Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uhapsena grupa osumnjicena da je pomagala kriminalcima.  (Pročitano 2419 puta)
27. Maj 2008, 21:26:23
Jet set burekdzija


Monstrum

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 8918
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
 UHAPŠENA GRUPA OSUMNJIČENA DA JE POMAGALA KRIMINALCIMA
DRUŠTVO - HRONIKA - Utorak, Maj 27, 2008 16:27
Policija je, radi suzbijanja korupcije, uhapsila organizovanu kriminalnu grupu, osumnjičenu za pomaganje kriminalcima, koju su činili advokati, policijski sluzbenici, lekari i posrednici, saopstio je MUP Srbije.

Uhapšeni su 'kroz razne zloupotrebe-davanjem i primanjem mita sticali protivpravnu imovinsku korist, kako bi se zaštitile osobe iz kriminogene sredine od krivične odgovornosti ili da bi ona bila ublažena', navodi se u saoštenju.

MUP navodi da su 'advokati, preko posrednika, podmićivali policijske službenike i lekare, koji su sačinjavali lažne zapisnike i medicinsku dokumenatciju, na osnovu kojih su osumnjičeni puštani na slobodu ili im nisu bile podnošene krivične prijave'.

O broju i imenima uhapšenih, kao i preduzetim merama, javnost će biti blagovremeno obaveštena, kaže se u saopštenju i dodaje da su pripadnici te kriminalne grupe uhapšeni na teritoriji Beograda, Šapca, Kragujevca i Jagodine.

Pripadnici kriminalne grupe su uhapšeni 'posle višemesečnog rada, u koordiniranoj akciji sa drugim državnim organima', a MUP nastavlja rad na ovom slučaju.
RTS


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora MunkaZe (Vreme: 27. May 2008, 21:33:21)
IP sačuvana
social share
Sta da radim sutra?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
Serija hapšenja u Srbiji
Lekari, policajci i advokati oslobađali kriminalce
Autor: Tamara Marković-Subota i Aleksandra Ž. Adžić | 28.05.2008 - 07:05


Beogradska policija uhapsila je juče više advokata, lekara sa VMA i policajaca koji su bili na platnom spisku kriminalaca kojima su zauzvrat omogućavali da ne budu hapšeni i krivično gonjeni.

