Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 10:46:58
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako izbeći alergije  (Pročitano 18091 puta)
12. Apr 2008, 11:27:46
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13;
mob
Nokia the best
Kako izbeći alergije



Nos koji curi, svrab... toliko ima simptoma alergije, a koji su pritom i pogoršani našim načinom života. Takođe, neke osobe su osetljivije od drugih. Ipak, ima rešenja

Učestalost alergija se dvostruko povećala u poslednjih dvadeset godina i od njih pati otprilike svaka peta osoba. A u svakom drugom slučaju se radi o respiratornoj alergiji, polenskoj ili astmi. Kako objasniti tu "eksploziju"? stručnjaci imaju nekoliko hipoteza. Zahvaljujući napretku higijene, vakcina i lekova, organizam ima manju potrebu da se bori protiv virusa, bakterija i parazita, a odbrambeni sistem organizma slabi pri susretu sa alergenima. Isto tako, zbog određene osetljivosti, neke osobe postaju izuzetno osetljive na jedan ili više alergena (polen, grinje), što izaziva kašalj, kijavicu i svrab.
Povećano zagađenje samo otežava situaciju, jer štetno utiče na respiratorne puteve, a zrna polena čini još većim alergenima. Duvan i zagašivači (aerosoli, lepak...) dodatno pogoršavaju. Uz sve to, mi provodimo 80 % vremena u zatvorenom, nedovoljno provetrenom prostoru. Da ne zaboravimo ni određene namirnice koje takođe mogu izazvati alergije. Ipak, iako nisu sve tajne u potpunosti otkrivene, borba protiv alergije je moguća.

Polenska alergija
Ako vaši problemi počinju sa lepim danima, onda patite od polenske alergije. Evo nekih saveta.
Polenska alergija liči na najobičniju kijavicu, ali ako simptomi (zapušen nos, curenje nosa, kijanje) potraju i javljaju se uvek u istom periodu godine ili u istovetnim okolnostima, praćeni svrabom u nosu i očima, nekada i suzenjem očiju, radi se o alergijskoj kijavici i alergijskom konjunktivitisu.
Polen drveta (od februara do maja), trave (od maja do jula) i zeljastih biljaka (od jula do oktobra) prisutan je više od pola godine. Ali vi sasvim sigurno niste alergični na sve vrste polena. Zato je važno da obavite testove kako biste identifikovali alergene koji vas najviše muče.
Izbegavajte zapušteno zemljište, polja, izlaganje vetru, dremanje pod drvetom ili košenje trave. Nosite naočare za sunce koje smanjuju kontakt alergena sa očima. Ukoliko nosite kontaktna sočiva, ne bi bilo loše da se malo odmorite od njih, dok traje sezona polena.
Šetajte se po kiši jer, pored toga što može biti romantično, kiša lepi polen za tlo. Ipak, ne morate baš da izlazite posle oluje, jer vetar koji sledi obično podigne taj polen sa zemlje. Presvucite se posle svake šetnje i operite kosu pre spavanja, da uklonite sav polen koji ste doneli sa sobom iz spoljašnje sredine.
Redovno perite ruke i ne dirajte oči kad osetite svrab. Nos možete ispirati fiziološkim rastvorom. Izbegavajte duvan i bazene sa hlorisanom vodom, jer oni samo mogu pogoršati već postojeće simptome.
Zatvorite prozore u spavaćoj sobi da vam prisustvo polena ne bi pokvarilo spavanje. Kola vozite zatvorenih prozora i bez paljenja klime, osim uz ugradnju polenskog filtera.

