Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Preminuo modni kreator Iv Sen Loran  (Pročitano 3830 puta)
02. Jun 2008, 13:26:55
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
Preminuo modni kreator Iv Sen Loran
Autor: Tanjug, Srna, BBC | 02.06.2008 - 08:09


Modni kreator Iv Sen Loran, koji je juče preminuo u 71. godini života, biće sahranjen u petak u Parizu, izjavio je danas Pjer Berže, bliski Loranov saradnik.



"Loran je godinu dana bolovao od tumora na mozgu", precizirao je Berže za francusku televiziju RTL.
Rođen u Oranu, Alžir, 1. avgusta 1936, Sen Loran je kao 17-godišnjak osvojio prvu nagradu na konkursu Međunarodnog sekretarijata za vunu. Ubrzo će se zaposliti kod čuvenog francuskog dizajnera Kristijana Diora, a sa 21 godinom biti izabran za njegovog naslednika, kada je Dior umro 1957. godine.
Početkom 60-tih godina prošlog veka, osnovao je sopstvenu kuću visoke mode.
Iv Sen Loran je priznat kao prvi dizajner koji je, 1966. godine, lansirao moderan koncept luksuzne ženske konfekcije, u kolekciji pod imenom "Leva obala", kao prvi korak ka proizvodnji luksuzne robe namenjene širem tržištu.

Povlačenje iz rukovodstva
Godine 2002., zbog finansijskih teškoća svoje modne kuće, ali i zbog slabog zdravlja, povukao se iz posla:
"Odlučio sam da se oprostim od profesije koju sam toliko voleo. Istovremeno se opraštam od estetskih duhova koji su me pratili od detnjstva i zbog kojih sam se i opredelio za ovaj božanstveni posao. Zahvaljujući njima, stekao sam porodicu, koja mi je pomagala, koja me je štitila i volela."
Istom prilikom Iv San Loran je objasnio da je svojim kreacijama želeo da pomogne emancipaciji žena:
"Kažem sebi da sam kreirao garderobu savremene žene i da sam doprineo transformaciji moje ere. Ono što sam ja radio sa odećom svakako je manje važno od muzike, arhitekture, slikarstva i drugih umetnosti, ali želeo sam da budem u službi žena, odnosno da služim njihovim telima, njihovim stavovima i životima. Želeo sam da ih pratim u veličanstvenom pokretu za oslobođenje koji je obeležio protekli vek."

"Oluja" mladog kreatora
Aleksandra Šulman, urednik britanskog Voga, podseća da je San Loran 1954. poput oluje stigao na parisku modnu scenu:
"Smatralo se do tada da moda ne treba da bude pristupačna svima. San Loran je modu približio narodu - bio je mlad, bio je u trendu, družio se sa glumcima, manekenkama i pop zvezdama. Mlada generacija mogla je da se s njim identifikuje."
Nensi Pilčer, direktor azijsko-pacifičkog izdanja modne biblije Voga, kaže da je San Loran bio klasa za sebe:
"Tako je krojio odeću da je savršeno stajala svima - od manekenki na revijama do običnih žena. Otkako se povukao, niiko nije uspeo da sako ili kostim ili haljinu skroji tako majstorski kako je to on činio."

Moda i samopouzdanje
Za Natali Duse, predsednika Fondacije za umetnost mode u San Francisku, Iv San Loran je bard i revolucionar koji je ženama približio visoku modu i vratio im samopouzdanje:
"Te 1968., kada je kreirao svoj čuveni smoking za žene, bila je u toku svojevrsna pobuna protiv establišmenta. I žene su tu našle svoje mesto, svoju revoluciju. On je uvek tačno znao šta je ženama potrebno - od odela do balske haljine. Svojom kolekcijom Riv goš približio je visoku modu džepu običnih žena. Uz to, imao je izvanredan smisao za marketing, što je pokazao u reklamiranju i plasiranju svojih parfema. Bio je daleko ispred svog vremena."
Reagujući na vest o njegovoj smrti, francuski predsednik Nikola Sarkozi nazvao je Sen Lorana kreativnim genijem:
"Bio je uveren da je lepota luksuz potreban svakom muškarcu i ženi", naveo je Sarkozi u saopštenju.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Ne postoje verovatnoce,postoje samo okolnosti.

Zodijak
Pol Žena
Poruke 902
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
SonyEricsson K750i
 Smile
IP sačuvana
social share
Čovek,sa svim svojim plemenitim osobinama,još uvek u svom telesnom okviru nosi neizbrisiv pečat nižeg porekla.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
Iv Sen Loran je obeležio svetsku modnu scenu
Otišao kralj ženske mode
Autor: (Agencije)/DM | 03.06.2008 - 09:05


Smrću Iva Sen Lorana (71), u nedelju, 1. juna, svet je izgubio možda poslednjeg velikog maga visoke mode iz generacije Kristijana Diora i Koko Šanel, koja je Pariz učinila modnom prestonicom sveta. Sasvim sigurno, izgubio je jednog od modnih kreatora koji su obeležili 20. vek.