Kako „Blic“ nezvanično saznaje, uhapšeni su advokati Nebojša Pavlović i Slavoljub Mitrović. Mitrović je pre godinu i po dana sa mesta načelnika Odeljenja za suzbijanje maloletničke delikvencije beogradske policije prešao u advokaturu. Uz njega je među uhapšenima i nekoliko policajaca Uprave kriminalističke policije, od kojih su većina Mitrovićevi nekadašnji saradnici. Lisice na ruke stavljene su i nekim doktorima Vojnomedicinske akademije, a njihovo hapšenje izvedeno je van ove ustanove.
Do juče po podne uhapšeno je više od deset osumnjičenih, kojima je određeno zadržavanje. Njihova imena policija još nije saopštila, a hapšenja su nastavljena i sinoć.
U saopštenju MUP-a navodi se da je akcija izvedena posle višemesečnog rada, u koordinaciji sa drugim državnim organima.
- U cilju suzbijanja korupcije, pripadnici MUP-a uhapsili su nekoliko osoba na teritoriji Beograda, Šapca, Kragujevca i Jagodine koja su sačinjavala organizovanu kriminalnu grupu, u kojoj je bilo više advokata, policijskih službenika, lekara i posrednika koji su raznim zloupotrebama, davanjem i primanjem mita štitili kriminalce od krivične odgovornosti - navodi se u saopštenju policije.
U kriminalnom lancu, kako „Blic“ saznaje, glavnu ulogu su imali advokati, koji su da bi zaštitili svoje klijente, podmićivali policajce i lekare. Uloga policajaca bila je da sačine zapisnike, ali bez dokaza koji bi optuživali kriminalce. Na taj način sprečavana su hapšenja, dok su doktori lažnom medicinskom dokumentacijom, u kojoj su navodili da osumnjičeni boluju od teške bolesti, omogućavali njihovo puštanje iz pritvora.
- Ministarstvo unutrašnjih poslova nastavlja rad na slučaju, a o broju i imenima uhapšenih, kao i o preduzetim merama javnost će biti obaveštena danas - saopštio je MUP.
Uhapšeni advokat Nebojša Pavlović, koji je do pre dve decenije radio u Saveznoj policiji, poznat je kao branilac kriminalaca iz starije garde - Zorana Nedovića Šoka, koji se pominje u Beloj knjizi, Kristijana Golubovića, koji izdržava zatvorsku kaznu zbog reketiranja, Dobrosava Gavrića, odbeglog ubice Željka Ražnatovića Arkana, ali i političara Milovana Bojića, bivšeg ministra zdravlja. Advokat Mitrović nije poznat javnosti, ali se pretpostavlja da je bio spona Pavlovića i osumnjičenih policajaca sa kojima je donedavno radio.
U policiji nezvanično navode da se trenutno ispituje nekoliko važnih slučajeva u kojima su kriminalci naprasno oslobađani hapšenja i istrage ili su zbog bolesti pušteni iz zatvora.
Jedan od spornih slučajeva mogao bi da bude i odustajanje od krivičnog postupka protiv Luke Jovanovića iz Šapca, koji je bio optužen za krijumčarenje 127 kilograma kokaina nađenih 1998. godine u magacinu njegove firme „Fondaco sisters“ u Šapcu. Protiv Jovanovića, koji je odmah pobegao, pet godina se vodio izdvojen postupak. Sa advokatom Nebojšom Pavlovićem Jovanović se u šabačkom sudu pojavio 2005. godine i posle date izjave, tužilaštvo je bez obrazloženja odustalo od daljeg gonjenja. Nezvanično se kao razlog pominjalo njegove loše zdravstveno stanje.
Slučaj dvojice Jagodinaca koji su uhapšeni u akciji „Sablja“ zbog krijumčarenja i prodavanje droge takođe bi mogao da bude predmet policijske istrage. Njih dvojica su uhapšeni u akciji „Sablja“ zbog sumnje da su krijumčarili i prodavali drogu. Obojici je smanjena zatvorska kazna zbog bolesti. Jedan od njih navodno je oboleo od raka debelog creva, a drugi od AIDS-a. Obojica su uverenja o bolestima dobili na VMA.

I Zarubica izbegao hapšenje
Među onima kojima je za pare nedavno oprošteno hapšenje nalazi se, kako se sumnja, i Milivoje Zarubica, saznaje „Blic“. Zbog kog dela je urgirao, još nije poznato.
Zarubica, nekada trgovac ženama u Srbiji, javnosti je postao poznat 2002. godine, kada je, popevši se na krov, pokušao da spreči rušenje svog nelegalno podignutog motela „Sveti Nikola“ na Vidikovcu. Naredne godine uhapšen je zbog posredovanja u prostituciji, zbog čega je 2004. bio osuđen na tri i po godine zatvora, iz kog je izašao pre više od godinu dana. Čime se otada bavio, nije poznato.


Advokat oboleo
Advokat Pavlović u poslednje vreme ima zdravstvenih problema, pa je ređe preuzimao slučajeve. Jedno od njegovih poslednjih angažovanja je zastupanje osumnjičenih za pranje novca, koje je pre nešto više od mesec dana uhapsio UBPOK.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
U pritvoru dvojica advokata, doktorka i četvoro policajaca
I okružni sudija štitio kriminalce
Autor: Tamara Marković-Subota i Aleksandra Ž. Adžić | 29.05.2008 - 07:04




BEOGRAD - Policija ispituje saznanja da li je u lancu advokata, policajaca i doktora koji su raznim zloupotrebama od hapšenja štitili svoje „klijente“ i za to bili debelo nagrađivani, aktivnu ulogu imao i jedan sudija Okružnog suda. Sudija, čije se ime drži u strogoj tajnosti, navodno je trebalo da primi novac kako bi izdejstvovao puštanje iz pritvora osobi osumnjičenoj za dilovanje droge, saznaje „Blic“ od izvora iz vrha MUP-a.

