Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 23:17:56
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fascinantne činjenice o mozgu  (Pročitano 11698 puta)
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Baš sam sinoć gledao film (Running scared) uradjen jakom tehnologijom  i da vidiš kako leti u tom filmu..Odgledaj,nije loš  Smile
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
Hocu  Smile

IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
  Smile
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Zablude o funkcionisanju ljudskog mozga

Da li čovek stvarno koristi samo 10 odsto mozga? Da li je veći mozak i inteligentniji? Čuju li slepi bolje od onih koji vide? I zasto ne možemo iz glave da izbacimo melodiju koja nas nervira?

Britanski magazin "Daily Mail" objavio je zanimljive delove iz knjige neurologa Sandre Amot i Sam Vanga koji razotkrivaju neke od uobičajenih zabluda.

Iako polovina čovečanstva misli da koristimo tek 10 odsto mozga, u stvarnosti svakodnevno ipak koristimo ceo mozak. Čak i najmanji zadaci podstiču aktivnost po celom mozgu. Ljudima se, međutim, mit više sviđa jer nudi nadu o tome šta bismo tek mogli kad bismo koristili ostalih 90 odsto mozga.

Zevanje povezujemo s pospanošću i dosadom, ali ono zapravo pomaže buđenju moždanih aktivnosti. Ulazak vazduha u pluća i kiseonika u krv čini nas budnijima.

Da slepi bolje čuju je mit a činjenica je da slepi bolje pamte. Nakon testiranja slepih osoba, uočeno je da nisu ništa bolji od ostalih u detektovanju slabih zvukova.

Slepi ljudi pak imaju bolju memoriju. Budući da ne mogu da se oslone na vid, moraju neprestano da se oslanjaju na sećanje, što izoštrava kapacitet mozga za memorisanje.

Kompjuterske igrice povećavaju sposobnost ljudi da rade više stvari ođednom. Moderni svet pun je neprestane akcije - brzih poruka, imejlova, videoigara, a sve kao da se zbiva odjednom.

Ako ste stariji od 30, možda se pitate kako to da mladi nisu iznureni svim tim stimulacijama. Odgovor je da je njihov mozak jednostavno treniran da ih savlada.

Tokom jednog istraživanja sa studentima koji su igrali akcione igrice uočeno je da oni brže procesiraju informacije, mogu da prate više objekata istovremeno i bolje se prilagođavaju na brzu izmenu poslova.

Neki istraživači kažu, međutim, da istovremeno obavljanje više poslova opterećuje mozak. Ljudi koji istovremeno obavljaju više zadataka slabije rade svoj posao, prave više grešaka i čak su češće bolesni.

Veći mozak nas čini inteligentnijima. Zapravo veličina mozga ne odražava nečiju inteligenciju. Ajnštajnov mozak nije bio ništa veći od prosečnog.

Inteligencija je, čini se, zavisna od toga kada su stvorene sinapse mozga. One se formiraju tokom detinjstva i tinejdžerskih godina, a način na koji se to zbiva može uticati na inteligenciju.

Mozak odraslog čovjeka ne proizvodi nove nervne ćelije. Decenijama se uzimalo kao "zdravo za gotovo" da se ljudi rađaju sa svim moždanim ćelijama koje će ikad imati. Poslednjih godina prikupljeno je mnogo dokaza da mozak ipak proizvodi nove ćelije i da je moguće da se konstantno obnavlja.

Fizičke vežbe održavaju mozak u formi. Tačno je. Kako telo stari, tako teže dovodi kiseonik do mozga. Telesna aktivnost poboljšava krvotok, odnosno dotok kiseonika neuronima.

Mozak troši manje elektriciteta od lampe u frižideru. Poruke između ćelija mozga i ostalih delova tela prenose se putem elektriciteta, ali sasvim male količine. Mozak koristi tek 12 vati.

Mozak i kompjuter rade na istom principu. Netačno, među njima postoje značajne razlike. Mozak je u osnovi hemijski, a ne električni sistem.

U svakoj moždanoj ćeliji odvijaju se brojne hemijske reakcije, a to je potpuno drugačije od principa rada kompjutera. Osim toga, mozak niko ne programira, on sam predviđa i unapred rešava probleme, za razliku od kompjutera koji neko mora da programira.

Glupe melodije teško zaboravljamo. Kad glupa pesmica počne neprestano da vam se vrti po glavi to je zbog sposobnosti vašeg mozga da pamti sekvence.

Ista sposobnost omogućava pamćenje pokreta za potpis vlastitog imena, spravljanja kafe ili korigovanja rute na putu kući. Kako izbaciti iz glave iritantni zvuk? Pronađite drugu pesmu.

Beta.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2227
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ko ima vecu glavu, taj je pametniji  Smile Logicno. Pamet se meri zapreminom, koliko mo'sh da sipas voshe u mozak (zamislimo) toliki ti je kapacitet i toliko si bistar. Tako mi je rekao jedan Ciga iz Brace Jerkovic  Smile Smile

Sto glavatiji momak/devojka to bolje. Glavni ljudi su u drustvu ... pa da  Smile
IP sačuvana
social share
Interview - Bebi Dol: Skoro me je gospođa iz komšiluka koju stalno pozdravljam sa dobar dan pitala: „Je li, je l’ ti to mene provociraš?“
nidzo, svaka cast Smile
Edit by latifovich: Potpis uklonjen zbog duzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
 Oćeš da kažeš da su razne namrštene kocke po gradu pčelice  Smile?
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 23
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
SonyEricsson k700i
Zapravo, ne postoji vatmetar... Davide nikad nece biti majstor od tebe.  Smile

заправо, веома постоји ватметар

п.с.

