljaju ovisnosti. Mladi često ne znaju dovoljno što sami sebi rade kad uzimaju različite droge. Zato smo svi mi ovdje kako bismo im pomogli. Svi mi? Da, mi, to znači svi koji ovo čitaju: učenici, studenti, roditelji, nastavnici, državne institucije, nevladine udruge – svi mi. I to znači da, iako završavamo s ovom tematikom za ovu godinu, nastavljamo dalje s borbom protiv ovisnosti. Mi dajemo neke činjenice, smjernice, a praktično vas upućujemo na što veću mobilnost kao alternativu ovisnostima. A očekujemo i dalje vaš doprinos ovoj problematici i kako se kaže: «Najte kaj zameriti, dajte se kaj videti!»

Ovisnosti medju mladima

Mnogi se pitaju zašto mlade uvijek gnjavimo pričama o ovisnostima kad su ovisnici prvenstveno o različitim opijatima (alkohol, tablete, duhan, ilegalne droge) uglavnom odrasli. Postoje brojni razlozi za to. Prvi i osnovni je taj što bolest ovisnosti najčešće počinje već u adolescentskoj dobi. Svi znamo kako počinje. Pale se prve cigarete, eksperimentira s alkoholom, 'lakšim' drogama, itd. Naravno, mi nismo ti koji pogrešno shvaćaju da tko jednom proba već je jednom nogom u ovisnosti. To je apsolutno pogrešno gledanje stvari. Po nekim procjenama gotovo polovina mladih u Hrvatskoj barem jednom proba marihuanu, a nemamo kasnije niti približno toliko visoki broj ovisnika o drogama.

Zapravo treba naglasiti neke druge činjenice i objasniti zašto je baš mladima interesantno uzimati opijate. Prije svega jasno je i znanstveno potvrđeno kako mladi ulaskom u pubertet postaju poseno znatiželjni, buntovni, otvoreni novim spoznajama, u istraživanju života i u traženju uzbuđenja i zabave. Drugo što treba imati na umu je to da je droga (pod tim podrazumijevamo i one legalne poput duhana i alkohola i one ilegalne poput npr. marihuane) vrlo dostupna mladima, a i zapravo jeftina. Treća stvar koje treba imati na umu je ta da mladi u adolescenciji još nemaju u mozgu u potpunosti razvijen sustav «kočnica» te puno lakše ulaze u rizične situacije. Četvrta stvar koja je aktualna zadnjih godina je ta da tvrtke koje proizvode alkoholna pića intenzivno proučavaju tržište mladih i adekvatno (misli se na zadovoljavanje želja mladih konzumenata) odgovaraju. Peta stvar je ta da je dio ilegalnih opijata toliko reklamirano da su mladi bombardirani sloganima koji vezuju alkohol uz dobar provod, u dobrom društvu, primamljivo i zato što vi to zaslužujete. Mogli bismo ovdje nabrojati još nekoliko činjenica koje treba imati na umu kad se govori o ovisnostima vezano uz mlade, ali je bitno to da je potrebno reagirati na vrijeme kako bi se spriječile nepotrebne negativne posljedice.

Na stranicama našeg magazina naći ćete činjenice koje ukazuju na neke moguće probleme i opasnosti. Pokušavamo skrenuti pažnju i na to da nadležne institucije vrlo često kasne u borbi, sporo prikupljaju rezultate, a i dileri i marketing legalnih opijata je uvijek brži i domišljatiji od boraca protiv ovisnosti. Danas, primjerice morate razmišljati i o tome da se droga nudi i preko interneta, prvenstveno različite opasne tablete koje jesu legalne, ali iz nepouzdanih izvora, bez potrebnih recepata i prodaju ih svima, potrebno je samo platiti. Naravno, kako mi ne osuđujemo nikad u našim tekstovima, nego pokušavamo pomoći, to ćemo napraviti i ovdje.

Ovdje ćemo se po prvi puta direktno obratiti roditeljima iako ovaj magazin adresiramo mladima. Samo ćemo napomenuti par stvari na koje je bitno obratiti pažnju kad ste roditelj.

Nekoliko saveta roditeljima:



    Pazite na to da bilo kakve promjene uočite što ranije!
    Nikad nije prerano početi paziti. Pogotovo ako primjećujete kod vašeg djeteta poremećaje u učenju, raspoloženju.

    Budite roditelj koji ima aktivnu ulogu u životu djeteta:
    odlazite na informacije, upoznajte sve prijatelje vašeg djeteta i njihove roditelje, informirajte se.

    Uvijek imajte otvorenu i iskrenu komunikaciju!
    Dajemo primjer: uvjerite vaše dijete da ne sjeda opijenoj osobi u auto ma u kakvom je ono stanju, uvjerite dijete da vas može nazvati u bilo koje doba dana ili noći i da ćete mu pomoći.