Među prvima je kreirao odeću koja je odražavala promenu uloge žene u društvu - narastanje ličnog, seksualnog i profesionalnog samopouzdanja i ekonomske moći lepšeg pola, a istovremeno je uspeo i da visoku modu, ne lišavajući je lepote i kvaliteta, učini dostupnom običnim ljudima. To bi se bez preterivanja moglo smatrati njegovom trajnom zaostavštinom, koja je dala pečat modnim trendovima savremenog doba.
Rođen 1936. u Oranu, u Alžiru, sa 17 godina došao je u Pariz i upisao umetničku školu za modne kreatore, koju je pohađao samo tri meseca. Nakon toga je, naime, predstavljen Kristijanu Dioru, najvećem modnom kreatoru svog vremena, a ovaj ga je, impresioniran njegovim talentom, odmah zaposlio. Nakon Diorove naprasne smrti, Sen Loran 1957, u 21. godini, postaje direktor kuće „Dior“. Naredne godine, njegova prva samostalna kolekcija - koja lansira trapez haljinu, uskih ramena i široke, lepršave suknje - etablira Sen Lorana kao modnu zvezdu i unosi veliko osveženje u dotadašnje trendove, a već 1962. otvara sopstvenu modnu kuću. Svet se menja, a sa narastanjem ekonomske moći, naročito među ženama, javlja se nova potražnja za originalnošću. Sa dugogodišnjim profesionalnim i životnim partnerom Pjerom Beržom otvara lanac butika gotove odeće „Riv goš“, čime uliva nov život i popularnost visokoj modi. Stručnjaci su ga s velikim poštovanjem nazivali poslednjim pravim krojačem među kreatorima, jer je sve vreme sačuvao klasične standarde krojenja i šivenja. Koristeći etno motive, često je kombinovao jarke boje sa crnom, a ostao je zapamćen i po providnim bluzama, bolero jaknama i ženskim odelima sa smokingom. „Svoj stil nalazim preko žena“, izjavio je jednom prilikom. „Odatle potiče njegova snaga i vitalnost, jer ja crtam po ženskom telu.“ U žensku modu je uveo odela s pantalonama, safari jakne i džempere koji se oblače preko glave, i na taj način je zauvek izmenio.
U njegovom sjajnom i uspešnom životu bilo je, međutim, i mračnih strana. Još kao dečak zlostavljan od drugova zbog svojih homoseksualnih sklonosti, u privatnom je životu bio depresivan i povučen, a ni fizičko zdravlje mu nikad nije bilo najbolje. „On je rođen sa nervnim slomom“, izjavio je jednom prilikom o njemu njegov dugogodišnji partner Pjer Berž. U borbi s depresijom posezao je, prema sopstvenom priznanju, i za „tabletama za smirenje i narkoticima, tim lažnim prijateljima“.



Njegovi zdravstveni problemi pojavili su se krajem osamdesetih godina. Sen Loran koji nikada nije čitao novine ni slušao radio, postao je sve izolovaniji i održavao je kontakt sa samo nekoliko prijatelja.
Procvat njegovog biznisa zaustavili su rat u Zalivu i kriza svetske ekonomije početkom devedesetih godina kada su se Berž i Sen Loran našli u dugovima.
Godine 1992, YSL je pripojen proizvođaču kozmetike i lekova „Sanofi“, a Sen Loran je zadržao kontrolu nad kreativnim delom posla. Potom je njegovu marku 1999. godine kupila grupa „Guči“.
Kada je 2002. najavio da napušta svet visoke mode, to je sa žaljenjem okarakterisano kao kraj jedne ere. Tom prilikom je izjavio i da je razočaran komercijalnom orijentacijom modne industrije. „Nemam ništa zajedničko sa ovim novim svetom mode, koji je sveden na puko aranžiranje izloga“, rekao je on. „Elegancija i lepota su iz njega prognane.“ Nakon poslednjih godina koje je proveo povučeno, i višemesečne bolesti respiratornih organa, veliki majstor elegancije i lepote je u 71. godini napustio i ovaj svet.