- Krenuli smo od nas. Akcija se nastavlja sve dok ne budu utvrđene sve činjenice i uhapšeni svi koji su osumnjičenima izdejstvovali „oproštaj grehova“ - tvrde u policiji dan nakon hapšenja desetočlane grupe, čija je aktivnost praćena nekoliko meseci i protiv koje je glavni dokazni materijal - snimak uzimanja mita.
Grupa, u kojoj su dvojica advokata, jedna doktorka i četvoro policajaca, imala je nekoliko načina rada. Jedan model, na kojima je zarađivan novac, bio je i lažno prijavljivanje za zlostavljanje dece i nasilje u porodici kojima je jednom od roditelja omogućavano dobijanje starateljstva.
- Inspektori za mololetničku delinkvenciju podnosili su lažne krivične prijave, ali i prikrivali dela tamo gde ih je bilo, čime su osumnjičeni oslobađani pritvora i istrage. Sređivanje samo jednog ovakvog slučaja od klijenta naplaćivano je i do 15.000 evra - kaže za Blic“ izvor iz vrha MUP-a Srbije.
On navodi da je u jednom od za sada razotkrivenih slučajeva utvrđeno sređivanje odbacivanja krivične prijave koja bi u zatvor poslala osobu koja je u tom momentu bila na uslovnoj kazni, dok je u drugom jednom maloletniku „oprošteno“ dilovanje droge...
U akciji razotkrivanja kriminalnog lanca advokata, policajaca i doktora koji su raznim zloupotrebama od hapšenja štitili svoje „klijente“ i za to bili debelo nagrađivani, u pritvoru je zadržano deset osoba, među kojima je i glavnoosumnjičeni Nebojša Pavlović, poznati beogradski advokat.
Pavlovićeva desna ruka u kriminalnoj organizaciji bio je Slavoljub Mitrović (51), nekadašnji načelnik Odeljenja za suzbijanje maloletničke delinkvencije beogradske policije, koji je pre godinu i po dana prešao u advokaturu.
„Oproštaj grehova“ klijentima Nebojše Pavlovića, u čijoj kancelariji se zaposlio, Mitrović je sređivao preko doktorke Mirjane Tomović (53), koja radi na neuropsihijatriji Vojnomedicinske akademije i čije je zaduženje bilo overavanje lažne medicinske dokumentacije.
Drugi krak Mitrovićeve saradničke mreže oformljen je među njegovim dojučerašnjim kolegama - policajcima Odeljenja maloletničke delinkvencije beogradske policije. Prvi na listi za hapšenje tako su se našli inspektori Žika Živković (35) i Jugoslav Kovačević (35), kao i njegova supruga Nataša Kovačević (35), inspektorka maloletničke delinkvencije policijske stanice Stari grad. U pritvoru je i načelnik kriminalističke policije u Zemunu Vladan Todosijević (46), koji je ranije delio kancelariju sa Mitrovićem u beogradskoj policiji.
Lisice su stavljene i posrednicima koji su davali mito za izbegavanje krivične odgovornosti.
- Uhapšene su Beograđanke Ljiljana Purić (55) i Snežana Borota, kao i Kragujevčanin Draško Kojović (32). Oni nisu urgirali za sebe, već su sređivali slučajeve u kojima su osumnjičeni bili njihovi najbliži članovi porodica - kaže naš izvor, koji nije želeo da otkriva imena osoba kojima su „sređivani“ postupci.
Detalji tih „oslobađajućih“ postupka u interesu istrage, za sada su strogo čuvana tajna. Prema krivičnoj prijavi koja je protiv desetočlane grupe juče podneta Specijalnom tužilaštvu, advokati Pavlović i Mitrović osumnjičeni su za zločinačko udruživanje.
- Njih dvojica su napravili plan delovanja u kojem je Pavlović, kao dugogodišnji advokat, imao dobre veze i kontakte sa tužilaštvom i sudovima, koji bi im omogućio da klijentima obezbede privilegovani položaj u krivičnom postupku. Uz pomoć svojih veza, Pavlović i Mitrović su ovim osobama zainteresovanim za ishode krivičnih postupaka uz novčanu nadoknadu obećavali privilegovan položaj. Na osnovu toga, pojedine osobe su puštane na slobodu ili protiv njih nisu podnošene krivične prijave - navodi se u saopštenju MUP-a. Prema prijavi, Mitrović je, zatim, u dogovoru sa Pavlovićem pribavljao lažnu medicinsku dokumentaciju od doktorke Mirjane Tomović, a potom preko organizovane kriminalne grupe u kojoj su bili policajci Živković i Jugoslav i Nataša Kovačević, dogovarao konkretne radnje koje su oni realizovali i za to im davao novac - saopštio je MUP.
U prekjučerašnjoj akciji, koja je osim u Beogradu izvedena i u Jagodini, Kragujevcu i Šapcu, uhapšeno je 25 osoba, a u pritvoru je zadržano desetoro.
Izdavala lažna uverenja
Ministarstvo odbrane juče je saopštilo da su privedena dva lekara VMA, od kojih je jedan zadržan a drugi pušten posle informativnog razgovora. U saopštenju je navedeno da je u akciji policije učestvovala i Vojnobezbednosna agencija. Kako „Blic“ saznaje, Ljiljana Tomović, koja se tereti za izdavanje lažnih lekarskih uverenja, osim na VMA radila je i u svojoj privatnoj ordinaciji u Cetinjskoj ulici. Doktorka Filipović je pre nekoliko godina doživela tragediju kada joj se ubio sin Filip, tada učenik trećeg razreda Gimnazije „Sveti Sava“.