зна ли ко како се зове књига и да ли има у бгд-у да се купи?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Улога чеоног режња у прављењу глупости

Невиност без заштите

Спремни сте да се потучете, уживате у сулудо брзој вожњи, опијате се, пробали сте дрогу, неопрезно ступате у љубавне везе... ма, глупирате се ризикујући свој и туђ живот?



Илустровао Добросав Боб Живковић


Утешна, али не и ослобађајућа вест гласи: најновија неуролошка испитивања показују да се развој чеоног дела мозга (који је задужен за контролу понашања, планирање, расуђивање, увиђање последица и доношење разумних одлука) завршава тек око осамнаесте године. То значи да за поступке којима повређују себе и излуђују родитеље, нису баш сасвим криви млади људи већ њихов недовољно развијен мозак (познато је оно чувено питање „Имаш ли ти, дете, уопште мозак?”). Па да, и пунолетан се постаје у тим годинама (у неким земљама и касније).
Узгред, и код старења обично прво страда тај режањ. То доводи до познатих призора у којима дедице штипају медицинске сестре, што је комично у филмовима али није нимало смешно кад то ради, на пример, ваш отац.
Него, да се вратимо тинејџерима. Утврђено је да је код њих, много чешће него код одраслих, активна амигдала, делић мозга повезан са инстинктивним реакцијама и сировим осећањима. Кад ради амигдала, то значи да разум и логика не раде.
Кад тумаче израз лица других особа, код младих људи укључује се амигдала, а не чеони део мозга, због чега они врло често погрешно просуђују (виде бес уместо бриге, гађење уместо изненађења или негодовање уместо страха). Добро су познате примедбе родитеља које би било болно овде понављати.
До ових налаза дошло се у последњих неколико година захваљујући функционалној магнетној резонанци, безопасном поступку који омогућава научницима да виде који су делови мозга активни док нешто радимо, опажамо, памтимо... Неуропсихологија је област која доживљава процват и бележи значајне резултате, али шта нама значи сазнање о физиолошкој основи неразумног понашања? Па, развој свести код младих да су у опасности, а код родитеља боље разумевање своје деце. За почетак, требало би прочитати корисну књигу „Крив је мој мозак” (издање Креативног центра).
Мозак тинејџера још није спреман да доноси разумне одлуке, а услови да донесе погрешну одлуку данас су бољи него икад: дроге су јаче и доступније, алкохол се све више пије, секс није табу тема, кола су све бржа, ноћни изласци су уобичајени... Зато није на одмет да имамо што више сазнања. Из књиге „Крив је мој мозак” сазнајемо, између осталог, да алкохол трајно оштећује мождане ћелије, да канабис не може да се одстрани из тела, али може да изазове душевна обољења, да јетра тинејџера није у стању да преради алкохол као јетра одраслог човека, шта све може да вам се деси док сте пијани...
Добро, можда се четвртина тинејџера опија, испробава дроге и неопрезно упушта у секс, али три четвртине не ради ништа од тога. Већина младих је разумна и избегава ризике. Да ли је мозак те већине другачији или на њихово понашање утиче нешто моћније од мозга?
Претпоставка да је крив мозак само је једна могућност (недовољно испитана) да се објасни и разуме људско понашање. Да је све тако једноставно могли бисмо децу да држимо у остави док не сазру.

Слободанка Лазаревић

Извор: Политикин забавник
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows NT 4.0
Browser
Mozilla Burek
mob
Nokia 
Zaista kad sam bila devojka nisam verovala da se procesi rasduđivanja menjaju oko 21. godine. Tek kad sam stekla vlastito iskustvo (sad imam 22 i spremam se da napunim 23  Smile ) shvatila sam šta su hteli da mi kažu.

Mozak je najosetljiviji organ bez ikakve mogućnosti samoreparacije. Čak i šamar mu nanosi trajna oštećenja, oštećuje ga alkohol, droge, snažno sunce, nerviranje, virusi,... A bolestan mozak , uh, ko god misli da nije bitno neka pogleda snimke papje J.P.II
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2227
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Hmmm ... ne znam kak ovo da kazem, ali nekad sam jednostavno zla  Smile Kao mala sam volela da pravim pakosti, bez izuzetaka, volim i dan danas, naravno u "razumnim granicama"  Smile Smile


P.S.  "razumnim granicama" (ma sta to znacilo  Smile )
IP sačuvana
social share
Interview - Bebi Dol: Skoro me je gospođa iz komšiluka koju stalno pozdravljam sa dobar dan pitala: „Je li, je l’ ti to mene provociraš?“
nidzo, svaka cast Smile
Edit by latifovich: Potpis uklonjen zbog duzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 23:17:56
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.109 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.