Manekenka Jelena Ivanović
Uvek je držao distancu

Samo nekoliko naših manekenki je imalu tu čast i priliku da sarađuje sa modnom kućom „Yves Saint Loran“, a jedna od retkih koja je radila reviju direktno sa Sen Loranom, devojka je naša nekadašnja manekenka Jelena Ivanović.
- Za Sen Lorana sam radila krajem devedesetih godina. Garderoba koju je kreirao je bila veoma elegantna. Ali, on je bio strašno hladan čovek. Neko ko je uvek sa svima pa i sa nama manekenima, pravio neku užasno neprijatnu distancu. Neka odbojnost je uvek bila prisutna . Ali, kao kreator radio jedan fantastičan posao. Uvek sam mu se po tom pitanju divila i mislila da je pravi umetnik - kaže za „Blic“ Jelena Ivanović.
M. Č.


Usponi i padovi velikog kreatora

- Iv Sen Loran je rođen 1936 u Alžiru, kao najstarije dete bogatog francuskog industrijalca gde je iskazivao talenat prema dizajnu, praveći odeću za lutke svojih mlađih sestara
- Sa 17 godina upisao je Modnu školu u Parizu, na svetsku scenu probio se već sa 21 godinom i izgradio carstvo odeće, parfema i galanterije
- Počeo je da radi za Kristijana Diora, a potom i postao njegov prvi asistent. Posle Diorove smrti 1957. godine, Sen Loran je postao glavni modni kreator i brzo zasenio svog mentora
- Modnu kuću Dior vodio je tri godine, a potom je regrutovan tokom alžirskog rata. U vojsci je doživeo nervni slom i proveo skoro tri meseca u bolnici
- Prva kolekcija njegove modne kuće predstavljena je 1962. godine
- Krajem 80-ih godina pojavili su se zdravstveni problemi. Patio je od depresije i lečio se od alkoholizma
- Poslovni krah početkom 90-ih godina. Godine 1992, YSL je pripojen proizvođaču kozmetike i lekova Sanofi, a potom je njegovu marku 1999. godine kupila grupa Guči
- Povukao se sa modne scene 2002. godine
- U decembru 2007. godine odlikovan Legijom časti
-Umro je u nedelju u 71. godini, biće sahranjen u petak u Parizu
-Reagujući na vest o Loranovoj smrti, francuski predsednik Nikola Sarkozi nazvao je Sen Lorana genijem. „Bio je uveren da je lepota luksuz potreban svakom muškarcu i ženi“, kaže se u Sarkozijevom saopštenju.
-Iv Sen Loran o novim trendovima: „Nemam ništa zajedničko sa ovim novim svetom mode, koji je sveden na puko aranžiranje izloga“

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
Karla Bruni odala priznanje Ivu Sen Loranu
Autor: Tanjug | Foto: AP | 03.06.2008 - 15:10

Dok se čeka sahrana velikog francuskog modnog kreatora Iva Sen-Lorana, koja će se obaviti u četvrtak, mnoge ličnosti iz sveta mode, politike i šou-biznisa i dalje daju izjave povodom njegovog odlaska.
Karla Bruni i Iv Sen Loran u Parizu 1997. godine

Među njima je i bivša manekenka Karla Bruni, supruga francuskog predsednika Nikole Sarkozija.
"Misleći na gospodina Sen-Lorana, srce mi se steže. Bio je izuzetan umetnik i ljudsko biće. U svom radu sublimirao je ne samo lepotu već i snagu žene. To što sam radila sa njim, za mene je bila velika čast", izjavila je danas prva dama Francuske.
"Ovom smrću nestalo je jedno od najvećih imena mode, Iv Sen-Loran je bio prvi koji je visoku modu podigao na nivo umetnosti", rekao je sa svoje strane predsednik Sarkozi.
Odavanju priznanja velikom kreatoru pridružili su se i italijanski modni kreatori kao što su Djorđo Armani, Valentino, Domeniko Dolče i Stefano Gabana, koji su pozdravili "genija sa maštom bez granica", prenele su agencije.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
Berže i Sen Loran bili ozvaničili zajednički život
Autor: Beta | Foto: AFP | 05.06.2008 - 11:33



Pjer Berže, privatno i poslovno životni saputnik Iva Sen Lorana, izjavio je da je nedavno potpisao ugovor o konkubinatu sa nedavno preminulim modnim kreatorom.

"Sastavili smo u isto vreme testamente. Prethodno smo potpisali ugovor o konkubinatu. Uzajamno se nasleđujemo, a nedeljivi deo imovine svakoga ide fondaciji Pjer Berže-Iv Sen Loran'", rekao je Berže za nedeljnik "Pari Mač" od četvrtka.
Na pitanje zašto su potpisali ugovor o konkubinatu, Berže je rekao da su to učinili "iz simboličnih razloga".
"Odlučili smo da to treba da uradimo, tek tako, zajednički. To se desilo nedavno, u njegovoj kući", precizirao je.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
 Smile
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.