Osumnjičeni kupovao stan
Inspektor Odeljenja za suzbijanje maloletničke delinkvencije Žika Živković, kako saznajemo, nedavno je krenuo u potragu za stanom ili kućom u Beogradu u vrednosti do 75.000 evra, koju bi platio kreditom. Da li je učešće „zaradio“ sređivanjem slučajeva, trenutno je predmet policijske istrage.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
Hapšenje zbog zaštite kriminalaca
Advokati isplaćivali policajce u kafani
Autor: T. M. S. | 30.05.2008 - 06:10



BEOGRAD - Video-snimak na kojem advokati isplaćuju policajcima novac - jedan je od ključnih dokaza protiv dvojice advokata, četvoro policajaca i doktorke, osumnjičenih da su raznim zloupotrebama od hapšenja štitili svoje klijente i za to bili debelo nagrađivani. Video-snimak, kako saznaje „Blic“, zabeležen je u jednoj beogradskoj kafani.

- Osumnjičeni advokati tražili su od klijenata novac, obećavajući im da će preko veza u policiji srediti postupak u njihovu korist. Ali se nisu služili samo time, već su u nekoliko slučajeva obmanjivali klijente - kaže za „Blic“ uzvor iz vrha MUP-a.
Advokati Nebojša Pavlović i Slavoljub Mitrović zastrašivali su osobe koje je trebalo da zastupaju znatno strožim kaznama za dela od kojih ih brane i na taj način ih obmanjivali.
- U jednom slučaju, roditelju čiji je sin uhapšen zbog nekoliko grama marihuane i zbog čega bi, s obzirom na to da mu je to prvo krivično delo, bio kažnjen uslovnom kaznom, advokati su vadili knjige i pokazivali odredbu zaprećene kazne od nekoliko godina zatvora. Da bi mu navodno sredili uslovnu kaznu, advokati su tražili i dobijali novac, a zatim ga delili sa policajcima - objašnjava za „Blic“ izvor iz vrha MUP-a Srbije.
Akcija razotkrivanja grupe čije su vođe advokat Nebojša Pavlović i Slavoljub Mitrović, koji je od pre godinu dana radio u beogradskoj policiji kao načelnik Odeljenja maloletničke delinkvencije, počela je u oktobru prošle godine, kada se, kako saznaje „Blic“, jedan otac u policiji požalio da mu je tražen novac kako bi dobio starateljstvo nad decom. Otac je naveo da mu je za policijski izveštaj, na osnovu kojeg bi mu bila dodeljena deca, traženo nekoliko hiljada evra.
- Tako je kriminalno klupko u Odeljenju za maloletničku delinkvenciju beogradske policije, koje je bilo na vezi sa advokatom Mitrovićem, polako počelo da se odmotava. Pročešljano je nekoliko sumnjivih slučajeva, a inspektori ovog odeljenja stavljeni su pod prismotru. Tako je i utvrđeno da su kontakte sa Mitrovićem, svojim dojučerašnjim šefom, imali inspektori Žika Živković i Jugoslav Kovačević, njegova supruga Nataša Kovačević, inspektorka policijske stanice Stari grad, i načelnik kriminalističke policije u Zemunu Vladan Todosijević, koji je ranije radio sa Mitrovićem. Praćenjem Mitrovića utvrđene su i njegove veze sa Mirjanom Tomovićem, doktorkom neuropsihijatrije VMA. Njena uloga bila je da klijentima advokata Pavlovića i Mitrovića obezbedi lažna medicinska uverenja koja su koristili na sudu - kaže naš izvor.