    Potražite pomoć!
    Nije sramota ne znati, sramota je ne informirati se i ne potražiti pomoć jer sami nećete imati uvijek sve odgovore. Obratite se nadležnim institucijama ili udrugama koje se bave problemima ovisnosti.

Kada je netko ovisan?

Navodimo neke činjenice koje mogu biti pokazatelj nečije ili vaše ovisnosti o upotrebi bilo legalnih ili ilegalnih sredstava ovisnosti, kompjutorske igrice ili nešto slično.

Osoba je vjerojatno ovisna ukoliko se prepoznaje u  3 ili više sljedećih stavki:

   1. Potrebno vam je uzimati veće doze određenog sredstva kako bi se postigao željeni efekt (opijenost ili što drugo), odnosno, uzimajući iste doze ne postižete željeno. PRIMJER: pijete kako biste se opili i potrebno vam je recimo 4 piva kako biste to postigli i nakon nekog vremena više niste pijani nakon konzumiranja 4 piva pa povećavate dozu. Ili, osjećali ste se zadovoljno igrajući tu igricu sat vremena dnevno, a sada vam već treba barem tri sata.
   2. Postoji klasičan mamurluk, specifičan za to sredstvo ili ga pokušavate anulirati nastavljajući uzimati istu ili sličnu tvar.
      Primjer: Pili ste one pive i ujutro ste mamurni ili čak 'liječite mamurluk' konzumiranjem piva ujutro. Ili, ujutro vas bole oči od komp igrica koje ste igrali do kasno u noć i svima je to vidljivo.

   3. Konzumirate to što već konzumirate u većoj količini ili u dužem periodu nego ste planirali.
      Primjer: Otišli ste s ekipom na pivo, a završili na šanku nakon osme. Ili ste mislili odigrati jednu igricu nakon večere, a ono, već je svanulo.

   4. Imate konstantnu želju ili neuspješne pokušaje smanjiti ili držati pod kontrolom svoju konzumaciju.
      Primjer: Znate da previše pijete i da biste trebali smanjiti, ali vam to ne ide. Ili, jasno vam je da gotovo svo slobodno vrijeme provodite pred ekranom, ali i opet ste na tom mjestu.

   5. Trošite jako puno vremena na nabavku, konzumaciju ili oporavak od konzumacije.
      Primjer: Radite nakon škole ili faksa ili neki fuš kako biste imali džeparac kojeg onda trošite na alkohol, igrice, drogu, seks, što već pa onda to i konzumirate satima, a onda vam je potrebno još nekoliko sati za 'doći k sebi'. Kad se sve zbroji, to je mnogo, mnogo sati.

   6. Smanjujete broj ili čak odustajete od nekih važnih društvenih, profesionalnih ili rekreacijskih aktivnosti zbog konzumiranja dotične tvari ili aktivnosti.
      Primjer: Ne odlazite na druženje s prijateljima jer morate 'skinuti još jedan level' u vašoj igrici. Ili, preskačete dogovoreno trčanje ujutro zbog mamurluka od sinoćnje pijanke.

   7. Iako ste svjesni stalnih problema bilo fizičkih, bilo psihičkih koje vam uzimanje nekog sredstva donosi, nastavljate ga konzumirati.
      Primjer: Znate da ste nakon večernje konzumacije alkohola svako jutro mamurni, ali ipak nastavljate piti. Ili, ne skidate se s monitora unatoč tome što vas često i boli glava i peku oči i debljate se.

Nadamo se da se niste prepoznali u 3 ili više od ovih stavki koje su gore navedene. Ukoliko jeste, potražite pomoć. A ako ste prepoznali nekog svog bližnjeg – pomozite mu!


5 Stvari koje trebate znati o razvoju mozga u adolescentskoj dobi



    1. “Prednji” dio mozga, onaj iznad očiju ima funkciju usporiti nas ili zaustaviti u našim impulzivnim ponašanjima. Taj dio mozga uzima u obzir moguće rizike i nagrade za neku našu aktivnost i pomaže nam “stati na loptu”, “zakočiti” kad pomišljamo učiniti riskantne stvari.

    2. Taj dio mozga još u adolescentskoj dobi razvija veze s ostatkom mozga tako da adelescentskom mozgu još nedostaju neke “žice”, neki “kablovi” koji prenose poruke tipa “nemoj” ili “koči” ili “stani” ostatku mozga.

    3. Opojne droge često su vrlo dostupne adolescentima i čine osjećaj ugode, ali su i vrlo opasne. Budući da adolescentima još nedostaju neke “žice” koje će prenijeti “stop” poruku, teško im je u potpunosti odvagati rizik uzimanja droga.

