Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kuvani paradajz je zdraviji  (Pročitano 3598 puta)
07. Jun 2008, 10:22:58
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
Nokia the best
Kuvani paradajz je zdraviji

Postoji mišljenje da je sirovo povrće mnogo zdravije od kuvanog. Tome u prilog ide i činjenica da se zbog zdravlja uvek preporučuje da se povrće kuva što kraće. Ali nije uvek tako.

ŠAMPINJONI SIROVO
Sirove pečurke sadrže vitamin D i vitamine iz grupe B. Jačaju kosti i štite nerve.
zdravije
KUVANO Dinstani šampinjoni su veoma ukusni, ali gotovo uopšte ne sadrže vitamine, jer se oni gube prilikom kuvanja.
SAVET
Prilikom pranja, vitamini se spiraju s pečuraka. Zato ih bolje istrljajte vlažnim ubrusom.
ŠARGAREPA SIROVO
Velika količina vlaknastih materija stvara osećaj sitosti. Zbog robusne ćelijske strukture ovog povrća, možemo da iskoristimo samo deset odsto beta karotena iz šargarepe.
KUVANO
Pod dejstvom toplote i malo masti, ćelijska struktura se razbija, zahvaljujući čemu možemo bolje da iskoristimo hranljive materije. zdravije
SAVET
Šargarepa sadrži vitamin A rastvorljiv u masti, zato bi uvek trebalo da je pripremate sa malo kvalitetnog ulja (npr. od uljane repice).
PAPRIKA SIROVO
Crvene, mesnate paprike su naročito bogate vitaminom C. Samo jedna paprika pokriva dnevne potrebe. zdravije
KUVANO
Prilikom kuvanja, gubi se oko polovina vitamina C iz paprike, a ako je oljuštite, ostaćete bez još nekih supstanci od vitalnog značaja.
SAVET
Danas crvena, sutra zelena, prekostura žuta paprika - svaka boja sadrži druge dragocene sastojke, pa je preporučljivo da se na vašem jelovniku nađu sve tri.
PARADAJZ SIROVO
Folna kiselina za rast, biotin za lepu kosu, a vitamin C za imunitet - ovo su korisni sastojci sirovog paradajza.
KUVANO
Crveni pigment likopen, koji štiti od raka, lakše se iskorišćava kada je paradajz kuvan. zdravije
SAVET
Da biste organizmu obezbedili i likopen i vitamine, naizmenično jedite kuvan i sirov paradajz.
CRVENI KUPUS SIROVO
Sirov crveni kupus sadrži mnogo vitamina C i glukosinolata, koji štite od raka. zdravije
KUVANO
Mada kuvan kupus više prija želucu, treba imati na umu da se prilikom kuvanja uništava veći deo vitamina.
SAVET
Crveni kupus se lakše vari ako se, umesto na ulju, dinsta u soku od jabuke. I u sos za salatu od crvenog kupusa možete da dodate malo soka od jabuke.
CRNI LUK SIROVO
Eterična ulja iz crnog luka dezinfikuju, a drugi važni sastojci štite zidove krvnih sudova. Nažalost, sirov crni luk se teško vari.
KUVANO
Dinstani crni luk je manje ljut i bolje se podnosi. zdravije
SAVET
Ako patite od viška holesterola, češće jedite luk, bilo sirov, bilo kuvan.

Vreme je za sezonsko povrće
Nutricionista Branka Mirković podseća nas da je ovo pravi čas kada treba da iskoristimo blagodeti svežeg povrća.

Tikvica je izvanredan diuretik, lako se vari, osvežava i ima laksativna svojstva. Smiruje organizam i organe za varenje, ima antiupalna delovanja, deluje na ceo probavni sistem, posebno creva. Izvanredna je za ishranu starijih osoba, za bubrežne bolesnike, zatvora ili visokog holesterola.
Paradajz
Paradajz je antiinfektivan, dezintoksičan, laksativan, regenerator minerala i osvežava. Odličan je lek protiv svih degenerativnih bolesti, kao napitak prečišćava krv i obnavlja minerale.
Sadrži 90% dragocene biološke vode, vitamine A, B1, B2, B6, C, E, KiPP brojne mineralne soli. Odličan je za nedostatak apetita, regulisanje gojaznosti, regulisanje zatvora. Treba da ga koriste bolesnici sa kamenom u bubrezima i žuči, ljudi koji imaju problem sa kostoboljom, hroničnim reumatizmom, arteroskelrozom.
Spanać
Dobro je da se naviknete da mladi spanać jedete sirov jer sadrži obilje hlorofila koji regeneriše krv i omogućava dobro iskorišćavanje minerala koji se nalaze u biljci. Odličan je u slučaju pomanjkanja gvožđa. Ali treba da ga izbegavaju osobe sa bubrežnim smetnjama, naročito kada je u pitanju kamen, oboljenja jetre, artritis, reumatizm ili čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.