Svi osumnjičeni, uključujući i troje uhapšenih posrednika Ljiljanu Purić, Snežanu Borotu i Draška Kojovića, juče u 18 sati su privedeni na saslušanje kod istražnog sudije Specijalnog suda Nebojše Živkovića.

Pod prismotrom još pripadnika MUP-a

U MUP-u Srbije tvrde da se akcija neće završiti na desetoro uhapšenih.
- Pod prismotrom je još nekoliko naših kolega, policajaca, ali i nekih osoba iz drugih državnih institucija za koje postoje saznanja da su bili deo kriminalne grupe advokata Nebojše Pavlovića - navodi izvor „ Blica“.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
Novosadski advokat Dr Slobodan Beljanski za „Blic nedelje“
Korupcija u advokaturi ruši ugled profesije
Autor: A. Lalić | 01.06.2008 - 00:02



Neznanje, beskrupuloznost i jagma su glavni uzroci što se imena advokata sve češće nalaze na spisku osumnjičenih ili optuženih aktera afera koje se procesuiraju pred domaćim pravosuđem, kaže u razgovoru za „Blic nedelje“ dr Slobodan Beljanski, doskorašnji predsednik Advokatske komore Vojvodine i aktuelni predsednik republičkog Odbora za rešavanje sukoba interesa.

Šta još pogoduje ovoj pojavi?
- Naravno, i društvena klima u kojoj interes da se iskoristi prilika potiskuje svaki osećaj odgovornosti. Ne sme se zanemariti ni dolazak u advokaturu znatnog broja pravnika iz državne uprave, policije, tužilaštva i pravosuđa, koji malo mare za etičke norme poziva. Nekolicina se koristi vezama stečenim u starom zanimanju kao preimućstvom da u novoj profesiji postigne brz uspeh nepravničkim sredstvima.

Koliko osnova ima jedna od javno izrečenih tvrdnji da su advokati u sprezi sa tužiocima i sudijama i da na taj način neretko izdejstvuju odluku, odnosno presudu koja je u korist njihovih klijenata?
- Naša politička kultura, pre svega, promovisala je trgovinu uticajem kao dominantan oblik korupcije. Nema sumnje da postoje sprege koje pominjete, da kod ponekih sudija i tužilaca koje su pravna nedorečenost i političke manipulacije dovele u položaj da strahuju za svoj status, a, na našu nesreću, s pravom pretpostavljaju da će u održavanju tog statusa politički uticaji odigrati presudnu ulogu, postoji predusretljivost prema stranački eksponiranim advokatima. S druge strane, takve pojave, ma koliko da su retke, uvrežile su kod građana uverenje da se znanjem postiže manje nego protekcijom, pa i odlaze kod advokata koje bije glas da na taj način mogu da im pomognu.