    4. Dvije najdostupnije droge koje su ujedno i legalne, a uzrokuju najviše smrtnih slučajeva su duhan i alkohol. Vrijeme kasnije adolescencije, prije nego je mozak u potpunosti sazrio, upravo je najkritičnije za razvoj ovisnosti o tim (i drugim) drogama.

    5. Korištenje droga za vrijeme kritičnog razvoja mozga može prouzročiti trajne promjene u načinu na koji mozak funkcionira i kako odgovara na nagrade i posljedice. Zato je važno što ranije uočiti problem korištenja droga.

Mitovi o ovisnostima

Stare ideje

Znanstveno razmatranje ovisnosti je relativno novijeg datuma tako da još nije uspjelo razotkriti različite mitove o ovisnostima. Ovdje ćemo pokušati barem neke od njih rasvijetliti.

Dr. Kathleen Brady ističe dvije stvari koje se vrlo često potpuno krivo vide. Jedna je da ljudi misle kako osoba treba dotaknuti samo dno kako bi shvatila i urazumila se. Nažalost, vrlo često je tada prekasno za spas. I sami ste često čuli izreku: “Treba lupiti glavom o zid” kako bi se osoba opametila, ali u ovom slučaju, kad su ovisnosti u pitanju, to ne smije biti tako. Zapravo je potrebno što ranije detektirati problem ovisnosti jer u tom trenu ovisnici imaju mnogo više razloga za promjenu nego kada ovisnost uzme maha.

Druga stvar koju Brady ističe, a potvrđuje i Dr. Nora Volkow je ta da ljudi uvriježeno misle kako je nužno da ovisnik sam mora tražiti pomoć, no, istraživanja u SAD-u pokazuju sasvim drugačije činjenice. Ako nekog ovisnika natjerate na tretman odvikavanja, primjerice, kako ga ne bi ostavio partner, kako ne bi dobio otkaz ili na neki drugi način, taj ovisnik ima jednake šanse za odvikavanje kao i oni koji su se prijavili svojevoljno. Dakle, slobodno priprijetite svom bližnjem, bit će vam kasnije zahvalan, ne čekajte da ta osoba sama shvati problem i potraži pomoć, može biti prekasno.

    1. Ovisnici su loši, ludi ili glupi.
    Posljednja istraživanja pokazuju da ovisnici nisu loši ljudi koje mi trebamo popraviti, nisu luđaci koje mi moramo urazumiti i nisu glupani koje trebamo podučiti. Oni zapravo imaju bolest mozga koja je veća nego sama manifestacija ovisnosti.

    2. Ovisnost je problem volje, karaktera.
    Ovo je jedno staro vjerovanje. Potkrepljuje ga činjenica da se najveći broj tretmana ovisnosti zasniva na bihevioralnom pristupu. Dakle, razgovorima se pokušava pomoći i podići samokontrolu, a ovisnost se zapravo se ovisnost „javlja“ u dijelu mozga koji nije pod svjesnom kontrolom.

    3. Ovisnicima ne treba pomoć nego kazna zbog uzimanja droga.
    Znanost pokazuje da je ovisnicima nužna pomoć jer ih njihova bolest priječi adekvatno se nositi s tim problemom.

    4. Ovisnici o jednoj drogi ovisni su o svim drogama.
    Naravno, postoji određeni broj osoba koji su ovisni o većem broju droga. Ipak, veliki broj ovisnika nije ovisno na taj način. To je vjerojatno povezano kako se koja droga podudara s ‘kemijom’ mozga ovisnika.

    5. Ovisnike se ne može tretirati lijekovima.
    Ovisnike o teškim drogama i alkoholu se uvijek tijekom detoksikacije tretira lijekovima. No, danas su razvijeni i lijekovi koji pomažu i nakon fizičkog odvikavanja, dakle, tijekom terapije razgovora.

    6. Ovisnosti se tretiraju bihevioralno što znači da je to poremećaj ponašanja.
    Nove studije skeniranja mozga pokazuju kako bihevioralni tretmani (psihoterapija) i lijekovi slično djeluju u promjenama funkcije mozga. Ovisnost je vrsta bolesti mozga koju se može tretirati mijenjanjem funkcije mozga na različite načine.

    7. Alkoholičarima je dovoljno odlaziti na sastanke liječenih alkoholičara kako bi prestali piti.
    Bitno je naglastiti da često nije dovoljno samo odlaziti na sastanke liječenih alkoholičara, potrebno je i više od toga, a primjena samo tog pristupa pretpostavlja da ovisnici nemaju bolest mozga, što je pogrešno. Za većinu ljudi ti sastanci su cjeloživotni proces, ali čak ni oni ne mogu pomoći svima koji žele prestati piti.

Izvor: Euro<26
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Mogla si to i ovde, al' 'ajd'... nek stoji...
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 12:59:24
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.