Alergija na hranu
Sve je veći broj dece alergične na neke namirnice. Njima je veoma teško spremati obroke. Evo nekih saveta.
U poslednjih nekoliko godina, broj dece alergične na određene namirnice sve više raste. Većina dece je uzrasta od 1. do 3 godine, ali ima ih i između 3 i 15 godina. Ovaj porast alergija na hranu se može objasniti na više načina: boljim otkrivanjem same alergije, ali i promenom navika u ishrani (nove namirnice, naročito susam, suvo voće sa ljuskom i egzotično voće; promena obrade namirnica; promena crevne flore…).
Koje su to namirnice?
Sve namirnice mogu izazvati alergiju, ali neke to čine češće. Kod dece, postoji pet namirnica koje su uzrok u 3/4 slučajeva alergije.
- Kikiriki: na prvom mestu kod dece starije od 3 godine.
- Jaja (kokošija): naročito kod dece mlađe od 3 godine.
- Kravlje mleko: najčešće kod odojčadi i dece mlađe od 3 godine.
- Riba, naročito bela (bakalar).
- Senf.
Malo po malo, dodaju se i druge namirnice: pšenica, mahunasto povrće (sočivo, grašak, soja…), koštunjavo voće (orah, lešnik, indijski orah, pistaći…), ljuskari (krabe, račići, jastog), egzotično voće.
Simptomi brzo nastupaju
Manifestacija alergije može biti akutna ili, ređe, hronična. U prvom slučaju, simptomi se javljaju najmanje četiri sata pošto je dete pojelo određenu namirnicu, a u većini slučajeva, pojavljuju se odmah. Može doći do kožnog osipa, koprivnjače, bolova u stomaku ili osipa u ustima. Nekoj deci oteknu kapci ili usne. Ređe se javlja astma, čak i anafilaktički šok (poremećaj cirkulacije i disanja).
Simptomi takođe mogu biti hronični: alergija na hranu je uzrok u 30-50 % slučajeva dermatitisa, kao i u 5 % slučajeva hronične koprivnjače.
Kod odojčeta, alergija na hranu se može manifestovati kroz usporeni rast (visina i težina), hroničnu dijareju, refluks koji traje i pored lečenja.
U slučaju sumnje, treba brzo konsultovati lekara-alergologa. On će vas najpre pitati o slučajevima alergije u porodici, o okruženju i o vrsti simptoma. Zatim će uraditi kožni test, koji se lako sprovodi, nije bolan i daje brze i sigurne rezultate.
Treba izbaciti odgovornu namirnicu iz ishrane
Trenutno, lečenje alergije na hranu počiva isključivo na izbacivanju dotične namirnice iz ishrane. Način ishrane mora da odredi dijetetičar kako bi se dete adekvatno i uravnoteženo hranilo. Svake godine treba probati sa ponovnim uvođenjem namirnice u ishranu, ali, po mogućstvu, pod lekarskim nadzorom u slučaju da je potrebna brza reakcija.

Život nije nimalo jednostavan
Alergija na hranu je problematična kako za dete tako i za roditelje. Mališan mora da prihvati da je drugačiji od svojih vršnjaka, da ne može da jede sve što i oni. Veliki problem je i odlazak na rođendan ili izlet.
Što se tiče roditelja, kupovine postaju noćna mora. Čitanje svih etiketa je obavezno, naravno pod uslovom da roditelji mogu da "dešifruju" sve termine, kao na primer ovalbumin za jaja, laktalbumin za mleko, itd.
Da biste se lakše snašli, evo nekih termina. Proizvod može sadržati:
- kikiriki, kad na etiketi piše: kikiriki, praline, nugat…
- jaja, kad se na etiketi spominje ovomukoid, konalbumin, ovoglobulin, ovalbumin…
- mleko, ako je na etiketi prisutan neki od ovih termina: laktoglobulin, laktalbumin, laktoza, laktoserum…
- gluten, kad se na listi sastojaka nalazi: gliadin, pšenični amidon, globulin, skrob, glutenin.
Ponegde se mogu naći proizvodi specijalno namenjeni deci sa alergijom, ali njihova cena baš i nije pristupačna.
Međutim, kako alergija na kikiriki, koštunjavo voće, ribu i ljuskare, obično ostaje, druge alergije nestaju u prvim godinama života, i dete može normalno da jede.

Izvor: Viva
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


ljubav je najvredniji dar, zato je darujmo!!!