Bili ste predsednik Saveta za borbu protiv korupcije, ali ste i pre i posle obavljanja ove funkcije stalno ukazivali na jedno od najvećih zala ovog društva. Koliko su vaše kolege podložne korupciji, odnosno koliko je ova pojava raširena u advokaturi?
- Advokat nije službeno lice da bi se našao u položaju subjekta pasivnog podmićivanja. Ali zato može biti akter aktivnog podmićivanja, tj. posredovati, podstrekavati ili neposredno učestvovati u davanju mita. Takve pojave, ma koliko da su retke, a verujem da jesu, temeljno kompromituju profesiju i zaslužuju najstrože sankcije.

Na meti kritika je i ponašanje advokata u sudnicama, uz ocenu da ono neprimereno izlazi iz okvira prava, obaveza i dužnosti odbrane. Šta mislite o tome?
- Slažem se s ocenom da se jedan broj advokata u sudnicama ponaša nedolično. Razloga ima više. Osim žalosne činjenice da je arogancija medijski atraktivna, da ostavlja utisak i daje rezultate, ovoj pojavi doprinose i nevaspitanje, kao i nizak standard ophođenja drugih procesnih subjekata. Tome bih dodao i odsustvo mera koje preduzimaju advokatske komore, i odsustvo adekvatne regulative, pa i mera koje bi sudovi morali preduzimati za nepoštovanje suda i ometanje pravde. Ne smemo zaboraviti da pravosuđe generiše ponašanje svih učesnika postupka. Teško je očekivati visoki standard u ponašanju i znanju advokata, pokraj niskog standarda istih tih vrednosti kod sudija. Do sada sam se klonio takvih ocena, ali sada moram da kažem da je naše pravosuđe, istina ne samo svojom krivicom, danas na pragu rasula.

Da li advokatske komore imaju mehanizme koji im omogućavaju da protiv članova koji ruše ugled profesije preduzmu efikasne mere?
- Postoje mehanizmi, ali nema ni dovoljno mogućnosti, ni dovoljno spremnosti. Na šta mislim? Do disciplinskih tužilaca ne stižu prijave za najteža kršenja Kodeksa profesionalne etike. Na kršenja za koja sazna na drugi način, disciplinski tužilac po pravilu ne reaguje, bilo zbog nezameranja, bilo zbog nedostatka dokaza. Uostalom, retko kada i sudije podnose prijavu advokatskoj komori, mada su upravo oni svedoci najčešćih ekscesa.

Kako gledate na aktuelni „rat“ između v.d. republičkog tužioca Slobodana Radovanovića i advokatskog tima Stanka Subotića?
- Izabran je pogrešan metod da se zaštite prava klijenta. Činjenica je, međutim, da sudovi često krše prava okrivljenog i odbrane, kako u pogledu dostupnosti spisa i otežavanja prava na sudelovanje u radnjama dokazivanja, tako i u pogledu zloupotrebe pritvora i povrede pretpostavke nevinosti. Tužilac bi, sa podjednakom agilnošću, mogao da se zainteresuje i za ove pojave. To što je za njih malo zainteresovan, jedan je od razloga zbog koga smatram da je kod nas preuranjen prelazak na takozvanu tužilačku istragu.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.27
mob
Apple iPhone SE 2020
Više od pet stotina osuđenika neće otići u zatvor jer su im zastareli predmeti
Kriminalci na slobodi zbog nemara sudija
Autor: Uroš Piper | 02.06.2008 - 06:25




BEOGRAD - Više od pet stotina kriminalaca kojima su srpski sudovi u poslednje tri godine odredili zatvorsku kaznu nikada neće otići u zatvor, jer su im predmeti zastareli. Prema kaznenoj evidenciji, oni će se voditi kao osuđena lica, ali država nema mogućnost da ih pozove na izdržavanje kazne.

