Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Britanske sudije u modernoj odori, perike idu u istoriju  (Pročitano 856 puta)
14. Maj 2008, 19:23:56
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
Britanske sudije u modernoj odori, perike idu u istoriju
Autor: Blic online | Foto: Daily Mail | 13.05.2008 - 19:10



Vrhovni sud u Velikoj Britaniji je predstavio juče novi, "gologlavi" izgled sudija koji će biti usvojen od 1. oktobra. Sudije koje vode građanske i porodične parnice u Engleskoj i Velsu će istoriji prepustiti svoj 300 godina stari izgled sa perikama od konjske dlake i staromodnim plaštevima, prenose britanski mediji. Od jeseni će većina sudija prihvatiti moderan i jednostavan stil - crni ogrtač sa detaljima u boji, koji je dizajnirala poznata kreatorka Beti Džekson.

Sve je počelo od glavnog sudije lorda Filipsa koji je oduvek smatrao da bi zastarela perika i odora trebalo da postanu deo istorije. On i njegovi predhodnici su se složili da stara odeća doprinosi lošem imidžu sudija i da javnost smatra da sudije nemaju mnogo veze sa običnim životom.
Doduše, većina ostaje pri stavu da je za sudije koje vode kriminalističke slučajeve bolji stari način oblačenja, jer ih taj izgled stavlja iznad svih u procesu i doprinosi njihovoj anonimnosti. Perike će nastaviti da se nose u Visokim sudovima, a nosiće ih i sudije koji vode kriminalističke slučajeve.
Sudije koje inače imaju odore za zimu i leto, od sada će nositi samo jedan plašt crvene boje za kriminalističke slučajeve i novu, građansku odoru za građanske i porodične slučajeve. Niže rangirane sudije će izgubiti svoje perike za građanske slučajeve, a ostaće im plašt i kolir.

Džeksonova koja je prošle godine proglašena kreatorom godine u Velikoj Britaniji, sarađivala je sa sudskim kolegijumom dok je dizajnirala odoru za sudije i to bez novčane nadoknade. Nova odora na sebi ima boje kako bi ukazala na položaj sudija. Tako će sudije nižeg ranga nositi zlatnu, a visoko rangirane sudije će imati crvenu boju na svojim plaštovima. Sudije neće više nositi epolete za građanske i porodične slučajeve.
Izrada novih odora napraviće trošak od 450.000 funti, ali se od njih očekuje ušteda od 200.000 funti godišnje

Kada je doneta odluka da se sudska odeća pojednostavi, Vrhovni sud je očekivao da i pravni zastupnici prate "modu", ali njihova profesija se bori da povrati tradicionalnu periku i plašt. Advokatska komora se dva puta konsultovala, ali još nije odlučila da li će i oni usvojiti moderan plašt, kao i sudije.
Pravni zastupnici, čini se, više su vezani za svoju odoru od sudija, pa tako više od polovine njih želi da ostane verno tradiciji.
"Postoji snažno uverenje da advokati moraju da nose dostojanstvenu odoru u sudnici", saopšteno je iz Komore.

Ova reforma u sudskom oblačenju pokušava da se sprovede još od ranih devedesetih godina prošlog veka, ali su pokušaji bili bezuspešni. Sada je sve na Vrhovnom sudu koji treba da sudije uvede u 21. vek.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Opera 9.25
mob
SonyEricsson w350
pa dosadilo ljudima da idu s perikama na glavi... a i meni to dodje glupo...
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.061 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.