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 45
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson 
Upotreba hrane koja je sto manje termicki tretirana Smile redovna fizicka aktivnost i pozitivan stav prema zivotu mogu znatno da ublaze probleme alergije :flower:i zdravlje kao i bolest ulaze na usta Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 93
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Upotreba hrane koja je sto manje termicki tretirana Smile redovna fizicka aktivnost i pozitivan stav prema zivotu mogu znatno da ublaze probleme alergije :flower:i zdravlje kao i bolest ulaze na usta Smile

Prevencija je veoma bitna pored lekova ona čini 50% u borbi sa alergijama.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 16
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
SonyEricsson k800
Imam jedno pitanje. Alergican sam na polen, tako da ovih dana ne smem da izadjem iz sobe.. Prosle godine sam primio injekciju Diprophos 7mg koja je trajala oko mesec dana i mogu reci da nisam osetio nikakve simptome alergije. Ali ove godine imam problem, ne mogu da nadjem nigde tu injekciju jer je svuda nestasica, jel zna mozda neko gde ima da se kupi u Pozarevcu ili Beogradu, svejedno je posto mi je hitno. Hvala!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 93
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Imam jedno pitanje. Alergican sam na polen, tako da ovih dana ne smem da izadjem iz sobe.. Prosle godine sam primio injekciju Diprophos 7mg koja je trajala oko mesec dana i mogu reci da nisam osetio nikakve simptome alergije. Ali ove godine imam problem, ne mogu da nadjem nigde tu injekciju jer je svuda nestasica, jel zna mozda neko gde ima da se kupi u Pozarevcu ili Beogradu, svejedno je posto mi je hitno. Hvala!

Praktično možeš uzeti bilo koju injekciju kortikosteroida , recimo niripan , deksazon i sl. koji deluju na ublažavanje simptoma alergije, mislim nije nužno upravo taj kortikosteroid . No najbolje je da vidiš sa svojim lekarom.

Inače dugotrajnija primena kortikosteroida može da izazove niz poremećaja u organizmu , od poremećaja hormona do atrofije mozga...
Dakle jednom godišnje ne bi trebalo da bude problem , ali recimo primena u vidu tableta dugotrajna , mesecima, izaziva posledice.

Alergije su inače autoimuno oboljenje , uzrok je najčešće po novijim istraživanjima psiha.
Pri tom se ne misli na klasičane psihičke poremećaje iz Hičkokovih filmova.

 Smile

Ali umeju biti veoma dosadne a nekad i opasne( mislim na alergije) .

Kao što rekoh preventiva je veoma bitna, u većini slučajeva ona je i moguća, no kod ovakvih alergija na polen ona je gotovo  nemoguća čoveku ne ostaje ništa drugo do da se zatvori u 4 zida.

Najveći procenat preosetljivih na alergene upravo imaju alergiju na grinje , to je nekako najčešći slučaj , ono što se kaže klasika.
No postoje razne alergije, neverovatan je dijapazon preosetljivosti na alergene , a alergen bukvalno može biti bilo šta.

Ovo što sam linkovao na runožig se pre svega odnosi na klasična alergijska oboljenja , kućna prašina-grinje , i sl.
http://www.runozig.com/
Gde preventiva tog tipa znatno pomaže u sprečavanju pojave alergija.

Kao što rekoh preventiva je veoma bitna, u većini slučajeva ona je i moguća, no kod ovakvih alergija kao što je  polen ona je gotovo  nemoguća čoveku ne ostaje ništa drugo do da se zatvori u 4 zida ili nađe odgovarajući lek.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Decija igraonica i rodjendaonica

Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
Za ublazavanje simptoma alergije se koriste i lekovi Presing i Claritin, mogu se kupiti u bilo kojoj apoteci (cini mi se bez recepta) i nisu skupi.  Postoji i sprej Beconase koji se koristi preventivno jos pre pocetka sezone i sluzi da smanji osetljivost na alergente u vazduhu.  To vec ide na lekarski recept.  Nekome ce mozda pomoci Marisol mast koja je malo blaza od pomenutih lekova ali bar ima lokalno dejstvo.  Srecno u borbi protiv alergija ove sezone! :)
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 93
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
To je tako što se tiče sezonskih alergija, ali kada su stalne alergije tipa grinja onda je malo drugačije, ipak treba povesti računa o svom mestu boravka. Što manje grinja to bolje.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 93
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17
Za ublazavanje simptoma alergije se koriste i lekovi Presing i Claritin, mogu se kupiti u bilo kojoj apoteci (cini mi se bez recepta) i nisu skupi.  Postoji i sprej Beconase koji se koristi preventivno jos pre pocetka sezone i sluzi da smanji osetljivost na alergente u vazduhu.  To vec ide na lekarski recept.  Nekome ce mozda pomoci Marisol mast koja je malo blaza od pomenutih lekova ali bar ima lokalno dejstvo.  Srecno u borbi protiv alergija ove sezone! :)