Pored osuđenika koji nikada neće videti unutrašnjost zatvora, mnogo je i onih kojima predmeti zastarevaju i pre presude. Slučaj bivšeg igumana manastira Hopovo Ilariona, koji je bio optužen za nedozvoljene polne radnje sa maloletnim dečacima, nije dobio sudski epilog pošto je predmet prošle godine zastareo. Zbog propusta u ovom slučaju, ministar pravde Dušan Petrović pokrenuo je postupak za razrešenje trojice sudija Vrhovnog suda Srbije - Dragomira Milojevića, Predraga Gligorijevića i Miroslava Cvetkovića, ali je Veliko personalno veće odbilo sve predloge za razrešenje i samo je izreklo opomenu sudiji Cvetkoviću. Međutim, na opštoj sednici Vrhovnog suda većinom glasova je doneta odluka da se ukine opomena tom sudiji, tako da je neažurnost suda u slučaju Ilarion prošla bez bilo kakve sankcije.
Svoju odgovornost pred zakonom izbegao je i vladika Pahomije, kome su u niškom sudu zastarela dva predmeta seksualnog zlostavljanja dvojice dečaka. Veće Opštinskog suda u Nišu, kojim je predsedavala Katarina Ranđelović, 6. marta 2006. odbacilo je optužbe za seksualno zlostavljanje dva maloletnika iz 1999. i 2000. godine jer je nastupila apsolutna zastarelost. Ministar Petrović je i u ovom slučaju podneo zahtev za razrešenje sudije Ranđelović, ali je njegov zahtev i ovaj put odbijen.
Javnost u Srbiji ostala je prošle nedelje uskraćena da čuje presudu za utaju poreza protiv bivšeg generalnog direktora Industrije ulja „Dijamant“ i predsednika Upravnog odbora „Dijamant banke“ Save Kneževića, pošto je predmet zastareo. Knežević se teretio da je oštetio državu za 22 miliona dinara. Suđenje Kneževiću je trajalo punih pet godina i s različitim obrazloženjima odlagano je više od trideset puta. Suđenje nije moglo da se održi jer je Knežević najčešće bio bolestan u vreme kada je trebalo da sedne na optuženičku klupu, ali je tokom suđenja promenio i adresu, pa sud nije mogao da ga nađe u njegovom zrenjaninskom domu, dok nije utvrđeno da mu se dokumenta vode u opštini Surčin. Cena svega toga je da su poreski obveznici u Srbiji ostali uskraćeni za 22 miliona dinara koji su nestali iz državnog budžeta, a za to na kraju niko nije snosio posledice.

Razrešenja sudija
Tokom 2006. Veliko personalno veće Vrhovnog suda donelo je odluku o razrešenju četvorice sudija zbog odugovlačenja rešavanja predmeta, kao i zanemarivanja propisanih rokova u pisanju presuda protekom više meseci pa i godina (od osam meseci do pet godina) od dana završetka suđenja. Veće je petorici sudija u postupku za razrešenje izreklo mere upozorenja.
Državni sekretar u Ministarstvu pravde Snežana Malović za „Blic“ kaže da veliku ulogu u dobrom i blagovremenom radu sudova imaju predsednici tih institucija.
- Predsednik Vrhovnog suda je naložio donošenje pravilnika o rešavanju starih predmeta. To znači da će predsednici sudova od sada pratiti rad na krivičnim predmetima starijim od godinu dana, to jest zakazivanje ročišta o tim predmetima - objašnjava Malovićeva.
Prema njenim rečima, predsednik suda je dužan da svakog meseca prati da li su zakazana ročišta i da preduzima mere ako nisu. Veliki broj predmeta protiv bivših čelnika SPS-a i JUL-a, protiv kojih su sudovi pokrenuli krivične postupke posle oktobarskih promena 2000. godine, do danas je zastareo.
U Prvom opštinskom sudu u Beogradu je u avgustu 2006. zastarelo krivično gonjenje protiv više funkcionera SPS-a i JUL-a i urednika i novinara više elektronskih i štampanih medija zbog krivičnog dela širenja lažnih vesti. Optužba se odnosila na kvalifikacije da su otporaši „strani plaćenici, delinkventne ličnosti sklone kriminalu, psihijatrijski slučajevi“.
Nedavno je zastareo sudski postupak i protiv funkcionera Srpske radikalne stranke Milorada Mirčića po tužbi novinara „Građanskog lista“, koji su ga tužili zbog njegove izjave iz februara 2004. kada je rekao da je to „ustaški i prohrvatski list u kome rade svi smradovi u novinarstvu“. Suđenje je tokom četiri godine više puta odlagano pošto se Mirčić nije pojavljivao pred sudom ili se pozivao na imunitet.
Sagovornik „Blica“ iz Palate pravde objašnjava da je sudska procedura vrlo restriktivna i da i najmanji nedostatak dovodi do odlaganja suđenja. Pored toga, advokati okrivljenih često namerno odlažu sudske procese, a često su i sami sudovi zatrpani predmetima, što na kraju dovodi do zastarelosti.
- Sudska procedura je takva da, ako na primer okrivljeni kaže da se ne oseća dobro, suđenje se tog dana odlaže i može da bude zakazano tek za mesec-dva. To često koriste branioci ako žele da prolongiraju kraj sudskog postupka - navodi naš sagovornik.
Jedan od načina za odlaganje suđenja je i nemogućnost da se okrivljenom uruči sudski poziv.
- Evidencija ko gde živi je potpuno nesređena. Čak i ako poštar nađe optuženog na adresi na kojoj je evidentiran, ovaj čim vidi plavu kovertu odbije da je primi i kaže da nije kod kuće - kaže izvor „Blica“.
On ističe da je ranije do zastarelosti često dolazilo i zbog obima posla koji su imale sudije, pa je postupak po žalbi trajao jako dugo.

Suđenja kojima preti zastarelost
MLADIĆEVI JATACI
Suđenje optuženima za pomaganje u skrivanju haškog optuženika Ratka Mladića počelo je u septembru 2006. godine, ali je od tada konstantno odlagano. Nekoliko puta glavni pretres nije održan jer su optuženi bili bolesni. Sada se čeka odluka Okružnog suda u Beogradu da li će predmet ostati pred Drugim opštinskim sudom ili će ga preuzeti Sud za ratne zločine.

AFERA „KOFER“
Početak suđenja akterima afere „kofer“, nekadašnjem viceguverneru NBS Dejanu Simiću i bivšem funkcioneru SPS-a Vladimiru Zagrađaninu, trebalo je da počne 1. oktobra 2007. godine, ali je od tada tri puta odlagan početak suđenja. Suđenje je odloženo i krajem januara i u aprilu 2008. godine zato što nisu došli ključni svedoci, državljani Izraela.

VILA „MIR“
Suđenje optuženima za sprečavanje policije u vršenju dužnosti tokom hapšenja Slobodana Miloševića 2001. godine u vili „Mir“ trebalo je da počne još 22. decembra 2006, ali do danas nije odmaklo od početka. Od tada je zakazivano više glavnih pretresa, ali nijedan nije održan jer je uvek nedostajao neko od optuženih.

MILANOVIĆ - DODELA STANOVA
Suđenje bivšem direktoru RTS-a Dragoljubu Milanoviću, koji se tereti za zloupotrebu službenog položaja prilikom dodeljivanja stanova i kredita zaposlenima u toj kući, ne počinje već šest meseci pošto se Milanović žalio na loše zdravstveno stanje. On se tereti za pribavljanje protivpravne imovinske koristi od 38 miliona dinara, ali je suđenje do sada četiri puta odlagano, a nastavak je zakazan za 5. jun.

ŽIVKA - CICA KNEŽEVIĆ
Suđenje bivšem generalnom sekretaru Vlade Srbije Živki - Cici Knežević, koja se sa još desetak bivših funkcionera SPS-a i JUL-a tereti za nezakonitu dodelu stanova, počelo je u martu 2003, ali se ni posle pet godina ne nazire kraj i donošenje presude. Pored nje su optuženi bivši direktor Carine Mihalj Kertes i nekadašnji republički i savezni funkcioneri Branislav Ivković, Danilo Pantović, Bratislava - Buba Morina...

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.12 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.