Što se tiče ovog presinga leka moram da kažem neka moja iskustva.
Naime iako na leku nema nacrtan nikakav trouglić ipak ko pročita videće da se pominju uticaji na psihu, mada se naglašava da oni nisu jaki. No ja sam nedavno imao veoma jak alergijski napad te popijem jednu tableticu presinga. Dva sata sam bio kao pijan, više kao pogubljen nego pijan.
Lek deluje tako što opušta mišiće i uopšte organizam , zaista ne utiče direktno na psihu kao oni smajli lekovi , ali na posredan način ipak utiče na psihu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 329
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 6.0.1
Da li je neko uspeo alternativnim metodama da se izleci ili bar ublazi alergiju na ambroziju?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 13.0.782.220
Ambrozija - moja prva ljubav!


Alternativna verzija kako alergije nastaju i sta sa njima, bar onako kako je meni receno, izgleda ovako:

- alergija je pretjerana reakcija oslabljenog imunog sistema na prijetnju koja nije realna
- ti onda uzmes lijekove koji tu reakciju sputaju
- oslabis dodatno imuni sistem na koji se onda nakace virusi i bakterije
- pijes antibiotike koji srozaju ionako slab imuni sistem i pomognu gljivicama da se razmnoze
- toksini gljivica napadaju imuni sistem koji dodatno slabi i krene da se paranoidno brani od svega
- naidje novi talas alergena i krug se ponavlja

Rjesenje:

- sacekati da udarni talas alergije prodje, znaci negdje septembar, oktobar - ako je rijec o alergiji na ambroziju
- izbaciti sve lijekove iz upotrebe, to ukljucuje i kapi za nos i sve druge kapi, mazalice i tabletice koje pijes
- dati sansu organizmu da se sam izbori i izgradi svoj imuni sistem

Imuni sistem se gradi tako sto:

- izbacis sve gazirane sokove - gazirani sokovi sadrze toliko otrova da direktno ubijaju imuni sistem, a sadrze toliko secera da daju gljivicama i bakterijama divno mjesto za zivot
- izbaciti sve vocne sokove koji nisu prirodno cjedjeni
- izbacis slatkise svake vrste, a unos secera svedes na normalnu mjeru
- maksimalno se truditi da jedes zdravu hranu, znaci: voce - ograniceno, jer i voce ima dosta secera koji pomaze bakterijama, forsirati voce koje ima manje secera, povrce, meso i hleb - idealno onaj beskvasni
- izbaciti, koliko god je to moguce, sve sto sadrzi vjestacke boje, arome i emulgatore
- piti litar jogurta, onog sa malo masti, dnevno - jer jogurt sadrzi neke bakterije koje potpomazu crijevnu floru

Generalno voditi zdrav zivot: bez droga, alkohola i duvana. Lagane fizicke aktivnosti ili onoliko fizickih aktivnosti koliko tebi prija.

Pratiti kako tvoj organizam raguje na promjene. Forsirati u ishrani onu hranu koja ti prija, izbacivati onu koja ti se cini problematicna.

Najmanje vrijeme potrebno da organizam odreguje na promjenu nacina ishrane je najmanje mjesec, a najvise 3 mjeseca. Znaci treba se truditi da bar prvi mjesec ne varas, da bi mogao da vidis da li ima razlike.
Idealno bi bilo kada bi se ovog nacina ishrane pridrzavao religiozno tokom citave godine. Ali bar probaj tri mjeseca, mjesec dana prije pocetka ambrozije, za vrijeme trajanja sezone i mjesec poslije.
Ako ti je sezona ambrozije bila bas teska, pridrzavaj se ovoga 3 mjeseca od kraja sezone ambrozije.
Ako ti bude prijalo ti nastavi.

Iz mog iskustva - izgleda sasavo, ali zaista pomaze. Sezona alergije je prosla uz mnogo maramica, ali bar nije bilo potrebe da se druzim sa VMA i Klinickim centrom za razliku od ranije.
« Poslednja izmena: 04. Sep 2011, 21:11:05 od Patak Dugoprugas »
IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 10:46:58
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.118 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.